שלווה ושיוויון נפש

מאת ענת צחור

ענת צחור

 

עוד גופנפש:

דמיון מודרך, לחיזוק המערכת החיסונית של ילדים

הקשר בין גוף לנפש במחלת הסרטן

טיפול על פי חמשת האלמנטים

כואב זה לא אומר שאת לא מאושרת

תרפיה רוחנית

אנרגיה ושיטות טיפול

שיטת פאולה

יוגה צחוק

בהיותי כלה

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

"הנפש היא אדון הגוף, כפי שמלך שליט על ארצו. נפש חסרת מנוח אינה יכולה לפקח על הגוף, וזה, כשאינו נשלט על ידי הנפש, מתדרדר אל נתיב המוות.

נפש שלווה, המכוונת בנינוחות את הגוף מבטיחה בריאות ואריכות חיים."

צ'ין – קאנג, על טיפוח החיים, המאה ה- 4 לפנה"ס, סין.

 

בחיינו נודעת חשיבות רבה לשמירה על שלוות נפש, על מצב מנטלי מאוזן  המאפשר ראייה בהירה ושקולה של המציאות. מעבר למצב הנעים השורה הן בגוף והן בנפש, במצב של שלווה ורוגע מנטלי, האדם  נמצא במיטבו,  ומתפקד מתוך רגישות לעצמו ולסובב אותו. במצב אופטימלי זה מתאפשר איזון בין נפש לגוף.

 

תרגילי הרפיה

להרפיה השפעה פיזיולוגית על פעילות אברי הגוף השונים.הרפיה עמוקה מביאה מרפא – קצב חילוף החומרים בגוף יורד, השרירים מתרפים, פעילות הלב מואטת ולחץ הדם יורד. בהרפיה, פעילות גלי המוח משתנה ממצב של גלי בטא מהירים לגלי אלפא וטיתא איטיים, האופייניים לזמן ההירדמות. תרגול קבוע של אחד או יותר מהתרגילים הבאים יכול להקל מאוד במצבי לחץ וחרדה.

 

תנוחת הרפיה (שוואסאנה- תנוחת הגווייה)

תנאי מקדים לתרגול: מקום נעים להתבודדות שאין בו הסחות דעת.

·         שוכבים על הגב, מניחים כרית קטנה מתחת לראש ופושטים את הזרועות לצדדים כשכפות הידיים פונות כלפי מעלה, נותנים לרגליים ולכפות הרגליים להישמט בטבעיות כלפי חוץ, עוצמים עיניים ומרפים את הגוף.

·         שואפים שאיפה עמוקה ונושפים נשיפה ארוכה, עמוקה ומשחררת (כמו אנחה),  מבחינים כיצד הגוף והמוח משתחררים ונרפים בעזרת הנשיפה. מבצעים שלב זה שלוש פעמים. חוזרים לנשימות טבעיות ורכות ומבחינים בהן.

·         משחררים ומרפים את הפנים. אפשר להיעזר בנשיפה על מנת להרפות נקודות מתח בפנים. חוזרים תמיד לנשימה הרכה והטבעית.

·         בודקים את הגוף כולו, מכפות הרגליים ועד הקודקוד ומקודקוד הראש ועד כפות הרגליים. מוודאים את השחרור וההרפיה של כל אזור ואזור בגוף. כאשר מבחינים בהצטברות מתח בנקודה מסוימת, משתמשים בנשיפה על מנת לשחרר ולהרפות את האזור המתוח. לאחר שהגוף נרפה, חוזרים לנשימה הטבעית.

·         לאחר שמרפים את כל אברי הגוף וחשים מנוחה ושחרור, ממקדים את תשומת הלב בנשימה הטבעית המתרחשת בגוף כל העת. ממקדים את תשומת הלב בבטן התחתונה ושמים לב לתנועתה בזמן הנשימה (בטן עולה בשאיפה, בטן שוקעת בנשיפה).

 

משך התרגול: בין 5 ל-20 דקות.

 

מתוך: "מדריך מפה לריפוי טבעי-הדרך לחיים בריאים" מחברים - ד"ר ראובן ברק וענת צחור, הוצאת "מפה". © כל הזכויות שמורות למחברים ולהוצאה.

 

 

מה דעתך?תגובות: הגיבי על הכתבה                       מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

___             ____________________________________