אצבעות ירוקות

טיפוח גינה תחת צל

מאת: האגרונום אפריים וייל, תאגיד משתלות חישתיל

 

גינון:

צמחי תבלין

חם בקיץ? עצי הצל שלך הם המזגן

המטפסיך לגינה בקיץ

פרחי חורף עונתיים

הגינה בסתיו

טבע דומם

גינת מיים - כל אחד יכול

אחזקה נכונה של צימחי בית

מיים מפכים בשלווה בגינה שלך

פקעות - האביב מתחיל עכשיו

מהגינה לאגרטל

לקרב את הטבע לבית

סחלב - היהלום שבכתר

הכיני את צמחי הבית לחורף

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו

תות שדה בגינה: שותלים עכשיו – נהנים בחורף

שתילת ירקות לקראת החורף

עציצים פורחים: המתנה שפורחת כל הזמן

קסם הפכפוך של מיים מפכים

 יפה וטעימה לגינה - בטטת נוי

מה תתני לו שיגדל? דישון

צמחי תבלין חדשים

צמחי תבלין ומחלות החורף

אביב בגינה

ליזיאנטוס -שיטה חדשה

עץ קטן שנותן הרבה!

ערוגות הבושם

טיפול במדשאה באביב

שושנת מים

טופח ריחני וכובע הנזיר

גינה בעציץ

עשי לך גינה אנגלית

זה הקטן - גדול יהיה

הגינה האורגנית

 

 

 

בכל גינה ממוצעת יש שטחי צל וככל שהגינה מתפתחת עם השנים, שטחים אלה הולכים וגדלים וכיוון שכך יש להקדיש מחשבה ותכנון, איך אנו רוצים ששטחי הצל ייראו.

 

לפני שנתחיל בהמלצות השתילה, חשוב להדגיש מה לא לשתול. צמחים שנראים במיטבם בשמש מלאה, אסור להתפתות ולשתול אותם בצל מלא. רוב צמחי הערוגה הקלאסיים, קיץ וחורף, וינקה ופטוניה, אמנון ותמר ולוע הארי ועוד אחרים, הנותנים מרבדי פריחה בשמש, כשנשתול אותם בצל, האכזבה תהיה גדולה.

 

אכן האפשרות לקבלת כתמי צבע במקומות מוצלים מוגבלת יותר, אבל קיימת.

נפתח בצמחים הנותנים כתמי צבע עזים במגוון גדול של צבעים. בשמת, מרווה (סלויה) הדורה, מגוון מינים של בגוניה ועכשיו שאנו בפתחה של עונת החורף, יש לנו תגבור רציני של צמחי החורף, הרקפת בגדלי הפרח השונים, מהפרח הענק עד ל"רקפת מיני", בכור האביב (פרימולה) במגוון צבעים וכן צינרריה.

 

אלמנט חשוב בשטחי הצל הוא המשחק בצבעי עלווה שונים הנותן אפקט לא פחות חזק מפריחה. מגוון צמחי העלווה הוא גדול, בהם האיפומאה מרגריטה עם העלה הזהוב וקצב צימוח חזק לכסוי שטחים, איפומאה בלקי עם העלה החום כהה המהווה ניגוד לעלה הזהוב.

 

משלל זני הקולאוס נציין במיוחד את הזן קונג עם עלים מאד גדולים, איריסניה פרפל ליידי צמח כסוי עם עלווה סגולה, סיגלית אוסטרלית עם הפרחים הקטנים וכן היפואסטס, קלדיום, ירקה וקיסוס.

 

ברשימת הצמחים שהזכרנו ובעוד נוספים, יש מגוון של צבעים, פרחים ועלווה וכן גבהים שונים שניתן לנצל בתכנון נכון, לדוגמא, בגוניה כנפי הדרקון בצבעי אדום או ורוד כרקע, ולמרגלותיו דיכונדרה סילבר פולס, היוצרת משטח אפור כסוף, מהווה אטרקציה בכל פינת צל.

 

לגבי הטיפול בצמחי הצל, הנושא החשוב ביותר שיש להדגיש הוא ההשקיה. באופן טבעי במקומות מוצלים צריכת המים נמוכה בהשוואה לשטחים שבשמש מלאה. עובדה זו צריכה לבוא לידי ביטוי בכמויות המים שנשקה, בין אם ההשקיה מתבצעת באופן ידני ובין אם יש מערכת השקיה. האזורים המוצלים צריכים לקבל פחות מים.

 

___________________

 פרטים נוספים, כתובות של המשתלות ושעות פתיחה במוקד האיגוד הישראלי למשתלות, טל: 5114494-03 (24 שעות ביממה) וכן באתר הארגון לגגנות ונוף: www.gardening.org.il

 _______________

הגיבי על הכתבה                                                 מעניין? שילחי לחברה

 

הכתבה מאוד מענינת ומאתגרת מבחינת הרצון להתנסות ברעיונות המוצעים.לצערי לא בכל המשתלות ניתן למצוא את הסוגים המצוינים בכתבה .יתכן וכדאי לתתחלופות נוספות לאותתו רעיון.הייתי ממליצה לתת פירוט בנושא המים והדישון כי הם מהווים את ההצלחה העיקרית. תודה לאה

______________________________________________