בשאיפה לשפע

מאת: אמיר דרור

 

עוד:

איפה אתם בשבת?

רגע קטן של אור

שיחת הקוף

המעסיק הבוגדני

להתחיל את הדרך בסיפוק

 עבודה ושיגרה

 השאיפה לשפע

 האם כדאי להיות עצמאית?

 מאבטלה לתעסוקה - סיפורו של אימון

  תקיעות היא לא כל הסיפור - איך לצאת מתקיעות בקריירה
 
מדוע כל כך קשה להשיג עבודה?

 אל תתני לאבטלה לנצח

  מנהלים ושינוי קריירה - עבודת מחקר
  
"אנחנו כבר נתקשר אליכם..."
  
מיומנה של בלתי מועסקת
 
קריירה שנייה: שינוי אפשרי

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

החלק הכלכלי של העולם, צד העבודה, הסחורות והשירותים, מתנהל בשאיפה מתמדת לרווח. הצרכנות כנושאת דגל השפע מפתחת כל יום מוצרים חדשים ומוצאת דרכים יותר ויותר מתקדמות לשכנע את הצרכן שהוא זקוק להם, כך יוצרים עסקים רווחים.

 

כשחושבים "שפע" בעולם הרוחני עולים ערכים כמו הרמוניה, חיפוש משמעות, מציאת יעוד, יצירת איזון ועוד.

 

בעולם הכלכלי יש דרכי פעולה מקובלות ליצירת שפע. יזם המבקש לגייס משקיעים יציג תוכנית עסקית, עובד המבקש להעלות את שכרו ישקיע את מיטב זמנו ומרצו, מקובל שמנהל המביא את מחלקתו או את הארגון להישגים יקבל תגמול הולם. העולם פועל ליצירת שפע על פי חוקים והיגיון של כדאיות.

 

המצויים בעולם הרוחניות יעידו על תרומתה של חשיבה חיובית ליצירת שפע, על כוחם של יוגה, דמיון מודרך, מדיטציה, היגדי חיזוק, ניקוי אנרגטי ועוד.

 

זה נראה ששני העולמות לא נפגשים, לפעמים אפילו סותרים זה את זה. החיבור אולי מתאפשר למי שאינו צריך לדאוג לפרנסת משפחתו, תאמרו. שרי אריסון והנזיר יכולים למכור פרארי ולשווק את השילוב. אבל לנו, כאן, בעולם הקונבנציונאלי זה לא מתאים. תסכמו.

 

הרשו נא לי להציג דרך אותה אני מצאתי שיכולה לגשר בין הקטבים. את ההשלכות הקשות של העולם הצרכני על עצמנו אנו יכולים לתפוס דרך מימד הזמן. כל מי שעובד חש איזה שהוא סוג של מצוקת זמן.

 

העצמאי רץ כל היום, עושה את העבודה, מנהל את הכספים, כמובן שהוא גם מנהל את המכירות, הרבה משימות רובצות כל כתפיו, הוא רק מייחל לסיים יום אחד בשבוע ב 17.00 להיות עם הילדים ולנוח.

 

מנהל בארגון חייב להוכיח מסירות מוחלטת לעבודה, ופעמים רבות זו נמדדת פשוט בשעות ארוכות.

 סטודנט, שמבקש להצליח, עורך דין ורואה חשבון צעירים חייבים להשקיע אם הם רוצים לפתח קריירה. כולם נדרשים לתת את המשאב שמהר מאד גורם לכולם לחיות בלחץ.

 

אפשר להבין את ההיגיון, "נשקיע רק עוד קצת ונגיע", המשאלה לרווחה כלכלית וסטנדרטים מקובלים הן מצד הצרכנות והן מצד שוק העבודה יוצרים מרוץ שקשה לעצור אותו.

 

ועל כן, על פי רוב, הנטייה היא להאיץ את הקצב. כך מתחוללת שחיקה קשה, ההיפך המוחלט משפע. שחיקת הזמן האישי.

 

השלכה קשה ביותר של המרוץ, זו שקשה בכלל לזהות אותה, היא שקצב העשייה מרחיק אותנו מהתנאים הנדרשים לעיבוד חווית רגשיות. כי חוויות רגשיות מתבהרות לעתים לאט.

 

קיבלת מייל מרגיז מהבוס שמבקש "להזכיר" לך עניין קטן הנמצא בטיפולך. את מגיבה ברצון להעיף אותו לכל הרוחות, אך מתאפקת ומחזירה תשובה מנומסת מהולה בכעס כבוש. הכעס הזה ימשיך ויתסוס בתוכך, אולי יידחק מסדר היום כעבור שעתיים, אבל מכיוון שלא ביררת עם עצמך על מה בדיוק כעסת הוא ימשיך וירקיב שם, יתסוס ויחמיץ כמו פרי שנשאר בשמש סגור בקופסה.

 

אם היה לך זמן לעצור ולבדוק על מה את כועסת היית מגלה שהיה שם זלזול, אולי היית אומרת לעצמך "אין לו משהו חשוב יותר להתעסק איתו"... וכך פתאום, ברגע של כנות, אולי היית מגלה שגם כלפי עצמך יש לך  ביקורת.

 

יש לך כמה טענות כלפי עצמך, את מזלזלת ביכולת שלך, את מקנאת במי שמצליח לפלס את דרכו במעלה התחרות מסביב ועוד . . .

וחוץ מזה, היית אומרת לעצמך, "למה אני נלחצת ממנו כל כך ?"

 

וכך, תוך כדי בירור תחושת הכעס בינך לבין עצמך תזכרי שהתחייבת לעצמך כבר מזמן לקחת סדנת פיסול.

 

"עכשיו אני נרשמת!" תאמרי לעצמך ותתקני את הזנחת החלק היצירתי שכבר זועק לשמיים, מייחל לקצת זמן.

 

כל זה מעצירה לבירור חווית כעס ממייל קטן שקיבלת. היכולת להפוך קושי רגשי עלום לחוויה בהירה – זוהי לטעמי היכולת ליצור שפע. גם אם לא תצאי מזה לסדנת פיסול, רק אם תגלי ממה בדיוק נפגעת ומה היה לך שם קשה, שם תוכלי לחולל שפע.

 

לרגע בו חוויה רגשית קשה זוכה לתשומת הלב יש פוטנציאל לחולל תפנית כי לרגע הזה יש יכול להתיך את החוויה הקשה וליצור ממנה מרחב אישי חדש.

רגע של התבוננות איטית מאיץ במפתיע קבלה עצמית, וכך יש בכוחו להפוך מצוקה לצמיחה – זהו שפע !

  

שנה טובה

 

אמיר דרור

  

במידה ומצאת את המאמר מועיל את וגם אתה מוזמנים להירשם לקבלת העלון החודשי.

http://www.amirdror.com/newsite/A_newsletter.asp

 

         שילחי לנו תגובה                                           מעניין? שילחי לחברה

________________________________________________