גליון מס' 11 - יוני 2004

 

הנתיב המקוון להריון וללידה

מאת: אריאנה הניג

 

חזרה לתוכן הענינים של גיליון 11

 

לגיליון מס 10  מרץ 2004

לגיליון מס' 9 - דצמבר 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 7 - יוני 2003

לגיליון מספר 6 - אפריל 2003

צור קשר

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

 יעוץ

  צרו קשר

יוגה און ליין, דולה מקוונת, יומן הריון אינטרנטי, תזונה, כושר, בדרך אל הולדת הצאצא, בדרך אל האושר

ספרים רבים נכתבו על הנושא, אולם כמות המידע ברשת על הריון ולידה הולכת וגדלה ומתעדכנת ללא הרף. מעבר למידע, הרשת מעניקה מתנה יפה מכל – תמיכה ואינטראקציה עם אחרים שהיו שם, מגולשים שנמצאים שם עכשיו וממומחים מקצועיים בתחום. יש לכם שאלה, מחשבה או צורך להתבטא? גלשו לאינספור האתרים בתחום, ורק אל תשכחו להתייעץ עם הרופא שלכם.

 

מנסים להרות

הריון לא בא בהזמנה, לעיתים זה הולך בקלות אך לא אחת מדובר בתהליך מרגש המלווה בקשיים. פורום  "מנסים להרות" של YNET, www.ynet.co.il/home/0,7340,L-1339-13251,00.html, פונה לכל מי שיוצא או יצא לדרך הזו, "לנשים וזוגות המעוניינים להתחיל לנסות להיכנס להריון, לאלו שנמצאים בטיפולי פוריות, לאלו שמנסים להרות לאחר הפלה או הפסקת הריון, ולהורים שיוצאים לדרך הזו פעם נוספת". מנהלי הפורום מבטיחים כי ישתדלו לתמוך, לעודד, ולחלוק בידע ובנסיון של המשתתפים ושל מומחים. בפורום רשימת קישורים ארוכה הסוקרת את נושא הביוץ, פוריות, טיפולים ועוד.

 

בנות, הכינו גופכן מבעוד מועד

יש דרך להנות מהריון בריא עם מינימום סימפטומים לא נעימים כמו בחילות וטחורים. כיצד? שמרית כץ וינברג, נטורופתית, מייעצת באתר הדרך למעלה, www.haderech.co.il/briut81.html, "בכדי להכין את עצמך כראוי לקראת הפיכתך לאם, יש להכין את הגוף וכמובן גם את הנפש כיאה וכיאות ולהצטייד בכלים הדרושים כדי לעבור תקופה זו על הצד הטוב ביותר. כשההריון בעיצומו, קשה יותר להתמודד עם התופעות הללו, אפשרי אך מעיק, הרבה יותר קל פשוט למנוע אותן".  כך למשל בחילות, או תופעות אחרות  ניתנות למניעה מראש בעזרת השלמות תזונתיות.

 

הקמת משפחה לא קונבנציונלית

מוסד המשפחה המסורתית עבר שינויים מרחיקי לכת בשנים האחרונות. בשנים אלו נולדו מיבני משפחה חדשים כגון משפחות חד הוריות, חד מיניות, ללא נישואין, הורים גרושים ועוד. מאיר ודנה דרילינגס הקימו את אתר www.b-parent.com במטרה לעזור לאנשים, זוגות ובודדים מכל רחבי העולם להפוך להורים על ידי חיפוש שותף/ה להורות. האתר מיועד לכל מי שמסיבות שונות לא הקימו משפחה, וכן לנזקקים לשירותיה של אם פונדקאית, ולפונדקאיות המחפשות אותם. הדרילינגס נתקלו בנשים וגברים שנואשו מלחפש אהבה ובן זוג, אך בכל מאודם מבקשים למצוא שותף להורות, מישהו שיישא עמם בנטל, מתוך רצון הדדי ואחריות. "מתוך כך", אומרת דנה, "נולד הרעיון, שמטרתו לאפשר לאלה שנואשו מלמצוא את אהבת חייהם, לקיים בכל זאת משפחה בדרך כלשהי, במקומות בהם האלטרנטיבה היתה לוותר לגמרי על האפשרות". מאחורי האתר עומדים אנשי מקצוע מתחומי הטיפול המשפחתי, הפסיכולוגי, הרפואי, המשפטי ועוד, מתוך ההכרה שתהליך יצירת משפחה שלא בדרך המקובלת, הוא מורכב ודורש ליווי מעמיק של הנוגעים בדבר.

 

סדנת יוגה און ליין לנשים בהריון, מרגיעה ומשחררת www.leida.co.il/page.asp?id=15001

 

הצלחתם להרות, מה הלאה

מזל טוב, הצלחתם להיכנס להריון. הדרך עדיין ארוכה, המון בדיקות, הרבה דברים לחשוב עליהם בכדי להגיע לרגע הלידה בשלום. בפורטל הבריאות של ישראל, www.miok.co.il, תוכלו לעקוב אחרי ההריון, שבוע אחר שבוע, בצורה רציפה ועקבית. בכל שבוע של ההריון מעודכן מידע על האם – מה האם מרגישה מבחינה פיזית ונפשית, מידע על התפתחות העובר והבדיקות המומלצות בכל שבוע ושבוע בהריון. אם אתם לא יודעים באיזה שבוע אתם, ניתן להכניס את תאריך הוסת האחרון והמערכת תחשב עבורכם היכן אתם נמצאים.

 

דולה מקוונת

אתם חושבים שאתם בהריון, ביצעתם בדיקת דם, הרופא לא עובד היום והסקרנות הורגת. באתר דולה, האתר הישראלי לתמיכה בהריון ולידה, www.doula.co.il, תוכלו לפענח בדיקת דם לגילוי הריון, ולווידוא תקינותו. תוכלו גם לקרוא כיצד להתמודד עם צרבות ובחילות, ובעצם כמעט כל דבר בהקשר של תמיכה בהריון ולידה. באתר רשימת מיילדות ודולות מוסמכות, ללידות בבתי חולים ובבית. לפני בחירת מקום הלידה, ניתן לעיין בסקר השוואת בתי היולדות בכל הארץ וכן כיצד לבחור את המקום בו רוצים ללדת. בהזדמנות זו, למי שאינו יודע מה זאת דולה, באתר הסבר מקיף ומלא על פונקציה זו, כולל שאלות ותשובות נפוצות ומחירים של דולות בישראל.

מדריך חדרי לידה מתקדם ניתן למצוא גם באתר הורים וילדים, www.horim.com, בו ניתן לבצע השוואה בין שני בתי חולים נבחרים, מתוך רשימת כל בתי היולדות בארץ, כמו גם לקרוא כתבות רבות בנושא זה.

 

תזונה וכושר בדרך אל האושר

נעמי גטניו, דולה מורשית של ביה"ח שיבא תל-השומר, ולניאדו ומדריכת קורסי הכנה ללידה מסבירה באתר הפופולרי www.doula.co.il, כי תזונה נכונה חשובה תמיד, אבל בהריון האתגר כפול: "את צריכה לדאוג לבריאותך, וגם להזין את החיים החדשים שצומחים בתוכך". גטניו הכינה רשימת המזונות שמספקים את הוויטמינים והמינרלים העיקריים החיוניים בהריון, כדי להבטיח תזונה נכונה.

לתמונה מקיפה יותר על נושא התזונה, הכינו עבורכם באתר טיפת חלב, www.tipa.co.il, מדריך בנושא תזונה להריון: מצד אחד המיתוסים על אכילה עבור שניים רק יזיקו לך ולעובר, ומצד שני ההריון זה לא הזמן להתחיל בדיאטות. באתר תמצאו שביל זהב, עם מידע מלא על העליה התקינה במשקל, מתי צריך להתחיל לאכול יותר (החל מהשבוע ה- 13) וכמה לאכול יותר. בנוסף תוכלו ללמוד על מה לעשות במקרה של מחסור בסידן,  ברזל וויטמין C. במקביל, תוכלו להתעדכן בפעילות הגופנית המותרת במהלך ההריון ואחרי הלידה בכדי לחזק את הגוף ולהשיל את הק"ג העודפים לאחר הלידה.

 

כל מה שתרצו לדעת על סקס במהלך ואחרי ההריון  www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2860800,00.html

 

מילון שמות

מי לא מתלבט בבחירת השם לצאצא החדש שבדרך, שם יפה שהצאצא ישא בגאווה, אך יהיה גם ייחודי. לשם יש משמעות והשפעה על עיצוב האישיות. לרוב יש חילוקי דיעות בין בני הזוג, אך בסופו של דבר מגיעים לעמק השווה. משתתפי פורום ההריון והתינוק ב-YNET הכינו רשימת שמות יפים ומיוחדים לתינוקות. אולי רשימה זו תוכל לעזור לכם למצוא את השם הכי מתאים ל"פסוליה" הגדל/ה ברחם ברגעים אלו.

באתר הורים וילדים, www.horim.com,  מנוע שמות משוכלל, המאפשר בחירת שם, עם הסבר על מקור השם הנבחר ועם אפשרות לקבל ניתוח נומרולוגי של השם, תודות לשיתוף פעולה עם  אתר Stars. כנסו לבדוק מה צופן העתיד לרך שטרם נולד על פי השם שאתם עתידים להעניק לו.

 

שופינג, שופינג ועוד שופינג

תקופה ההריון והלידה מאופיינת בשופינג רב ללא הפוגה כמעט. מה קונים, מה חובה, על מה אפשר להתפשר? לימדו מבעלי הניסיון. נעמי גטיו, מאתר דולה, www.doula.co.il, הכינה רשימת קניות מומלצת עם מוצרים לתינוק ולאם - כל האביזרים, התכשירים והבגדים שיעזרו לך ולתינוקך. הרשימה רחבה וכוללת גם מוצרים שלעיתים נחשבים למיותרים בשלב הראשון. כל אחד יוכל להכין רשימת קניות המתאימה למשפחתו ולכיסו. לגבי כמויות, מליצה נעמי לרכוש את המינימום שכן יתקבלו מתנות במסיבות ברית/ה. בנוסף, תוכלו לקרוא על רשימת חנויות מומלצות, וכן לקבל טיפים ועיצות כיצד לבחור עגלת תינוקות.

 

עיצוב חדרי ילדים ורשימת המתנות

עם מעט תושיה וקצת צבע, אפשר להפוך כל חדר לממלכה קסומה לילדים. לקבלת רעיונות מקוריים, כנסו לאתר שילב, www.shilav.co.il, לצפיה בקטלוג חדרי הילדים. תוכלו להתרשם ממגוון מוצרי הילדים, המחירים וההטבות. אפרופו מחירים, מחישוב שנעשה על ידי זוג צעיר לאחרונה מסתכמים הדברים ההכרחיים לסכום של כ- 5500 ש"ח, סכום לא מבוטל בהתחשב בכל ההוצאות שהיו עד ללידה. מה עושים, כפי שנעמי יעצה, קונים את המינימום ואת השאר מכניסים לרשימת המתנות, אותה אפשר להכין באחד מסניפי רשת שילב.


 

זכויות העובדת בתקופת ההריון ואחרי הלידה

לא אחת נתקלתי באמא שפוטרה מיד בחזרתה לעבודה לאחר לידה. והרבה מדי פעמים נתקלתי בנשים שפוטרו במהלך חופשת הלידה שלהן. כן, הן קיבלו את כל הכסף לו היו זכאיות עלפי חוק אך היו צריכות להתחיל לחפש עבודה כאמהות צעירות. נשים, דעו את זכויותיכן, אל תוותרו, ובסופו של דבר מי שיקח אתכן ירוויח. למה? כי אמהות הן העובדות הכי טובות שיש והמנהלות הכי מדהימות. הן נאמנות, יעילות, יש להן הרבה סבלנות, הן יודעות ללמד, להעניק מרחב, להנהיג, להקשיב ולהכיל.

 

קישורים בנושא זה:

אתר ויצ"ו - www.wizo.org/women_status_rights.asp

אתר מאמי - www.mamy.co.il

פורום זכויות האמהות העובדות - www.ynet.co.il/home/1,7340,L-1338,00.html

הדרך למעלה, נשים ושעות נוספות - www.haderech.co.il/assertive.html#hara

שיוויות האישה, זכויות עובדת בהריון - www.haderech.co.il/pregnant-rights.html

 


 

הרגע הגדול קרב ובא

בפורום הריון ולידה של תפוז, www.tapuz.co.il, תמצאו המלצות לחדר הלידה. אחת הגולשות הכינה רשימה משעשעת אך פרקטית מאד עם מסקנות. בין היתר היא ממליצה להביא שמן נבט חיטה לעיסוי, מצלמות, ביסלי לבעל למקרה שיהיה רעב, גרביים כי קר בחדר לידה ועוד ועוד. אין חכמה כבעלת ניסיון. כמו כן, בפורום מאמרים רבים על הלידה עצמה, החוויות, ההתמודדות עם החששות והכאבים, וגם עם האפידורל.

 

היום שאחרי הלידה

זהו, אין דרך חזרה, ברוכים הבאים ליום הראשון של שארית חייכם. אמנם רגע השיא של הלידה מאחוריכם, אתן ואתם מותשים. למחרת בבוקר צריך להתאושש ולהתחיל את החיים החדשים. אתר אומנות הלידה, www.leida.co.il, מקדיש פרק כתבבות שלם ליום שאחרי. הקריאה על הקושי של הפנמת תקופה זו, מביאה הקלה עצומה, יחד עם התובנות והתמיכה.

אחת התופעות הנפוצות ביותר ביום שאחרי, היא העצבות לאתר לידה, דכדוך אליו שוקעות עד 80% מהיולדות. במצבים קיצוניים מדובר בדיכאון, אך לרוב הדיכדוך יעבור תוך כ- 3 שבועות מהלידה. באתר אומנות הלידה תוכלו לקרוא מאמרים על הנושא, כמו גם באתר eMaMa, www.emama.co.il,  שם נמצא מידע מפורט על התסמונת, הגורמים והפיתרונות.

 

הידעת? על פי סקר שנערך באתר שילב, נמצא כי 39% מהגולשים בעת בעיה מעדיפים למצוא מידע באינטרנט, 26% פונים לסבתא ולסבא לקבלת מידע, 26% נוספים פונים לחברים ורק 9% קונים ספרים מקצועיים.

 

אבא חדש בא לעולם

המעבר לאבהות, ההסתגלות לרעיון של ההפיכה להורה אינה פשוטה כלל וכלל עבור הגברים. אחד מתפקידיו של האב החדש הוא  להקל על חששות האם ולהיות מעורב בטיפול בתינוק. באתר אומנות הלידה הקדישו לגברים שבחבורה את מדור גברים וצירים שם ניתן להתרשם מיומנו של אב צעיר, לקרוא עבודה סמינריונית על אהבות של זיו עקה, המסכם את הדברים במשפטו של James Levine: "האבהות נמצאת בהתפתחות, ולא במהפכה". חיזוק למסקנה זו ניתן למצוא בסדרה בת שני מאמרים באתר YNET "אבא יש רק אחת", www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2875033,00.html. התקווה הגדולה לאבות וגם לאמהות היא שאפשר גם אחרת, האבות היום מעורבים יותר מבעבר בתהליך גידול הילדים. מוטי גלעם יכניס את האבות החדשים לעניינים ומהר בסדנא לאבהות, בה הוא המלמד אבות צעירים על הזוגיות והחיים שאחרי, www.sbc.co.il/FullArti.asp?MagId=5&id=77&ArtiId=1373, מוטי גלעם מדגיש באומרו לגברים: "תיאבקו על האבהות, תהיו שותפים ולא אורחים ואל תזניחו את הזוגיות".

 

מנהל המגאזין: אורן משעל

עורכת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

  חזרה לתוכן הענינים
__________________________________________________