מנופאוזה

מאת: קרן סרדס, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית

 

 

עוד:

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

 

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

 

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

 

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

תזונה ומתח

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

יותר ויותר נשים בגיל המעבר פונות בימים אלו לרפואה הסינית בניסיונן למצוא טיפול יעיל אשר יהווה אלטרנטיבה בטוחה לטיפול ההורמונלי הקונבנציונלי

 בהתמודדות עם תסמונת גיל המעבר.  (HRT)

 

תסמונת גיל המעבר, או בשמה הלועזי 'מנופאוזה' היא התקופה המסמלת את סיום תקופת הפוריות הנשית. המילה 'מנופאוזה' מקורה ביוונית ומשמעה 'הפסקת המחזור החודשי' ואכן, תקופה זו מתאפיינת בירידה חדה בייצור ההורמון הנשי אסטרוגן ובעקבות כך הפסקת המחזור החודשי.

 

המנופאוזה היא תהליך המלווה בהופעת סימפטומים שונים הנובעים מאותם שינויים הורמונליים המתחוללים בגוף האשה. הסימפטומים השכיחים ביותר הם:

-     צבירת נוזלים ועלייה במשקל

-     גלי חום

-     בעיות שינה

-         הזעות לילה

-         יובש בנרתיק

-         ירידה בחשק המיני

-         כאבי פרקים

-         עייפות כרונית

-         בעיות זכרון

-         נטייה למצבי רוח

-         יובש בעיניים

-         נטייה מוגברת לדלקות בדרכי השתן

 

דרך הטיפול הנפוצה והיעילה ביותר ברפואה הקונבנציונלית היא כאמור נטילת הורמונים.  אולם ישנן נשים רבות אשר נמנעות מהטיפול  בהורמונים, חלקן בשל העובדה שהטיפול מעורר אצלן תופעות לוואי שונות ותחושת אי נעימות וחלקן בשל החשש לבריאותן מאחר ומחקרים רבים בשנים האחרונות מתריעים על הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בטיפול ההורמונלי, ביניהם הסיכון לסרטן הרחם, סרטן השד ומחלות לב.

  

אולם תסמונת גיל המעבר היא אחד התחומים בהם זוכה הרפואה הסינית לאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, ובכך היא מציעה אלטרנטיבה יעילה, בטוחה ונטולת סיכונים ותופעות לוואי לאלו מאיתנו המעוניינות להמנע מטיפול הורמונלי.   

 

הרפואה הסינית רואה בתופעת גיל המעבר ביטוי להפרת האיזון בין יין ליאנג. המושג יין-יאנג הוא מושג יסוד ברפואה הסינית (Yin Yang).  יין ויאנג הן שתי איכויות אנרגטיות מנוגדות המשלימות האחת את השניה. 'יין' היא האיכות הנחשבת נשית יותר ומתקשרת למושגים כמו מים, לילה, איטיות, רכות, פאסיביות, קור, רטיבות, פנימיות ואילו המושג  'יאנג' שהוא האיכות הגברית יותר מתקשר למושגים כמו יום, אור, אקטיביות, מהירות, חום, יובש, חיצוניות. אולם, אף על פי שניתן להפריד בצורה כזאת בין יין ליאנג הייחוד שלהם הוא בכך שהם אינם נפרדים אלא משלימים אחד את השני והזרימה הבלתי פוסקת בין שניהם היא שמאפשרת את קיומו של השלם.

 

על מנת להבין את תסמונת גיל המעבר מנקודת ראות סינית חשוב להבין את התלות ההדדית בין יין ליאנג ואת העובדה שחוסר איזון של אחד מהם משפיע באופן ישיר על האחר.

 

במקרה של המנופאוזה חוסר האיזון בין יין ליאנג נובע מחוסר של יין הכליות. אסטרוגן הוא חומר בעל אופי 'ייני', מה שאומר שהוא בעל תכונות מקררות ומלחלחות. מכאן שירידה ברמת האסטרוגן בגוף מערערת את מערך האיזון בין יין ליאנג כך שיאנג נמצא בגוף ברמות גבוהות יותר ולכן הסימפטומים אשר הגוף מפתח בעקבות כך הם בעיקר סמפטומים של חום ויובש. 

 

מטרת הטיפול אם כך היא לפזר את עודף היאנג שנוצר בגוף ועל ידי כך להביא להקלה בסימפטומים של עודף החום ובמקביל לחזק את יין הגוף ועל ידי כך ללחלח אותו  על מנת לאפשר הקלה  בסימפומים של היובש וכך בהדרגה לנסות להוריד את רמת היאנג ולהעלות את רמת היין במטרה להחזיר אותם לאיזון.

     

חוסר האיזון בין יין ליאנג הוא קו מנחה כללי בטיפול במנופאוזה. אולם הייחוד של הרפואה הסינית הוא בכך שברפואה הסינית כל אבחון נעשה לגופו ולכל מטופל 'נתפר' טיפול אישי המיוחד לו. גם בטיפול במנופאוזה אנחנו נוטים להבחין בין סוגים שונים של סינדרומים המשתנים מאשה לאשה, וזאת בגלל העובדה שהאבחנה הבסיסית משתנה ממטופלת למטופלת ואיתה הנטייה הטבעית לחוסר איזון הבאה לידי ביטוי בצורה אחרת אצל כל אחת מאיתנו.

 

כך לדוגמא, יכול להיות מצב שמטופלת תגיע לטיפול כשהיא סובלת מסימפטומים כמו: גלי חום, הזעות לילה, יובש בנרתיק וירידה בחשק המיני המלווים בעצבנות, כאבי ראש, עיניים אדומות ומגרדות ונטייה לדכאון.

מטופלת אחרת לעומת זאת תתלונן על גלי חום המתחלפים בצמרמורות קור, הזעות לילה, נטייה לדכאון, השתנה תכופה, רגליים וידים קרות, ובצקות ברגליים.

 

שתי הנשים סובלות מתסמונת גיל המעבר אך אצל כל אחת הדבר בא לידי ביטוי בהופעתם של סימפטומים שונים. האבחנה בשני מקרים אלה תהיה שונה וכן גם הטיפול עצמו. במקרה הראשון יש לנו דוגמה למטופלת הסובלת מחוסר יין הכליות אך באופן יותר ספציפי סובלת מסימפטומים הנובעים ממעורבות של מרידיאן הכבד. סביר להניח שחוסר האיזון הבסיסי של מטופלת זו מקורו במרידיאן הכבד ולכן עם הופעת המנופאוזה היא החלה לפתח סימפטומים של חוסר יין לצד סימפטומים האופיינים לחוסר איזון של הכבד.

 

המטופלת השנייה לעומת זאת, חווה סימפטומים המעידים על חוסר יאנג הכליות בנוסף לסימפטומים הכלליים של חוסר יין. ניתן להסיק מכך שאצל מטופלת זו ניתן היה לאבחן מצב בסיסי של חוסר יאנג ואילו עם הופעת המנופאוזה ניתן לראות אצלה גם סימפטומים של חוסר יין. מכיוון שכאמור יין ויאנג תלויים האחד בשני ניתן גם להסיק שחוסר היין שהמטופלת חוותה עם גיל המעבר החליש במקביל את  היאנג ובכך החריף את חוסר היאנג ממנו סבלה.  

 

שתי נשים אלו תטופלנה באמצעות נקודות דיקור ופורמולות צמחים שונות במקצת על מנת שניתן יהיה לטפל בתופעה באופן המותאם ספיציפית להן בצורה יעילה. הטיפול ייעשה אחת לשבוע כאשר משך סדרת הטיפולים משתנה בהתאם להתקדמות המטופלת אולם ברב המקרים ניתן לצפות הקלה בסמפטומים כבר לאחר סדרה של כשמונה טיפולים כאשר יש צורך להמשיך וליטול את פורמולת הצמחים במשך מספר חודשים.   

  

________________________ 

  קרן סרדס Lic.Ac, מטפלת מוסמכת ברפואה סינית, בוגרת מכללת LCTA , לונדון.

www.kerensardes.com 6898408-054      

__________________________

ומה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                     מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

__________________________________________________