לחיות חיי תכלית

  

מאת: אילת השחר


 

עוד:

ספירת מלאי

ציפיות זה לכריות

מהחמצה לצמיחה

למדוט בין השורות

אחווה או מלחמת אחים

החופש לבחור

קופסאות

מה ששלו - שלו, מה ששלך - שלך

מיפגש עם הילד בתוכנו

מסרים מהילדות הקמים להורגינו

לאן את חותרת

להתחבר למשאבים הפנימיים

ביקורת קטלנית

לחופש נולדה

מדריך מעשי למתגרשת

10 החוויות שכל אישה צריכה...

תרגול משפר את הזיכרון

שיטת המ.ת.ת - דרך חיים

אם תרזו, אין זו אגדה

דמיון מודרך לטיפול בבעיות גוף ונפש

דמיון מודרך לאהבה עצמית ולריפוי

קרוב לנפש

מודעות עצמית

לחלום ולהגשים - ללא פרפקציוניזם

דרך האמן

דאגה, חרדה ושאר מזיקין

תיבת הנגינה

תנועת הגוף האנושי

פחד מהצלחה

לתכנת את המוח

חסימות ריגשיות

לכל מדינה בעולם יש דגל ועל הדגל מודפס ציור מסויים וצבע מסויים. כבוד המדינה הוא הדגל וביזויו נחשב מעשה חמור. כשראשי מדינות מתאחרים במדינה אחרת, מניפים לכבודם את דגל המדינה.

מהיכן עניין הדגלים התחיל ומה עניין הדגלים לאדם עצמו?

 

בזמן המסע של בני ישראל ממצריים לישראל, בזמן ההליכה והחנייה לכל שבט היה דגל עם הסמל שלו והצבע המיוחד שלו. שנים עשר שבטים ושנים עשר דגלים. בספר 'הארת דרך'  כותב אורי וייסבלום שבשעה שנגלה הקב"ה על הר סיני ירדו עימו כ"ב רבבות של מלאכים והיו כולם עשויים דגלים דגלים וכך היו ניכרים, כל אחד ע"פ דגלו וכשראו בני ישראל את המלאכים כדגלים  אמרו הלוואי כך אנו נעשים דגלים כמותן (המלאכים) ואז הקב"ה אמר למשה "עשה אותם דגלים כמו שנתאוו" ואז נקבעו דגלי ישראל, הציור על מפת דגלם ובצע הדגל.

 

במה קינאו בני ישראל שרצו לעצמם דגלים? בכך שבין רבבות המלאכים לא היתה קנאה, שנאה ותחרות, אלא כל אחד מילא את שליחותו המיוחדת, עם כוחו ועם כל עצמותו, בזה קנאו בני ישראל ולזה השתוקקו. ומשאלתם נעשתה.

 

ואיך נקבעו הדגלים? לכל שבט הותאם דגל בצבע ובסמל מיוחד שתפקידו  למקד את בני השבט להמשיך לעבוד על מעלה המייחדת אותם כך כל שבט יתחזק בטבעו, במידה ובמעלה הייחודית שלו , יכיר את המיוחד שבו  - ויכיר את מקומו בעולם הזה - ויגיע  לייעודו.

 

הדגל מסמל את התפקיד הרוחני המיוחד, תפקד שמותאם אל תכונות הנפש ואל הכוחות הרוחניים המיוחדים, המאפיינים כל שבט. ובני השבטים לא עוברים משבט לשבט ולא נוהגים כמו בני שבט אחר אלא כל אחד לפי הדגל שנקבע לו. ולמה לא להתחלף עם אחר?

 

בספר (הארת דרך)  מביא משל  שמסביר זאת: הדבר משול לאחד שיאמר לחברו: אתן לך סכום כסף ענק, בתנאי שתפסיק לחשוב עם המוח שלך ותתחיל לחשוב עם המוח שלי. הרי נטל ממנו הכל! העשירות האמיתית של האדם היא ה"עצמיות" שלו, ה"אני" שלו, תכונותיו הפרטיות, מעלותיו הפרטיות, מחשבותיו המקוריות, מדותיו הפרטיות – לוותר על כל זה ולהתחיל לחשוב עם מוחו של הזולת, להרגיש עם הרגשות של הזולת – פירושו של דבר לאבד הכל! מה יש לו מהממון הרב שהשני מוכן להעניק לו, כשהוא חדל מלהיות?

 

חובתו של כל אדם להכיר את עצמיותו בלי שום תלות רוחנית באחר, כי רק כך אדם מגיע לייעודו הרוחני.  עוד כותב בספר "הארת דרך" כי הגאולה האמיתית של כל אדם היא כאשר אדם מגיע לאמיתת עצמו וחי על פיה. שמירת העצמיות היא הכוח שמגדל את האדם ומביא אותו לתכליתו בחיים. כאשר מכיר את זהותו העצמית, כוחותיו המיוחדים לו, מידותיו השונות מקומו ותפקידו המיוחד לו בעולם – רק אז מסוגל הוא להגיע לייעודו.

 

ומה עניין השבטים לאדם הפרטי? כל אדם יש לו חובה שבטית, חובה הנובעת מהשתייכותו  הקבוצתית – ולכל קבוצה יש את התכונות המייחדות אותה – זה הרקע של כל אחד ואחד. ובתוך הקבוצה לכל אחד יש את החובה האישית שלו להכיר את עצמיותו. וחשוב שלא נעסוק בחיקוי כי חיקוי ואימוץ דגל של אחר גורמים לאיבוד עצמיותו של האדם כי אין אפשרות לחיות חיי תכלית עם כלים שאולים.

 

כולנו יודעים  שאין מדינה המוכנה לאמץ את דגלה של מדינה אחרת ולבטל את דגלה וביזוי דגל מדינה הוא מעשה חמור ואפילו קבעו עונשים למעשה הביזוי.  ומה לגבי ביטול הדגל הפרטי של עדה?   ביטול התכונות המייחדות קהילה רק בגלל שזה אחר ?   הרצון שכולם ילבשו שמות דומים, ינהגו במנהגים דומים, יתנהגו ויתהלכו כמו כולם מביא לביטול הייחודיות שקהילה התברכה בה וזה מביא לביטול העצמיות וזה מביא אדם לאבד הכל!

 

תפקידנו הפרטי החשוב ביותר הוא לדעת עצמיותינו ולשמור עליה מכל משמר – כי רק כך נגיע לתכלית חיינו וכמו שנשאף לשמור על עצמיותינו מכל משמר עלינו לכבד את עצמיותו של כל אדם וקהילה גם אם זה שונה ולא מוכר.

 

איילת השחר בעלת ניסיון רב בליווי ואימון אנשי עסקים למימוש מטרות אישיות ועסקיות

 

מעניין? שילחי לחברה                                      הגיבי על הכתבה 

   

___________________________________________