לתכנת את המוח - ניתוב לשוני-פיזיולוגי

  

מאת: רות שיבר

 

עוד:

דמיון מודרך לטיפול בבעיות גוף ונפש

דמיון מודרך לאהבה עצמית ולריפוי

קרוב לנפש

חטאי האם

יום האישה הבינלאומי - סקירת מצב

אנה אנו באות? - מחשבות על יום האישה הבינ"ל

ימין ושמאל משני צדי המדרס

אובדן כושר עבודה

להוריד את הפיוזים

דרכים להרפייה

נשים מצליחות מתמודדות עם

 לחצים

מי מרגיז אותך?

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

 

 

 

האדם מונע  ומאותגר להתגבר על חולשותיו בהתמודדות עם הדעה הקדומה שיש לו על עצמו, ההופכת תכופות לכלא שלו. ה-NLP  זוהי שיטה למסירת מפתחות הכלא הנפשי לידי המטופל עצמו.

 

NLP הינה שיטה מחקרית, אשר דוגמת מודלים של מצויינות אישית ושיפור התקשורת הבין אישית.

 

N- neuro- עצבי - מערכת עצבים במוח שתפקידה לקלוט שדרים מכל החושים לעבדם ולתרגמם לחוויות.

 

 - L -  linguistic לשוני - המודל הלשוני שבו משתמש המונחה ע"י תיאור סיטואציה באופן מלא מלמד על התקשורת התוך אישית (תהליכי קליטת המידע ועיבודו) ועל התקשורת הבין אישית (האופן בו מבטא האדם את עצמו) כלומר: המחשבות שלנו, התקשורת שלנו עם אחרים ועם עצמנו.

 

P- programming - תכנות – בניית תוכנית טיפולית על פי תוצאות הניתוח והפעילות המוחית (N) והלשונית (L). התוכנית תורכב משלבים שיכללו הגדרת מטרות ותכנון הדרכים להשגתן (כלומר: לבדוק מהם דפוסי ההתנהגות, ההרגלים, דפוסי החשיבה וכו'...).

 

ה"תקיעות" בחיינו מונעת מאתנו להגיע לתוצאות שאנו רוצים, בא ה-NLP ומציע אפשרות וכלים לבחון מה מונע מאיתנו להגיע לתוצאות הללו ואיך ומה אנו יכולים לעשות בכדי לשנות, להתאים, לשפר ולחזק בכדי להגיע אל התוצאות המבוקשות בחיים.

 

ה-NLP  פותח לפני כ- 25 שנה בארה"ב ע"י ג'ון גרינדר, בלשן במקצועו, וריצ'רד בנדלר, מתימטיקאי, מומחה למחשבים ופסיכותרפיסט. הם תצפתו ולמדו את דרך עבודתם של מטפלים שהצטיינו בתחום התקשורת הבין-אישית:

כמו ד"ר מילטון אריקסון - הידוע כגדול ההיפנותרפיסטים של כל הזמנים, וד"ר פריץ פרלס, אבי תורת הגשטאלט. בתצפיות אלו הם מצאו דגמי התנהגות החוזרים על עצמם, ניתוח הדגמים הללו הוליד את ה-NLP.

 

מדובר במכלול של מודלים מעשיים, בעלי יעילות מוכחת המסתמכים על מבנה ותפקוד המח האנושי (מודע ותת-מודע), המיישמים ידע זה להצבת והשגת מטרות אישיות, "סגירת מעגלים " מהעבר, יצירת שינויים מחשבתיים ושינויי הרגלים, הבנת המכשולים והסרתם, שחרור מפחד ואשמה, טיפול בפוביות (פחדים, חרדות) וחיזוק יכולות ומשאבים קיימים.

 

ה-NLPמחשיב את הייחודיות של כל אדם וסובר שבעיות בתקשורת מקורן בשונות שיש בין אנשים, למנחה חשוב להכיר היטב את מפת-העולם של המונחה כדי שיוכל לעזור לו באופן הטוב ביותר. פרופיל NLP מסייע לאבחן אופנים שונים בתקשורת הבין אישית (האופן בו מבטא האדם את עצמו) והתוך אישית(תהליכי קליטת המידע ועיבודו).

 

חשוב לציין שלפי מודל ה-NLP אין העדפה לסגנון מסוים, הפרופיל אינו שיפוטי ואין בו סעיף טוב או רע. בניית פרופיל NLP למונחה יכולה להיות משולה לבניית קלסתרון. חוקרי ה-NLP אבחנו ובודדו אלמנטים אישיותיים שבאמצעותם ניתן לאפיין וללמוד רבות על המונחה.

 

1.         סגנון החישה

            אנשים משתמשים באופן שונה בחושיהם. יש אנשים שהם יותר ראיתים, אחרים יותר שמיעתיים ויש אנשים שקולטים את העולם בעיקר בתחישה(תחושות ורגשות), חשוב לאבחן את סגנון החישה של המונחה כדי לדבר ב"שפתו" ולהתאים לו דימויים.

           

לכל אחד יש דרך מועדפת משלו לקבל אינפורמציה מהעולם החיצוני. כיוון שיש לנו   חמישה חושים יש חמש דרכים, כשהיותר פופולאריות ומעשיות הן: ויזואלית (מה שאתה רואה), אודיטורית (מה שאתה שומע, כולל הקול הפנימי שלך) וקינסטטית (מה שאתה מרגיש וחש).

 

2.         מעגלי החוויה

            בכל מעגל חוויה שלושה מרכיבים: רגשות, מחשבות והתנהגות. חשוב לבחון האם   מתאר המונחה את כל אחד מהמרכיבים ואלו מבניהם הוא משמיט. הפניית     תשומת ליבו של המונחה לחלק שהשמיט תסייע לו לתאר את כול שלושת המרכיבים.

            לדוגמא:

            מונחה מתארת סיטואציה בו התרגזה על בעלה, ואיך היא בכתה כל הלילה.

בניתוח משפט זה המונחה תיארה במעגל החוויה שלה את הרגשות (התרגזה) ואת ההתנהגות (בכתה) והשמיטה את המחשבות. ניתן לעורר במונחה מודעות בנוגע  לחלק המושמט ובכך לאסוף מידע נוסף על האירוע.

 

יצירת ראפור "תחושת כימיה"  ב-NLP  :

ראפור זו תופעה טבעית, שקוראת בין שני אנשים (ויותר) אשר משדרים על אותו הגל.

אחת הדרכים להבין ולהכיר את תהליכי העיבוד של המונחה היא באמצעות ראפור,  כך יוצרים קשר ויחסים שיובילו להבנה באופן שהמונחה ירגיש מוכר ומובן.

 

זאת הדרך לקבל את המונחה כמות שהוא במצבו הנוכחי. ללא שיפוט וביקורת.

רק אז יהיה מסוגל המונחה להיות פנוי להמשיך בתהליך ולהפחית את התנגדות והחשש שמתלווה למפגשים בפעמים הראשונות.

 

כאשר המונחה נמצא בראפור עם המנחה שלו, באופן טבעי וכמעט בלתי מודע, הוא הופך להיות חלק ממנו, מהחיים שלו, כאילו שהם מכירים הרבה זמן וזה מאפשר למונחה להרגיע את השיח הפנימי,  ובכך להוביל לרגיעה, לאמון ופתיחות.

 

איך בונים "ראפור":

בהצטרפות למרכיבי החושים של המונחה, בהתאמה עדינה, על ידי שימוש באמצעות כל אחד מהנושאים הבאים ובכולם יחד: שפת גוף, שפת הפנים, נשימות, שפה וצלילים.

 

המפתח החשוב מכל הוא - הקבלה, האהבה, הפתיחות וכבוד לזולת !

 

מקורות:  תקשורת עם התת-מודע / דפנה ואמיר רטר

                קולו של מילטון אריקסון / סידני רוזן   

 

"שֶׁפַע שֶׁל אוֹר"

מאת: רות שיבר מטפלת מוסמכת באיזון גוף-נפש המתמחה בדמיון מודרך ן-NLP (ניתוב עצבי לשוני), בתמציות פרחי באך.

054-4701566

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                          מעניין? שילחי לחברה

  מאד מעניין!!!

W

________________________________________________