על ורדים, שושנים וסייפנים

מאת: משה קצ'נסקי, יועץ לנושא הפרח הקטוף במועצת הפרחים

 

 

 

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 בעונת החגים (ובעונות של חגיגות משפחתיות) אנו נוהגים לפנק את יקירנו ואת עצמנו בזרי פרחים. עונת סוף הקיץ איננה משופעת במיני פרחים רבים ובין הפרחים הנפוצים בזרי החג בולטים הורדים, השושנים והסיפנים. כדי שנהנה ממתנה זו עלינו לדעת כיצד לבחור פרחים אלו וכיצד לטפל בהם.

 

הורד  ROSE   ממשפחת הורדניים הוא צמח רב שנתי הפורח במרבית ימות השנה.  

לפרחי הורד מינים וזנים רבים בעלי מגוון רחב של צבעים, גוונים ותת גוונים.

פרחי הורד כאשר נקטפים במצב פתיחה נאות ומטופלים בהתאם הם בעלי משך חיים ארוך באגרטל. בניגוד לדעה המקובלת, ורד שנקטף מעט פתוח יותר  חי באגרטל תקופה ארוכה יותר מזה שנקטף מאוד סגור והפתיחה שלו תהיה מושלמת יותר.

 

בזמן קנית הורדים יש לבדוק את הפרטים הבאים:

Ø      שהפרח נשמר בקירור במים ורצוי שיכילו כלור. אצל המהדרים גם מלח לימון (חומצה ציטרית) 

Ø      שהפרח נקי ממזיקים ומחלות וללא צריבות.

Ø      שהפרח נקי משאריות חומרי הדברה.

Ø      הגבעולים ישרים וחזקים דיים לשאת את הפרח בזקיפות.

Ø      גבעולים ללא צלקות דילול וקיטום.

Ø      עלים ירוקים ללא עיוותים.

Ø      לא יחסרו עלים בגבעול למעט השליש התחתון. חוסר עלים יכול להוות אינדיקציה לעובדה שהצמח סבל ממזיקים או מחלות, פרחים כאלה הם בדרך כלל בעלי משך חיים קצר יותר באגרטל.

Ø      הפרח יהיה בגודל ובצבע המתאימים לזן ובפרופורציה עם הגבעול.

Ø      הפרח יכיל את כל עלי הכותרת. אין לתלוש עלי כותרת מהפרח. הסיבה לתלישה יכולה להיות עיוותים בפרח, פתיחה מוגזמת של הפרח, עקבות מחלה או מזיקים.

Ø      הפרח יהיה ללא סימני ההזדקנות.

 

 

הוראות טיפול:

רצוי לא להמתין זמן רב כאשר הפרח נמצא בתנאי יובש בין רכישה והצבה באגרטל. לפני ההצבה באגרטל יש לחדש את החתך, לסלק את העלים בשליש התחתון של הגבעול ולהעביר למיכל עמוק המכיל מים פושרים בטמפרטורה שבין 40 ל45 מעלות צלזיוס. גובה המים צריך להגיע עד צוואר הפרח. יש להמתין שהמים יצטננו עד לטמפרטורת החדר ולהציב באגרטל בתמיסת מזון מסחרית מיועדת לורדים או בתמיסה מהכנה עצמית שתכיל 1 סמ"ק אקונומיקה רגילה (3.5% כלור) וחצי גרם מלח לימון לליטר מים. תוספת 10 גרם סוכר לליטר מי אגרטל עשויה לשפר את מראה הורדים  ופרחים  אחרים ואף להאריך את משך חייהם באגרטל.

 

 שושן:

 

השושןLILIUM  הוא ממשפחת השושניים. הצמחים בעלי בצל. הפרחים מצויים על גבעול זקוף נושא עלים. לפרח שישה עלי כותרת ומכאן בא שמם. פרחי שושן מצויים בשוק כל השנה במגוון מינים, זנים וצבעים. הפרחים בקבוצות ובחלקם בודדים. יש לקטוף את פרחי השושן כאשר הפקע הבוגר ביותר נפוח ובתחילת פתיחה. הפרחים נשמרים בקירור בהטענה בתמיסה המכילה חומר חיטוי וחמישה אחוז סוכר. במידה ותמיסת ההטענה בקירור לא תכיל סוכר פתיחה הפרחים הנוספים לפרח המוביל לא תהיה אחידה. עלי השושן מאבדים את הצבע הירוק תוך כדי שהייתם באגרטל והעלים מזדקנים בקצב מהיר יותר מאשר הפרחים, כדי למנוע תופעה זו יש להוסיף אצל המגדל לתמיסת ההטענה עשרים חלקים למיליון של חומר הצמיחה גיברלין. במידה והמגדל לא ביצע טיפול זה עתידים העלים להזדקן ולהצהיב לפני נבילת הפרחים.

בזמן הקניה צריך לבדוק בנוסף לבדיקות שהומלצו בוורד את הפרטים הבאים:

Ø      חיוניות עלי הכותרת של הפרחים הפרח המוביל והפרחים הנלווים.

Ø      את צבע העלים ולוודא שאין התחלה של  אובדן צבע והזדקנות של העלים.

Ø      את החלק התחתון של הגבעול ולוודא שלא התחיל בו ריקבון.

 

הוראות טיפול:

להשתדל לא להחזיק בפרחים זמן ממושך מחוץ למים לפני ההצבה באגרטל יש לחדש את החתך לטפל במים פושרים כמתואר בוורד ולהציב באגרטל תמיסה ביתית בתוספת עשרה גרם סוכר לליטר מי אגרטל או בתמיסה מסחרית. במידה ומשתמשים בתמיסה מסחרית יש לוודא שאינה מכילה יון אמון רביעוני כחומר חיטוי.הימצאות סוכר בתמיסת האגרטל תבטיח את פתיחה הפרחים המשניים על הגבעול במידה ומצב הפרחים טוב.

 

סייפן:

 

סיפן GLADIOLUS   משפחת האירוסיים. צמחי פקעות. הגבעול זקוף נושא עלים גדולים. הסיפן מצוי בשוק מאוקטובר על יולי (כולל יולי) במגוון זנים וצבעים. ביכורי הקטיף החדש מופעים בעונת החגים.

 

הסיפן נקטף כאשר מתחילים בצבוצי צבע בפרחים הבוגרים (התחתונים). הסיפן ממשיך בגידולו לאחר קטיף והצמיחה היא בניצב לכדור הארץ. את הפרחים לאחר שנקטפו יש לאחסן ניצבים אנכית בקירור כדי שהצימוח החדש לא יתכופף. לקראת השיווק יש להטעין את הפרחים 18 עד 36 שעות בתמיסה שתכיל חומר חיטוי בתוספת 5% סוכר.

 

לפני הקניה יש לבדוק את כל הפרטים כמו שהוכרו בוורד ולבדוק בנוסף את הפרטים הבאים:

Ø      שהפרחים נקטפו לפחות בשלב הפתיחה המינימלי המבטיח פתיחת הפרח, זאת אומרת כאשר נראים בצבוצי צבע בפרחים הבוגרים.

Ø      לוודא שהפרחים הזקוקים לטיפול אחר קטיף אמנם קיבלו את הטיפול הנכון.

Ø      לוודא שכמעט ולא התוסף צימוח צעיר לאחר הקטיף, צימוח כזה הוא רך, בהיר ובאורך מפרקים ארוך יתר מיתר המפרקים בגבעול.

Ø      לוודא שלא נתלשו הפרחים התחתונים. סימני תלישה כאלה מראים כי הפרחים התחתונים היו פתוחים ומצביעים על פרח זקן.

 

הוראות טיפול:

 להשתדל לא להחזיק בפרחים זמן ממושך מחוץ למים לפני ההצבה באגרטל יש לחדש את החתך לטפל במים פושרים כמתואר בוורד ולהציב באגרטל בתמיסת אגרטל ביתית בתוספת עשרה גרם סוכר לליטר מי אגרטל או בתמיסה מסחרית. המצאות סוכר בתמיסת האגרטל תבטיח את פתיחה הפרחים בחלקים העליונים של הגבעול. מומלץ לקטום את הפרק העליון בגבעול ובצורה כזאת להבטיח פתיחה טובה יותר ואחידה של הפרחים על הגבעול.

 

ועתה לא נותר אלא ליהנות מזר הפרחים. ומהארועים אותם הם מקשטים.

 

אתר מועצת הפרחים באינטרנט: www.fbi.org.il

 ____________________________

לברור נקודות מכירה של הצמחים ניתן לפנות למוקד הטלפוני של האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה). עצות בנושאי גינון מתפרסמות באתר הארגון לגננות ונוף: www.gardening.org.il

  ______________________________

הגיבי על הכתבה

________________________________________________________