מסע אל עולם הדרקונים

 

מאת: שרונה פומס

 

עוד על פנג שוואי:

הצ'י של מדינת ישראל

מודל הבית כאדם

הרמוניה משפחתית

להיערך לאנרגיה של האביב

כוחם של המים

חוכמת העיתוי

פנג שוואי - האם אופנה חולפת?

איך מעצימים את השפע?

מהפך אנרגטי ביקום?

פנג שוואי ועיצוב הסביבה הביתית

פנג שוואי והגורל שלנו

שאלה של צבע

רפאי את חייך עם פנג שוואי

אהבה זוגיות ורומנטיקה

שנת הקוף

איך נפטרים מנכס

גלגל המזלות  והסקס שלך

 

כל הכתבות

 

עוד על יופי:

בשביל מה אני צריכה מייקאפ?

סעודות היופי

 

עוד על בריאות:

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

 

 

הקדמה

לאחר שבועיים וחצי מרתקים בחברת ג'ואי יאפ, מגדולי המומחים בעולם בתחום הפנג שואי והמטפיזיקה הסינית, אביא בקרוב סדרת מאמרים הסוקרים את המסע המרתק והמעצים הזה.

אל המסע, ברחבי סין, בתנאי שטח מגוונים מבחינת הפנג שואי, הצטרפו מומחים מרחבי העולם כולו.

המסע הרגלי, בעקבות דרקוני ההרים ודרקוני המים, נעשה בעיקר במקומות לא מתוירים בדיוק כפי שעשו, בימים עברו, יועצי הפנג שואי, בבואם לבחור אתרים בעבור הקיסרים, להקמת מקומות יישוב לחיים ובתי קברות למתים.

 

 

 

עבורי, היה זה בראש ובראשונה מסע להבנת הפנג שואי בסין. מה עומד מאחוריו, מהיכן הוא צמח ומדוע דווקא שם. מה היו השיקולים בבחירת אתרים יאנגיים (מבני מגורים לדוגמה) או אתרים יינים (קברים למשל), כיצד מודדים את תצורות הנוף בעזרת מצפן ה"לו פן", ולהפעיל הלכה למעשה את תורת הפנג שואי הקלאסי.

 

קשה להעביר במילים את עוצמת החוויה שעברתי, אך אוכל לומר שבמסע המרתק הזה השתתפו כל חושי המקצועיים ויותר מכך. ראיתי כיצד נופים, כלים פשוטים ונוסחאות מתקדמות, כולם מתמזגים זה בזה, מחלחלים עמוק להוויה שלי ומאפשרים לי לקלוט, להטמיע ולהבין לעומק את פלאי הפנג שואי. הצלחתי במו עיני, ידי ורגלי לחזות בפנג שואי במימד אחר וחדש.

היה זה גם מסע אישי אל שורשיה הרוחניים של נשמתי שמצאה שלווה ותשובה בעולם הזה של המטאפיזיקה הסינית.

אני מקווה שגם אתם תתרמו מהבנת התרבות הסינית, מההיכרות האוטנטית עם עולם המושגים שת תורת הפנג שואי, שתצליחו לרדת לשורשיה... לדעת מהי התורה באמת... ובכלל מתי לאחרונה הגשמתם חלום שלכם?

 

עולם של ניגודים

למבקר מערבי כמוני, שבא פעם ראשונה לסין, המפגש הוא "שוק תרבותי". החל בהתייחסות של הסינים לאוכל (ברוב האזורים בסין אוכלים כל דבר אולי חוץ מעורבים וכלבים. צמחונית כמוני "נודתה" כמעט מכל המסעדות). השירותים הפתוחים וחוסר ההתייחסות לצנעת הפרט (עד לפני שנתיים כשלא היו דלתות בחדרי שירותים, אנשים השתמשו במטריות כדי להסתיר את עצמם), השלווה בה מקבלים הסינים הודעה על איחור של ארבע שעות בטיסה (כשטסתי משנגחאי לשיאן), והביטחון להסתובב ברחובות בין מיליוני סינים. הפער בין ההתפתחות הטכנולוגית לחיי היום יום. בתי שימוש ללא דלת וללא נייר טואלט אך עם ברז חשמלי אוטומטי. פער בין דלות איומה וקשה לחנויות יוקרה המוכרות מותגים שלא היו מביישים את כיכר המדינה בישראל. הזלזול של המקומיים למה שמכונה תור (יש המחכים בתור בשקט ובנימוס אך יש גם העוקפים את התור ללא סיבה ולא תשמע טרוניה או תלונה מהממתינים). הלכלוך לעומת האוכל הטרי והבריא. ההרגל לשרת, להיות מושפל, להישרד, המשפחתיות, השמרנות והשלווה האין סופית.

 

שנגחאי – העיר המודרנית של סין

נחיתה בשנגחאי. נהג המונית הישנה ונטולת המזגן, שוחח בטלפון נייד מתקדם מפלאי הדור השלישי. אין צורך לומר שהוא לא השתמש בדיבורית ואף לא חגר חגורת בטיחות. אני בטוחה שהוא קיבל חמישית מהמחיר המופקע שביקשו ממני במודיעין של שדה התעופה. בכניסה לעיר, שלטי הפרסום בשרו על השתלטות החברות המערביות.

 

כשהגעתי לבית המלון המפואר בו שהיתי, עליתי לשתות קפה בקומה השלישית של המלון. לחרדתי, התקרה הנמוכה כמעט ונגעה בראשי, והסתבר שהגעתי בטעות למגורי העובדים של המלון. פנג שואי לא היה שם. בביקור בשוק הקיפו אותי אנשים מכל עבר, נגעו בי, קראו קריאות ולחשו Watch Your Bag. שמחתי ואמרתי לעצמי, באמת יפה מצדם לדאוג לי כך. רק לאחר זמן הבנתי שבאנגלית, במבטא הסיני, כוונתם הייתה בעצם למכור לי שעונים ותיקים.

 

בביקור בסניף מק'דונלד המקומי, אליו נכנסתי לאחר שביקרתי בפעם הראשונה בשירותים פתוחים, הייתי הבלונדינית היחידה בתור של עשרות סינית, ולכן הוצאתי אחר כבוד מהתור וקיבלתי שירות ראשונה. ארוחת צהריים וערב אכלתי במסעדת היוקרתית "גלידת האגן דאז", המון גלידות בטעמים מוכרים.

 

בסוף היום, נתבקשתי על ידי זוג נחמד לצלם אותם יחד איתי, לא לפני שאמרו לי שהישראלים הם אנשים חכמים. ישראל זוכה בסין לכבוד גדול....עדיין.

צנחתי עייפה ומרוצה על מיטה קשה כאבן במלון יוקרתי בשנגחאי. למחרת, השכם בבוקר, אטוס לשיאן, נקודת המפגש של הקבוצה.

 

הכרות עם העיר שיאן

את העיר שיאן, רק 7 מליון תושבים,  אהבתי יותר מכל לא רק בגלל "מלון שרתון" המהודר אלא גם בזכות האוטנטיות שבה. מיד בהגיעי למלון הנחתי את חפצי בחדר וכשאני מצוידת בכתובת המלון בסינית אצתי רצתי לשוטט בעיר.

נהג המונית הוריד אותי באזור סיני לחלוטין והמבטים שהופנו אלי היו מעט טורדנים לחדשה כמוני.

באזור זה ניתן לחוות בעוצמה רבה את הסגירות והאפרוריות ששרו במבנים מימי הקומוניזם. למרבה המזל, במרחק מספר רחובות מועט משם הגעתי למקום מערבי לחלוטין. במרכז החנויות הגדול, ניתן היה להבחין בפנג שואי, על פי מיקום מזרקת המים, הבחירה של דלת הכניסה והדלתות הצדדיות. המקום המה אנשים. שוב פער בין השכונה האפרורית והענייה לבין המקום הצבעוני והיקר להחריד.

ניסיתי לשתות משקה שהכיל גולות צבעוניות משונות אך נימוחו בפה. אני צריכה להתרגל לאוכל, אך הצלחתי לעשות זאת רק ביום האחרון למסע.

 

שיאן - חיילי הטרקוטה בקבר של קיסר שושלת ציאן

לפני תחילת הקורס עצמו, החרוצים שהגיעו מוקדם יותר, זוכים ליום כיף במוזיאון ההיסטורי המרתק המלמד על  התפתחות השושלות הקיסריות ,ביקור בבניין הממשל המקומי ובאתר המתויר והמרתק של חיילי הטרקוטה.

 

בסיור שנעשה בבית הממשל המקומי הסבירה מדריכה מקומית מה זה פנג שואי. היא ייחסה חשיבות להשפעה של מבנים על חיי אנשים אך בעיקר סיפרה על חשיבותו של סוס דרקון הנמצא לאורך ההיסטוריה בבתים של עשירים המביא להם מזל וכסף. המדריכה חשפה  מיצג של החיה שהיה מכוסה בבד והסבירה בהתרגשות רבה שמי שילטף את הדרקון מהראש אל מרכז הגוף , אל הזנב ומשם אל התיק יזכה במזל.אנשים רבים טרחו לעשות את טקס הדרקון . בתום הטקס ניתן לקנות את פסלים שונים של החיה במחירים מופקעים.  חשוב לציין שאנשים  בסין לא יודעים מה זה פנג שואי. מידע מוטעה אודות פנג שואי  הם מעבירים לכל מי ששומע את הדברים. נוכחנו לראות בהמשך הטיול פנג שואי גרוע וצרות גם למי שהחזיק סוס דרקון בביתו. 

  

בשנת 1974 איכר בשם PEIYAN YANG חפר בגינתו וגילה אוצר הנחשב לאחד מפלאי תבל.

לפני כ-2200 שנים, הקים לעצמו הקיסר הראשון של שושלת צ'ינג, SHI HUANG, אתר קבורה עצום בגודל 20,000 מ"ר. מצפון ומדרום, ממזרח וממערב העמיד כ-8000 חיילים, בכיכרות ובסוסים, כשהם ניצבים עם נשקם, מוכנים אלי קרב כשפניהם מופנות אל המזרח (כיוון המסמל פריצה), זאת כדי להגן על הקיסר בבוא היום, אי שם במקום משכבו בממלכת השמיים.

                      

כדי להבין את עוצמת המקום, אציין כי גודלה של העיר שיאן באותם ימים היה כ-13 קמ"ר בלבד והיא הייתה מוקפת חומה. כיום, שיאן החדשה יצאה אל מחוץ לחומות והיא כמובן גדולה בהרבה.

באתר הקבורה, ניתן להבחין במעמדות של החיילים, זאת על פי מיקומם, הבגדים שהם לובשים וכלי הנשק שייחדו אותם. החיילים הפשוטים ניצבים בחזית, במתחם הגדול, הראשון והמרכזי. מאחוריהם, במתחם השלישי מוקמו מקבלי ההחלטות, נטולי הנשק, הלובשים בגדים מהודרים וחובשים כובעים מיוחדים. התבוננות מקרוב, מגלה תווי פנים שונים לכל חייל וחייל, אף על פי שכולם מלוכסני עיניים. מעניין אף לראות כיצד מתואר כל חייל על פי גובהו האמיתי שעלה על 1.80 ס"מ, בשונה ממה שמקובל לחשוב על הסינים הנמוכים של היום.

                                                        

10,000 כלי הנשק שנמצאו ברשותם, נמצאים היום במוזיאון במקום אחר וטרם נחשפו לקהל הרחב. הנשק, שעבר טיפול מיוחד, נמצא חסין לחלודה וחד במיוחד גם לאחר שהיה קבור באדמה למעלה מאלפיים שנים.

לסיפוק  תאוות הבצע  של הקיסר, ולצורך בניית אתר הקבורה, נלקח על פי פקודה כל רכושם של התושבים, עניים ועשירים כאחד: תכשיטים, סירים  וכל כלי המתכת שהיו ברשותם. זאת כדי ליצור מהם את כלי הנשק.

עם סיום הבנייה,  מחשש לגילוי סודו של המקום, סגר הקיסר את כל יוצרי ומקימי האתר כדי שלא יוכלו לצאת מהמקום ושם הם גם מצאו את מותם.

בניגוד למה שחושבים, עם גילוי המקום נמצאו הפסלים שבורים, זאת לאחר החרבתו של אתר על ידי XIANG XU מורד משושלת צ'ין, בשנת 206 לספירה, וכן בשל פגעי מזג האוויר. נכון להיום, הספיקו הסינים להשלים כשליש מעבודות השיפוץ והחשיפה של המקום. קיים חשש לפתוח מקומות קבורה נוספים בשל החשש לרעילות ולשיטפונות. אין ספק כי המקום יחשוף גילויים היסטוריים חדשים בבוא העת. הנשיא קלינטון שביקר במקום הצטלם כחייל חרס, ויש האומרים שלאחר הביקור במקום החל לחוות בעיות. יש לראות את התרומה של המקום למאה ה-20, להיסטוריה ולארכיאולוגיה של סין העתיקה. מנקודת המבט של הפנג שואי, ניתן להבין את עוצמתם של הקיסרים והחשיבות שהם ייחסו למיקום הקברים.

                                                                   

HUA SHAN

הקורס החל עם מפגש של כל חברי הקבוצה (מדרום אפריקה, גרמניה, אנגליה, צרפת, שוויץ, מלזיה, הודו, סינגפור, אוסטרליה ואף ישראל מיוצגת כמובן) עם ג'ואי לשמוע על LUAN TOU FENG SHUI – היכרות עם עולם המושגים של אסכולת פני השטח והצורה של נוסחאות ההרים והמים אותם נחקור במהלך הקורס.

בקורסים של ג'ואי נדרש ידע מקדים רב כדי להבין את השפה שלו. רבים מהאנשים שפגשתי שם למדו אצל מיטב המומחים בעולם ובחרו דווקא בו כמומחה הטוב ביותר החי כיום והוא גם היחידי המעביר קורס מעין זה בסין. ג'ואי אמר עלי שאני הישראלית היחידה שבאה לתור אחר דרקונים....

                                      

מטרת הטיול - ללמוד לאבחן, להבין ולחקור את תנאי השטח דרך התבוננות בצורות הטבעיות הקיימות בטבע, בהנחה שהצ'י (אנרגיה) של המבנים בו אנו גרים ועובדים מושפע מהצ'י של הסביבה הטבעית ומוטבע בהם. (חשוב להבין-  פנג שואי עוסק בטבע ,ולא בחפצים וסמלים ומיקומם בתוך המבנה כפי שרבים מהיועצים ולקוחותיהם סבורים בטעות), במרחבים פתוחים.

 

בעת העתיקה, יועצי הפנג שואי, הקדישו זמן רב למצוא את האתרים המוצלחים באמת לבניית עיר. הם ערכו מסע להיכרות עם יכולתו של הצ'י לאבחן ולנבא את חייהם של קיסרים ואנשים חיים שלא לדבר על המתים, ועשו זאת קודם כל ובעיקר באמצעות הנוף הטבעי.

 

מדוע החל המסע דווקא בשיאן? ולמה   HUI?  

שיאן נחשבה לעיר הבירה הראשונה של השושלות הגדולות ששלטו בסין לאורך שנים ארוכות. בנוסף שיאן היא אתר חשוב מנקודת המבט של הפנג שואי. זהו המקום ממנו צמח הקיסר הראשון של סין לפני כ-3000 שנים והמקום בו החל היישום הראשוני של הפנג שואי בסין. בנוסף לכך, HUI נחשב למקום מרתק מבחינת תנאי השטח ובו ניתן לראות יישום מעשי של הפנג שואי מנקודת מבט רחבה יותר.

כמו שנאמר בפתגם הסיני הידוע:  " לחיות ב-Su Zhou,לקנות ב-Hang Zhou  , לאכול ב Guang Zhou למות ב Liu Zhou   ולהיקבר ב Hui Zhou  .

Hui Zhou  נחשב למקום לידתם של רבים ממומחי הפנג שואי באותם ימים, כמו גם של שרים חשובים ומנהיגי המדינה.

                                               

לאחר ארוחת צהרים (ב-12 בדיוק ,אם אפשר, כמנהג המקומיים)  אנו מגיעים ל-Hui Zhou   הנחשב למקום גבוה מבחינה רוחנית. חובה למתעניינים בפנג שואי. נשמעה אנחת רווחה גדולה מאוד כשגילנו שרכבל ייקח אותנו להרים הגבוהים ,התלולים והמרתקים הללו. אך גם האכזבה לא אחרה לבוא לאחר שהתברר שגם לאחר הרכבל יש לטפס באומץ ונחישות אל הרים תלולים במיוחד בהם המדרגות ישרות כמו קיר...מסע כומתה...

 

האמיצים שזכו לעלות ראו דרקון במיקום גבוה (מראה נדיר בהתחשב בעובדה שיש דרקונים בגובה בינוני, נמוך ויש גם שטוחים) עם נקודה במרידיאן שנקראת "מי גן עדן" ׁ(HEAVEN POOL WATER).

                                            

 המים שירדו מן ההרים מדגימים את תצורת המים "עיני סרטן" CRAB EYES ) ) והם מעניקים מידע נוסף על איכות הדרקון. ההרים שנתגלו  שייכים ל-CHASTITY (בתרגום חופשי הרים טהורים) אחד מתשע תצורות ההרים המייצגים עוצמה  ואגרסיביות. בנוסף קיימים במקום הרים הנקראים "חייל שבור" (BROKEN SOLDIER) והרים הנקראים "הגנרל היושב" (SEATED GENERAL).

                                   

מעניין לראות כיצד הצורות המוכרות בשמם המוזר נוכחות בעוצמה לנגד עיננו. לראות באמת איך הגנרל יושב על ההרים ולהבין מה מקור השמות. הרים אלה נחשבים ספיריטואלים ובעלי עוצמה, התומכים בצורתו של הדרקון הגבוה במקום.

 

בסופו של הביקור חזינו בתצורת נוף מופלאה המכונה "פרח הלוטוס" המחזקת את ההשפעה הרוחנית על בני המקום. ההרים הנראים כמו שמם המופלא. מצפן הלו פן מראה לנו את כיווני ההרים ואפשר לראות את ההתאמה בין המיקום במצפן למיקום בטבע. ניתן היה לראות כיצד עורקי הדרקון נעים על ציר צפון - דרום.

                                              

בסיכום היום, הסביר ג'ואי שנקודת יציאה של מים טובים היא בלתי נראית לעין  כדי לשמר את הצ'י. מים רעים הם מים גלויים. 

                                            

למחרת נבקר בקברים של הקיסרים: LEE SHI MIN ו WU ZHE TIAN כדי לראות את הקשר בינם לבין תצורות הנוף  שראינו ביום הראשון.( על כך בכתבה הבאה) .

 

סיכומו של יום

אין כמו הטיפוס על ההרים המיוחדים האלה, התחושה של המגע עם הטבע, ראיית החיבור המטפורי בין תצורות ההרים לשמות שלהם, זיהוי מיקומם של ההרים, נקודות הכניסה והיציאה של המים בינות מעלות מצפן הלו פן המראה את איכות הדרקונים הגבוהים, וההבנה המאוחרת יותר כיצד סביבה הזו, משפיע על אופיים ודרך חייהם של האנשים החיים בה.

 

הידעת ש…? לכל קיסר היו כ  2-3000 פילגשות. חלומה של כל פילגש היה לפגוש את הקיסר לפחות פעם אחת בחיים, זכות לה זכו  בודדות. בשושלת טאנג המשגשגת אהבו נשים מלאות שהאודם טבעי  שורה בלחייהן. פילגש שהייתה בזמן מחזור נהגה לסמן על מצחה נקודה כדי  שחלילה לא תבחר בימים של מחזור

 

הידעת ש…? השושלות העיקריות בסין היו של צ'ין, חאן, סווי, טאנג, סונג, מינג וצ'ינג. שושלת טאנג הייתה המשגשגת מכולם. סיני האומר שהוא צאצא של שושלת טאנג זוכה לכבוד גדול. פרסום בטלוויזיה לאוכל בשם טאנג מיועד לילדים הרוצים לזכות בכוח רב.

 

 

 

שרונה פומס היא מדריכה ויועצת בכירה בפאנג שואי , למדה את תורת הפנג שואי בלונדון (שם גרה 7 שנים) ובישראל בהנחייתם של ג'ואי יאפ ("בית הספר למצוינות של גראנד מסטר יאפ שן הי") לילאן טו, גוזף יו, קארן קינגסטון , רוג'ר גרין ואחרים. מעצבת ומייעצת לבתים ועסקים רבים בארץ ובאנגליה. מנחה ומרכזת סדנאות וקורסים במרכזים לרפואה משלימה של "שירותי בריאות כללית"  וב"בית הספר הגבוה לפנג שואי" אשר בניהולה.

בעברה לימודים באוניברסיטת ת'א וחיפה הייתה עיתונאית ב"מעריב" וניהלה

פרויקטים תיירותיים באנגליה וגרמניה.  הופיעו כתבות ב:חיים אחרים, לאישה, מעריב, ידיעות אחרונות (מוסף 7 ימים) ערוץ 2, ועוד.

לסדנאות וקורסים:

שרונה פומס: 053/922661

sharona27@bezeqint.net

 

__________________________

תגובות: כיתבי לנו                                     מעניין? שילחי לחברה

   

___________________________________________