טיפול נפשי דרך האינטרנט

מאת: סיוון נצר

 

עוד:

למצוא את הייעוד

הסוד מאחורי כוחן של מילים

אמנות היחסים

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

בעולם, המעתיק מדי יום יותר ויותר פיסות של מציאות אל העולם הוירטואלי – אין זה מפליא כי האפשרות לקבל טיפול נפשי, הדרכה או קואוצ'ינג, מבלי לקום מהספה – הוא דבר מתקבל על הדעת ואפילו הגיוני למדי. כי למה לצאת מבית, לאחר לילדים, להבריז מהעבודה או להרוג זמן בחיפוש חניה כשאפשר להימנע מכל אלה ואפילו לחסוך כסף??? על ייתרונותיו וחסרונותיו של הטיפול הנפשי דרך הרשת – במאמר שלפניכם.  

 

חלק ממגמה כלל עולמית

הטיפול דרך הרשת נמצא בארץ בהתהוות. אט אט מגלה הציבור את האפשרויות הרבות הגלומות במדיה הוירטואלית ופונה להיעזר בה. אולם צריך להבין שמדובר בתופעה משמעותית ביותר כבר מספר שנים בארצות הברית למשל, וגם באירופה. מדובר במגמה: העדר הזמן והריבוי בערוצי התקשורת מביאים לפיתוחם של דרכים נוספות לקבל סיוע או הדרכה שלא בדרך המקובלת.

תחומי הטיפול שניתן לקבל דרך הרשת מגוונים מאוד: החל מטיפול נפשי פרטני ועד לטיפול זוגי,ייעוץ הורי או קואוצ'ינג עסקי. לכל אחד מהטיפולים המבוקשים תוכלו למצוא אדם מקצועי שיעניק לכם הנחייה מבעד למקלדת. אגב, מגמה דומה מתרחשת בתחומים יעוציים נוספים כגון: פתיחת עסק, ייעוץ מס, גירושין או הסכם ממון 

 

יתרונותיו של הטיפול דרך הרשת

לא מעט אנשים מקבלים את התופעה בהרמת גבה. החששות השכיחות מטילות בספק את הרצינות של התהליך שניתן להשיג במדיה "קרה" כמו המחשב. אחרים מציינים את החשיבות של הקשר הנוצר בין המטפל למטופל, קשר המתקיים רק בצורה חלקית מבעד למסך. חששות אחרים מציפים את האפשרויות שיש למטופל להתחמק מהתמודדות במדיה הוירטואלית ואת הסכנות האורבות ללפרטיותם של אנשים המתקשרים בתיבות המייל.

 

אולם אנשי טיפול אשר עוסקים בטיפול דרך הרשת טוענים כי כאשר התהליך נעשה בצורה נכונה ומקצועית, הוא מתגר על כשלים לכאורה שכאלה והתוצאות מדברות בעד עצמן.  יתרונותיו הברורים של הטיפול דרך הרשת הם:

1.      עלות נמוכה - טיפול דרך האינטרנט הוא בדרך כלל זול בהרבה מלשבת 50 דקות על ספת הפסיכולוג או היועץ. ההוזלה עשויה להיות משמעותית ביותר, עד כדי חצי מהמחיר הממוצע של טיפול רגיל. יתרון זה עשוי להיות משמעותי במיוחד עבור מי שזקוק לטיפול, אך אינו יכול להרשות לעצמו לקבל אותו מפאת מחסור במזומנים.

2.      נגישות גבוה -  הטיפול ברשת מוחק באחת את כל המכשולים הקשורים למרחק, תחבורה ולו"ז צפוף. כמובן שבמובן הזה מתקיימת הוזלה נוספת הכרוכה בדלק, חניה ואובדן זמן שהיה יכול להיות מופנה לעבודה ויצרנות. הנגישות הגבוה של הטיפול דרך הרשת עוקפת בכך גם בעיה שהפכה למקור משמעותי לחרדות ולסטרס בקרב קהלים רבים: מחסור בזמן. אנשים שנמנעו מטיפול בגלל העדר זמן – יכולים בעקבות האפשרות לקבל תמיכה דרך הרשת לזכות בטיפול למרות עיסוקיהם הרבים.

3.      להרגיש חופשי - לטיפול דרך האינטרנט יתרונות גם מבחינה מהותית: האינטרנט מבטיח למטופל ביטחון הנובע לא מכך שהוא יושב בביתו, במרחב הפרטי והמוגן שלו, אלא גם מהאנונימיות שמאפשרת המדיה. לעיתים דווקא העדר המפגש הפיזי והאנרגטי עם המטפל מאפשרת למטופל להתקלף משכבות ההגנה, ולהיחשף בצורה עמוקה ומהירה הרבה יותר.

 

טיפול נפשי ברשת – הלכה למעשה

למעשה, קיימות אפשרויות רבות ליצירת פלטפורמה טיפולית דרך הרשת. חלקן יכולות להתרחש דרך המייל וחלקן באמצעות הצ'ט. הטיפול או הייעוץ שנערך דרך צ'ט דומה מבחינת הפורמט לטיפול הרגיל רק שהמטפל והמטופל אינם יושבים זה מול זה. נקבעת שעת הפגישה והתכנים קולחים בין השניים עד לסיום קצבת הזמן שנקבעה.

 

בטיפול המתבצע התקשורת מיילים ניתן לשלב מספר מיומנויות: כתיבה, צילום, אומנות ואפילו וידאו. מסגרת הזמן בטיפול שכזה גמישה יותר ומניחה למטופל להציף את תכניו בכל שבוע (או יותר) ולקבל עליהם תגובה מהמטפל כעבור מספר ימים. מטפלים המנוסים בעבודה דרך הרשת מספרים כי לאחר חלופה של מספר מיילים ניתן להגיע לעומק רב וליעילות רבה בעבודה. הקשר שנוצר בין המטפל למטופל הופך משמעותי למרות המרחק והשינויים בחיי המטופלים אינם מאחרים לבוא.

 

לסיכום:

הטיפול הנפשי הנערך ברשת אינו נופל ביעילותו מהטיפול הרגיל. יתרונותיו המשמעותיים, מותאמים לחיים המודרניים המשופעים בעשייה שאינה מותירה מקום לעצירה. תהייה או טיפול עומק בהתרחשויות.  

 

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

 

 

_______________________________________