פרחי חורף עונתיים המומלצים לגינה

מאת: אגרונומית ציפי סלונר, משתלת סלונר במושב סתריה, האיגוד הישראלי למשתלות

 

גינון:

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

מיים מפכים בשלווה בגינה שלך

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 

 

במהלך חודש אוקטובר, בחג הסוכות או מיד לאחריו (והשנה, כידוע, מאוחר יותר), יורד בדרך כלל היורה והתחושה המוצדקת שהסתיו כבר כאן והחורף מתקרב. צמחי הקיץ מתאוששים מהחום המעיק אבל יש מקום לתכנן את ערוגות החורף. על מנת שנוכל להנות משפע של פריחה חשוב לערוגת הפרחים תהיה במקום עם שמש הרבה חומר אורגני בקרקע ומושקת היטב. ישנה חשיבות רבה לפרחי החורף, דוקא בשעה שמזג האוויר קודר אין כמותם לעשות לנו את היום.

 

פרחי החורף העונתיים מצטיינים בשפע פריחות ססגוניות, מותאמים לטמפרטורות הקרות ושיא פריחתם הוא בחורף ותחילת האביב. בחורף חלק מצמחי הגן, בעיקר הצמחים שמקורם באזורים הטרופים, נפגעים עקב הקור ולכן זה הזמן להוסיף לגינה צבעים חדשים ורעננים.

 

צמח עונתי חורפי הוא צמח אשר מתחיל את מחזור חייו בסתיו ומסיים אותו באביב או בקיץ. בפרק זמן זה הצמח גדל, פורח, יוצר זרעים וקמל. אבל על מנת שנהנה מהפריחה בעוד מספר חודשים את עבודות ההכנה והשתילה יש לשתול כבר עתה. עונת הסתיו מצוינת לביצוע עבודות שתילה בגינה - מזג אויר קריר יותר וקליטתם של צמחים חדשים נוחה. שלב חשוב בשתילה הינו הכנת הקרקע . יש לדאוג לכך שהקרקע תהיה מנוקזת, מאווררת ומדושנת היטב. ניתן להוסיף כ-5 ליטר קומפוסט לכל מ"ר ולפזר גם דשן בשחרור איטי אשר יפטור אותנו מהצורך בדישון נוסף בהמשך הגידול.

 

קיים מבחר גדול של פרחים חד שנתיים חורפיים, חלקם מוכר לכולנו עוד מהגינות של פעם וחלקם צמחים חדשים ופחות מוכרים:

 

סיגל מקרין וסיגל תלת גוני (אמנון ותמר ננסי),זני מכלוא.-Viola.cornuta&Viola tricolor hybrids

עונתי נמוך ממשפחת הסיגליים, גובה עד 20 ס"מ מתאים לשמש ישירה או חלקית. פורח בשלל צבעים עמיד לקרה ומתאים מאד לאדניות וסלים תלויים. בחרתי להדגיש את הזן הננסי מאחר והוא עולה בעמידותו על האמנון ותמר ה"רגיל"V.Wittrockiana פריחתו ממושכת יותר ושפע הפרחים הקטנים יוצר אפקט מרהיב בגינה או בעציץ.

 

לוע ארי גדול – זנים שונים Antirrhinum . majus

לוע הארי שייך למשפחת הלועניתיים, פריחתו מרשימה וצבעונית וממושכת יותר ובתנאים מסוימים היא אינה נעלמת בקיץ. הוא עמיד לקרה. ישנם זנים גבוהים 50-80 ס"מ שמתאימים מאד לשתילה כרקע לצמחיה נמוכה יותר או ליד קיר וישנם זנים נמוכים שמצוינים לכיסוי שטח וליצירת כתמי צבע בגינה ובאדנית. הסרת פרחים נבולים מעודדת גל פריחה חדש.

 

מימול מכלוא- Mimulus hybridus

צמח עונתי ממשפחת הלועניתיים, משמש לכסוי שטח או לשתילה באדניות ובסלים תלוים. גובה 10-30 ס"מ לפי הזן, פריחה מיוחדת בשלל צבעים, לשתילה בשמש מלאה או חלקית. יש המכנים אותו "פרח הקוף" ואין מרהיב יותר ממראהו של מימולוס הפורח בסל תלוי בפרחיו המנומרים.

 

מנתור מאפיר – זנים נמוכים Matthiola incana- dwarf cvs

חד שנתי נמוך ממשפחת המצליבים גובה 30 ס"מ ,הפרחים מופיעים בשלל צבעים ובעלי ריח עדין ונעים ומצוינים לקטיף.

 

קלרקיה (גודטיה נעימה) Clarkia amoena.

ממשפחת נר הלילה. אי אפשר לדבר על פרחי החורף מבלי להזכיר את הגודטיה שצובעת את איי התנועה והגינות בגווני ורוד בסוף החורף. הגודטיה מגיעה לגובה של 30-60 ס"מ בשמש מלאה, חשוב לציין כי לא מומלץ לשתול גודטיה לפני אמצע נובמבר. בשתילה מוקדמת הצמח לא מתפתח כראוי,הוא מגיע לפריחה מוקדם,הגידול נעצר וצמח לא מממש את כל פוטנציאל הפריחה שלו.

יש זן נוסף של קלרקיה C. bottae - Lilac blossom. שמומלץ מאוד לשתילה. הוא מזכיר את נר הלילה הורוד , מתאים מאוד למסלעות , סלים תלוים, וגינות במראה טבעי, פריחתו בצבע לילך וגובהו כ 20 ס"מ.

 

ציפורני חתול תרבותיות Calendula officinalis-

ממשפחת המורכבים, צמח ותיק בגינות החורף ,גובה 30-60 ס"מ הפריחה בצהוב או בכתום עז,מתאים לכסוי שטח ולשתילה במיכלים. יתרונו של הצמח בכך שהוא פורח בראשית החורף, בתקופה שאין פריחה רבה בגינה. הצמח ציפורן חתול מוכר גם כצמח מרפא. על פי הרפואה העממית, מיי קלנדולה עוזרים לטיפול בדלקות חניכיים ופרחי הקלנדולה מרגיעים ומחטאים את העור.

 

חיננית רב שנתית("בת חן") –Bellis perennis

משפחת המורכביים, הפרחים בלבן, ורוד או אדום נישאים מעל שושנת עלים צפופה שבבסיס הצמח. גובה הצמח כ 20 ס"מ, יוצר מראה יפה מאוד בשתילה בקערות חרס שטוחות או בצידי השביל. שתילה בשמש מלאה או חלקית.

 

רוב פרחי החורף דורשים קרינת שמש ישירה לשם פריחה והתפתחות ואולם לעיתים, ישנם אזורים בגינה בהם הצל מרובה מהשמש. במקומות אלו ניתן לשתול מספר צמחי חורף עונתיים שישגשגו גם בצל מלא או חלקי .

 

אציין מספר שמות: רקפת תרבותית אשר מקורה במין רקפת מצויה Cyclamen persicum מוצא המין באגן הים התיכון. צמח הבר בעל פרחים קטנים ועדינים בעוד שלזנים החדשים יש פרחים בגדלים וצבעים שונים ומגוונים.

 

ניתן לשתול רקפות בצל או בפטיו, שתילה בכלי נאה כגון קערת חרס עדיפה על שתילה ישירות בקרקע, כמו כן חשוב להמנע מהרטבת הפרחים בעת ההשקיה.

 

בכור אביב Primula

ממשפחת הרקפתיים, ישנם זנים רבים בשלל צבעים. כולם יפרחו בחורף ובאביב בתנאי צל וקור.

 

סביון- צינרריה: הוא שם כולל לזנים השונים של המין סנציו Senecio cruentus ממשפחת המורכבים הפורח מאמצע החורף ועד האביב,גובהו כ 30 ס"מ לצמח עלים גדולים ובעת הפריחה הוא נראה כזר פרחים מרשים וצבעוני, הצמח מוכר בעיקר כצמח בית ומרפסת.

 

נעלנית- Calceolaria

חד שנתי ממשפחת הלוענתיים, קשה שלא להתפעל מפריחתה המיוחדת של הנעלנית-מעין שקיקים תפוחים התלוים על עוקצים דקים ומנומרים בכתמים שונים בגוונים חום וצהוב.

 

אפונה ריחנית Lathyrus odoratus

שני צמחי חורף קלים לזריעה וגידול הינם טופח ריחני(אפונה ריחנית) וכובע נזיר Tropaeolum הראשון הוא מטפס בעל פריחה ריחנית נפלאה(הפרחים ניתנים לקטיף) , והאחרון הוא צמח כסוי נמרץ הפורח בכתום-צהוב ומשמש גם כתוספת טעימה לסלט!

טיפ: השריית הזרעים במים למספר שעות משפרת את הנביטה.

לגינות בסגנון טבעי מתאימים צמחים שמזכירים בצמיחתם צמחי בר כמו פשתה גדולת פרחים  Limonium sinuatum    אשולציה קליפורנית Eschscholzia california מינים שונים של חרצית Chrysanthemum ביצנית C. palvdosvm או מסועפת C. multicavle ועוד.

 

חשוב להזכיר כפי שצוין בתחילת הכתבה, שהמבחר האפשרי גדול בהרבה מהצמחים המוזכרים כאן, וניתן למצוא צמחים רבים נוספים המומלצים לשתילה בחורף. לברור נקודות המכירה של צמחי החורף ולמידע נוסף ניתן לפנות למיקי לרר באיגוד הישראלי למשתלות, טל: 052-3213359

___________________

 פרטים נוספים, כתובות של המשתלות ושעות פתיחה במוקד האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה) וכן באתר הארגון לגגנות ונוף: http://www.gardening.org.il/

 _______________

הגיבי על הכתבה                                              מעניין? שילחי לחברה

    תודה על האינפורמציה למדתי משהוא

זהבה

 

________________________________________