מהו האושר?

מאת: נעמי שוורץ

 

 

הפרק הקודם: אז מהו האושר?

 

עוד מאת נעמי שוורץ

סידרה: "בחורות עובדות"

 

עוד על נשים:

החטא ועונשו

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

להתחיל מבראשית - לידה

הריון: אור שמחה ובריאות

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

האם את אנורקסית?

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

מי מרגיז אותך?

ב. ד"ר אושר

 

הפסיכולוגיה ראתה לעצמה לחובה מאז נוסדה,  לחדור אל נבכי נשמתו ורגשותיו של האדם. תילי תילים של ספרים נכתבו אודות דאגותיו, כעסיו וחרדותיו, החל מפרויד וכלה באסי דיין "הפסיכולוג" הישראלי האולטימטיבי, מבקשים המטפלים לבדוק את הגורמים להיותנו אומללים.

 

מרטין זליגמן, אבי הפסיכולוגיה החיובית חוקר זה 40 שנה את מהות האופטימיות בחיינו.

 

 ב,1997 בהשראת בתו בת  13  של הפרופסור הייתה לו "הארה": במהלך עבודה משותפת בגינה, כאשר הטיח בה דברים נרגזים והיא השיבה לו בנחת: תפסיק להתלונן! גם אני הייתי בכיינית בלתי נלאית עד גיל חמש אך למדתי לשלוט בעצמי ואם אני יכולה גם אתה יכול!!!

 

זליגמן הנדהם החליט בו במקום לשנות את דפוס חשיבתו והתנהגותו.

 "דוקטור אושר" כפי שמכנים אותו  הינו בעל 3 תארי דוקטור ומשמש כפרופסור מן המניין באוניברסיטת פנסילבניה, מנהל את המרכז "לחשיבה חיובית" והיה  נשיא האגודה האמריקאית  לפסיכולוגיה קלינית עד 1997.

 

הוא מחברם של למעלה מ 20 ספרים ו200  מאמרים העוסקים במוטיבציה ואישיות. ספריו מתורגמים לעשרות שפות ונמכרים כרבי מכר זה שנים רבות. עבודתו ומחקריו הוצגו פעמים רבות בכתבי עת חשובים ביותר וכן במגזינים ועתונים מהדרגה הראשונה כמו הניו יורק טיימס, טיים מגזין, ניזוויק, ורידרס דיג'סט.

 

הוא מרצה מבוקש ביותר בכל רחבי העולם  וזכה בפרסים וכיבודים רבים מגופים חשובים ובעלי מוניטין.

זליגמן רואה את ייעודו בחיים בהכשרת מטפלים בגישת הפסיכולוגיה החיובית, משום שהגיע למסקנה כי הפסיכולוגיה  שאמורה היתה לסייע לבני האדםןלהפוך את חייהם לטובים יותר לא הצליחה לעשות כן.

 

כאיש מדע החליט לחקור את אשר קורה למוח האנושי ברגעי האושר  ולנסות לשנות את "גזרת הגורל" הגנטית הקובעת כי אדם יהיה מאושר או דכאוני על פי רמת ההורמונים עימה נולד.   

 

מחקריו התבססו על עבודתה של החלוצה בתחום, אליס איסן, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת קורנל, אשר חקרה את "ההתנסות החיובית".

 

במחקרה הוכיחה איסן כי רגשות חיוביים גורמים לאדם לחדות מחשבה וליצירתיות. היא בדקה את מידת ההשפעה שיש להנעה חיובית על האינטלקט וגילתה כי רופאים המקבלים פידבק חיובי כגמול על אבחנותיהם הופכים ליצירתיים  ויעילים יותר.

 

זליגמן דחף את המחקר צעד אחד קדימה, יצא למסע גיוס כספים ויסד  קבוצות מחקר ברחבי העולם,תוך כדי יישום מסקנותיו בדבר גישה חיובית, כבסיס לריפוי.

 במרכזי הטיפול שלו אומצה גישה אופטימית,הטיפול מתבצע בחדרים מרווחים ומוארים המרוהטים בריהוט צבעוני, כנסים וישיבות צוות המטפלים  נערכים בחופי רחצה, בלבוש בלתי פורמלי תוך כדי אכילה או ריקוד. זליגמן גיבש את התאוריה בהסתמכו על יסודות אוניברסליים המשותפים לרוב התרבויות הידועות.

 התברר כי חכמה, אומץ, הומניות, צדק, מתינות ונשגבות גורמים לנו לחוש טוב כמו גם  שימוש בהומור בריא, צחוק והגינות! סדנאות הצחוק המודרניות כל כך כיום מושתתות על שיטת ריפוי זאת.

 

 פרק ג': הרגשות והאושר

___________________

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה   

 
בדיוק מה שהייתי צריכה לקרא כדי לחזור לדרך הפנימית. תודה רבה טלי  
 

_________________________________________