מה משתקף במראה

מאת: מיכל גזית, מנחת סדנאות דרך האמן לפיתוח וביטוי היצירתיות, יועצת פסיכו-אסטרולוגית, עיתונאית וכותבת.

 

עוד:

למצוא את הייעוד

הסוד מאחורי כוחן של מילים

אמנות היחסים

שינוי עצמי חיובי

אמון

רגשות

חוקי הנפש של היקום

האם את  אשה מאושרת

ורק הכובע הירוק

פנטזיות

הביקורת

בחרתי בחיים של אי ודאות

דפי בוקר

כוחה של חשיבה נכונה

מועדון דחויים-דחויות

התנגדויות, אושר ומה שביניהם

לחולל שינויים

עושים סדר

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

כל מי שסביבי משמש מעין מראה לחלקים בתוכי. ישנם אזורים בי שאני אוהבת, צדדים יפים, תכונת וכישורים ראויים בעיני, שלא לגמרי הכרתי בהם, שלא ייחסתי לעצמי בלגיטימיות.   

 

כשאני רואה אותם באחר/ת, אני מתאהבת בו/בה. כייף להיות מול מראה שמבליטה את כל היופי, מקורות העוצמה, התכונות הנפלאות שלי.

כל מה שאני אוהבת אצלי מתעצם,  והתחושה היא שזה בגללו/בגללה. שהם הגדילו אותי בזכות מי שהם.

 

וישנם גם אזורים שאני לא אוהבת בי. אותם יש נטייה להחביא, לטשטש, להתבייש, להתכחש להם. גם אותם אפגוש, בלי רחמים, במראה שמציב מולי האחר.

כל מה שמעציב, מרגיז, מתסכל אותי, מכוער בעיני, משעמם אותי, במישהו אחר, משקף לי מצבים ותכונות בי.

 

לעיתים זה בדיוק אותו אדם שהציב לי בהתחלה את המראה החיובית, ורגע אחר כך, כשאדי החום של ההתאהבות הראשונית מתפוגגים מהמראה, אפשר לראות את התמונה המלאה יותר, ואז ישתקפו גם שאר הצדדים.

לעיתים, זה הפוך, מישהו שמלכתחילה מעורר בי תחושות שליליות, את החלקים הפחות יפים בי. חלק מראה עכור אחד, שנותן תחושה שכל המראה מלוכלכת, ורק אחר כך, אם טורחים לנקות אותה, ניתן לראות גם בה עוד חלקים.

 

רוב האנשים לא עוצרים במהלך החיים בכדי לראות שזו  השתקפות מתוך מראה, לא באמת האדם שמול.

המראה היא קיר חוצץ, לא מודע, שרק אם נקלף את כיסוי הצבע הכהה שאחריו, יהפוך לזכוכית שקופה, שדרכה, אפשר באמת לראות את מי שמצידה האחר.    

 

התחושה היא שהאחר/ת גרמו לנו, עשו לנו, הפעילו אותנו. לטוב ולרע. בעצם, אלה חלקי נשמה ואישיות שלנו, שמתגלים דרכם.

רק כשאנחנו פוגשים אותם בנו, נפסיק לפגוש בהם שוב ושוב מחוץ לנו, חוזרים פעם אחר פעם על אותן דרמות ואותן טעויות, רק עם אנשים חדשים. 

כל אדם שנסלק מחיינו, כי הרע לנו, או ננסה להצמיד, כי הוא מעצים אותנו, ללא שניצלנו את ההזדמנות לפגוש מה בו השתקף מתוכנו, יגיע שוב, בדמות אדם אחר, שיציף בדיוק אותו דפוס.

 

הפסיכולוגיה על פי פרויד מדגישה לרוב את ההשלכות השליליות, הדברים בנו שאנחנו לא אוהבים, ונראים דרך האחר.

חשוב, כדאי, וכייף,  לזהות כל דבר שלילי כזה בתוכנו, להכיר בו, להשלים אתו, להתמיר אותו לאנרגיה חיובית.

זה לא נעים, מביך, להבין שיש בנו איכותיות שכאלה. הנטייה היא להדחיק אותן, להכחיש בעקשנות. משך שנים, ולרוב משך חיים שלמים.

הרבה יותר קל להאשים את האחר בהם, ולהתרחק ממנו/ה.

כי אחרת מה? זו אני? באמת אני?

בי יש חלקים שמנותקים רגשית, בגלל זה הייתי כל כך מתוסכלת לראות אותם בו?  גם בי קיימים גלים רגשיים שזקוקים לעירור מבחוץ אחרת אני בנפילה כלפי מטה? בי יש צדדים שמאבדים עניין ולא מספיק רואים את האחר? בי יש כוחניות שניזונה מהכוח של האחר? בי יש את מי שמייצרת מריבות סתמיות? בי יש חולשה? בי יש חלקים מקרבנים? בי יש קורבניות? בי יש כאלה פחדים?

איזה בושות. לא. לא יכול להיות שכל זה נמצא בי. אני ממש לא אף אחד מאלה (ועוד רבים אחרים). אני לגמרי נהדרת. זה הוא או היא אשמים, וגרמו לי/עשו לי. הכל קרה בגלל התכונות האיומות האלה שלהם. צריך להרחיק אותם, ומהר, להוציא אותם מהחיים שלי. 

 

בעייני, חשוב לא פחות,  לראות גם את ההשלכות החיוביות. זיהוי והעצמה שלהם, מאפשר להכיר בכוחות האלה בי, ולא להזדקק לזולת, שרק בזכותו/ה כביכול, אני יכולה להביא את האיכויות הללו ממני. 

אבל גם כאן, קשה להכיר בכך שהכל בנו, והנטייה היא "להעניק" את המתנות האלה לאחרים. לתת להם את הכוח.

אז כל הדברים הנפלאים האלה שהתעוררו בי בזכותו/ה הם בעצם בתוכי? ההתרגשות ושמחת החיים הנהדרת הזו הם בעצם שלי? יישארו גם כשהוא/היא לא באזור?

הכריזמטיות והעוצמה האלה הם בי? אני לא זקוקה לעוצמה שמנגד כדי להיות יכולה להביא בלגיטימיות גם את שלי מבלי לחשוש שאאיים ואקטין? החופש הפנימי הוא בתוכי? אני לא זקוקה לאנשים שחיים את החופש שלהם בכדי להרגיש לא כבולה? החוכמה הזו היא בי? היא לא צפה רק בזכות זה שהוא/היא כל כך חכמים ועוררו אותם בי?  כל הדברים הנהדרים האלה הם בעצם רק שיקוף של חלקים לא לגמרי לגיטימיים בי?

לא, גם זה לא יכול להיות. אם האנשים האלה לא יישארו, צמודים אלי, חלק מהחיים שלי,  אני לא ארגיש/אחווה/אהיה בכל החגיגה הנהדרת הזו.

 

אז האמת היא, שגם הדברים שאני ממש אוהבת באחרים, וגם הדברים שאני ממש לא יכולה לסבול, חיים בי, משתוקקים להכרה וקבלה.

ככל שאכיר ביותר דברים "שליליים" , אפשר להתמיר אותם, כך שיהפכו גם הם לעוצמות חיוביות. ככל שאכיר ביותר דברים "חיוביים" בי, אהיה פחות תלויה באחרים כדי שישקפו לי אותם. 

 

וכל תכונה כזו, שמוכרת בתוכי, שזוכה להכרות והכרה, הופכת למתנה נהדרת בתוכי, כזו שלא תלויה יותר בסביבה בכדי להתעורר.

והמטרה בעיני היא להמשיך בזיהוי אין סופי, כך שיהיו סביבי עוד ועוד מראות חיוביות. כי ככל שאני אוהבת יותר חלקים בי, הם משתקפים לי מבחוץ, ביתר עוצמה ובהירות. ועדיין, מתוך הבנה, שאלה רק מראות, הכל בי, אבל אלה המראות שכייף לי להתבונן בהן.

 

התקופה האחרונה, הציבה בפני, שפע גדול במיוחד של מראות. הזדמנות מופלאה לתהליך מואץ, אם מסכימים להתבונן בהן, והסכמתי.

התהליך בעיני הוא בן שלושה שלבים:

השלב הראשון, לראות הכל בי, לטוב ולרע. מתוך זה, נולדת ההבנה שאין מי שטוב לי או רע לי, כולם "רק" מראות, שהן הזדמנות נהדרת להתבוננות מודעת פנימה.

השלב השני, לזהות, מתוך כל זה, מה בכל זאת הרצונות שלי.

השלב הראשון, מבטל בעיני לחלוטין את המשפט ש"לכל סיר יש מכסה". כולנו גם סירים וגם מכסים, של כולם בעצם. כל  אדם מתאים, מעצם העובדה שהוא משקף בי איכויות שלי. וככל שאוהב יותר דברים בי, אוהב אותם יותר אצל האחרים, ואוהב יותר ויותר אחרים.

זו כבר לא הזדקקות, כבר לא חייבת לקבל אותם מבחוץ, כדי להיות קיימת, אוהבת, מתרגשת. כבר אין מה להימנע ממי שיכול לפגוע, להכאיב, להכעיס.

ועדיין, יש בי העדפות, שנולדות מתוך בחירה מודעת, ולא מתוך אוטומט שאינו מודע. ככל שהמראה הופכת שקופה יותר, אפשר לראות ביתר קלות, מה יותר טוב לי, ומאפשר לי מקסימום צמיחה ואושר, בשלב זה של חיי.

השלב השלישי, להיות יכול/ה לשקף לאחר/ת את מה שבאמת שלו. ממקום נקי ואמיתי, שרואה באמת אותו/ה, שלא דרך מראה.

מידע כזה מגיע ממקום של אהבה וראיה נקייה, ללא שיפוט, ללא הזדקקות. כמתנה. לא כולם רוצים, צריכים או יכולים לקבל את המתנה הזו. אבל מול מי שכן, היא זמינה וקיימת. כשאנחנו כבר לא מעורבים במידע, האחר הוא בדיוק מי שהוא, לא מה שהוא עושה לנו, ואפשר רק לשקף, מתוך אהבה אמיתית. 

 

   

מיכל גזית, מנחת סדנאות דרך האמן לפיתוח וביטוי היצירתיות, יועצת פסיכו-אסטרולוגית, עיתונאית וכותבת. טל: 03-6476495  מייNANA.CO.IL    @GAZIT_ MICHAL

 

מעניין? שילחי לחברה                                   הגיבי על הכתבה 

   

_______________________________________