מחלות כהזדמנות לשינוי

מאת רינת כרובי

 

 

עוד גופנפש:

שבות לגוף

בריאות אינסטנט באירגון

עקרונות הרייקי לחיי יומיום

כל הסיבות לחזור לכושר

שיעור יתר בקרב נשים

התקפי זלילה

הרזיה ללא דיאטה

לרזות ללא מאמץ

אומגה 3

קריסטלים

הצבעים

טיפול על פי חמשת האלמנטים

כואב זה לא אומר שאת לא מאושרת

תרפיה רוחנית

שיטת פאולה

יוגה צחוק

בהיותי כלה

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

רוב האנשים חושבים שמחלות נגרמות על ידי וירוסים וחיידקים, הרפואה המערבית תומכת בגישה זו ואנחנו גדלים איתה מילדות. גישה אחרת גורסת שמחלות קורות כאשר אנרגיות חיים נחסמות בתוכנו. אנחנו חיים בחברה שאינה תומכת בביטוי ומימוש רוב האימפולסים שלנו, ורוב המחסומים האנרגטיים שלנו קשורים לאהבה ומיניות. למשל, אם אנחנו נמצאים בזוגיות, אנחנו מרגישים שאסור לנו לבטא משיכה כלפי אדם אחר. ריפוי קורה כאשר מאפשרים לאנרגיות לזרום מחדש. לשם כך, עלינו ליצור אורח חיים שתומך בריפוי.

 

מחלה לשם שינוי

לעתים מחלות עוזרות לנו למצוא את הצעד הבא בהתפתחות שלנו. מחלות חום של ילדים הן דוגמה מצוינת לכך- פעמים רבות הן מהוות זרז להתפתחות הילד. אחרי שהילד יוצא מהמחלה, ניתן לראות שיפור בחייו או בהתנהגותו - למשל גמילה מהרטבת לילה.

 

כאשר מופיע כאב או מחלה, לרוב אנו שואפים לחזור למצב הקודם- להרגיש טוב כמו בעבר. מתוך שאיפה זו, אנו לוקחים תרופות אשר מדכאות את הסימפטומים של המחלה, חום, כאב ועוד. במקום זה, נוכל לשאול את עצמנו: מה המסר שהמחלה מביאה אתה? מחלות הן הזדמנות לעצור את שגרת חיינו ולבדוק מה אני רוצה לשנות בחיי, כך שאתמוך בתהליך הריפוי שלי. לעתים מחלות צריכות להישאר עד שנצליח להשתנות. אם הסימפטומים עוברים מהר אנו נוטים לחזור להרגלים הישנים שלנו.

 

זכיתי להכיר שתי נשים חזקות, אשר חלו במחלה קשה והשתמשו בה כהזדמנות לשינוי מהותי בחייהן.

 

אפילפסיה כהזדמנות לשינוי

בתחילת שנות העשרים של חייה, החלו להופיע אצל חברתי התקפי אפילפסיה קשים. היא נזקקה למינונים הולכים וגדלים של תרופות, אשר פגעו באיכות חייה. הפרוגנוזה של הרופאים הייתה שעד סוף שנות השלושים שלה היא תגיע לכיסא גלגלים ועד סוף שנות הארבעים תסיים את חייה. היא לקחה החלטה אמיצה ללכת בדרך אחרת, של ריפוי עצמי. היא החלה להוריד בהדרגה את המינון התרופתי, ותוך חמישה חודשים היתה נקייה. במקביל, היא שאלה את עצמה: מה המחלה מנסה לומר לי? היא רשמה לעצמה שאלות, ועם הזמן הגיעו גם תשובות. לדוגמה: "מדוע אני נושכת לעצמי את הלשון במהלך ההתקפים? בגלל שיש במשפחה שלנו נושאים שהם טאבו ואני מרגישה שאסור לי לדבר עליהם".

 

הצעד הבא היה כמובן לעשות את השינוי- להתחיל לדבר. היא הבינה גם שההתקפים הם ביטוי לאנרגיה גבוהה, שמתפרצת כך כי אינה מוצאת את הערוץ ביטוי הנכון בחייה. היא חיפשה דרכים לבטא את האנרגיות הגבוהות שלה. למשל, הבינה שהיא זקוקה לעבודה פיזית בגינה. כיום היא חיה בקהילה אקולוגית, התקפי האפילפסיה פסקו ואיכות חייה השתפר.

 

סרטן כהזדמנות לשינוי

אשה אחרת שמהווה עבורי מקור להשראה חלתה במחלת הסרטן. לאחר גילוי המחלה, היא החלה במסע התבוננות פנימית וריפוי עצמי. היא הבינה שלפני הסרטן, היא לא חיה באמת, ולא מימשה את החלומות שלה. היא חייה בעיקר למען אחרים, שמה את עצמה בשירות בני משפחתה - בעלה וילדיה. מה שהניע אותה היה בעיקר הניסיון לרצות אותם, ובכך הזניחה את הצרכים של עצמה. היא קבלה החלטה לשנות את חייה, להתחיל לממש את הרצונות והחלומות של עצמה. היא הפכה למורה רוחנית, אשר תמכה בחולי סרטן אחרים בהתמודדות עם המחלה. הסרטן לא נעלם מגופה, אך היו תקופות ארוכות של הפוגות, והיא המשיכה לחיות כ-15 שנה, אל אף שהפרוגנוזה של הרופאים היתה 2-3 שנים.

 

כאן זה אולי המקום גם לתת מבט אחר על המוות - לראות את המוות כחלק ממעגל החיים וכמעבר לשלב הבא. ישנם תרבויות בהן לא מפחדים מהמוות, כשמרגישים שהגיע הזמן נפרדים לשלום מהאנשים הקרובים והולכים למות.

 

סיכום

במקום לראות במחלה אורח לא רצוי שהגיע לפתע לחיינו, אויב שיש להביס, נוכל לראות בה שליח שמגיע אלינו עם מסר. מה שנידרש מאיתנו הוא לתת למחלה להיות, להקשיב לגוף שלנו, לבדוק עם עצמנו מה השלב הבא בתהליך הצמיחה שלנו. לא לנסות להחזיר את הגלגל אחורנית. לעתים המחלה מכריחה אותנו לקחת פסק זמן ולנוח, לעתים היא מלמדת אתנו שהחיים קצרים וצריך פשוט לחיות אותם. אולי זאת הדחיפה שהינו צריכים כדי להגשים את החלומות שלנו: להירשם ללימודים, לעשות ביטוח בריאות ולנסוע לטייל בעולם, לתת הצהרת אהבה לבחורה שאנו בסתר מאוהבים בה, להעז לקחת משכנתא ולעבור לבית שתמיד חלמנו עליו. שאלו את עצמיכם: היכן האנרגיות שלי נחסמות וכיצד אוכל לאפשר להם לזרום לבוא לידי ביטוי בחיי?

 

מה דעתך?תגובות: הגיבי על הכתבה             מעניין? שילחי לחברה

   

_______________________________________