חסימות ריגשיות

  

מאת: רות שיבר

 

עוד:

דמיון מודרך לטיפול בבעיות גוף ונפש

דמיון מודרך לאהבה עצמית ולריפוי

קרוב לנפש

חטאי האם

יום האישה הבינלאומי - סקירת מצב

אנה אנו באות? - מחשבות על יום האישה הבינ"ל

ימין ושמאל משני צדי המדרס

אובדן כושר עבודה

להוריד את הפיוזים

דרכים להרפייה

נשים מצליחות מתמודדות עם

 לחצים

מי מרגיז אותך?

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

 

 

 

רגש הוא תחושה סובייקטיבית ולעיתים קשה בעזרת מילים לבטאו. דרושה אינטליגנציה רגשית רבה בכדי לדעת לבטא את התחושות המורכבות והפנימיות. בכל שפה יש מילים רבות שמטרתם לתאר את הרגשות. להלן רשימת מילים לרגשות שונים:

 

1.         רגשות שלילים כלפי הזולת נחשבים: כעס, קנאה, צרות עין, אלה מביאים           מלחמות.

2.         רגשות קיומיים כגון: חרדות, פחד, אשמה ובושה- עלינו לבחון את אמונתנו על       עצמנו, חיים ומוות, השקפת העולם האישית שלנו כלפי הדברים בעולם. מצבים            נפשיים לגבי הדברים הקורים לנו. טוב ורע.

3.         בסביבות חיים שליליות: רגשי דיכאון, עצב, סיטואציה שלילית, מכות, מוות של        מישהו קרוב, כאשר עלינו להשלים עם משהו/מישהו שלא יחזור.

4.         רגשות של חיים טובים: אושר גאווה, ואהבה, חושף את חיי הרגש העליון והמרומם, כגון: סקס, מוסיקה אומנות אירוע בטבע חוויה דתית וכו'.

ההתמודדות שלנו ברגשות ואיכות השליטה שלנו בהם היא בעצם הסוד הגדול של איך אדם אחד מגיב לדבר מסוים לעומת  התגובה של האדם השני, זה יוצר את כל ההבדל ולא הדבר עצמו, למעשה לא הבעיה עצמה, אלא, איך אנחנו מגיבים כלפיה.

 

לדוגמא:

הכעס הוא רגש המופיע כאשר מישהו אינו מכבד את זולתו או כאשר מישהו חודר לתחומינו ו"עובר את הגבול". אישה כועסת הנוטה להפנים את רגשותיה בוחרת שלא  להתמודד עם רגשותיה במקום להקשיב להם ולחוות אותם. לעיתים בעת טיפול האישה תוכל לשנות את הרגש הגורם לה  קושי.

תמצית מתהליך הטיפול

 

האירוע:

מונחה הגיעה לטיפול וסיפרה לי על אימא שלה, כשכאב גדול היה בעיניה. היא סיפרה על אימא ביקורתית, המשתמשת במילים קשות, ומזלזלת בכל מה שעשתה מילדותה ועד היום. אימה התייחסה אליה כאל חפץ ולא כאל אדם עם נשמה ורגשות, סיפרה על אי קבלתה לאורך כל השנים והכעס היה גדול וברמות אדירות.

 

המונחה הרגישה שאימה "עברה את כל הגבולות" והחליטה לנתק את הקשר. הפסיקה להתעניין באימה, לא שיתפה אותה בדבר, התקשרה רק אחת לחודש, אך במחשבותיה היא עדיין בתחושה של קושי על שאימה אינה מסוגלת לכבד אותה ולקבל אותה כפי שהיא.

המונחה חוותה "חסך אימהי" שליווה אותה לאורך כל חייה.

  

תהליך הטיפול

הובלתי את המונחה להיכנס להרפיה ובקשתי ממנה לדמיין את הסיטואציה ולהיזכר מתי הכעס מופיע?.. בקשתי ממנה לחוות את הכעס... בקצב איטי.. ענתה לי שהיא מרגישה חוסר אונים, בקשתי שתדמיין שהיא מעמידה את אימא במקומה בסיטואציה מתאימה והיא השיבה: "אני יושבת מול אימי בפינת האוכל ובגאווה, אני מספרת לה שהתחלתי לעבוד בתחום מקצועי שאני מאוד אוהבת ומוסרת לה כרטיס ביקור שלי, האם חייכה בחיוך מזלזל.. חיוך שטני.. חיוך מבקר... ובמשפט ארסי אמרה לי: "מי בכלל יבוא אלייך?",  "איזה מן מקצוע זה?" .

 

שאלתי: "למה זה דומה?" "זה כמו צינור חלול שרוקנו ממנו את הכול - את האנרגיות החיוביות ואת כל הכוחות, אני מרגישה מרוקנת ומותשת" ובאותה נשימה אמרה לי "אני חייבת לנתק את הקשר איתה, אני חייבת להעמיד אותה במקומה".

 

שאלתי: "האם תוכלי לשנות את המילה "חייבת". והיא ענתה לי:  "אני רוצה לנתק את הקשר ומסוגלת להעמיד אותה במקומה" (זוהי דרך לפתיחת חסימה ויצירת ערוץ זרימה).

 

שאלתי: "במה את כן מסתדרת עם אימך? האם יש דברים בהם היא כן טובה? ספרי לי עליהם". המונחה ענתה: "דואגת לקשר טוב ביני לבין אחיי ואחיותיי."

 

שאלתי: "למה את שואפת? מה חשוב לך?" ענתה: "אני שואפת לקבלה עצמית וכבוד עצמי ".

 

שאלתי: "כשאת חווה את הכעס, מה זה כעס אצלך?" ענתה: "כעס אצלי מתבטא בדפיקות לב מהירות, עצב, התכנסות בתוך עצמי, כתפיים שמוטות, תחושה של חוסר כבוד, מחשבות שליליות, אני אומרת לעצמי: "אני לא שווה" "אני לא אצליח".

 

שאלתי: "מה מביא אותך לרגש כזה?"  "כשמזלזלים בי ולא מעריכים אותי".

"אמרת שאת שואפת לקבלה עצמית וכבוד עצמי, תתארי לי מה זה בשבילך כבוד עצמי וקבלה עצמית (יש לציין כל מונחה מגדיר את אותו ערך לפי השקפת עולמו ולכן צריך להבין מהו התוכן לערך המסוים שבו משתמש המונחה או איך הוא מפרש ומבין אותו) הגדירי ותתארי לי מה זה אומר לך?"

ענתה: "הקשבה לקול הפנימי שלי מבלי שקולות מבחוץ יפריעו וישפיעו עלי, ארגיש שאיני תלויה או מתחשבת בדעתם של אחרים ובמיוחד בדעתם של הקרובים לי".

 

"עכשיו אבקש שתעצמי את עינייך ותדמייני שאת רואה במסך גדול תמונה ובתוכה את נמצאת... עם תחושה גדולה של קבלה עצמית וכבוד עצמי... הגדילי את התמונה שתהיה על כל המסך... תעצימי את התמונה... תראי אותה צבעונית בכל הצבעים כפי שאת אוהבת.. תקרבי את התמונה שתהיה מאוד קרובה אלייך... התמונה תהיה בהירה... חדה... צבעונית וברורה מאוד...".

 

 "תדמייני שאת מסובבת מין כפתור להגברת שמיעת קולות...את מכוונת לעוצמה נעימה וטובה לאוזנייך... ותאפשרי לעוצמה לגדול בתוכך... כשאת חושבת על קבלה עצמית וכבוד עצמי... תעצימי גם את הטון ואת הקצב הטובים לך והנעימים לך...


ועכשיו שהעצמת את הקבלה העצמית והכבוד העצמי מה את מרגישה? מה את חשה?...

"אני מרגישה שאני בהחלט יכולה להעמיד אנשים במקומם... אני יכולה להצליח בכל דבר שארצה בו... מרגישה תחושה של כוח חיים להתמודד עם קושי בדברים... אני מרגישה מלאת מוטיבציה ורוצה לפרוץ קדימה..."

"ועכשיו אבקש ממך לדמיין מצב עתידי בעוד חודש או חודשיים, בו תחווי או תתקלי בסיטואציה דומה...הקרתה בינך לבין אימך...אבקש שתדמייני עצמך בעתיד..כיצד תגיבי?...איך תרגישי?...איך תנהגי?...מה תחשבי?"...

"אני אעמיד אימי במקומה ולא אשתוק...גם אם זה יפגע בה ואראה לה שגם לי יש רגשות...אשמור על הכבוד העצמי שלי בכל מחיר...איני מוכנה להמשיך ולצבור כעסים בתוכי..אשחרר אותם במקום ולא אתן שיפגעו בי"...

 

בסוף התהליך הכנסתי אותה להרפיה עמוקה והובלתי אותה כך שיוטמע בה השינוי הרגשי בתת-מודע שלה שיהפוך לחלק טבעי ממנה בעתיד.

ישנם כמה מנגנונים נפוצים שבעזרתם אנחנו חוסמים את רגשותינו. הבנת מנגנונים אלו חשובה לצורך ריפוי ושחרור החסימות הרגשיות, שכן אותם כלים ששמשו אותנו כדי לחסום את רגשותינו, יכולים לשנות כיוון ולסייע לנו בתהליך הפתיחה, הריפוי והשחרור.

 

חסימות רגשיות הן גורם רב חשיבות בגרימת מחלות רבות  ולכן ישנה חשיבות רבה להבנת הסיבות להיווצרות החסימות, והדרכים בהן הן נוצרות ומתפתחות. רק כך נוכל גם למנוע, לשחרר ולרפא חסימות אלו.

 

"שֶׁפַע שֶׁל אוֹר"

מאת: רות שיבר מטפלת מוסמכת באיזון גוף-נפש המתמחה בדמיון מודרך ן-NLP (ניתוב עצבי לשוני), בתמציות פרחי באך.

054-4701566

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                          מעניין? שילחי לחברה

   

___________________________________________________