גליון מס' 7 - יוני 2003

 

הכשר וירטואלי לרשת – דת ברשת

מאת: שולה שפרלינג

 

חזרה לתוכן העניינים של גיליון 7 - יוני 2003

 

גיליונות קודמים:

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 9 - דצמבר 2003

 

 

 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

 

משרד הדתות פתוח לכל דכפין. כמה שווים המבוקשים של בתי הדין הרבניים. צעדיהם המתקדמים של החרדים ברשת. צעירי חב"ד משתדרגים.

עד לא מכבר, דת ואינטרנט לא הלכו יד ביד. האינטרנט היה מוקצה מחמת מיאוס, הרבנים פסקו כנגד החשיפה לרשת בה הפריצות והאלימות ומאווי החיים האמיתיים פתוחים בפני כל. לא חלפו שנים ספורות, הבינו אותם הרבנים כי הקידמה כבר כאן והיא לא מחכה לאף אחד. למרבה ההפתעה או שלא, הוקמה רשת ייחודית ובטוחה לעולם החרדי.

במקביל, במסגרת פרוייקט ממשל זמין, הקימו משרד הדתות ובתי הדין הרבניים אתרי אינטרנט מרשימים ובהם מידע רב שהפך כיום נגיש וזמין לכל תושב במדינה.

 כשר למהדרין

אפרת אורבך, המשמשת כדוברת המשרד לענייני דתות, אחראית על ההסברה, החוברות והפרסומים, מנהלת אתר האינטרנט, אחראית על פניות הציבור והפרסום של משרד הדתות, מציינת כי אתר משרד הדתות פונה ומיועד לכל תושבי מדינת ישראל, מכל העדות והדתות ומספק שירותי מידע במשך כל שעות היממה, אפרת מוסיפה ואומרת "תושבי ישראל לא תמיד יודעים את זכויותיהם, כיצד ואיפה ניתן להשיג מידע בנושאים השונים הקשורים למשרד הדתות, ולעיתים אנשים לא יודעים מה לעשות כשמתעוררת חלילה וחס בעיה".

באתר משרד הדתות (www.religions.gov.il) תמצאו את כל המידע שאתם צריכים. נולד לכם בן? מזל טוב, אתם צריכים מוהל מוסמך. במאגרי המידע באתר, עומד לרשותכם מאגר מוהלים מוסמכים המחולקת לפי אזורים בארץ. אורבך מספרת "היו בעבר מספר מקרים בהם אזרחים תמימים הזמינו מחוסר ידע מוהלים אשר לא הוסמכו על ידי משרד הבריאות והרבנות הראשית. באתר אנו נותנים כשרות לציבור רשימת מוהלים מוסמכים ומאושרים וממליצים לא לקחת מוהלים שאינם מופיעים ברשימה". ניתן להוריד בקובץ PDF דוגמא לתעודה או לתג מזהה שאמור להיות למוהל המוסמך.

הילד הגיע לגיל בר מצווה, רוצים להתחתן ומחפשים רב? אל דאגה. בתאר תמצאו מאגר רבים גדול, החל מרבים ראשיים בישראל, דרך רבני ערים, ישובים ושכונות ועד להודעה של עו"ד יעקב שפירא, עוזר בכיר ליועץ המשפטי לממשלה, אשר הופנתה ליועץ המשפטי של הרבות הראשית לפיה אסור לגבות כסף בחופה. שימו לב. בנוסף, עומדים לרשות הגולשים מאגר מועצות דתיות, מאגר מקומות קדושים בישראל לפי ישובים, מאגר מקוואות לפי ערים, לפי א-ב או לפי מגזר התיישבות, רשימת מנהלי מחלקות הכשרות, ושלא נצטרף גם רשימת חברות קדישא לפי ערים ולפי א-ב.

רוצים להרשם לנישואים? כנסו ל- "קול ששון וקול שמחה, קול חתן וקול כלה". בעמוד זה תקבלו מידע מלא ומפורט מה צריך לעשות, כמה עולה (בידקו האם אתם זכאים לקבל 40% הנחה מאגרת רישום הנישואין). לנוחיותכם ניתן להוריד מהאתר טפסי רישום לנישואין, וכן את נוהל הרישום לנישואין.

באתר מידע מפורט על חגי ומועדי ישראל לפי חודשי השנה, הכולל את לוח המועדים המפורט של כל חג וחג – יום בשבוע, תאריך עברי ותאריך לועזי. ניתן לעיין בלוח דיני ומנהגי ישראל כמנהגי האשכנזים והספרדים לכל חודש בשנה, וכן תיאור קצר של היהודים הקראים.

לא עלינו, ונפטר אדם קרוב ואהוב. באתר תמצאו פרק שלם העוסק בנושא הפטירה והקבורה. מידע למשפחת הנפטר כיצד עליהם לנהוג ומה עליהם לעשות, הוראות המוסד לביטוח לאומי, מה עושים אחרי הפטירה, אחרי הקבורה, דיני ומנהגי אבלות כגון הלוויה, השלושים, השנה ועוד. בפרק זה ניתן לחפש חברות קדישא מקומיות, בתי קברות אלטרנטיביים וקבורה לחסרי דת.

כחלק מהשירותים הניתנים לכל תושבי המדינה, ניתן לקבל באתר מידע על העדות הלא יהודיות כגון ימי מנוחה למוסלמים ולדרוזים, ימי מנוחה לעדות הנוצריות וראשי כנסיות נוצריות בארץ. ניתן לעיין ברשימת התחומים והנושאים בהם עוסקת מחלקה זו במשרד הדתות.

אורבך: "כמות הכניסות גדולה מאד בכל חודש, כ- 400,000 גולשים מבקרים באתר. לאחרונה ערכנו קמפיין פרסומי באינטרנט ובעיתונות והגיעו לאתר כ- 600,000 מבקרים החודש. האתר מאפשר לשאול שאלות בענייני המשרד ולפנות בבקשות והצעות. מידי יום מתקבלות עשרות פניות שנענות תוך יום-יומיים ולעיתים קרובות נענות מיידית, למעט בשבתות וחגים. האתר מאפשר לשפר את השירות לאזרח ומרחיב את השעות בהן אזרחי המדינה יכולים להעזר במשרד". אם נתקלתם בבעיה בעת הגלישה באתר ניתן לפנות טלפונית למשרד וקבל תמיכה טלפונית (כמובן בשעות הפעילות של המשרד). אורבך ממשיכה ואומרת "תושבי ישראל משתמשים במידע ופונים אלינו יהודים, ערבים, צעירים, מבוגרים, מכל הרבדים והשכבות של האוכלוסיה".

המבוקשים

אתר בתי הדין הרבניים (www.rbc.gov.il) פונה לציבור הרחב ומציע מגוון רחב של שירותים ומידע. הרב אליהו בן דהן, מנהל בתי הדין הרבניים, במציין באתר כי גם בתי הדין הרבניים חשים בצורך לצעוד יד ביד עם הקידמה, ולרתום חידושים טכנולוגיים לתועלת הציבור. "אני תקוה שבאתר ימצאו התושבים מידע רב על בתי הדין, הדיינים, החוקים והתקנות על פיהם אנו פועלים. נתונים וסטטיסטיקות ועוד ועוד".

מעבר למידע הרב המופיע באתר ישנן מספר פונקציות חדשות וחדשניות המאפשרות באמצעות קוד סודי להיכנס לתיק אישי שנפתח באחד מבתי הדין ולהתעדכן במה שקורה עם התיק.

אחד הנושאים הזוכה לטיפול ויחס אנושי נוגע ללב הוא הטיפול בעגונות. מסתבר כי כיום חיות בישראל 30 נשים עגונות. באתר פניה לציבור בישראל ובעולם לקבל מידע על הבעלים המעגנים, לצד מידע ותמונות על הבעלים המעגנים תחת הבאנר WANTED, כפי שהצטבר עד כה ועשוי לעזור בקבלת מידע נוסף עד למציאת המבוקשים.

תוכלו לעיין ברשימת הנושאים הנמצאים בטיפול בתי הדין הרבניים, בין היתר נושאים כמו יוחסין, חליצה ובוררות וגם נישואין וגירושין. באתר מוצג לנוחיות הגולשים תיאור תהליך הטיפול בתיק מרגע הגשת הבקשה/תביעה, כולל סכומי האגרות ושאלות נפוצות הנוגעות לנושא זה.

במאגר המידע באתר ניתן לעיין בקובץ חוקים שונים הקשורים לבתי הדין הרבניים, ובנושאים שבטיפולם, ניתן להוריד טפסים שונים כגון כתב תביעה, בקשת צו ירושה ועוד, רשימת טוענים לרבניים, שאלות ותשובות נפוצות ואם עולה הראשכם שאלה נוקבת בעניין המשרד, תוכלו לגשרה ישירות לאתר בתי הדין הרבניים.

בראשית, והאינטרנט היה תוהו ובוהו...

"מורשת - רשת האינטרנט הבטוחה" (www.moreshet.co.il) היא קהילה אינטרנטית בעלת סביבה חינוכית וערכית לעולם הדתי-חרדי, ומפעילה את הפורטל היהודי, המשמש כצומת מרכזית ליהודי הארץ והתפוצות ומספק שירותי תוכן מגוונים, תוך שימת הדגש על תוכן הנוגע לעולם היהודי,כמו: שו"ת הלכתי, עלוני פ"ש, זמני כניסת ויציאת שבת, לוח זמנים יומיים- עלות השחר, הנץ החמה ועוד, ונוסף על כך - גישה למאגרי מידע בכל תחומי החיים, והכל במסגרת של שירותי תקשורת בטוחים, המאפשרים להשתמש באינטרנט בביטחון מרבי מפני תכנים אלימים ותכנים פוגעים אחרים.

לדברי מפעילי האתר, במורשת ניתן להתחבר לאינטרנט ולגלוש על בטוח. במרכז מורשת עומד עולם התוכן היהודי, וסביבו כל קהילה מסוגלת להקים אתר מקצועי ומגוון בעל תכנים שונים: החל משירותים קהילתיים, דרך משא ומתן הלכתי, ריכוז מאופיין של אתרי הקהילה, לוח מודעות, קניות Online ועוד... וכלה בקהילות ברחבי העולם, אשר כלי הקהילה יאפשרו להם לקיים קשר תרבותי רחב היקף שישרת את צרכי הקהילה השונים – מדיונים הלכתיים ועד למידע שימושי. דוגמא לקהילות הקיימות באתר הן: אלעד, אלקנה, מודיעין וגם קהילת פראג, וטורקיה. חברי הקהילות השונות יכולים להיפגש ולהתעדכן במאמרים, דרשות, פרשת השבוע, שו"ת לרבני הקהילה ועוד. כמו כן עומדים לרשות חברי הקהילה אלפון, לוחות מודעות, חדשות וארועים, זמני כניסה ויציאה של השבת, תמונות מהווי הקהילה, ברכות ואיחולים ועוד. בפורטל של מורשת רוכזו אתרי הקהילות בארץ ובעולם ובכך מתאפשר קשר בין תרבותי רחב, החל מגישה למידע הלכתי, תרבותי, לימודי וחברתי שימושי וכלה בסחר אלקטרוני, המאפשר לקהילה לערוך קנייה מרוכזת בדרכי רכישה שונות. בפורטל קיימים פורומים בנושאים שונים, הפופורלי ביניהם הוא המוסיקה היהודית, כמו גם גמילות חסדים ופורום דתיים-חילוניים.

בקניון הוירטואלי של מורשת ניתן לקנות מגוון רחב של מוצרים: ממחלקת תשמישי קדושה ויודאיקה, ספרים, מוסיקה וסרטים כמו גבורה של ילד בכיכובו של יהודה ברקן המיועד לצפיה על גבי המחשב, משחקים וצעצועים, מחשבים, מכשירי אלקטרוניקה וחשמל, תיירות ודגמים מעץ להרכבה עצמית. את הקניות בקניון ניתן לבצע און ליין ולהנות ממבחר מוצרים במבצע. בפינת רפואה שלמה ניתן לרשום שם של חולה שהייתם רוצים שיתפללו עליו לרפואתו ולקבל רשימת חולים להתפלל עבורם (הרשימה המלאה מפורטת באתר).  בנוסף, באתר רשימת תוכנות הניתנות להורדה ישירות מהאתר כגון פלישת התרנגולים, סופר מריו וגם סידור תפילה ופיפה 2000. כמו כן, ניתן להתעדכן בחדשות מהארץ ומהעולם בנושאים הרלוונטיים לאתר, לקבל מידע המעודכן ברמה יומית, שבועית וחודשית, להנות מאינדקס אתרים מורשים בתחומים שונים, ולהנות משירות שו"ת Online, שאלות כגון האם ניתן לפתוח חטיף בשבת, האם וכמה ספרות קלאסית מותר לקרא בעת הלימודים בישיבה, האם מותר לשים בושם בספריי ודיאודורנט סטיק בשת ועוד. לכל שאלה ותשובה ניתן להוסיף תגובה וכמובן שגם אתם תוכלו לשלוח שאלות ולקבל תשובות מהרבנים אליהם פניתם.

גלאט כושר

לאתר צעירי חב"ד (www.chabad.org.il) ברשת יעודים מיוחדים ומעניינים. מסתבר כי מטיילים ואנשי/נשות עסקים הנוסעים בעולם יכולים להגיע למרכזי חב"ד בעולם דרך האתר, ולהנות משירותיהם במקומות נידחים ולרחוקים ביותר בעולם, כמו ליל הסדר הענק שהתקיים בחג האחרון בקטמנדו ובו השתתפו אלפי מטיילים. בנוסף, אם הנכם עתידים לנסוע לחו"ל ורוצים לברר היכן יש מסעדה כשרה בקירבת מקום, תוכלו לגלוש לאתר חב"ד בעולמי ולהתעדכן בכל הפרטים בכתובת www.chabad.com. כמו כן, באתר תמצאו מנגנון מיוחד אשר ימיר תאריך עברי ללועזי ולהיפך. בימים אלו הרב לבנהרץ, מנהל מערכות המידע של האתר, עובד על גירסא חדשה לאתר בה יתווספו לאתר הישראלי מנגנון היפוך התאריכים תוך התחשבות בפרמטר שקיעת החמה, ומנגנון שאלות ותשובות אוטומטי הניתן למיון לפי נושאים, רבים ותאריכים. לבנהרץ: "אנו רוצים ליצור את נוח למשלתמש. כיום פונקציות שונות נמצאות באתרים שלנו באנגלית אך לא כל הישראלים מרגישים בנוח עם השפה ולכן פונקציות שונות המופיעות באתרים באנגלית יתווספו לאתר בעברית. האתר החדש בכללותו יהיה משוכלל עלין ערוך מהאתר הנוכחי, עם שידרוג רציני ברמת התכנים והאינטראקטיביות של האתר, כמו גם הקמת פלטפורה רחבה של מסחר אלקטרוני". בנוסף לכל החידושים היפים העתידים להיתווסף לאתר, יש לציין את פירוט השירותים שכל אחד מבתי החב"ד נותן בארץ כמו" הרשמה לקייטנה, לגנים, לבתי ספר, בדיקת מזוזות, הכשרת מטבח, לימוד לבר מצווה ועד.  

 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________