הפסיכותרפתיה נעזרת ברפואה משלימה

מאת: אורן נוטוביץ

 

עוד גופנפש:

הרזיה ללא דיאטה

לרזות ללא מאמץ

אומגה 3

קריסטלים

הצבעים

טיפול על פי חמשת האלמנטים

כואב זה לא אומר שאת לא מאושרת

תרפיה רוחנית

אנרגיה ושיטות טיפול

שיטת פאולה

יוגה צחוק

בהיותי כלה

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

אחת הדרכים המענינות והיעילות לטיפול נפשי היא התהליך בו אנו יוצרים קשר, בעזרת שיטות אבחון מיוחדות כגון: תקשור וביואנרגיה, עם "החלקים" בהוויה של המטופל: גופניים, נפשיים, רוחניים, ומוצאים דרך שיחה "איתם" את מקורות הבעיה כך שניתן יהיה לטפל בה. המטפל חיב להיות בעל נסיון בשיטות אבחון אלו ולדאוג שהמטופל יהיה בטוח בסביבת הטיפול ויוכל להכיל את כל הרגשות והתחושות העולים על פני השטח.

 

מהם תקשור, ביואנרגיה והילינג?

 

תקשור הוא כלי (חוש) מיוחד במינו, הקיים אצל כל אדם, לקבלת מידע אמין ומדויק שאנו זקוקים לרגע נתון בחיים. תקשור הוא: יצירת קשר-תקשורת, עם דבר שהוא לא חומר: אלוהים, אנרגיה, הוויה, מדריכים רוחניים, או כל דבר שאנו מאמינים בו.  ( זו הגדרה שלי, מתוך ידע ונסיון אישי. אין הגדרה פורמאלית לתקשור).  
אין הסבר מדעי עדיין למידע המתקבל בתקשור. נכון שהפיזיקה המודרנית מנסה להבין מהו חומר ואנטי-חומר, כלומר: דבר שהוא כמעט לא חומר ועדיין נראה, כמו: תאי אור -  פוטונים:
גלים אלקטרומגנטיים המתנהגים גם כחלקיקים נטולי מסה הנצפים בניסוי מדעי בכמה מקומות בבת אחת. ניסויים אלו יכולים לתת לנו מושג מסוים על מקור המידע - תקשור. מכוון שאנו מדברים על: אנרגיות, תחושות, רגשות, חושים שלא קשורים לחומר, ניתן להסיק שמקורות המידע - תקשור נמצאים בכל מקום, הווה אומר, "המידע המיסטי", כפי שאנו קוראים לו, נמצא בכל מקום. לכן לא חשוב עם מי אנו מתקשרים או מי "שולח" לנו מידע - תקשור זה אלא נכונותו והאדם שקולט אותו.

 

ביואנרגיה או בשמה הנכון: "ביואורגונומי", היא שיטת אבחון וטיפול שפותחה ע"י רפי רוזן ז"ל. בבסיס הביואנרגיה עומד הרעיון שלכל דבר ביקום יש אנרגיה או שדות אנרגטיים (אורגונומיים), שדות אלו לא תלויים בחומר או בזמן, הם נמצאים בכל מקום, דרך האבחון הביואנרגטי ניתן לחוש את הזרימה האנרגטית הקוסמית, או האישית, של אדם כשהוא יכול להימצא בכל מקום. רפי רוזן פיתח שיטת אבחון בה העפעפיים חשות את האנרגיות שאנו בודקים. אנו "קוראים" לאנרגיה שתבוא אלינו, בין שתי ידינו, ומאבחנים אותה. זה יכול להיות: אדם, ישות, צומח או דומם, ובודקים ע"י ביואנרגיה מה מצבו האנרגטי. האם יש לו עודף אנרגיה או אולי חוסר אנרגיה (שדות אנרגטיים). אבחון ביואנרגיה יכול לתת לנו תשובות כמעט לכל שאלה. ניתן לבדוק איברים גופניים, תאים, רקמות, לחץ דם, גידולים סרטניים, מחלות, וכדומה וכן את המצב הרגשי: טראומות, פחדים חרדות ועוד. כל דבר שאנו עוברים בחיים נותן את חותמו בגופנו, טראומה, לדוגמה, משאירה אזור חלש אנרגטית בגוף שניתן לחוש אותו.  לפי הביואנרגיה, כשאדם עושה משהו שהוא טוב לו השדות האנרגטיים שלו מתחזקים, וכשהוא עושה משהו שרע לו, או כשהוא עובר פחד כלשהו, השדות האנרגטיים שלו נחלשים.

 

הילינג:

משמעות המילה הילינג היא: ריפוי, הכוונת אנרגיה, אהבה, הרגעה, טיפול, וכיד היוצר.
הכוונה של אנרגיית ריפוי - הילינג - יכולה לחזק אזורים מסוימים בגוף או את כל ישותנו, חיזוק אנרגטי (הילינג) יכול לתת מעוף ודחיפה לגוף לרפא את עצמו. טיפול באמצעות הילינג עוזר לשחרר חסימות בזרימת האנרגיה בגוף, לרפא מחלות, להפיג כאבים גופניים, להקל על קשיים נפשיים ועוד. בתהליך הילינג ניתן לכוון אנרגיות לחיזוק אנשים אחרים, באם הם מעוניינים בכך, או לשלוח הילינג לעולם. הכוונה של אנרגיית הילינג יכולה להיעשות ע"י: מילה, מגע, מוסיקה, ריקוד, ועוד אפשרויות רבות נוספות, כיד הדמיון והנסיון שלנו.

 

רפואה משלימה הוליסטית רואה את הנפש כחלק מהגוף שאי-אפשר לבדוק או למדוד אותה בנפרד מהשלם. האדם השלם הוא סך כל חלקיו הקשורים יחד מיום היווצרותו עד למותו.

 

 כשאני בוחן את "נפש" האדם עלי לזכור כי אין דבר כזה: "נפש" אלא זו אנרגיה או כח מסוים בגוף הקשור לגוף עצמו והמשפיע ומושפע מכל ארוע בחייו של אדם. מכאן אני למד שלכל ארוע בחיים יש השפעה חזקה על הגוף, הנפש והרוח, שהם אחד שלם בחייו של אדם המשתנה כל הזמן.

 

מהו טיפול נפשי הוליסטי?

אחת מהדרכים להבין את המושג: "נפש" או: "הקשר בין הגוף לנפש" היא להסתכל על אדם כמכלול שלם של רגשות, תחושות וגוף ולנסות לבדוק: איך במכלול זה מתבטאים רגשות או תחושות מסוימות, לדוגמה: באם אני מרגיש עצבות, מה זה העצב הזה? איכן הוא מתבטא בגוף והאם אני יכול לייצור "איתו" קשר כדי לבדוק מה מקורו ואיך אפשר "לעזור" לו? מה "הוא" בא להגיד לי?

או דוגמה אחרת: כאבי בטן: בוא ננסה לדבר עם איזור הבטן כדי לבדוק מה "היא" מספרת לנו? הקשבה לאזור שכואב יכולה לתת לנו תשובה על מקור הכאב, מהם הגורמים לכאב, איך ניתן לטפל בו וכדומה. עצם ההקשבה כבר פותחת דלת לריפוי. הגוף זה אנחנו, אנו לא יוצרים הפרדה בין חלקי הגוף אלא להיפך: יוצרים שיחה טיפולית אשר יכולה לגלות לנו רבות על עצמנו ועל הדרכים לטיפול בעצמנו. אנו מגלים שאין נפש אחת במקום כלשהו אלא מארג של תחושות, דרך כל איברי החישה שלנו, היוצר אחד שלם ומושלם המשתנה כל הזמן, בכל רגע בחיים ולכן זה נותן לנו את האפשרות לשינוי והבראה.

 

נסיוני כמטפל ברפואה משלימה, איזה מטפל? באילו מקרים? האם המטופלים מסכימים לשיטות טיפול נוספות? חשוב לכתוב את ההקשר וכלי האבחון והטיפול שאני משתמש בהם כמו: תקשור, ביואנרגיה והילינג, יכולים לעזור לי רבות למצוא את מקורות הבעיה, היכן "היא" מתבטאת בגוף "ולשוחח" איתה. לעיתים, השיחה עצמה – המידע תקשור שאני מקריא לאדם או התקשור ללא מילים בינינו והשיחה על כל פרט שנכתב או נאמר, כבר משחררת מאוד והאנרגיה הכללית של המטופל מתחזקת. לפעמים זו התחלה של תהליך ארוך יותר בו נבחן את מקורות הבעיה: גלגולים או מימדים קודמים, ילדות, נערות, משפחה וכדומה. בכל שלב נוכל לבדוק, בעזרת שיטות האבחון הנ"ל,  איזה ארוע או השפעה גנטית "יצר" את "החסימה האנרגטית" - הכאב, המצוקה והפחד, כך קל יותר לנגוע באמת במקור הבעיה ולטפל בה בשיטות טיפול מתאימות כולל, כשצריך, התערבות רפואית למתן תרופות מתאימות.

 

יש לזכור שטיפול כזה דורש רגישות רבה לעצמנו ויכולת הכלה של הרגשות או התחושות שעולים בטיפול. טיפול זה לא מתאים לכל אדם בכל מצב בחיים כי יש רגעים בהם קשה לאדם להתמודד עם רגשות או תחושות מסוימים ולכן המטפל חיב לאבחן זאת ולהשתמש בשיטת טיפול זו רק כשהוא בטוח שלמטופל היא תעזור ולא חלילה תגרום נזק כלשהו.

 

סיפור על מקרה טיפולי:

אורית (שם בדוי), בת 60, גרושה ואם לשלושה ילדים בוגרים. התקשרה אלי ובקשה לבוא לטיפול, הבעיה: סובלת מכאבים בכל הגוף, חשד לפיברומיאלגיה. מטופלת בכדורים נגד כאבים.
כשאורית הגיעה למפגש, שמתי לב שהיא מאוד לחוצה. גם הסיפורים שסיפרה העידו שהיא חיה במתח רב ובתחושה שהיא כל הזמן צריכה לעזור לכולם, בעיקר לילדיה, ואין לה זמן לעצמה. אורית אמרה שרוב הכאב שלה הוא בכתפיים וזה "משגע" אותה. התרופות שלוקחת לא ממש עוזרות וגם אין לה חשק לקחת כל הזמן תרופות כי זה קצת מסמם אותה. ניסיתי לאבחן אותה בביואנרגיה , ראיתי מיד שיש מתח עצום בכל חלקי הגוף, בעיקר באזור הכתפיים. חולשה אנרגטית כזו מסמנת שאורית ודאי עברה טראומות קשות אשר "גרמו" לה להחלש מאוד.
מכוון שנראה בבירור שהבעיה היא פסיכולוגית  עם אפקטים גופניים, החלטתי לבחון תרגיל של הרפיה עמוקה.
אורית הסכימה לרעיון. ביקשתי ממנה לשבת בכסא ולא לעשות דבר. פשוט לנשום עמוק לרגע ולתת לי - לעולם לעזור לה, ללא שום מאמץ מצידה. היא לא צריכה לעשות כלום. רק לשבת ולתת לעולם לטפל בה. (זהו תרגיל הרפיה שפיתחתי שהוא עוצמתי ביותר כי כולנו לא חונכו למצב של "לא לעשות כלום", סתם לשבת או לשכב ולתת לעולם לטפל בנו, וזה די מפתיע כשאומרים לנו לעשות זאת!).
כשאורית התחילה להרגע וראתה ששום דבר רע לא קורה לה, היא נתנה לעצמה להכנס לתהליך וראה זה פלא: פתאום הכאבים החזקים שהיו בכתף צד ימין עברו לכתף צד שמאל ואחרי כמה שניות פשוט נעלמו. אורית היתה מופתעת מאוד. ביקשתי ממנה שתמשיך לשבת וננסה להסיר את כל הכאבים מהגוף.
בזמן התהליך אני, מדי פעם, מזכיר לה: לא לעשות כלום ולתת לנו – לכוחות שבעולם, לרפא ולחזק אותה. לאחר כמה דקות כל הכאבים של אורית נעלמו כפלא. בסיום התהליך אורית קמה והיתה בהתרגשות אדירה, איך זה קרה?.. האם זה יימשך בבית?
הסברתי לאורית שהיא לוקחת את כל העולם על גבה - על עצמה, וברגע שתעשה דברים גם עבור עצמה יהיה לה טוב יותר וסביר שהכאבים ברובם ייעלמו. נתתי לאורית כמה המלצות על מה כדאי ומומלץ לה לעשות בבית ונפרדנו.
לאחר כמה ימים אורית התקשרה ואמרה שרוב הכאבים נעלמו והיא מנסה לצאת יותר, לבלות, להיות עם חברות ולחשוב יותר על עצמה.

לסיכום: כמובן שזה מקרה יוצא דופן של קשר ישיר בין המתח הנפשי, שנובע מהתנהגויות ומחשבות מסוימות, לכאבים הגופניים והעלמותם תוך תהליך של הרפיה עמוקה. ברוב המקרים ניתן לעזור מאוד בהפגת כאבים ממקור נפשי ואפילו ריפויים אך כמובן נדרשת עזרת המטופל והדברים שהוא יעשה בחייו לאחר הטיפול כדי להתחזק ולהפחית את המתח הנפשי.

                               

סיכום:

אחת מהדרכים היצירתיות והיעילות לטיפול נפשי בעזרת רפואה משלימה היא תהליך בו אנו יוצרים קשר, בעזרת שיטות אבחון וטיפול מתאימות, עם "החלקים" בהוויה (גופניים, נפשיים, רוחניים) של המטופל, ומוצאים דרך שיחה ישירה "איתם" את מקורות הבעיה, כך שניתן יהיה לשחרר אותה ולייצור תנאים לריפויה. חשוב מאוד לבדוק ולאבחן במדויק מה מצבו של המטופל והאם הוא יכול "לעמוד" בשיטת טיפול זו הנוגעת בעומקם של הרגשות והתחושות של האדם.

 

ביבליוגרפיה:

 

1.      רוזן ר., (1989), "החוש השביעי והמציאות שמעבר". הוצאת תמוז.

2.      ד"ר בן-דוב י.,(1996), "תורת הקוונטים". הוצאת דביר.

 

___________ 

אורן נוטוביץ, עובד סוציאלי. מאבחן ומטפל ברפואה משלימה – הוליסטית בעזרת: תקשור, ביואנרגיה, הילינג, הרפיה, דמיון מודרך, ושיטות טיפול נוספות. בעל קליניקה פרטית בקרית טבעון. נסיון טיפולי של 15 שנה. מנהל שני פורומים באינטרנט בנושא: תקשור – שאלות ותשובות. מנחה קבוצות ומלמד שיטות אבחון וטיפול. מנהל אתר פרטי : www.orentikshur.com.

 

מה דעתך?תגובות: הגיבי על הכתבה             מעניין? שילחי לחברה

   

_______________________________________