טבעם של רגשות - על פי 5 האלמנטים

מאת: שרונה פומס

 

עוד על פנג שוואי:

 

לצנן את השרב הכבד

אסטרולוגיה של הבית

צ'י של זיכרון ועצמאות

האם 2007 היא שנת חזיר של זהב

פנג שוואי בנסיקה

הצ'י של מדינת ישראל

מודל הבית כאדם

הרמוניה משפחתית

להיערך לאנרגיה של האביב

כוחם של המים

חוכמת העיתוי

פנג שוואי - אופנה חולפת?

איך מעצימים את השפע?

מהפך אנרגטי ביקום?

פנג שוואי ועיצוב הסביבה הביתית

פנג שוואי והגורל שלנו

שאלה של צבע

רפאי את חייך עם פנג שוואי

אהבה זוגיות ורומנטיקה

שנת הקוף

איך נפטרים מנכס

גלגל המזלות  והסקס שלך

 

כל הכתבות

 

עוד על יופי:

בשביל מה אני צריכה מייקאפ?

סעודות היופי

 

עוד על בריאות:

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

 

 

משפט סיני פופולרי אומר : "כאב הלב דורש תרופה של הלב". הסינים מאמינים  שהמונח לב ומוח קשורים זה בזה והמשפט מתייחס להשפעה הפסיכולוגית או המנטלית של המחלה ורומז לכך שניתן לרפא אותם בדרך פסיכולוגית.

 

על פי הסינים הקדמונים יש לאדם שבעה סוגים של רגשות אנושיים והם:

שמחה, כעס, חרדה, דאגה, צער, פחד ואימה. רגשות אלו הנם תגובה אנושית לסביבה חיצונית. כאשר המינון שלהם נמוך הם אינם גורמים לבעיות פיזיות אך כאשר הם נמצאים בעוצמה גדולה ולאורך זמן ביכולתם להשפיע על פעילותם התקינה של האברים הפנימיים בגוף האדם.

 

רגש השמחה והאימה קשורים ללב המיוחס לאלמנט האש. רגש הדאגה  קשור לטחול ולאלמנט האדמה בעוד שרגש העצב עם הראות ואלמנט המתכת. רגש הפחד מקושר עם הכליות ולאלמנט המים בעוד שרגש הכעס קשור לכבד ולאלמנט העץ.

 

התפיסה הסינית מכירה בקיומו הבריא והראוי של כל רגש אנושי בהיותו חלק מהטבע. לאחר החורף (מים) מגיע האביב (עץ) אחריו הקיץ (אש) ובסיומו מגיע הסתיו (מתכת). 

 

בעונת החורף הפחד הגדול ביותר הוא הפחד מהמוות. בחורף הצמחים נמצאים במצב של עיבור, וכשלא רואים את החיים מתעורר הפחד מן המוות. באביב יש צמיחה, באביב הצמח הפורץ מן האדמה משתנה וצומח. בחורף, בהעדר פריצה רכות וגמישות של עץ נוטים אנשים לכעוס. בקיץ הפרחים בשיא הדרם מביאים שמחה ללב. בעונת הסתיו העץ שלבלב נותר ללא עלים נראה כאילו הוא מת. רגש הצער מתלווה לתחושה של מוות. עונות השנה והרגשות הנלווים להם מצויים אצל כל אחד מאיתנו מידי יום כמו בטבע.

 

שמחה רבה מידי עלולה לפגוע בלב ואף לגרום לדופק מואץ, מועקה בחזה בעיות שינה גמגום ואי שפיות בעוד שכעס ממושך עלול לפגוע בכבד או לגרום לאולקוס, לתסמונת המעי הרגיז, צרבות, דלקות עיניים, טחורים וגרודים. דאגה רבה מידי עלולה להחליש את הטחול ואת מערכת העיכול, להשפיע על המחזור החודשי אצל נשים, בעיות ספיגה של מזון ולתת פעילות של בלוטת התריס. בעוד שצער רב מידי  עלול לפגוע בריאות, בעור ובמערכת  הנשימה. באותה מידה  פחדים  רבים ועצבנות יתר מזיקים  לכליות ומשפיעים גם על שלפוחית השתן, על בעיות גב, הזעות והרטבות לילה.

 

הסינים הקדמונים סברו שביכולתו של רגש אחד לרסן רגש אחר בהתבסס על מערכת היחסים בין חמשת האלמנטים. למשל, שמחה (אש) יכולה לרסן עצב וחרדה (מתכת) היכולים לרסן כעס (עץ). כעס (עץ) יכול לגבור על מלנכוליה (אדמה) שבתמורה תגבר על פחד (מים).

באופן  דומה ניתן להשתמש ברגש אחד כדי להתגבר על רגש אחר.

 

אמחיש זאת  באמצעות סיפור פופולרי על רופא סיני בשם וון זי ( WEN ZHI)  שחי בתקופות האביב והקיץ. הוא זומן לארמון לטפל בקיסר שסבל מכאבי ראש איומים. הנסיך היה נסער ממצבו של אביו המלך והפציר בוון זי לעשות ככל אשר ביכולתו כדי לרפאו.

 

וון זי אמר לנסיך שהוא ירפא את אביו אך במחיר אובדן חייו. הנסיך לא הבין מה וון זי אמר אך לא ביקש הסבר כיוון שדאג מאוד  לבריאותו של אביו.  בפעם הבאה בה קיבל המלך את אחד מהתקפי כאב הראש הוא זימן את וון זי אך באותו זמן וון זי התעלם ממנו. התעלמות חוזרת ונשנית זו של הרופא ממצבו של המלך הכעיסה את המלך עד מאוד. הוא שלח את הכוחות המזוינים ללכוד את וון זי ולהביאו אל הארמון. כשפגש וון זי את המלך במקום לסייע לו, העליב אותו. זעמו של המלך כה גבר שאפשר היה לראות את האש היוקדת בעיניו של המלך. המלך הורה להוציא את הרופא להורג. מספר ימים לאחר מכן נראה היה שהמלך מתאושש מחוליו. רק אז הבין הנסיך מדוע וון זי התנהג בדרך  מוזרה זו. הוא הבין שכאב הראש של המלך נגרם כתוצאה מחרדה. כאשר בכוונה תחילה גרם לו לכעוס הוא שחרר את החרדה וריפא את כאב הראש.

 

למידע נוסף

 

http://www.fst.co.il

 

 _______________

שרונה פומס היא מדריכה ויועצת בכירה בפאנג שואי , למדה את תורת הפנג שואי בלונדון (שם גרה 7 שנים) ובישראל בהנחייתם של ג'ואי יאפ ("בית הספר למצוינות של גראנד מסטר יאפ שן הי") לילאן טו, גוזף יו, קארן קינגסטון , רוג'ר גרין ואחרים. מעצבת ומייעצת לבתים ועסקים רבים בארץ ובאנגליה. מנחה ומרכזת סדנאות וקורסים במרכזים לרפואה משלימה של "שירותי בריאות כללית"  וב"בית הספר הגבוה לפנג שואי" אשר בניהולה.

בעברה לימודים באוניברסיטת ת'א וחיפה הייתה עיתונאית ב"מעריב" וניהלה

פרויקטים תיירותיים באנגליה וגרמניה.  הופיעו כתבות ב:חיים אחרים, לאישה, מעריב, ידיעות אחרונות (מוסף 7 ימים) ערוץ 2, ועוד.

אתר בית הספר המחודש

www.fst.co.il

לסדנאות וקורסים:

שרונה פומס: 053/922661

sharona27@bezeqint.net

 

__________________________

תגובות: כיתבי לנו                                     מעניין? שילחי לחברה

   

___________________________________________