אינטליגנציה רגשית-השפעה על בריאות הגוף והנפש

מאת: ענת קלקה, M.A., סוציולוגית, מוסמכת בניהול לחצים (S.M.) באמצעות ביופידבק

 

 

עוד גופנפש:

טיפול על פי חמשת האלמנטים

כואב זה לא אומר שאת לא מאושרת

תרפיה רוחנית

אנרגיה ושיטות טיפול

שיטת פאולה

יוגה צחוק

בהיותי כלה

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

 

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

תזונה ומתח

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

מדוע אנו חולים? האם הסיבה היא בגוף או בנפש?

ננסה לענות על השאלה-כיצד אפשר לשמור על בריאות הגוף והנפש, וכיצד להתמודד עם העולם החיצוני והפנימי, כיצד "הראש" משפיע על הבריאות, או חלילה-על מחלה, על דיכאון וכו', וכיצד להשפיע על בריאותנו דרך הרגעה עצמית, חשיבה חיובית, הרפיה והורדת מתח.

 

תפיסת האינטליגנציה הרגשית מניחה שקיימת השפעה של משאבים פסיכולוגיים על בריאות הגוף, או בהעדרם – על חולי ומוות. תפיסה זו  נעוצה בהבנת מהות הקשר בין הגוף לנפש, במובן MIND, או PSYCHE.

 

מודלים שונים, פילוסופיים, פסיכולוגיים ורפואיים, ניסו להסביר סוגי קשרים שונים בין שתי מהויות אלה – גוף ונפש.

 

בעשורים האחרונים, מתרבות העדויות המחקריות והקליניות, שקיים קשר הדוק (קורלטיבי או סיבתי) בין המישור הפסיכולוגי והמישור הפיזיולוגי, ושעמדות פסיכולוגיות בהן מחזיק אדם במודע או שלא במודע, וכן תכונות אישיות, דפוסי התנהגות וסגנון חשיבה – קובעים בסופו של דבר את יכולתו לשמור על בריאותו

הגופנית, ולהתמודד עם מחלות שונות, עם תאונות ופגיעות גופניות ביתר הצלחה, או להפך – לקצר את תוחלת חייו.

 

שני סוגים של משאבים אנושיים – נפשיים קובעים כאן:

  1. סוג האישיות  - TYPE A  , TYPE B TYPE C, דהיינו – אם האישיות מתוחה ביסודה, הישגית, שאפתנית או נינוחה ורגועה.

  2. תמיכה חברתית נתפסת – המידה בה תופס האדם את התמיכה שיקבל מסביבתו, ממשפחתו בשעת משבר, או בחיי היום יום. התמיכה יכולה להיות רגשית, חומרית, אינפורמטיבית, חברותית, וכו'.

לשתי הקבוצות  בעלות המשאבים האלה, חשיבות בהתמודדות עם מצבי לחץ. מחקרים מצביעים על שינויים ביולוגיים הקשורים למשאבים אלה, כגון: רמת החסינות מפני מחלות, התמודדות עם סרטן, צמצום הנטייה לחלות  במחלות לב, ריאה, אולקוס, אסטמה, אלרגיות למיניהן, וכו'.

כשאדם מגיב, מתארגן ומתמודד עם מצבי לחץ בצורה נכונה, הוא יכול לחיות בצורה בריאה יותר. מצבי לחץ ממושכים עלולים לגרום לפתולוגיות ולמפולת ברמה החיסונית של האדם.

 

מהם מצבי לחץ?

כל אירוע הלוחץ על נפש האדם, על מוחו ועל חשיבתו.

ישנם מספר סוגים של מחוללי לחץ ומחלה. כיום מטפלים באדם המגיב אליהם, כיוון שגילו שיש זיקה חזקה וברורה בין לחץ נפשי ומחלות, עד כדי שניתן היום לצפות ולנבא מחלות על סמך כמות הלחצים בחיי אנשים.

 

במחקרים בחיות מעבדה נמצא, כי לחץ מדכא את המערכת החיסונית, בולם את ההגנות הטבעיות של הגוף נגד סרטן ונגד מחלות אחרות, ויוצר גידולים סרטניים בחיות החשופות ללחצים.

 

הסבירות להופעת מחלות שונות גדלה בעקבות אירועי לחץ בחיי אנשים. שמו לב לכך, שכאשר אנשים סבלו ממשברים נפשיים גדולים בעקבות  לחצים (כמו: גרושים, מוות, מחלה, מריבות, פיטורין, אבטלה, יריבות, תחרות, משכנתא, חובות, מעברי דירה, שינויים בעבודה וכו'), חלה עליה במחלות. העלייה חלה לא רק במחלות שמכירים בהם כנתונים להשפעות נפשיות, כגון: כיב קיבה, לחץ דם, כאב ראש, מיגרנה, מחלות לב וכו', אלא גם במחלות מדבקות, כאבי גב, תאונות דרכים, ואחרות.

לאחרונה ערכו מדענים סולם למדידת לחצים והפרעות רגשיות.  ניתנו ערכים מספריים לאירועי לחץ וחוויות מכאיבות, קונפליקטים ושינויים, והגיעו למסקנה שככל שהאדם צובר כמות נקודות גבוהה של מתח, חרדות, לחץ וסטרס בפרק זמן קצר יחסית – סיכוייו לחלות יגדלו. ברור שלאירוע לוחץ יש משמעות שונה לגבי כל יחיד. אדם המצפה בכיליון עיניים לפרישה מעבודתו, לא יסבול עקב הפרישה כמו שיסבול אדם אשר פרש מאונס מעבודתו. וכך גם לגבי כל נושא מחולל לחץ.

 

כשהאירועים לוחצים מדי, וניסיונות ההתמודדות כושלים, התוצאה המצערת היא חולי, לחץ דם גבוה, מיגרנות ושאר מחלות.

ציפיות שליליות, אמונות חברתיות ואישיות משפיעות לכיוון של הגברת המחלה.

יש כוח רב לציפיות שליליות, ובוודאי שלאמונות חברתיות שליליות, יש כוח עצום. אנשים רגישים מאד למסרים שליליים, ואלה משפיעים על הגברת המחלה, והורדת המערכת החיסונית. חשוב, אם כן, בכל מחלה, ובודאי במחלות קשות וממאירות, לבנות מערכת אמונות חיוביות, ולהביא את האדם להבין שבידיו הכוח להבריא ולחיות חיים שלמים ומלאי סיפוק, למרות ציפיות שליליות ופסימיות בסביבתו.

אנשים נדרשים להרבה אופטימיות, לחשיבה חיובית ולמעשים של אומץ רוח וחוסן אישי על מנת למנוע או להבריא ממחלה.

 

קשה לשנות אמונות, ולעיתים נדרש אדם לשנים של מאמץ לשינוי או לרכישת אמונות חיוביות.

 

אמונות שנרכשו במהירות, עלולות להיעלם במהירות. על כן, יש להתאמן באמונות חיוביות ובגישה אופטימית, "המוותרת" על מתח, לחץ ופסימיות, ולו גם יארך הדבר זמן רב. אך אז – יש להם סיכוי להישמר זמן רב.

 

אנשים שרכשו ושינו אמונותיהם באיטיות, הצליחו לאורך זמן רב לשמר את בריאותם, ולהשפיע על המערכת החיסונית שלהם בהצלחה רבה.

נקודת הפתיחה לשינוי אמונות שליליות, היא להגיע לידי הכרת אופן השפעת האמונה על התוצאה, בתחומים רבים בחיי היום יום.

 

עצתי לכל מי ש"עובד" על עצמו היא, כי כשתתחיל לראות ולהרגיש כיצד פועל לגביך התהליך של יצירת התנסויות באמצעות אמונות, יהיה לך קל יותר ליישם תפיסה זו לגבי מחלות, ולהשתמש בה כדי להיות בריא יותר.

 

חשוב אם כן, שתבין, שבידך וביכולתך להשפיע על עמדותיך ורגשותיך, וכשתהיה משוכנע  שזה רצוי, תוכל לבחור בתבונה ולהשפיע על בריאותך ועל שינוי עמדותיך ורגשותיך. יסוד חשוב הוא המאמץ להגיע לחשיבה חיובית, ולהכרה שיש בידנו להשתנות ולהשפיע על בריאותנו.

 

אדם יכול ללמוד בעצמו או בעזרת  טכניקות פסיכולוגיות שונות, להתגבר על לחצים, להוריד מתח, להרגיע עצמו, ולעזור לעצמו שלא לחלות.

 

האדם יכול לגייס משאבים פנימיים, כוחות שליטה, תושייה והתאמה, דרך אימון בסדנאות ובקורסים, המורים כיצד לחשוב חשיבה חיובית, אופטימית, וכיצד להרפות את גופו ונפשו, להגיע למונולוגים פנימיים נכונים, ולטפל נכון בלחצים ובבעיות היום יום שלו כמו גם בכל האתגרים העומדים בפניו בחייו.

 

זכרו! ניתן ללמוד לשנות עמדות נפשיות, ניתן ללמד את האדם לחשוב חשיבה חיובית ומיומנויות אחרות, ניתן ללמדו סוגי הרפיה שונים, שבה יוכל לצוות על גופו להוריד את לחץ הדם, להוריד כאבים מסוגים שונים, להוריד מתחים, ליצר משככי כאב פנימיים, הקרויים – אנדורפיניים, לייצר הורמונים מתאימים, ולהגביר את הרמה החיסונית.

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי אלינו                          מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_______________________________________