גם נאה וגם טעים - צמחי תבלין

מאת: אלון יד-שלום, משתלות וונדי

 

גינון:

חם בקיץ? עצי הצל שלך הם המזגן

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

מיים מפכים בשלווה בגינה שלך

עצי צל בגינה

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

אביב בגינה

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

 

צמחי תבלין רבים נפוצים וגדלים בארץ ישראל בשטחים שאינם בעיבוד חקלאי. כתבה זאת עוסקת בגידול תבלינים במסלעה הטבעית אשר בחצר הבית, או בהקמת מסלעה וגידול תבלינים בתוכה. סלעים מתאימים לסידור אטרקטיבי של צמחיה במעט עבודה.

 

להכנת הגינה יש להרחיק תחילה את שיחי הבר ואת העשבים וכן להעמיק את הסדקים והבקעים הטבעיים ולמלא אותם באדמה. מי שביתם בנוי על מדרון עם מעברים בין המפלסים השונים, ייטיבו לעשות אם יעדיפו להשתמש במסלעות כאלמנט מעבר בין המפלסים, דבר שיוצר הרמוניה נפלאה בין הסביבה לצומח.

 

לכל המתענינים במסלעות מוגש צרור הצעות לטיפוח הגינה ומסלעת התבלינים בתוכה:

 

צמחי תבלין הגדלים במסלעה רגישים לעודף מים ועל כן הכלל הראשון בבניית מסלעה הוא להקפיד על ניקוז לעודפי המים, את מקומות השתילה נמלא באדמת חמרה מעושרת עם קומפוסט ונשתדל ליצור בורות שתילה בעומק מינימלי של 20 ס"מ וברוחב דומה, בכדי לאפשר לבית השורשים להתפתח. יש לשוות למסלעה מראה טבעי ע"י שימוש באבנים טבעיות אשר נמצאות בסביבה. רוב צמחי התבלין עונים על התכונות הנדרשות מצמחי מסלעה כגון: צריכת מים צנועה, טיפול מינימלי וגדילה איטית. יש תבלינים המתאימים למסלעות שטופות שמש, ויש תבלינים אשר זקוקים להצללה קלה.       

 

רשימת צמחי תבלין צמחי תבלין המתאימים לגידול במסלעות: רוזמרין שרוע, צתרה ורודה, צתרנית משולבת, קורנית מקורקפת, אזוביון דגול, כלמנתה אפורה,  רגילת  הגינה, מינים של נענע, בת קורנית, אזוב מצוי, זוטה לבנה, כתלה חריפה, אזובית מדברית, פיגם מצוי, צלף קוצני, שום, שמיר, ריחן, לואיזה,  מליסה, עשב לימון, ועוד רבים אחרים.

 

שתילה:  חשיבות מרובה נודעת למרווחי השתילה ולמיקום הצמחים במסלעה. יש לקחת בחשבון את ההתפתחות העתידית של הצמח. מי שאין לו מושג בכך, רצוי שיבקר במסלעות קיימות או בגנים בוטנים או שיתייעץ עם אנשי מקצוע במשתלה. אבני המסלעה יוצרים מיקרו אקלים מיוחד: צד אחד של האבן עשוי למתן את החום במסלעה, והצד האחר עשוי להגביר אותו. יש לבחור איפה צמחים נכונים לכל צד.כמו כן חשוב לקבץ ולשתול צמחים בקבוצות בעלי צריכת מים דומה. ברווחים הריקים בין הצמחים הרב שנתיים ניתן לשתול צמחי בצל ופקעות, וכן פרחים עונתיים. ידוע שצמחי טגטס מרחיקים מזיקים, ולכן מומלץ לשתול אותם בין הצמחים.

 

השקיה: צמחי תבלין הגדלים במסלעה חסכוניים מאוד במים. אנו נספק לצמחי המסלעה הבוגרים כמחצית מכמות המים אשר אנו משקים בשלהי הקיץ- כלומר בין 10 מ"ק ל 12 מ"ק בשבוע. צמחים בוגרים יסתפקו בשנים גשומות במי הגשם ויעברו את הקיץ בשלום. בקיץ חם מאוד, או לחילופין אם מזהים סימני צמא שעלולים לפגוע בצמח יש כמובן להוסיף השקיה לפי הצורך. במסלעות מומלץ להשקות בטיפטוף, ולמקם טפטפת מול צמח.

 

רשימת צמחי תבלין הזקוקים להשקיה רבה:

מיני נענע, כלמנתה אפורה, רגלת הגינה, פגם מצוי, פטרוזינון מצוי, שום, שמיר, ריחן, מרוות למיניהן ועוד.

 

צמחי תבלין חסכוניים במים: רוזמרין משתרע, רוזמרין זקוף, צתרה וורודה, קורנית מקורקפת, בת קורנית, אזוביון, אזוב מצוי, זוטה לבנה, אזובית מדברית, צלף קוצני ועוד.

 

גיזום וטיפול:  חשוב לגזום בזמן הנכון, אסור לתת לצמח להתפתח בצורה מופרזת או לגזום בבת אחת חלקים גדולים. רצוי לגזום באמצע תקופת הצימוח, ולא לקראת עונת הצמיחה הנמרצת באביב. יש לטפל במסלעה באופן שוטף, לשמור על ניקיונה, לנקש עשבי בר, לסלק ענפים יבשים, להדביר מזיקים ומחלות, לדשן ולזבל.

 

___________________________________-

עצות נוספות בנושאי גינון מתפרסמות באתר "עולם הגן" באינטרנט: www.olamhagan.co.il

מפגשי גינון נוספים הפתוחים לקהל הרחב מתפרסמים באתר הארגון לגננות ונוף:  www.gardening.org.il

  _______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

   

 

______________________________________________