האחות הכי טובה - על אירגון ה"סורופטימיסט"

מאת: הדה רכניץ-קיז'נר

 

עוד פמיניזם:

כל אירגוני הנשים

לאט מדי ומאוחר מדי?

"כאן הלימודים הם סוג של שקט"

אז מי באמת חכם יותר?

מדען ומדענית שולחים קורות חיים...

האם השיח על זכויות אדם מקדם את מאבקן של הנשים לשוויון?

עוס"ים רווחה

 ארכיון מאמרים

  בריאות

 כל הטיפים

  סגנון חיים

  יעוץ

  כיתבי לנו

"הסורופטימיסט" הינו ארגון הנשים הגדול בעולם. הוא מונה כמאה אלף חברות, בכל רחבי העולם. זהו ארגון וולונטארי, א-פוליטי, ששמו מורכב משתי המילים: סורור ואופטימה, שפרושן "אחות  הכי טובה". מטרתו המקורית של הארגון היתה לשמש אכסניה לנשים המצטיינות בתחומן המקצועי.

 
הארגון הוקם בראשית המאה העשרים בארה"ב על ידי רופאה שניסתה להתקבל לארגון ה"רוטרי" אך סורבה, מאחר ש"רוטרי"באותו זמן קיבל לשורותיו גברים בלבד. רעיון "הסורופטימיסט" כארגון הנאבק למען זכויות וקידום נשים עשה לו כנפיים והגיע מאוחר יותר גם לאירופה, ומשם התפשט ברחבי העולם.

 

היום נהנה הארגון ממעמד של משקיף באו"ם, והוא מעורב בפרויקטים בינלאומיים כמו הקמפיין הנאבק בשימוש במוקשים נגד אדם והמלחמה למיגור תופעת הסחר בנשים ובילדים. לאחרונה החל הארגון להחתים על אמנה בינלאומית למען השלום.דוגמה עכשווית לפעילות העולמית של הארגון הינה התרומה בסך מיליון שנאספו מהחברות מכל העולם לטובת נפגעי הטסונמי באסיה. הסיוע הועבר באמצעות מועדוני "הסורופטימיסט" המקומיים בין התורמות, היו כמובן, גם החברות הישראליות. גם לנפגעי "קתרינה" תרמו החברות הסורופטימיסטיות וכמו כן, ינתן סיוע גם לנפגעי רעידת האדמה שהתרחשה באסיה בסוף השבוע.


בישראל יש ל"סורופטימיסט" 17 מועדונים ברחבי הארץ, מנהריה וקרית טבעון בצפון ועד באר שבע בדרום, כולל מועדון בטייבה. הארגון הישראלי נוסד בחיפה, לפני למעלה מ50 שנה, ע"י פרופ' רחל שלון ז"ל, שהתרשמה מהפעילות לה היתה עדה בעת ביקוריה בעולם. האירגון העולמי מחולק לפדרציות,כאשר ישראל שייכת לפדרציה האירופית.

 

המועדונים מקיימים קשרים חברתיים וחבריים ענפים ביניהם ועם מועדוני "סורופטימיסט" בחו"ל .קשרים אלו עם חברות סורופטימיסטיות מכל העולם, תורמים להעצמת מעמדה של ישראל בחו"ל. אפשר בהחלט לומר ש"הסורופטימיסטיות" הינן שגרירות של רצון טוב של ישראל.

 

בארץ נעשית פעילות עניפה בקרב עולות מאתיופיה ובסיוע לאוכלוסיות חלשות בכלל. יש לציין, שחברות הארגון מתנדבות למגוון רחב של פעילויות למען הקהילה. הארגון גם מחלק מלגות לנשים הרוצות להתקדם בין אם מבחינה לימודית-אקדמית ובין אם מבחינת קריירה ואינן יכולות לעשות זאת בשל בעיות כלכליות.

 

נשיאת האיגוד הישראלי לשנים 2004-2006 הינה דליה וילר ממועדון רמת גן. הנשיאה הנבחרת לשנים 2006-2008 הינה דניאלה שטרן ממועדון נהריה. כל נשיאה תורמת נופך אישי משלה, כל אחת על פי דרכה. קיימת רוטאציה של התפקידים בארגון, כאשר כל שנתיים נבחרות חברות חדשות לתפקידים השונים. הבחירות נערכות בדרך דמוקרטית.

 

לארגון הישראלי אתר אינטרנט מעניין וכתובתו-

http://www.soroptimist-israel.org/

 

נשמח לראותכן בין חברותינו !

 

בברכת שנה טובה ושנת פעילות מוצלחת,

הדה רכניץ-קיז'נר,דוברת "הסורופטימיסט"

 

 

 

שילחי לחברה                                                      הגיבי על הכתבה 
שלום רב,
שמי אורית בראון ואני מבקשת להגיב לכתבה על ארגון נשים סרופטימיס.
אני סטודנטית, אם לשני ילדים עובדת ומשתכרת משכורת מינימום, פניתי לקרן על מנת לקבל סיוע במילגת לימודים מאחר ואני משלמת 12,000 "ח לשנה.בעת פנייתי אליהם הייתי בטוחה כי כאישה הגעתי למקום הנכון, לתדהמתי נשלחתי הלוך ושוב בין סניף רחובות לסניף הרצליה תוך הבטחות שווא כי בקשתי תטופל.
לאחר חודשיים של פניות אל נציגת סניף הרצליה אשר הבטיחה לבדוק את זכאותי התשובה שניתנה לי הייתה כי ארגון זה אינו נותן מילגות סיוע לסטודנטיות כלל ואם יש לי בעיה עם התשובה שאפנה לנשיאה
עובדתית ארגון זה אינו אמין ואף מזלזל בנשים, נשמע כי מדובר בנשים שבעות מסיר הבשר ואינן מסוגלות להתחייב על מה שנכתב עליהן.
פניתי לנעמת ונעניתי ברצון רב הם משמשיפ לאות ולמופת בכל הקשור להכלת נשים ולקידומן.
חבל שאתם מפרסמים מידע לא אמין...

 

תגובה:

כל מועדון סורופטימיסט (וכאמור יש 17 כאלה בארץ) מחליט מה רצונו לעשות כתרומה למען הנשים. אני יכולה להגיב רק כחברת מועדון רחובות
אנחנו מרכזות מועדון לנשים אתיופיות מבוגרות כבר למעלה מ -8 שנים.. לא אכנס כרגע "למה אנו עושות" אך זה הרבה מאד .
כמו כן אנו מחלקות מלגה לסטודנטיות בנות רחובות (בלבד!) וזה כבר מעל 17 שנים. את הסכום אנו מגייסות מכספנו, כלומר כשיש לנו יום הולדת, נולד נכד או נין או כל
מאורע שמח אחר אנו במקום לקבל מתנה תורמות לקרן המלגות.
כל שנה אנו מפרסמות בדצמבר מודעה בעיתון מקומי על נתינת המלגות ובד"כ מקבלים כ - 25 בקשות. אחרי מיון קפדני ובכאבי לב על הנידחים אנו מחלקים 4 מלגות בגובה 3500 ש"ח. כך שהבטוי שאנו ארגון לא אמין ושאנו שבעות בסיר הבשר הוא חצוף ומעליב.
כל ארגון והקריטריונים שלו - אולי נפלת בנעמת על הזמן הנכון ואולי גם אצלנו היית בין מגישות הבקשה בכתב ובשנה זו היו בנות נצרכות יותר. בקרן המלגות יושבת עורכת דין והכל נעשה כחוק ומתועד.
ליבי כואב על ההשמצות מפיה של גב' בראון
נילי - יו"ר ועדת מלגות מועדון רחובות

http://www.soroptimist-israel.org/


 

___________________________________________