רק על "יוגה – צחוק" לחייך ידעתי

רעיון מקורי ושיטה ייחודית שפותחה על ידי דר' קטריה מדן

נכתב על ידי נילי דור האלה

מייסדת מועדון היוגה צחוק החיפאי

*

 

עוד גופנפש:

השפעת צפונות הנפש על יכולת הריפוי של הגוף

העור - לחיים נעור

הכאב כמאהב

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

טיפול טיבעי למחלות ילדים

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

 

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

 

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

תזונה ומתח

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

הרעיון של מפגשי יוגה צחוק בקבוצה נהגה ב-13 במרץ 1995 על ידי דר' קטריה מדן, רופא מערבי קונבנציונאלי, יליד הודו, החי כיום במומביי. דר' קטריה מדן גילה, כי כל אחד מאיתנו יכול לצחוק 15-20 דקות ביום, כך סתם בלי סיבה, וללא כל תלות בגירוי מנטאלי חיצוני, כגון חוש הומור מפולפל ומתוחכם, בדיחות, או קומדיות. כשאנו צוחקים בקבוצה, אז אנו נהנים מאפקט ההדבקה המצחיקה. הרעיון הגאוני הזה, הוליד  למעלה מ- 2,500 מועדוני יוגה צחוק בכל רחבי העולם והשיגעון הגיע גם לישראל. ומאז הצחוק-יה עוד נטו-יה !

 

מה כולל מפגש יוגה צחוק ?

 בחלק הראשון של מפגש יוגה צחוק, משלבים בין תרגילי צחוק (תרגילים מעוררי צחוק) ונשימות יוגיות עמוקות. השילוב בין השניים הופך בסופו של דבר לצחוק ספונטאני ואותנטי במיוחד כאשר מתרגלים זאת בתוך קבוצה.

החלק השני של מפגש יוגה צחוק, כולל מדיטציית צחוק. חברי הקבוצה, יושבים על הרצפה בעיניים עצומות בשקט מוחלט. לאחר מכן, מתחילים ל"זייף" צחוק עד שהצחוק מתחיל להתגלגל בחופשיות ובטבעיות ומגיע ממעמקי הבטן. שוב, חשוב להדגיש, כי גם בשלב הזה אין שימוש בהתערבות "הומוריסטית". קולות הצחוק המהדהדים באוויר או בחלל החדר בו מתקיימת הפעילות, הם הגירוי היחידי להדבקה ההמונית המצחיקה הזו. בשלב האחרון של מדיטציית הצחוק, המשתתפים נשכבים על הרצפה, בעיניים עצומות. והצחוק כבר נובע ומבעבע ומתגלגל מאליו.

בשלב השלישי והאחרון של מפגש יוגה צחוק, כל המשתתפים נשארים לשכב על הרצפה ומודרכים להרפיה מוחלטת של הגוף. ביוגה כמו ביוגה, הגוף מפיק את המיטב מהפעילות ומבצע את הריפוי והתיקון הנדרשים לגוף בזמן המנוחה ולכן יש הקפדה לסיים כל מפגש יוגה צחוק – בהרפיה מוחלטת. כמו כן, כל השרירים שלוקחים חלק בפעילות (בעיקר, שרירי הפנים, שרירי הסרעפת והבטן, אבל גם ידיים ורגליים...) זקוקים למנוחה והרפיה לאחר פעילות אירובית ומאד אינטנסיבית זו.

 

למה דווקא - יוגה צחוק ?

 

תרגול של יוגה צחוק, מסייע בחיזוק המערכת החיסונית, משחרר את הגוף מההשפעות השליליות של מתח ודחק, עוזר להפיג דיכאון וחרדה, מסייע בהורדת לחץ דם גבוה, מצמצם התקפי אסטמה, ומגביר את סף היכולת להתמודדות עם כאב. בנוסף, יוגה צחוק מפתח את חוש ההומור בקרב אנשים, מגביר את הביטחון העצמי, ומשכלל מיומנויות של תקשורת בינאישית.

 

באיזה מסגרות מתרגלים יוגה צחוק ?

 

מה שהתחיל בהודו כשיגעון של רופא אחד שהאמין בכל מאודו ברעיון שלו ועוד חמישה תומכים נלהבים שהחליטו להתמסר וללכת בעקבותיו הפך לתופעת עולמית. כיום, עשר שנים אחרי המצאת היוגה צחוק, ישנם למעלה מ-3,000 מועדוני יוגה צחוק בכל רחבי העולם. מתוכם כ-2,500 בהודו, והשאר ב....רחבי הגלובוס.

 

עם סיום ההכשרה שלי, כמנחת יוגה צחוק, בדצמבר 2004, שעה שביקר הדר' ליוגה צחוק בארץ, פתחתי את מועדון היוגה צחוק החיפאי (המועדון השלישי בארץ ובין המועדונים היותר פופולריים). המועדון פועל כל השנה ברציפות מדי יום ראשון בערב, במקום קסום "במעבר לקפה" במוזיאון לאומנויות בחיפה. בארבע חודשי פעילות, עברו במועדון למעלה מ-500 אנשים. חלקם הציצו, צחקו ונפגעו ומגיעים מאז באופן קבוע כל שבוע. חלקם מגיעים אחת לכמה שבועות, ותמיד יש משתתפים חדשים, סקרנים, שרוצים לבוא ולחוות ולהתנסות בתופעה המצחיקה הזו.

 

מה כל כך מיוחד ביוגה צחוק ?

 

1.                  צחוק ונשימות יוגיות – הרווח הכפול: המצב המנטאלי שלנו משפיע על האופן בו אנו נושמים. לדוגמא, כשאנו מצוברחים, דפוסי הנשימה שלנו משתנים, הנשימה שטחית, מהירה ולא סדירה. אם נוכל לשנות את דפוסי הנשימה באופן מודע, נוכל להשפיע על מצבנו המנטאלי ולשפר גם אותו. במסגרת מועדון היוגה צחוק אנו מתרגלים צחוק ונשימות עמוקות, אלו מסייעים לנו להאט את קצב הנשימה, להעמיק אותה ולהסדירה.

  

2.                  פיתוח חוש הומור – יוגה צחוק  הינו רעיון אוניברסלי ומתאים לכל קבוצה גיל וקהל יעד. כל אחד יכול לצחוק גם אם הוא אינו אדם מצחיק, בעל חוש הומור מפותח ומפולפל. למעשה, התרגול במסגרת המועדון מהווה הזדמנות להשתחרר מעכבות ומחסומים, להיפרד לשלום מהבושה ומהביישנות, ובמקביל לפתח חוש הומור ולטפח את היכולת שלנו לשחק כמו ילדים.

 

3.                  מה ההבדל בין צחוק להומור ? ההומור הינו תופעה מנטאלית, אינטלקטואלית, אינדיבידואלית, המשתנה ממקום למקום, מתרבות אחת לאחרת, ותואם את רוח הזמן.  קשה מאד להגדיר חוש הומור ועוד יותר קשה למדוד את תוצאותיו. לעומתו, הצחוק במועדוני יוגה צחוק, נובע מתוך תרגול פיזי של שרירי הצחוק בגוף, ומבוסס על היכולת שלנו לשחק אחד עם השני, ואינו נובע מגירוי מנטאלי. במקרה של צחוק נטו, יש אפשרות מדעית מדוייקת למדוד את השינויים הפיזיולוגיים והביוכימיים המתרחשים בגוף כתוצאה מהתרגול.

 

4.                  מי שרע לו ועצוב לו שיצחק ! כן, כן, אפשר לצחוק גם כשאנו לא כל כך שמחים. אין צורך להיות שמח וטוב לבב על מנת לצחוק במועדון יוגה צחוק. אולם, ראה הוזהרת, ברגע שאנו מתחילים לחייך, לזייף צחוק, או לצחוק (כך סתם בלי סיבה), הפיזיולוגיה והביוכימיה בגוף משתנה, וגורמת לתחושה טובה הן בגוף והן בנפש. כשאנו מרגישים טוב, יש לנו יכולת טובה יותר להתמודד עם הבעיות והאתגרים שמציבים בפנינו החיים. לאחר מפגש יוגה צחוק כתבה לי משתתפת המתמודדת עם דיכאון כתוצאה מפוסט טראומה: "יש לי רעיון ל"תווית אזהרה" לקהל יעד דיכאוני - זהירות מגיפת הצחוק מדבקת וברגע שהיא הופכת למחלה כרונית הסיכוי להחלים ממנה ולחזור לדיכאון כמעט ולא אפשרי".

 

5.                  זייף את זה – עד שזה יהיה אמיתי ! (נשמע טוב יותר באנגלית –( fake it until you make it כשאנו מתרגלים צחוק באופן יזום, או מזייפים צחוק, או מעמידים פנים כאילו אנו שמחים ומחייכים, או צוחקים באמת מכל הלב, הגוף שלנו והמוח במיוחד אינם יודעים לעשות את ההבחנה ביניהם. בכל אחד מהמקרים הנ"ל (צחוק אמיתי או צחוק מזוייף) המוח נותן הוראה להתחיל ולהפריש "כימיקלים שמחים" אל תוך מערכת הדם. אולם, אני הראשונה שיעיד בפניכם, שכאשר צוחקים בקבוצה, הצחוק המזויף או המכאני, הופך מהר מאד לצחוק אמיתי, דרך הדבקה והידבקות. כשאנו מביטים בעיניים של מישהו שצוחק או שומעים קולות של צחוק מתגלגל אנו בדרך כלל נדבקים מהר מאד וצוחקים יחד איתו. כמו שזורקים אבן לתוך מים, הצחוק הראשון (האבן) מייצר גל של צחוק ועוד גל של צחוק ואחד משפיע על השני, וגלי צחוק נוספים ממהרים להופיע. אז לכן, במועדוני יוגה צחוק, אימצנו את הפילוסופיה הזו, זייף את הצחוק עד שהוא יהיה אמיתי !! fake it fake it till you make it.

 

6.                  למה להשאיר את הצחוק ביד הגורל ? בעולם בו אנו חיים היום, במציאות של מתח ולחצים יומיומיים, החיים הופכים להיות מורכבים, קשים מנשוא, ומותירים אותנו בלי הרבה סיבות לצחוק ולשמוח. כמבוגרים אנו צוחקים כ-15 פעם ביום או פחות, וזה מעט מדי מכדי להפיק את המקסימום מכל היתרונות שלצחוק יש להציע לבריאות הגוף והנפש. במחקרים רבים שנעשו בתחומי הרפואה והפסיכולוגיה, הוכח חד משמעית שהצחוק אכן יפה לבריאות והוא התרופה הטובה והבטוחה ביותר (גם זמין, גם זול, גם חוקי וגם מאד יעיל!!!). דרך תרגול של יוגה צחוק, באופן קבוע ותדיר, ניתן להאריך את משך הצחוק במהלך היום ל 15-20 דקות. פרק זמן זה מספיק לבצע את כל השינויים הביוכימיים והפיזיולוגיים הנדרשים לגוף כדי למנוע מחלות או לרפא אותן. אז אל תחכה שמישהו יצחיק אותך, קח אחריות על הצחוק (והבריאות) שלך. וצחק כל הדרך אל האושר.

 

7.                  צחוק זהו מנגנון שחרור ופורקן מולד בגוף. כולנו נולדנו עם היכולת לצחוק 300-400 פעמים ביום. בתהליך ההתבגרות, עם הפיכתנו מילדים שמשחקים וצוחקים את החיים למבוגרים אחראיים, רציניים, סגורים ומעוכבים, אנו "שוכחים" את היכולת הטבעית הזו, ובהרבה מאד מקרים הסביבה מסייעת לנו בתהליך השכחה, כי לצחוק כך סתם בלי סיבה, זה לא רציני ובטח שלא מכובד, ואפילו מטורף. יוצא שכשאנו מגיעים לגיל 35 אנו צוחקים פחות מ-15 פעם ביום. הניסיון הנרכש במסגרת מועדוני יוגה צחוק מלמד אותנו שניתן להזכיר לאנשים את היכולת הטבעית לצחוק, ושתרגול קבוע ותדיר של יוגה צחוק, מחייה את הצחוק בחיי המבוגר, אפילו אצל הביישן והמופנם ביותר. אנו יכולים לאמן את עצמנו לצחוק יותר על ידי חיבור לילד הפנימי החי ונושם בתוך כל אחד מאיתנו, ולהחזיר במודע ומתוך בחירה והתמסרות את היכולת פשוט לשחק וליהנות, כך סתם בלי סיבה - הצחוק כבר יבוא מאליו.

 

8.                  צחוק נקי, נטו, ללא תנאים: במועדוני היוגה צחוק, הצחוק נקי מכל ההיבטים השליליים של ההומור. לעיתים קרובות הומור ובדיחות פוגעים באוכלוסיות מסוימות, עושים צחוק מאנשים אחרים ומהחולשות שלהם, ויכולים גם להשפיל ולהעליב את הזולת. במועדון יוגה צחוק אנו צוחקים אחד עם השני ולא אחד על השני. האדם היחיד שמותר לי לצחוק עליו במועדון יוגה צחוק – זה עליי עצמי, וגם אז אני עושה זאת ברגישות, אהבה וחמלה גדולה.

 

9.                  האם זה בכלל הולם לצחוק כך סתם בלי סיבה ואיפה זה מתאים לצחוק ? העולם מלא באנשים רציניים. אפילו כשאתה רוצה לצחוק, יש סיכוי טוב שהצחוק שלך יפריע למישהו בסביבה הקרובה. לאמא שלי תמיד הפריע שהייתי צוחקת בקול רם, והיא הייתה מוטרדת מזה שכולם היו מסתכלים עליי ומסננים מבין שיניהם שאני מפריעה להם...היא מאד לא רצתה שאני אעשה לה בושות והייתה מנסה להשתיק את הצחוק שלי בכל הזדמנות. חבריי זיהו את הפוטנציאל, והיו לוקחים אותי לכל מיני מקומות ציבוריים "מכובדים", מצחיקים אותי בכוונה כדי לעורר תגובות מסביב...בקיצור, אסור לנו לצחוק, לבכות, להיות עצובים ועדיף שנדחיק את כל הרגשות הללו ובטח שבטח לא ניתן להם ביטוי  בפרהסיה. זו אולי הסיבה העיקרית שעודדה את דר' קטריה מדן ליצור מרחב בטוח והולם בו תמיד מותר לצחוק ומתאים לצחוק ואף רצוי מאד לצחוק.  במועדון אנו מעודדים אנשים לצחוק. אנו לא מפסיקים את הצחוק שלהם. הם יכולים לצחוק כמה שהם רק רוצים. תרגול מהסוג הזה מהווה שחרור רגשי, פיזיולוגי ופסיכולוגי נפלא !

 

10.              מצא את מקור הצחוק בתוכך וצחק מבפנים החוצה. כל האנשים המגיעים למועדון יוגה צחוק הינם משתתפים פעילים ומעורבים וביניהם אינספור אינטראקציות. הם לא מגיעים כקהל פאסיבי שמצפה לקבל הופעה מבדרת ושיצחיקו אותו (ואז כמובן יש את מי להאשים - במקרה הגרוע, שהבדרן לא הצליח להצחיק אותו...).  המחקרים הוכיחו מעל לכל צל של ספק, שאנשים שלוקחים אחריות אישית על הצחוק שלהם, ופועלים באופן יזום ואקטיבי על מנת לצחוק נהנים מיתרונות הצחוק ומפיקים ממנו הרבה יותר מה"צחקנים הפאסיביים". לכן, במועדוני יוגה צחוק, הגוף שלנו לומד תוך תרגול לייצר את הצחוק מתוך תוכנו, על בסיס התחייבות אישית ומאמץ מודע שלנו כך שנוכל אחר כך לצחוק מתי שרק נרצה.

 

11.              מועדוני יוגה צחוק – הם כמו דבק מגע חברתי. מועדוני היוגה צחוק מהווים קרקע פורייה ובריאה ליצירת קשרים חברתיים ואחווה בין המשתתפים. לאנשים קל יותר להתחבר זה אל זה על בסיס חיוך, צחוק וליצור קשר המבוסס על הרבה שמחה. בגלל השיטה הייחודית של יוגה צחוק המחברת בין כולם, וערכים מאד ברורים עליהם מבוססת השיטה, כל משתתף במועדון הופך להיות חלק מרשת גלובאלית של אנשים, המשתפים זה את זה ברעיונות, מעודדים תמיכה, למידה, הפריה וצמיחה הדדית.

 

12.              המודל של מועדון יוגה צחוק הינו גמיש ופשוט. מועדוני יוגה צחוק מקדמים צחוק כתרגול אותנטי ואמיתי וניתן ללמוד את השיטה בקלות. כמו כן, יש עניין לקדם בעולם הכשרה של עוד ועוד מנחי מועדוני יוגה צחוק. ניתן לחזור על התרגול של מפגש היוגה צחוק, כמה שרק רוצים, על מנת להפיק ממנו את המיטב. כמו כן, ניתן, באופן אישי או באמצעות רשת התמיכה של מדריכי היוגה צחוק לפתח את השיטה, לשפר אותה ולבצע את השינויים וההתאמות המתבקשים בכל תרבות

 

13.              פעילות בחינם או בתשלום ? המועדונים מופעלים בהתנדבות על ידי מדריכים מוסמכים ליוגה צחוק. במקרים בהם הפעילות מתקיימת במקום סגור, ייגבה תשלום סמלי לכיסוי הוצאות השכירות אולם המדריכים מקיימים את הפעילות בחינם ללא כל כוונת רווח. מחוץ למועדון היוגה צחוק, במסגרת סדנאות פרטיות, המדריכים גובים תשלום מלא עבור הפעילות, בהתאם למומחיותם, ניסיונם המקצועי וכישוריהם.

  

לכל המעוניינים לחוות את השיטה, הצטיידו בכרית אישית, שמיכה, נכונות גדולה להתמסר לחיוך ולצחוק למען בריאות הגוף, הנפש, הנשמה והקהילה, מיצאו את מועדון הצחוק הקרוב למקום מגוריכם ולכו לצחוק הרבה - כך סתם בלי סיבה וגם זכרו לנשום בין לבין, למען בריאות הגוף והנשמה!

  

לפרטים נוספים על פעילות המועדון הזמנת סדנאות וכדומה:

 

נילי דור האלה

04-8323708

niwiboom@netvision.net.il

 

ומומלץ לבקר באתר "מקדש השמחה"

 

www.metaplim.co.il/DorHaElla

 

להלן רשימת מועדוני יוגה צחוק בישראל

 

המועדונים פועלים בהתנדבות ללא כוונת רווח

כחלק מהחזון של דר' קטריה מדן להביא שלום לעולם דרך צחוק

 

בכל מקרה לאימות פרטים כדאי להתקשר למנחה המקומי:
 

חיפה: אם אתם באמת רוצים להתגלגל מצחוק צחקו כל הדרך אל בית הקפה "מעבר לקפה" במוזיאון חיפה לאומנויות, רחוב שבתאי לוי 26. שם תצחיק אתכם נילי דור האלה כל יום ראשון ב20:00. טלפון: 048323708

ירושלים: אלכס סטרניק , צוחק ועולז כל יום שישי 9 בבוקר גן הורדים ליד הכנסת. הפעילות בחוץ. טלפון:052-4343964

אזור המרכז: אוטה לימנט צוחקת ומצחיקה כל יום רביעי ב18:00 .  טלפון: 052-3638509

קרית אונו: אנזו אגדה, תרצו או לא תרצו אבל אנזו יצחיק אתכם עד מוות כל יום שני במכללה האקדמית קרית אונו בשעה 17:00. אין זו אגדה שאנזו יפתח כנראה מועדון צחוק נוסף באוניברסיטת בראילן. טלפון:054-5277411

תל-אביב: אבי שניימן מפעיל את הצחקנים שלו בימי שישי בשעה 15:00 אחרי הצהריים, בפארק הירקון לפרטים ומיקום מדוייק צרו קשר בטלפון : 050-7517358


באר שבע: אפשר להדרים או להצפין, תלוי במקומכם , ולצחוק עם גרמן גלעד. טלפון:0508813842

אנחנו ממשיכים לצחוק ולהצחיק ולקדם את הנושא החשוב הזה בארצנו מוכת המתח והסטרס. כי אין לנו אלטרנטיבה אחרת.

 

מידע על נוסף על השיטה  ומועדוני הצחוק בעולם ניתן למצוא באתר של דר' קטריה מדן, ממציא השיטה: www.laughteryoga.org


 

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                            מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_______________________________________