שתילת ירקות לקראת החורף

מאת: האיגוד הישראלי למשתלות

 

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 

 עונת הסתיו היא עונה נפלאה לשתילות חדשות ולעבודות הגינה השונות. אחת ההנאות הגדולות ביותר לגנן החובב היא קטיף ירקות טריים וטעימים מהגינה.

ציפי סלונר, האגרונומית של משתלת סלונר, החברה באיגוד הישראלי למשתלות, מציינת כי עבודה בגינת הירק נותנת הזדמנות נהדרת לגלות עם הילדים את נפלאות הטבע.

בזמנים בהם המרכולים מציעים ירקות קפואים, עגבניות בחורף ותפוזים בקיץ. יש חשיבות כפולה ומכופלת להכיר לדור הצעיר את הדרך שעושה הירק מזרע או נבט רך ועד לשולחן האוכל.המשימה המהנה ביותר עבור בני הקטן , מספרת ציפי סלונר, הינה לצאת לגינת הירק ולקטוף עבורנו את הירקות שגידל במו ידיו, ירקות אורגנים נקיים מחומרי הדברה ומכימיקלים. אין צורך בגינה גדולה כדי לגדל ירקות, חלק מהירקות ניתן לגדל באדניות או בגינה קטנה, העיקר שנקפיד על ביצוע השלבים הבאים:

 

השלב ראשון הוא בחירת שטח מתאים. את גינת הירק נמקם באזור שטוף שמש -לפחות שש שעות ביום. הקרקע בשטח שנבחר חייבת להיות מנוקזת היטב.עתה,  לאחר  שבחרנו מקום, ניגש להכנת הקרקע, הערוגה חייבת להיות נקיה מעשבים, בשטח קטן מומלץ לנכש ידנית. בשטחים גדולים ניתן להשתמש בראונדאפ (זהירות – ר ע ל )וזאת לפחות שבוע לפני זריעה או שתילה.

           

בשלב זה אנו מיישרים בעזרת מגרפה את פני השטח ומניחים את מערכת ההשקיה. צינור טפטפות כל 30 ס"מ בספיקת 2 ליטרים לשעה, יתאים להשקיית מרבית הגידולים.

 

לפני שניגש לשתילה והזריעה יש לתכנן את  מיקום הצמחים: צמחים נמוכים (כרוב, חסה) נשתול בצד הדרומי של הערוגה וצמחים גבוהים יותר(כרובית, ברוקולי) בצד הצפוני באופן זה ייהנו כל הצמחים ממקסימום שעות שמש.

איזה גידולים נשתול ואיזה נעדיף לזרוע? ישנם ירקות שקל להתחיל את גידולם בזריעה: צנון, צנונית, גזר, לפת, אפונה, סלק  עלים, שמיר, פטרוזיליה, קולרבי ועוד. בגינה קטנה רצוי להתחיל בגידולם של ירקות מסוימים משתיל ולא מזרע. בדרך זו נחסוך את זמן הנביטה  ונשמור על אחידות השתילים.

 

במשתלות המובילות בארץ ניתן למצוא שתילי חסת עלים, חסה אייסברג, כרוב אדום, כרוב לבן, כרובית, סלרי, וכמובן בצלצלים לבצל ירוק ושתילי תות שדה.

  

הצעד הבא הוא טיוב הקרקע  - לכל מטר  מרובע שטח נפזר דלי קומפוסט (10 ליטר).את הקומפוסט נצניע בעזרת את חפירה או קלשון לעומק של כ-20 ס"מ.

לאחר טיוב הקרקע ניפנה לבניית ערוגות השתילה. הערוגה המומלצת לשתילת ירקות חורף תהיה ברוחב של מטר אחד ובגובה של 15 ס"מ.

 בין הערוגות המוגבהות יפריד שביל מעבר ברוחב 40-50 ס"מ.

את שולי הערוגה ניתן לייצב בעזרת לוחות עץ או על ידי יצירת דפנות משופעים.

 

הכנת השטח לגינת הירק 

כאשר שותלים שתילים, יש להקפיד שהקרקע תהיה לחה (אך לא בוצית) ושגוש השורשים יהיה לח. את השתיל נשתול לעומק בו הגוש יהיה בקו אחד עם פני הקרקע.

 

טיפול שוטף

כולנו מייחלים לגשמי ברכה בחורף אך אל לנו לשכוח שבתקופות של הפסקות בממטרים (תופעה אופיינית לחורף הישראלי) יש לדאוג לתוספת השקיה.

אפשר לבדוק את הקרקע ואם נראה לנו שהיא יבשה נשקה תוך התחשבות בסוג הקרקע ובטמפרטורות.יש לזכור שהשתילים / הנבטים הרכים זקוקים ללחות מתמדת.

 

לקרקע שהוכנה כראוי בדרך כלל אין צורך להוסיף דשן במהלך הגידול. מי שאינו מצדד בחקלאות אורגנית יכול להוסיף דשן בשחרור איטי או דשן כימי בהתאם למינון המומלץ.

 

פעולה מומלצת  נוספת במהלך גידול הירקות הינה קלטור הקרקע מסביב לשתילים. בדרך זו גם מאווררים אותה וגם מונעים עשביה.

 

רבים חוששים שירקות הגדלים בגינת הבית ייתקפו במחלות ומזיקים שונים. ציפי סלונר מציינת שטיפול נכון בשתילים ימנע את מרבית המחלות. דישון והשקיה מסודרים עוזרים להתפתחות צמח חסון שלא נתקף בקלות.

 

אם בכל זאת הצמח נתקף במזיק או במחלה אין צורך לרוץ ולקנות חומרי הדברה רעילים – ישנם חומרים טבעיים וידידותיים לסביבה כגון: פלאדיום, זוהרנאט, ומיצויי שום, אשר יעילים נגד מזיקים ומחלות ובכל בעיה רצוי להתייעץ עם צוות מקצועי  במשתלה.

 

כלל חשוב למי ששותל כבר מספר שנים באותה חלקה – על מנת למנוע העברת מזיקים ומחלות קרקע משנה לשנה אין לגדל ירקות מאותה משפחה ברצף אלא להחליף במיקום הגידולים.

 

לדוגמא, אם השנה שתול בערוגה כרוב השייך למשפחת המצליבים בשנה הבאה לא נשתול בערוגה זו צנון, ברוקולי או כרובית אשר גם הם שייכים למצליבים אלא נזרע אפונת גינה (טעים ומומלץ) ממשפחת הפרפרניים או גזר ממשפחת הסוככיים.

 

לסיום, חישבו באיזו קלות ניתן להפוך את שעות הפנאי שלנו לשעות יצירה והנאה בגינת הירק ואל תשכחו – אנחנו, באיגוד הישראלי למשתלות, נשמח להדריך אתכם לאורך כל הדרך.

 

 לנוחותכם טבלה המפרטת את הגידולים השונים:

 

הירק

משפחה

מרווח בין השתילים

מרווח בין השורות

ימי גידול מזריעה עד התחלת ניבה

הערות

אפונה (מטפס)

הפרפרניים

10 ס"מ

50-60 ס"מ

כחודשיים

רצוי להשרות את הזרעים במים למשך 10 שעות לפני ההנבטה

תפוחי אדמה

סולניים

35 ס"מ

 

90-150 יום מטמינת הפקעת

חשוב לתלל כשהפקעת נובטת

בצל ירוק

שושניים

10-15 ס"מ

20 ס"מ

חודש עד חודשיים

ניתן לקטוף עלים בודדים בלבד

חסה – זנים שונים

מורכבים

25 ס"מ

40 ס"מ

כחודשיים

חשובה השקיה סדירה

כרוב אדום / לבן

מצליבים

30 ס"מ

50 ס"מ

כשלושה חודשים

 

כרובית

מצליבים

40-50 ס"מ

60 ס"מ

כחודשיים

 

סלק אדום

סלקיים

20 ס"מ

 

כחודשיים

 

סלרי עלים

סוככיים

15 ס"מ

60 ס"מ

כחודשיים

 

קולרבי ירוק

מצליבים

15 ס"מ

40 ס"מ

כחודשיים

מומלץ לקטוף כשהצמח צעיר

תות שדה

ורדיים

25 ס"מ

30 ס"מ

כחודשיים

מומלץ לחפות את פני הקרקע

גזר

סוככיים

5 ס"מ

30 ס"מ

כארבעה חודשים מזריעה

 

צנון

מצליבים

15 ס"מ

30 ס"מ

50-30 יום

 

צנונית

מצליבים

5 ס"מ

30 ס"מ

40-30 יום

 

* עומק הזריעה- בד"כ מכסים את הזרעים בשכבה בעובי של פעמיים מגודל הזרע, מכסים בחול מנופה ומשקים בעדינות למניעת סחף (רצוי להשקות גם לפני הזריעה) .

 ____________________________

לברור נקודות מכירה של הצמחים ניתן לפנות למוקד הטלפוני של האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה). עצות בנושאי גינון מתפרסמות באתר הארגון לגננות ונוף: www.gardening.org.il

  ______________________________

הגיבי על הכתבה

   

תגובה:

 

ואפשר גם לאכול גמבה- לשמור את הזרעים, לייבש אותם שבוע (בקערה, על אדן חלון המטבח), ולזרוע בגן הירק, "לזרוק" עגבניות שרי רקובות (תמיד יש כאלה בסלסלות שקונים בסופר) ישר לגינה (זה גם טוב נגד נמטודות). אפשר גם לזרוע זרעים של קישואים, דלעת, דלורית- הכל מהשוק....

                                יהודית

 

תגובה:

 

שלום לעורכים!
נהניתי לקרוא את הכתבה שהכנתם.
אני לקחתי על עצמי פרויקט בשנה זו, להכין גינה עם תלמידי כיתות ג' של בית הספר.
לפי דעתי, כדאי להוסיף ךטבלה שהכנתם גם את מועד הזריעה/שתילה הרצוי.
בברכה
דרורה
 

 

 

________________________________________________________