עציצים פורחים - המתנה שפורחת כל הפסח וגם אחריו

מאת: שלומית שלו, משתלת שלומית, האיגוד הישראלי למשתלות

 

 

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 עציץ פורח הוא מתנה אידיאלית בתקופת האביב. היתרון בעציצים הפורחים הוא בקבלת פרחים שמחזיקים זמן רב יותר מסידור פרחים רגיל, בד"כ מספר שבועות ולעיתים מספר חודשים. בעלי ניסיון ויכולות גנניות ידעו להאריך את תקופת הצימוח והפריחה ולהמשיך את הגידול מעונה לעונה. אפשר לשלב מספר עציצים פורחים או לפזר אותם במקומות שונים בבית ועל שולחן החג.

 

הטיפול בעציצים בהשוואה לפרחים הוא פשוט: לא צריך להחליף מים כל מספר ימים כמו שנעשה באגרטל, אפשר להניח את הצמחים כפי שהם בעציץ או בתוך כלי מעוצב מזכוכית, קרמיקה, עץ, כלי חרס או טרה קוטה מהודר וכו'.

 

הצמחים הפורחים זקוקים לעוצמות אור גבוהות וקצת שמש בבוקר או בערב לא תזיק. ככל שעוצמת האור בבית תהיה גדולה יותר יחזיק העציץ הפורח זמן רב יותר. אפשר להאריך את חיי העציץ הפורח אם נמקם אותו ליד חלון במקום מואר. אפשר גם לקנות מספר עציצים פורחים ולעשות סבב ביניהם כאשר כל שבוע עציץ אחר עומד ליד החלון והשני במקום חשוך יותר בבית.

 

את הצמחים הפורחים משקים כמו כל העציצים בבית, קרי כאשר האדמה יבשה. בחודשים הראשונים לא צריך לדשן, אחר כך אפשר להשתמש בדישון בשחרור איטי המתאים לצמחים פורחים. כאשר הפרחים בעציץ נובלים יש לקטום אותם. במקרים לא מעטים אפשר לגרום להתחדשות הפריחה בשנה הבא. לשם כך יש לתת תנאי גידול מתאימים שחובבי צמחים מושבעים יודעים לתת.

 

להלן רשימת עציצים פורחים מומלצים. מחירי העציצים הפורחים משתנים בהתאם לגודל המיכל והצמח בעציץ. יתכנו גם שינויים במחיר במשתלות השונות. במשתלות האיגוד הישראלי למשתלות חברי מועדון לקוחות מקבלים הנחה במחיר. לברור נקודות המכירה ושעות הפתיחה ניתן לפנות למוקד הטלפוני: 5114494-03 (בכל שעות היממה) או באתר הארגון לגננות ונוף: www.gardening.org.il

 

מי ומי בפורחים? 

 

בגוניית הפקעות

פורח בגוונים של צהוב, ורוד, כתום, אדום וכו'. רגיש לעודף מים. 

מחיר:  25-50 ש"ח.

 

כריזנטמה

מספר גדול של מופע פרחים: פרח מלא או פרח עכבישי. במבחר של גוונים מלבן ועד אדום מורוד ועד צהוב. יפה במיוחד בעיני הוא הכתום ברונזה. הכריזנטמות אגב מופיעות גם כצמח שאת פרחיו קוטפים.

מחיר: 8-15  ש"ח.

 

ברומליה

משפחה של צמחים בעלת יופי אקזוטי במגוון צבעים הפריחה היא משנית והחפים של הפרחים מחזיקים מעמד זמן רב ומקנים לצמח את ייחודיותו. קיימים מגוון גדול של סוגי צמחים במשפחה: הגוזמניה, ורסיה, איכמאיה. בד"כ הם מתאימים למקומות מוצלים יותר בבית.

מחיר: 24-60 ש"ח

 

סיגלית

פורחת במשך כל השנה, דורשת השקיה מועטה בלבד. עדיף להשקות במי מזגן או במים מזוקקים. אסור להרטיב את עלי הצמח. לאחר הפריחה אפשר להוציא את העציצים למקום מוצל בגינה ואפשר במקרים רבים לגרום לצמח לפרוח גם בשנה הבאה.

מחיר: 12-15 ש"ח.

 

סחלב

פרח יפיפה ומיוחד המחזיק מעמד זמן רב. יש לשמור על משטר השקיה מסודר, לנקז עודפי מים. אפשר להשקות במי מזגן. הסחלב מסתפק בעוצמות אור המצויות בבתים.

מחיר: נע מ- 70 ש"ח ועד 98 ש"ח.

 

 __________________________

לברור נקודות מכירה של הצמחים ניתן לפנות למוקד הטלפוני של האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה). עצות בנושאי גינון מתפרסמות באתר הארגון לגננות ונוף: www.gardening.org.il

  ______________________________

הגיבי על הכתבה

______________________________________________