הרזיה ללא דיאטה

מאת: לאה פינטו

עוד גופנפש:

לרזות ללא מאמץ

אומגה 3

קריסטלים

הצבעים

טיפול על פי חמשת האלמנטים

כואב זה לא אומר שאת לא מאושרת

תרפיה רוחנית

אנרגיה ושיטות טיפול

שיטת פאולה

יוגה צחוק

בהיותי כלה

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

גישת ההרזיה ללא דיאטה היא גישת ביניים בין "תנועת האנטי-דיאטה" לבין "גישת הדיאטה".

בעוד תנועת האנטי-דיאטה מטיפה לקבלה מלאה של ההשמנה ומתעלמת מההשלכות הבריאותיות של התופעה, ובעוד גישת הדיאטה דוגלת בהגבלה ובשליטה כפיתית על הצריכה האנרגטית,  גישת ההרזיה ללא דיאטה מיישבת תחת קורת גג אחת את החופש באכילה עם השגת משקל גוף אידיאלי, קל ונוח.

גישת ההרזיה ללא דיאטה רואה בהרזייה, תגובה טבעית לשינוי ההתייחסות לגוף, לאכילה ולאוכל, ולא פועל יוצא של אכיפת מערכת חוקים התנהגותיים מגבילים.

הגישה של הרזייה-ללא-דיאטה היא האלטרנטיבה השפויה לגישת הדיאטה הרווחת ומבוססת על ההבנה:
1. שטיפול בהשמנה וקידום ההרזייה מחייב שינוי מן הפנים אל החוץ ולא להיפך.
2.ששינוי יציב תובע התייחסות לגורמי ההשמנה ואכילת היתר ולא מיקוד שטחי בסימפטומים.
 

גישת ההרזיה ללא דיאטה מבוססת על מספר הנחות יסוד:

1. חסך והגבלה יוצרים כמיהה ומגבירים את התשוקה למזון - לכן, דיאטה היא אחד מגורמי ההשמנה המרכזיים בעידן  המודרני. 
   
בכל פעם שבחרתם להגביל את תזונתכם על מנת לרזות, יצרתם חסך ביולוגי ופסיכולוגי-תודעתי (גם אם לדעתכם,  הגבלתם  מזונות שאותם הגדרתם כלא בריאים). החסך הזה בעוכרכם. גם אם בניתם או בנו עבורכם תפריט לתפארת   מדינת ישראל וכללתם בו מזונות אהובים, אתם עדיין חיים בתודעת הגבלה שבשלב זה או אחר תגביר את הכמיהה הלא טבעית והלא נורמלית למזון.
   על מנת להמנע מאובססיה מיותרת למזון בעולם של שפע, עליכם  לפעול במרחב של חופש בחירה מלא. הפסיקו את ההגבלה בעולמכם התזונתי, היום! ופתחו את תודעת השפע הטבעית שלכם.

 

2. תהליך הרזיה הוא תהליך ליצירת שינוי יציב וקבוע - לכן, רצוי שתפסיקו להתייחס להרזיה שלכם כאל פרוייקט קצר  מועד להשגת תוצאות מהירות.
    אלה הן תוצאות שייעלמו כלעומת שבאו.  כתהליך של שינוי יש להבין את הדינמיקה ולפעול בהתאם. תהליך של
שינוי גדול, תובע זמן להטמעת שינויים קטנים.

 

 3. יצירת מערכת יחסים בריאה עם מזון היא תנאי הכרחי להצלחה. כל עוד מתקיימת בינכם לבין המזון מערכת יחסים של אהבה-שנאה, כל עוד יחסים אלה יוצרים מתח,  לעולם לא תהיו חופשיים באמת להנות מאוכל ואכילה כמו  אנשים רזים. וגרוע מכך, אתם  ממשיכים להזין את הראש השמן שלכם שיתבטא שוב ושוב במציאות חייכם.

 

4.  הגוף שלכם אינו שואף להשמין - צרכיו הבסיסיים של גופכם למזון נועדו לשרת את תחזוקתו ופעילותו, לצד קיום תהליכי חיים רבים המתרחשים בו בכל רגע ורגע. הגדלת נפח רקמת השומן התת עורית, אינה חלק מהצרכים הללו.
     לכן, גופכם לעולם אינו  דוחק בכם לאכילה מעבר למה שנדרש לו, על מנת לקיים חיים.  גופכם לא הוביל להשמנתו.
     הגיעה העת, להיות הוגנים  עימו ולהפסיק להאשים, לדחות ולשנוא אותו על ההשמנה שנכפתה ונכפית עליו.

 

5. הגוף שלכם שואף למימדיו האידיאליים - כיוון שמשקל הגוף והרכבו הינם מדדי בריאות ורווחה פיזית. הגוף שלכם  מכיל בתוכו  את כל המנגנונים הדרושים לויסות האכילה שלכם (צריכה), לויסות חילוף החומרים שלכם (הוצאה)  ובסיכומו של דבר לויסות המשקל שלכם. בדיוק כמוכם, הגוף שלכם שואף להיות רזה, להתקיים במימדיו האידיאליים. מקור האינטרס שלו הוא השרדותי ולא  אסתטי. הגוף שלכם אינו מרגיש טוב ונוח עם עודפי שומן. הגוף שלכם בנוי שרירים רבים המיועדים לאפשר לו תנועה קלה וזריזה.  עודף שומן אין ממלא שום פונקציה מבחינה פיזיולוגית וביולוגית. לכן, אם חשבתם שהגוף שלכם הוא סורר שיש לשלוט בו ולרסן אותו. טעיתם!  הגוף  שלכם הוא הפרטנר האולטימטיבי להשגת מטרתכם.  
    לכן, אם אתם רוצים לרתום את יכולות גופכם להרזיה, היו נכונים להרתם אליו.

 

 6. השמנה היא תוצר של אכילה רגשית - הגוף שלך אינו דורש מזון מעבר לצרכיו הביולוגיים, אז מי כן?  שימוש במזון כמנגנון להתמודדות עם רגשות הוא אחד הגורמים המרכזיים לאכילת יתר כרונית המובילה להשמנה.
     אם ברצונכם  לשנות את המשקל שלכם, התמקדו בגורמים לו ולא בו.

     אם נתתם למזון תפקיד גדול להקלה רגשית, הגבלת מזונות לא תפתור את הבעיה ואף תחמיר אותה. מה שאתם צריכים זה ללמוד לקבל ולהכיל את רגשותכם, מבלי לברוח מהם או לנסות מיד לתקן אותם.  מה שאתם    
     צריכים זה  להכיר בצרכים הרגשיים שלכם וללמוד לתת להם מענה הולם, ראוי ומספק. רק אז יקטן כוחו של המזון  בחייכם.  באופן טבעי ומרגש תחושו שהוא פחות ופחות נוכח.

 

7. השמנה היא תוצר של מערך האמונות שלכם -  האמונות שלכם בנוגע לגוף שלכם ("הוא משמין מכל פרור"), האמונות שלכם בנוגע למזון ("שוקולד זה משמין"),  האמונות  שלכם בנוגע לעצמכם ("אם אני אוכל עוגיה אחת, אני אגמור את כל השקית" או "אני לוזר"), מעצבות  את התנהגותכם ובסיכומו של דבר את  מציאות חייכם. האמונות שלכם הם דבר נרכש/נלמד. לא נולדתם איתן והן אינן חלק מהגנטיקה שלכם. לכן, הן ברות שינוי.

 

8. כח רצון אינו רלווטי בתהליכי שינוי להרזיה כח רצון הוא חבר חלקלק שלא רצוי לסמוך עליו לאורך זמן. כח רצון הוא כלי יעיל לפרקי זמן קצרים בלבד ולכן בלתי רלוונטי  לתהליכי חיים. כשאתם מפעילים כח, אתם פועלים כנגד התנגדות שלכם עצמכם. במקום להלחם  בעצמכם ולהתיש את כוחותכם,   הכירו בהתנגדויות שלכם  ולמדו לעבוד עימן בצורה נכונה ומטיבה. ההתנגדויות שלכם, אפרופו, הן האמונות  הפנימיות שלכם. 

9. תזונה מושלמת היא תזונה המווסתת ע"פ סיגנלי גופכם - תזונה מושלמת היא זו המספקת לגופכם את כל הנדרש לו,  באיכות  ובכמות, בזמן הנכון ביותר עבורו. ומי ידע לאמר לכם זאת, טוב יותר מגופכם? כשהכל מותר, כל שנותר לכם הוא לבחור מה הכי  נעים וטוב לכם. ומה שהכי נעים וטוב לכם, אתם ורק אתם, תרגישו. על מנת להגיע לתזונה  מושלמת, עלכם להיות בקשר עם  גופכם שיודע להנחות אתכם מצויין מתי הוא רעב, למה הוא רעב, מתי הוא כבר לא  רעב, מתי הוא מסופק ונינוח וכ"ו.   טרם נולד הדיאטן או המומחה שידע זאת טוב מכם. 

 

הכותבת:

לאה פינטו

דיאטנית קלינית מוסמכת MSc ומאמנת לתהליכי הרזיה-ללא-דיאטה

052-550-66-88

077-9-623179

pintolm@012.net.il

www.lea-pinto.co.il

 

מה דעתך?תגובות: הגיבי על הכתבה             מעניין? שילחי לחברה

   

_______________________________________