לאורך חיים שלמים

דיווחים מפי בעלי הדבר

מאת: חי ערב

 

עוד גופנפש:

הרזיה ללא דיאטה

לרזות ללא מאמץ

אומגה 3

קריסטלים

הצבעים

טיפול על פי חמשת האלמנטים

כואב זה לא אומר שאת לא מאושרת

תרפיה רוחנית

אנרגיה ושיטות טיפול

שיטת פאולה

יוגה צחוק

בהיותי כלה

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

אם את קשובה לזה, אני מוצאת את עצמי אומרת שוב למתאמנת, תוכלי להבחין שהיקום תומך בך על כל צעד ושעל. ואני עצמי מבחינה שהיקום תומך בי, עובדה:  דוכן  הספרים ב- 20 ש"ח  (צומת ספרים) ממוקם על אם הדרך שלי לחדר הכושר.  ואני לא יודעת איך אבל ספרים  שאני צריכה, בזמן שאני צריכה אותם, מונחים שם, מחכים לי.

 

כמה כיף זה לאסוף את הספרים המסקרנים, וזו תמיד הפתעה, לרוב גם מסעירה. לפני כמה ימים קניתי  ספר ששמו בישראל: "ליהנות מהזקנה", שם ירחמיאלי למהדרין. גם באנגלית השם לא משהו : ” Aging Well”. כך שקניתי אותו רק כדי להיות בטוחה שאני לא מפספסת משהו שווה. כתב אותו דר" ג'ורג' א. ווילאנט (הוצאת מטר).

 

הנושא הזה צבר תאוצה לאחרונה. היה גל של ספרים בנושא "אמצע החיים". אני מודה, רכשתי את כולם (ולא בדוכן של עשרים שקל): "עכשיו, באמצע החיים” של  עליזה גולדשטיין, “למה שלא תחייה פעמיים" של קרלו שטרנברג ואריה רוטנברג,  "כשאדיפוס גדל" של דניאל בקר, וגם "האם איחרתי את הרכבת?” של  דוד גוטמן.

 

הספר הזה, "ליהנות מהזקנה" הוא משהו אחר. הוא מביא נתונים מחקריים ואקדמיים שנאספו לאורך חיים שלמים של 824 אנשים,מצד אחד,  ומהצד השני מובאים סיפורי החיים של המשתתפים במחקר הזה שארך חיים שלמים, למעשה, עד המוות.

 

החוקרים מצאו (עמוד 172) שישה משתנים שדווקא לא ניבאו הזדקנות בריאה למרות שמקובל לראות אותם כמנבאים: תוחלת חיים ע"פ תורשה לא נמצאה קשורה להזדקנות טובה, רמות של כולסטרול לא נמצאו קשורות להזדקנות בריאה, לחץ ומתח לא ניבאו, וגם מאפייני ההורים של הנחקרים לא ניבאו הזדקנות מוצלחת: בגיל 70 לא נמצא קשר בין הבריאות הפיזית והנפשית של הנחקרים  ובין מעמד חברתי של הוריהם, יציבות נישואיהם, מוות של הורה בילדות, לכידות משפחתית ורמת משכל. גם נטיית האופי בילדות לא הבחינה עוד בין מזדקנים בריאים לאחרים. ואפילו ההשפעה של שמחת חיים ונינוחות כללית ביחסים חברתיים נכשלו בניבוי הזדקנות בריאה.

 

כמה נעים להיווכח  כי גם אם לא שפר עליך מזלך להיות בעל שמחת חיים ונינוחות חברתית, בעל נטיות אופי נפלאות, וגם הורים מושלמים, עדיין יש לך סיכויים מצוינים להזדקן בשמחה ובריאות.

מה כן ניבא הזדקנות בריאה? הגורמים הראשונים בחשיבותם קשורים על דרך השלילה: עישון, התמכרות לאלכוהול, ועודף משקל מנבאים הזדקנות לא בריאה. לעומת זאת נישואין יציבים, פעילות גופנית כלשהי, מספר שנות לימוד  ומנגנוני הגנה סתגלניים, מנבאים הזדקנות בריאה.

 

מתוך 237 נבדקים בגיל שמונים 

62 דורגו כשמחים-בריאים

40 נמצאו כעצובים-חולים

(שישים נחקרים מתו בטרם עת בין גיל חמישים לשבעים וחמש ושניים עשר לא נכללו משום שנהרגו מוקדם יותר במלחמת העולם השנייה או מתאונות)

 

מסתבר כי יותר מרבע מהנחקרים ענו לקריטריון של  שמחים ובריאים

ורק 17%  ענו לקריטריון של עצובים וחולים.

כבר בהעמדה הראשונית של המספרים הללו זה מול זה, אנו מקבלים ממצא שנוגד את הדעות  הרווחות על תקופת הזמן הזו בחיינו: בגיל שמונים, יותר נבדקים התאימו להגדרה בריא-שמח מאשר להגדרה עצוב-חולה.

לשאלה: מהו הדבר החשוב ביותר שגורם לך לרצות לקום מהמיטה בבוקר? ענה נחקר בן 84 :”לחיות, לעבוד, ללמוד משהו שלא ידעתי אתמול – ליהנות מהרגעים היקרים בחברת אשתי.”

 

בתור מנחה של הסדנה לניהול הכסף בחיי, לא אסיים את המאמר בלי התייחסות לנושא הכספי, והשפעתו על הזדקנות שמחה ובריאה. עיינתי ב"מפתח העניינים" המופיע בסוף הספר, לא מופיעה שם כלל המילה כסף או הכנסה או פנסיה או פיננסים. עברתי על כל המונחים המופיעים ואף אחד מהם לא מתייחס לכסף ולהכנסה. אני לא בטוחה מה  זה אומר, אבל בהסתמך על סיפורי החיים האישיים המשובצים בספר, אפשר לומר שהכסף לא מנבא חיים שמחים ובריאים בגילאים המדוברים או הזדקנות מוצלחת, והעדרו גם הוא איננו מנבא הזדקנות בלתי מוצלחת. 

 

חברות יקרות, מהרגע שהתחלתי לקרוא את הספר לא הנחתי אותו, אלא כדי ללכת לשרותים או לעבוד. ובכיתי טוב טוב, כמו שאני אוהבת.

סיכום: גם אם לא הייתה לך משפחה מושלמת. גם אם היית ילדה עצובה ומתוחה, גם אם בגיל חמישים לא הייתה לך שמחת חיים, אל יאוש!  אפשר והפיצוי על כל אלו מחכה לך דווקא בגיל שמונים!

 

חי ערב היא מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי

5243649 -03

chaierev@zahav.net.il

 

 

 

מה דעתך?תגובות: הגיבי על הכתבה             מעניין? שילחי לחברה

   

_______________________________________