טיפים לאחזקה נכונה של צמחים בבית ובגינה

 מאת: האיגוד הישראלי למשתלות

גינון:

גינת מיים - כל אחד יכול

מיים מפכים בשלווה בגינה שלך

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

אביב בגינה

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 

יש הטוענים שצמחים אוהבים מוזיקה קלאסית ואחרים אומרים שהם דווקא נהנים מגלולות למניעת הריון אבל מה שבטוח הוא שכמה עצות בסיסיות ישפרו את יחסינו ההרמוניים עם הצמחים.

 

שלומית שלו ממשתלת שלומית בכפר ביאליק, החברה באיגוד הישראלי למשתלות נותנת כמה טיפים יעילים וקלים ליישום בעת קניית צמחים חדשים והובלתם לבית, בעת נסיעה לחו"ל, במגע עם חיות המחמד ובימי השגרה בבית:

 

  1. בעת הובלת צמחים מהמשתלה לבית אסור בתכלית האיסור להשאיר צמחים בתוך האוטו בימי הקיץ החמים ללא מזגן. השארת הצמחים, גם "רק לחמש דקות לקפוץ לקנות משהו בדרך", בתוך האוטו ללא מיזוג היא מתכון בטוח לחיסולם.

  2. איקלום הצמחים בבית - לאחר שהצמחים הגיעו הביתה בשעה טובה ועשיתם להם הכרה עם כל בני המשפחה, יש למקם אותם נכון. אולי הם באמת יותר מתאימים מבחינת העיצוב לפינה מתחת למדרגות, אבל מי היה בכלל רוצה לגור שם בלי טיפת אור, בלי קצת נוף ובלי לראות מה קורה בחוץ? הצמחים גדלו במשתלה בכיף עם הרבה אור והשקיה מתאימה, לכן גם בבית נמקם אותם במקום מאוד מואר ואפילו קצת שמש לא תזיק, אבל לא יותר מדי. אולי השמש תזיק לריפוד בסלון אבל לא לצמחים. חשוב לדאוג גם להשקיה מתאימה. להרחיק מתנורים בחורף ומפתחי המזגנים בקיץ.

  3. נוסעים לחו"ל לשבוע/שבועיים התריסים מוגפים והכל סגור? העמידו את העציצים ליד חלון ותנו לצמחים מקסימום של אור. הניחו תחתית גדולה מתחת לעציץ והשקו השקיה גדושה את העציץ עד שהמים ימלאו את התחתית, השאירו את התחתית מלאה במים. אפשרות נוספת היא לקחת בקבוק שתיה גדול, למלא אותו במים, לסתום את הפיה בצמר גפן, להכניס קשית ולהפוך את הבקבוק על העציץ כשהקשית שקועה בתוך תערובת האדמה. כך העציץ יושקה אט אט. בדרך הזו הצמחים יעברו שבוע עד שבועיים בכיף ואפילו לא ירגישו בחסרונכם.

  4. בטרם הנסיעה, לפני שאתם סוגרים את הבית, תנו ריסוס מונע נגד מזיקים וגם ריסוס, במיכל נפרד, נגד מחלות בצמחי בית. כאשר אתם חוזרים מחו"ל, לפני שאתם פותחים את החבילות, השקו מיד את הצמחים ואווררו את הבית. אם אתם נוסעים לתקופות ארוכות יותר או שיש לכם גם צמחים באדניות או שיש צמחים רגישם כגון סחלבים שזקוקים לתשומת לב מיוחדת, יש לבקש מהשכנים/דודים להשקות את העציצים. רצוי שבמקרה כזה לקנות מזלף{ שרבים טועים וקוראים לו משפך}, על מנת שלשכן יהיה קל להשקות את הצמחים.

  5. המים בארץ ידועים באיכותם הירודה: הרבה מלחים וחומרים אחרים שמוטב שלא נכיר, אבל רוב הצמחים יסבלו בשקט את מי הברז ואין צורך להשקות אותם במים מינרלים או מסוננים, שמחירם גבוה. יחד עם זאת הם מאוד יודו לנו אם באביב ובקיץ ניתן להם קצת "אוכל לעציצים" כלומר קצת דשן. שימו לב יש דשן לדשאים ודשן לפרחים השונים בהרכב הכימי ואין להתבלבל ביניהם.

  6. יש לכם אדניות במרפסת והחתול אוהב לשבת באדנית? לא נורא לחתול, אבל נורא לצמחים. מה שיותר גרוע אם החתול עושה פיפי באדנית. השתן של החתולים עשיר באמוניה שבריכוזים נמוכים היא ידידותית לצמחים אבל בריכוזים גבוהים היא קטלנית. צריך למצוא פתרון למנוע מהחתולים להטיל בשתן בעציצים, כמו עיבוי הצמחיה או מיקום חפץ שיחסום את תנועתם. כך לדוגמה אפשר לשים באדנית שיפודי עץ להכנת בשר שהם כמעט בלתי נראים ומשתלבים בצמחיה ולא מאפשרים לחתול לשכב באדנית.

 

 

___________________

פרטים נוספים, כתובות של המשתלות ושעות פתיחה במוקד האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה) וכן באתר הארגון לגגנות ונוף: www.gardening.org.il

 _______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

   

 

_____________________________________________