מי מפחדת מפיטורין?

מחשבות לא שיגרתיות על מצב בלתי שיגרתי

מאת: מערכת הדרך למעלה

 

עוד ב"הדרך למעלה:

חיפוש מישרה יעיל יותר

להצליח בראיון עבודה

איפה אתם בשבת?

רגע קטן של אור

 

כל הטיפים

אחת החוויות הפחות נעימות בחיינו מתרחשת כשאנחנו מקבלים מכתב פיטורין, או נאלצים, שלא מבחירה, לעזוב את מקום העבודה.

פיטורין ממקום העבודה הוא אחד המצבים הנחשבים למאיימים  ביותר בחיי האדם המודרני. אנשים פוחדים מפיטורין משום שהם  מאיימים על הקיום הפיזי במובן המהותי והמיידי ביותר: על  הפרנסה, יכולת ההשתכרות ועל קיומה הכלכלי של המשפחה. בנוסף,  הם משפיעים על הדימוי העצמי שלנו ועל תחושת הערך העצמי,  היורדת לשוליים הנמוכים ביותר.

במחקרים על מצבי לחץ וארועים גורמי לחצים, האיום בפיטורין נמצא במקום גבוה בסולם האירועים. אובדן מקום העבודה יכול  להתרחש בגלל סיבות אובייקטיביות - כישלון בתפקיד, הערכות  שליליות מצד ממונים, ועוד, אבל לעיתים קרובות יותר בגלל מצב  כלכלי או פוליטי של האירגון או של סביבתו העיסקית. אירגונים  נוטים בעת האחרונה לפטר עובדים כדי להתארגן בעיתות של  אי-ודאות, לחסוך בהוצאות, ולהציג מאזנים פחות בעייתיים. הקורבן  של התארגנות כזו הוא כמובן - האדם העובד.

השפעת הפיטורין על האדם המפוטר עשוייה להיות שלילית, פוגעת והרסנית, והפגיעה בדימוי העצמי היא גבוהה כאשר האדם מגדיר את  ערכו ואת ייחודו באמצעות התפקיד המקצועי שלו, הישגיו בעבודה,  או הסטאטוס החברתי שרכש באמצעות עמדתו בעבודה.

 

אנשים רבים מדווחים כי בעקבות פיטוריהם מן העבודה, ירד ערכם העצמי, הדימוי העצמי שלהם היה בשפל, והם מצאו את עצמם  נתונים בזעם גדול, שהופנה לעיתים קרובות אל משפחתם וסביבתם  הקרובה, ולעיתים אף אל עצמם - תהליך המסתיים לפעמים  בדיכאון. ממצב כזה, קשה להתאושש ולקום מחר בבוקר עם שיר  חדש  בלב כדי לחפש מקום עבודה חדש.

 

זוהי אחת הסיבות שהסיכויים להשיג מישרה טובה גבוהים יותר  כאשר האדם מחזיק במישרתו הנוכחית, מאשר למפוטר. ברור למדי  כי רצוי להתחיל בחיפושי המישרה החדשה כאשר אתם מועסקים,  אוהבים את מישרתכם ומרגישים בה בטוחים: מעמדה זו, רבים  הסיכויים לשפר את מעמדכם המקצועי. אבל, מכיוון שלא לכולנו יש  מכונת זמן המאופסנת בגראז', ייתכן בכל זאת כי תמצאו את עצמכם  יום אחד אוחזים בידכם את המכתב המפחיד הזה, המבשר לכם כי  כל מה שעשיתם עד היום במקום בו אתם שוהים כשמונה שעות כל  יום, הוא מיותר, לפחות מבחינת המעסיק שלכם, ואתם מתבקשים  לעשותו מהיום במקום אחר.

אם כך, מה עושים מרגע זה?
התגובה המומלצת ביותר היא:
להתייחס בהומור לאירוע של  הפיטורים ממקום העבודה. אולם, האמת היא שהתחושה הרווחת  ביותר אצל רוב האנשים למחרת הפיטורים היא תחושת אבל ואובדן.   באופן צפוי ביותר, ההתמודדות וההתאוששות הבלתי נמנעות מגיעות  בשלב כלשהו, לאחר שמוצתה תקופת ההתאבלות על האובדן. ועתה,  צריך למצוא את הכוחות כדי להתחיל לצעוד קדימה.


אחת התגובות הצפויות, וגם הנפוצות ביותר, הן פשוט להתחיל
לחפש  מיד מישרה חדשה. ישנם ספרים רבים המציעים דרכים נאותות  להשגת מישרה חדשה, איך להשתמש בקשרים אישיים, איך להגיע  לסוכנויות השמה, איך להתראיין, ועוד. אולם, אני רוצה דווקא  לבדוק קודם את האופציות האחרות העומדות בפני כל מי שמצא את  עצמו מחוץ למקום העבודה מסיבה כלשהיא.

אפשרות אחת היא פשוט
לקחת פסק זמן. בעזרת חלק מכספי  הפיצויים ודמי האבטלה המגיעים למפוטר, ניתן לעשות הפסקה  מתונה בקצב החיים הנוכחי, ולנצל את הזמן (חודש עד שלושה, הם  פסק זמן סביר), כדי לערוך בדיקה עצמית של המטרות והיעדים  בחיים, ולשקול את המשך הדרך, לפני שמתחילים אפילו לחפש  מישרה חדשה.

פסק זמן כזה, עשוי להוות תרופה נפלאה למילוי מצברים, לשמיטת  חובות ומחוייבויות, לבילוי במקומות ובפעילויות שמעולם לא  הרשיתם לעצמכם לבלות בהם.

הפעילויות המומלצות לפסק זמן של אי-עשייה אמיתית, הם כל  הדברים שתמיד הבטחתם לעצמכם שתעשו "כאשר תצאו לפנסייה":  נסיעה למקום שחלמתם לבקר בו (בארץ או בחו"ל), השתתפות  בסדנה לפיתוח עצמי, או סתם בילויים של ביטול זמן, אשר תמיד  קינאתם באחרים היכולים להרשות לעצמם לבזבז עליהם את זמנם.

האופציה השנייה היא לנצל את התנאים שמעניקה המדינה  למפוטרים, כדי להכשיר את עצמכם למקצוע חדש. שירות  התעסוקה מציע, תמורת תשלום סימלי, תקופת הכשרה ולמידת  מקצוע חדש לאנשים השוקלים הסבה מקצועית. בתנאים מסויימים,  משולמים דמי אבטלה הנחשבים לשכר לימוד, בזמן הלימודים לצורך  הסבה. שלכם לגבי החלפת העבודה הרגילה בעיסוק מרנין ומאתגר  יותר. זוהי הזדמנות בלתי חוזרת למצות את הייצר הסקרני  וההרפתקני שלכם, להפליג (בעזרת הלימודים, כמובן) למחוזות
רחוקים שבעבר נימנעו מכם, ולממש סוף סוף, חלק מן הפנטזיות  הנסתרות.

עוד אפשרות נוספת לניצול המצב המיוחד של ההקפאה בתחום  התעסוקה שלכם, היא
לצאת ללימודים אקדמיים או ללימודי תעודה  בתחום עליו תמיד חלמתם. השוק מוצף כיום בקורסים  ובהשתלמויות מגוונות בתחומים שימושיים יותר או פחות, החל  מלימודי ניהול ומינהל עסקים או משפטים, ועד לתחומים איזוטריים  כמו קריאת כף היד, רפלקסולוגיה או מיסטיקה.

לא מעטים האנשים שדווקא לאור מצב של מצוקה זמנית בעבודה, החליפו את מקצועם בעזרת לימודים בתחום חדש. לדוגמה, אישה  אינטליגנטית ומצטיינת שאני מכירה, הצליחה לפרוץ לקריירה חדשה  לאחר כשלושים שנה בבית חולים גדול. היא הכינה את הרקע עוד  מראש, תוך כדי לימוד הטיפול בשיטת אלכסנדר, שיטה אליה נקלעה  כאשר הייתה לה בעייה בריאותית בגבה. כיום היא מנהלת עסק פרטי  ומצליח, ומברכת על היום בו פוטרה מעבודתה רבת השנים וחסרת  האתגר. תחושת הנצחון שלה נובעת לא רק מן העובדה שהשכילה  להגיע לעסק משגשג משלה, אלא בעיקר מתוך התחושה שהיא תורמת  לאנשים אחרים ומסייעת להם לשפר את בריאותם.

כדאי להציץ באפשרות שפיטורין - כמו קונפליקטים או משברים  אחרים - הם לא רק מצב בעייתי שכדאי להימנע ממנו בכל דרך, אלא  דווקא חלון של הזדמנויות, מהן ניתן להפיק יתרונות חדשים  ויצירתיים שלא היינו חושבים עליהם, לולא נקלענו למצב הבלתי רצוי  הזה מלכתחילה.
שיהיו לכם פיטורין נעימים ומועילים!
 

  מעניין? שילחי לחברה:
________________________________________________