כמה שוות 12 שנות סבל בבית הדין הרבני?

מאת: עו"ד רות דיין-וולפנר

 

הכתבות בנושאי אישות:
ילד ממזר? יש צרות גרועות יותר

הסכמי ממון

בדיקת אבהות - מה גובר על מה?
הכתובה - קוים לדמותה
סוציאליזם בסוציאליות - חלוקת זכויות בין גרושים
קלטות לוהטות - כדאי או לא כדאי במשפט גירושין?
של מי אתה, ילד? על ילדי הפרייה

 מלאכותית
משמורת משותפת - חרב פיפיות?
מעמד אשת עסקים מתגרשת 

בחלוקת  רכוש
בעל אלים - מה עושים

 סיפורה של סמדר
 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

מדען ומדענית שולחים קורות חיים...

האם השיח על זכויות אדם מקדם את מאבקן של הנשים לשוויון?

עוס"ים רווחה

בית המשפט לענייני משפחה קבע בפסק דינו מיום 21.12.04 כי על בעל שסירב לתת גט לאשתו לשלם פיצויים בסך 200,000 ₪ לשנה מהיום בו חוייב לתת גט, ובסך הכל 325,000 ₪ וכן פיצויים מוגברים בסך 100,000 ₪.

 

לכאורה פסק דין אמיץ שניתן במאמץ לסייע ולו במקצת לבעיית העגונות.

 

כרמלה (שם בדוי) אשה חרדית, אם ל – 6 ילדים החלה את הליכי הגירושין מבעלה בשנת 1992, לפני כ – 12.5 שנים.

 

למעשה – פסק הדין מדגיש את אוזלת ידם של רשויות המדינה ושל בתי המשפט האזרחיים במציאת פתרון לבעיית העגונות.

 

חוק שאמור לכאורה לסייע בפתרון בעיית העגינות חוקק כבר לפני 10 שנים. חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) התשנ"ה – 1995 קובע סנקציות שאפשר להפעיל כנגד בעל המסרב לתת גט. בעל סרבן צפוי לשלילת רשיון נהיגה, עיכוב יציאה מן הארץ, שלילת דרכון, להפוך ללקוח מוגבל בבנק, ואם כל זה לא יפחיד אותו – למאסר.

 

פסק הדין החדש אמור להוות נדבך נוסף במלחמה נגד סרבנות הגט. פסק הדין הכיר בסרבנות גט כעילה לתביעה נזיקית בגין נזקים לא ממוניים בשל פגיעה בזכות להנשא, פגיעה בזכות להנאה מינית, בדידות חברתית, פגיעה במוניטין האשה, פגיעה באוטונומיה, בושה, סבל, כאב והשפלה.

 

אוזלת יד מדוע?

 

על מנת להפעיל את חוק בתי הדין הרבניים ועל מנת להגיש תביעה נזיקית בגין סרבנות גט, יש להמתין למתן פס"ד לגירושין בבית הדין הרבני.

 

כרמלה נאלצה להמתין כ – 10 שנים, עד שזכתה לקבל את פסק הדין שאיפשר לה להתחיל לנסות להפעיל סנקציות כנגד בעלה.

 

10 שנים תמימות לא מצא בית הדין הרבני לנכון לכפות על אותו בעל לתת לכרמלה גט. 10 שנים תמימות ניהלה כרמלה דיונים בבתי הדין השונים, אצל רבנים רבים ולמעשה שמה את חייה במצב של "המתנה". עשור שלם.

 

פיצויים בסך 200,000 ש"ח לשנה, נפסקו רק מהיום שבית הדין הרבני נתן פס"ד שחייב את הבעל בגט. 10 שנים של ניהול הליכים משפטים והתדיינות בבית הדין הרבני לא נחשבו כשנים ברי פיצוי, ורק משהואיל בית הדין הרבני לתת פס"ד שמחייב את בעלה של כרמלה להתגרש ממנה – הפכה כרמלה לאשה ברת פיצוי.

 

אין מדובר במקרה נדיר. נשים ללא ילדים, או נשים שמעוניינות להביא ילדים נוספים לעולם, ומתחילות את הליך הגירושין בגיל 30 + עלולות למצוא עצמן נתונות לסחיטה קשה מצד הבעל, המאיים שלא לתת גט, ובכך למנוע מהן כל סיכוי להביא ילדים לעולם.

 

השימוש בגט כמכשיר סחיטה נפוץ בכל המגזרים. ראיתי חרדים שמסרבים לתת גט, ראיתי פועלים, נהגי מוניות, מורים ושרברבים וראיתי יאפים עם חליפות ועניבות, שרושמים עוד תאריך לדיון בבית הדין הרבני בתוך מכשיר הפאלם שלהם, מגיעים לדיון הבא מתוך ישיבת דירקטוריון, וממשיכים להיות סרבי גט. במצח נחושה. פסק הדין שיחייב או יכפה את הגט, יגיע בעוד שנים, ובינתיים תאלץ האשה שנישאה להם לוותר על חלקה באופציות ובמניות של חברת ההי טק, לוותר על כספים משותפים ולהכנע לתכתיבים כלכליים. אם לא – זה עלול לקחת 10 שנים.

 

עזרה אמיתית לאותן עגונות תבוא מצד המחוקק ומצד הרשות השופטת אם יאפשרו שימוש בסנקציות שנקבעו בחוק ויכירו בנזק הממוני שנגרם עקב סרבנות ליתן גט, ללא תלות בפסק דינו של בית הדין הרבני, ותוך הצבת קריטריונים אחרים כמו ניהול הליכים משפטיים ארוכים, או חיים בנפרד במשך תקופה מסויימת.

 

החלטה אמיצה תהא זו המכירה בכל התקופה בה התנהלו הליכי גירושין כתקופה ברת פיצוי, ותסייע למלחמה בסחטני הגט.

 

______________________

 

"גירושין - מרכז מידע על גירושין"

 

 

שילחי לחברה                                                      הגיבי על הכתבה 

___________________________________________