הגינה בסתיו

האיגוד הישראלי למשתלות

 

גינון:

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

מיים מפכים בשלווה בגינה שלך

חוזרים לבית הספר - ורואים ירוק

איך להרכיב גינת מים

מיים מפכים בגינה שלך

בוסתן פירות במרפסת

לחסוך כסף מזבל

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

אביב בגינה

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

בעונה זו, לעיתים קרובות עולה השאלה הנצחית: האם יש סתיו בארצנו? חלק מסימני השאלה עולה אצל אנשים שבמהלך שהותם בארצות קרות, זכו לצפות בשינויים הדרמטיים בעונת המעבר בין הקיץ לסתיו.

 

נשירת העלים בסתיו היא אמנם אחת מבין תכונותיו התורשתית הרבות של הצמח, אך לשתי תופעות הקשורות בנתוני הסביבה ישנה השפעה לא מעטה עליה. האחת היא: התארכות הלילה והתקצרות היום. השנייה היא: ההבדלים בטמפרטורות בין היום והלילה, תופעה שעשויה להשתנות בהתאם לעיתוי ולמידת הקור.

 

הכניסה לתרדמת החורף בעצים נשירים מאופיינת על ידי עצירה מוחלטת של צמיחה. בתאי העלים מתחולל שינוי בייצור אנזימים שונים. שינוי זה מלווה בפרוק חומרי הצבע הירוק. לאחר פירוק זה, נחשפים הצבעים האחרים. פיגמנטים מקבוצת האנטוציאנים (סגול ואדום) ומקבוצת הקרוטונין (צהוב וכתום).

 

בעלים מצטברים חומרים שומניים וחומרים מעכבי-צימוח. כמות המינרלים פוחתת בפטוטרות העלים (החיבור לענף) ומתחילה להיווצר ריקמת ניתוק. בשלב האחרון נפסקת פעולת הקמביום שהיא השכבה הגורמת להתעבות המשנית של אברי הצמח, בעיקר גבעולים וגזעים.

 

אף על פי שבארצות הצפון המעבר הדרמטי גורם לשינוי קיצוני במראה העצים והשיחים, גם הנוף הים-תיכוני שלנו אינו חסר עצים ושיחים הבולטים בצבעי שלכת אופייניים. אלא, שאצלנו המעבר, רך יותר ופחות דרמטי ויחד עם זאת בהחלט ניתן לקליטה בחושינו השונים: בעין המתבונן בהשתנותם של צמחים מסוימים, באוזני השומע והקשוב הן לאוושת הרוח הסתווית בעלים הנושרים, והן לרשרוש העלים בעת המדרך עליהם.

 

ריחו של הסתיו מהול אף הוא בריחם של העלים היבשים הסופגים את לחות הלילה והטל האופייני ללילות הסתיו. במחשבה שנייה ובמבט שני נוכל לתפוס עד כמה הם מוסיפים תפאורה חדשה ומעניינת לשבילי-הגן. משום מה ישנם רבים המתייחסים לעלים אלה, כאילו אינם אלא לכלוך מיותר הטעון הרחקה. מוצע לנסות וללמוד מהיפאנים הטורחים ומפזרים במתכוון עלים שנשרו על שבילי הגן כדי להדגיש את חילופי העונות. כמו כן בל נשכח כי חלק ניכר מהעלים, מתאים להיטמע באדמה ולטייב אותה ברקבוביותו המזינה.                 

 

נפנה את תשומת הלב לאחדים מהצמחים המוסיפים גוונים לגן ומחזקים את תחושת חילופי העונות. ניתן להשיג אותם במשתלות האיגוד הישראלי למשתלות:

 

אלה סינית Pistacia Chinesis - שלכת מגוונת בצבעי אדום, אדמדם וצהוב

אלה ארצישראליתPistacia Palaestina  - שלכת אדמדמה

אלון התבור Quercus Ithaburensis - צבעי שלכת צהבהבים-אפורים (כמו גם האלון המפורץ Frainetto  )

כליל החורש Cercis Siliquastrum - שלכת צהבהבה

קולרוטריה דו-נוצתית (פנסית)  Koelreuteria Bipinnata - פריחתה הצהובה המרשימה בסתיו ערוכה במכבדים גדולים ובפירות אדומים הנשארים על העץ כחודשיים ואף יותר.

אוג הדונג Rhus Succedanea       - שלכת מרשימה באדום

זילקובה משׂורית Zlkova Serrata - שלכת אדמדמה-חומה

מילה אמריקאית Axinum Americana  - גווני שלכת צהובים מרשימים

מיש דרומי Celtis Austalis - גווני שלכת צהובים

סאפיון השעווה Sapium Sebiferum  - שלכת מגוונת בצבעי צהוב כתום ואדום

שיח אברהם מצוי Vitex  Agnus - שלכת צהובה

ננדינה תרבותית Nandina Domestica    - שיח בגווני שלכת אדמדמים

גפנית משולשת  Partnenoissus Tticuspidata - מטפס בצבעי שלכת אדמדמים

 

בביקורכם הבא במשתלות האיגוד הישראלי למשתלות, חפשו את הצמחים המוזכרים ועוד רבים אחרים ותיהנו גם אתם מצבעי הסתיו וניחוחותיו בגינתכם.

 

לפניכם מספר עצות והנחיות לעבודות הגינה בעונת הסתיו:

הקרקע:

לאחר עונת הקיץ הארוכה, יש לאוורר את הקרקע ולטייבה מחדש.

זה הזמן להפוך את האדמה ולדשנה בעזרת קומפוסט, בערך דלי לכל שני מטר רבוע (בהתאם לטיבה וסוגה של האדמה). יש לנהוג בזהירות בזמן הפיכת האדמה ולהימנע מפגיעה בשורשי הצמחים. בנוסף לקומפוסט, רצוי לדשן עם דשן סתווי.

ניתן לפזר את הקומפוסט והדשן פרטנית לכל צמח, אך בכל מקרה חשוב מאוד להצניעם באדמה, אחרת הם לא יתפרקו ולא יהיו זמינים לצמח.

 

גיזום:

לגיזום בסתיו מספר מטרות ועיקרן- הכנת הצמח לחורף ולעונת האביב שלאחריו. יש לזכור שאת פעולת הגיזום רצוי לבצע בזמן בו הטמפרטורות ירדו ומזג האוויר הפך יציב.

*עיצוב- בשיחים גדולים ובעיקר בעצים, יש צורך "לפתוח" את המרכז על מנת לאפשר חדירה של קרני השמש אל פנים העץ, דבר אשר יביא להופעת פריחה ופרות ( בעצי פרי), כמו גם יצירת מבנה אשר יגרום לעץ להרחיב את נופו בעתיד.

*סניטציה- לקראת הגעתו של החורף, יש להרחיק ענפים סדוקים, פגועים או פצועים העלולים לפגוע בצמח.

בנוסף, יש להסיר ענפים שגדילתם מפריעה לענפים אחרים ולנקות חלקים יבשים. בעצים גבוהים וגדולים, יש לוודא שאין ענפים הנמצאים בסכנת שבירה מהרוחות, העשויים להזיק לקווי טלפון וחוטי חשמל, גגות, סככות ועוד.   

את פעולת הגיזום בשיחים ועצים נשירים, יש לבצע כאשר הצמח נמצא בתרדמה (שלכת).

בעונת הסתיו, לחלק נכבד מצמחי הגינה ישנם מופעי פריחה מרהיבים, הדומים לאלו שבאביב. על מנת לפנות מקום לפריחה זו, יש לקטום את הפרחים היבשים שנותרו מהקיץ ו"לפנות" מקום לצימוח חדש.

 

שתילה:

רובנו מעוניינים בגינה פורחת ורעננה בתקופת החגים. הסתיו היא עונה מצוינת לביצוע עבודות השתילה כיוון שבתקופה זו מזג האוויר נעשה קריר יותר, נדרשת פחות השקיה וקליטתם של הצמחים החדשים נוחה יותר. לפיכך, בעונה זו ניתן לשתול מגוון רחב מאוד של פרחים, שיחים ועצים.

חלק נכבד מפריחתה של הגינה בעונה הקרה מספקים העונתיים של החורף. נזכיר בקצרה את האמנון ותמר, ציפורני-חתול, סלסלי כסף, מנתור, לובליה, נמזיה ועוד אחרים וטובים.

עצי ההדר מומלצים לשתילה בתקופה זו וכך גם שיחים ועצים ירוקי עד ביניהם עצי ארץ ישראל כחרוב, אלון, זית, ער אציל ועצי נוי אחרים.

הגרוילאה, היא אחד מאותם צמחים שכדאי לשתול בסתיו. לצמח מספר רב של מינים ומגוון רחב של צבעים וגדלים. רוב המינים פורחים בעונות הקרות ופריחתם שובת עין.

 

מחודש ספטמבר, ניתן למצוא במשתלות את רוב סוגי הפקעות והבצלים וכך גם זרעים של ירקות חורפיים וזרעי פרחים כמו פרגים, תורמוסים, כוכבנים, פשתה, אפונה ריחנית, כובע נזיר, אשולציה  ואחרים. את הטמנת הפקעות והזרעים, רצוי לבצע בחלקים מוגבהים על מנת למנוע מצב של עמידת מים.

*הערה-, לאחרונה גובר השימוש במונעי נביטה שונים ("רונסטאר" לדוגמה). חשוב מאוד לתכנן מראש את האזורים המיועדים לזריעה, לסמנם וכמובן לא לפזר את מונעי הנביטה בחלקי הגינה הנ"ל.

 

דישון: בעונת הסתיו ישנה עדיפות לדישון בדשן אורגני או דשן בשחרור איטי,  כיוון שהדשנים האחרים עלולים להישטף במקרה של גשמים חזקים. צמחים הנכנסים לשלכת אין צורך לדשן.

השקיה:  טעות נפוצה היא לראות בגשמי הסתיו החלשים, תחליף להשקיה סדירה. במהלך עונה זו יש להמשיך בהשקיית הגינה, אך להגדיל את מרווחיה.

מדשאה:

לקראת הגשמים הראשונים יש לעבור לכיסוח גבוה (10- 7 ס"מ). כיסוח נמוך עלול לחשוף את הצימוח הצעיר לטמפרטורה נמוכה (בלילות ובבקרים) ובכך להזיק לצמח.

 את הדשא רצוי לדשן בדשן סתווי שיספק לו מזון עד האביב. קיימת גם אפשרות לפזר שכבה דקה של קומפוסט שתגן על הדשא מפני קור פתאומי ותעשיר את הקרקע. השקיה לאחר הפיזור, תוריד את החומרים הנ"ל לקרקע ותגרום להתפרקותם ולהיותם זמינים לדשא.

 

לסיום- שוב נזכיר שהטבע והגינה אינם מתחשבים בשמות החודשים וסדר הופעתם. כל עניינם הוא מזג האוויר (טמפרטורות, אורך היום, עוצמת קרינה וגשם). לכן, כאשר ניגשים אתם למלאכת הגינון ודאו שאכן- הסתיו הגיע.

___________________

מפגשי גינון נוספים הפתוחים לקהל הרחב מתפרסמים באתר הארגון לגננות ונוף:  www.gardening.org.il

 פרטים נוספים, כתובות של המשתלות ושעות פתיחה במוקד האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה) וכן באתר הארגון לגגנות ונוף: www.gardening.org.il

 _______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

   

 

____________________________________________