לימודי מגדר

מאת: חנה בית הלחמי (הועלה כפוסט בפייסבוק)

 

 

 

עוד פמיניזם:

כל אירגוני הנשים

בעלי או אישי?

מדוע נשים פוחדות מפמיניזם

האחות הכי טובה

לאט מדי ומאוחר מדי?

"כאן הלימודים הם סוג של שקט"

עוס"ים רווחה

 ארכיון מאמרים

  בריאות

 כל הטיפים

  סגנון חיים

  יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

הערה: מערכת האתר מודיעה כי הדעות המתפרסמות כאן מייצגות את כותביהן ואינן בהכרח מייצגות את דעות המערכת.

השבוע (יוני 2021) מלאו 20 שנה לתכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת תל אביב. רגע לפני שמתחיל שבוע ולא יהיה לי זמן לכלום, לוקחת כמה דקות להתייחס לציון הדרך החשוב הזה. 

 

כשיצאתי לדרך הפמיניסטית שלי, לא היו לימודי מגדר. תכלס, גם אף אחת.ד לא דיבר.ה  על מגדר, ולא ידעתי מה זה בכלל מגדר. בכל התנסות מגדרית, טובה או (לרוב) רעה, הלכתי לספרים ללמוד מה זה אומר. וגם לא היו הרבה ספרים. ולא היו הרבה פמיניסטיות, וכשכבר מצאתי כמה ללמוד מהן - רובן היו בשנות הארבעים והחמישים לחייהן, הפמיניסטיות של הגל השני, של שנות השישים והשבעים, כולן דור+ מעלי. זה לא היה פשוט.

 

חסידת השיטה של "הדרך הכי טובה ללמוד היא ללמד", וכמי שנולדה להדרכה - התחלתי מיד ללמד כל דבר חדש שלמדתי. בשלהי שנות ה-90, אני, ה"בייבי" של כל כנס פמיניסטי, מצאתי את האינטרנט ויצאתי למסע למידה דרך דיון, עימות ודיאלוג, כשהקמתי עם שותפה את הפורום הפמיניסטי הראשון בעברית (בתחילה ב-IOL ואז בתפוז). זו היתה תקופה מכוננת, שבנתה את התשתית לשיח שיש היום ברשתות. למדנו פמיניזם אחת מהשנייה, כי לא היתה כמעט אף סמכות-דעת אחרת בנמצא. ואיזה מלחמות עולם היו שם...


באותם ימים עלה לאוויר גם האתר הפמיניסטי הראשון, "הדרך למעלה", של מורתי לאימון פמיניסטי ולחיים בכלל, אהובתי, מירה חניק. התחלתי לכתוב שם, והשאר היסטוריה. 

 

אז לצעירות מאתנו: תוקירו את התכנית ללימודי מגדר. כי כל מה שלמדנו אנחנו דרך הרגליים, מונגש לכן היום בטבעיות, עם ידע וסביבה תומכת שלא חלמנו עליהם אז. את התהליך הנפשי, הרגשי והתודעתי שעברנו לבד, בניסוי וטעייה, אתן פשוט יכולות לקטוף, ולא להיות לבד בתוך כל זה. 


 התכניות ללימודי מגדר יצרו כאן דור עצום (תרתי משמע) של פמיניסטיות בוגרות התכנית, עם נקודת פתיחה נהדרת, המון צעדים קדימה מהמקום שהיינו בו לפני האקדמיזציה של הפמיניזם. אל תפספסו. גם מי שלא לומד.ת מגדר - קחו קורסים במגדר במסגרת קורסי בחירה בתואר. ואני מכוונת את דברי גם לנשים, גם לגברים - זה חשוב לכולם.ן. 


ברכות לתכנית ללימודי מגדר ליום הולדתה ה20-. בעיני, אחת התכניות החשובות באקדמיה, שביססה את יסודותיה של המהפיכה הפמיניסטית ועיגנה אותם לקרקע המציאות התרבותית, התכנית שמשנה ללומדותיה ולומדיה את הפרספקטיבה על החיים. כפי שאומרת פרופ' דפנה הקר, ראשת התכנית, בראיון באונלייף: "זה לא תואר רגיל שעובד רק על האינטלקט. זה תואר שמתחבר גם לחלקים הכי אינטימיים של החיים ושמספק עדשה הוליסטית שאי אפשר יותר להסיר".

 

 

שילחי לחברה                                                 הגיבי על הכתבה 

___________________________________________