אז מי באמת חכם יותר?

הדיון על ההבדלים בין המינים מקבל מפנה חריף

מאת מערכת הדרך למעלה

23.1.05

Summers

לורנס סאמרס

עוד פמיניזם:

מדען ומדענית שולחים קורות חיים...

האם השיח על זכויות אדם מקדם את מאבקן של הנשים לשוויון?

עוס"ים רווחה

 ארכיון מאמרים

  בריאות

 

הפירסומים על נאומו של פרופ' לורנס סאמרס, נשיא אוניברסיטת הארווארד, בכנס על נשים ומדעים שהתקיים בחסות המכון הלאומי לחקר הכלכלה שהתקיים בשבוע שעבר, ושבו, (על פי פירסומים בעיתונות), אמר כי ההבדלים הגנטיים בין נשים לגברים הם ההסבר לכך שנשים מצליחות פחות מגברים בתחומי המדעים והמתימטיקה, העלו - כצפוי, תגובות ביקורתיות וחריפות למדי.

"התיאוריה לגבי יכולתם הטיבעית הטובה יותר של גברים במדעים המדוייקים מבוססת על מחקרים", אמר סאמרס (כמצוטט ב"ידיעות אחרונות", יום א', 23.1.05, מוסף 24 שעות, עמ' 4). "למרות שאנשים היו מעדיפים להאמין שההבדלים בין המינים בנושא זה נובעים מסיבות חברתיות".

כמה ממשתתפי הכנס עזבו את האולם במחאה על דברים גזעניים ומינניים אלה, על פי הדיווחים, ושוב הוצת מחדש הדיון על יכולתן האמיתית של נשים ועל ההבדלים האמיתיים בין נשים וגברים.

סאמרס, אחד האנשים החשובים בעולם האקדמי, ששימש בעבר גם כשר אוצר במימשלו של קלינטון, התקפל מיד למול ההתקפות נגדו והתנצל באתר האינטרנט שלו.  בהודעה מיוחדת שהעלה ביום 19.1.05, מסביר נשיא האוניברסיטה כי הוא "למד הרבה מאד" מתוך מכתבים רבים שקיבל בדואר אלקטרוני. בהודעתו מתנצל הנשיא, ומסביר כי: "השתתפתי בכנס כדי לחזק את מחוייבותי הנחרצת לטובת קידום נשים במדעים, ולהציע כמה תובנות לטובת קידום המחקר בנושא זה". .."למרות מה שנכתב, אינני מאמין כי בנות הן נחותות לעומת בנים", הוא מנסה להפחית מחומרת דבריו, "כחברי האוניברסיטה עלינו לעשות הכל כדי להכיר ולהפחית מן המחסומים לקידום נשים בתחומי המדעים השונים...".

התגובות בעולם כולו על מילותיו האומללות של נשיא האוניברסיטה, היו חריפות וביקורתיות, והעיתונות מלאה בעדויות מחקריות שסתרו כמובן את הדעה המיננית של סאמרס, והביאו הוכחות מדעיות (אמיתיות, הפעם) על יכולתן השיכלית של נשים, ועל המחסומים החברתיים והתרבותיים המונעים מנשים להגיע לראש סולם המישרות באקדמיה ובעולם המדע בכלל. ואולי פליטת הפה הפרואידיאנית של כבוד הנשיא, משרתת את הנושא של קידום נשים באקדמיה, משום שהיא מעלה שוב ושוב על השולחן את ההוכחה כי אי קידומן של נשים לצמרת עולם המדע איננו קשור למגבלות שיכלן שלהן - אלא דווקא לדעות הקדומות ולגזענות המובנית של הגברים העומדים בראשה (כדוגמת סאמרס, עצמו).

מסתבר כי אין זו הפעם הראשונה שהשוביניזם הגברי של סאמרס מרים את ראשו. לפני כמה שבועות פירסם סאמרס התנצלות על מילים גזעניות שהביע נגד השחורים, בגללו איימו עליו שני מנהיגים של הקהילה השחורה בארה"ב (הסנטור ג'סי ג'קסון והכומר אל שרפטון) בתביעה משפטית על גזענות.  גם במקרה זה פירסם סאמרס מיד התנצלות ותיקון על דבריו הגזעניים.

בכל מקרה, בהזדמנות חגיגית זו, שנושא המינניות עלוה על הפרק, מציעים העיתונים רשימות מגוונות שלנשים שהיו מדעניות גם בעולם שבו נשים היו כבולות לביתן ולמשפחתן ולא הורשו לצאת ללימודים ממוסדים או לעבוד למחייתן. נוסיף אנחנו את שלנו, באיזכור של כמה נשים בולטות כאלו, שלמרות ההגבלות וחוסר אפשרות ללמוד ולהשכיל, תרמו תרומה יוצאת דופן למדעים ולמתימתיקה:

מריט פטא (ה"רופאה" הראשונה)

סי-לינג צ'י, ממציאת המשי

היפאתיה

קריסטין דה-פיזאן

רוזלינד פרנקלין,

סופי ג'רמיין

הברונית עדה ביירון

מארי קירי

גרייס מארי הופר

דורותי הודג'קין

פרופ' עדה יונת - כלת פרס ישראל

אתר על נשים מתמטיקאיות (ובו ביוגרפיות של כמאה נשים מדעניות)

 

 

שילחי לחברה                                                      הגיבי על הכתבה 

______________________________________________