גליון מס' 7 - יוני 2003

 

בניתי בית בארץ ישראל - נדל"ן ברשת

מאת: רוני זלר

 

חזרה לתוכן העניינים של גיליון 7 - יוני 2003

גיליונות קודמים:

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 9 - דצמבר 2003

 

 

 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

 

בין אם אתם הקונים או המוכרים, אתם נמצאים באותה הבעיה. אל דאגה, הפשילו שרוולים, הקישו את המילה נדל"ן באינטרנט ותנו לאצבעות להוביל אתכם אל ים האתרים בתחום שיעשו לכם את התהליך פשוט, קל וזול יותר ממה שחשבתם.

מיסים

מערכת המיסים של מדינתנו היא הפילגש היקרה של כל אחד מתושבי המדינה, אותה צריך לפטם. ואם אין ברירה, אז לפחות כדאי לדעת כיצד ניתן לקיים אותה כך שישאר לאישה הראשונה. בפורטל מיסוי המקרקעין הישראלי (www.lawtax.co.il) תמצאו עצות מעשיות לכל דיכפין בלשון בהירה הן לרוכשים והן למוכרים, הן לקבלנים ויזמים, ואף לנותני ומקבלי מתנות. גלו כיצד ניתן לתכנן את המס בצורה אופטימלית וכיצד ניתן לקבל פטורים והקלות במיסים השונים שאנו נדרשים לשלם.

 

לוח וירטואלי

אתר נדל"ן.קום (www.nadlan.com) הינו אחד מהלוחות הנדל"ן המצולמים הגדולים בישראל. גרי קרן, מנהל השיווק של החברה מציין כי היעד של האתר הוא החדרת השימוש במערכת מידע ויזואלי בענף הנדל"ן וכפי שהעניינים נראים כיום היעד קרוב מאד למימוש בתחום. בנדל"ן.קום מוצגים פרוייקטים חדשים של כל חברות הבניה בישראל, דירות יד שניה למכירה, דירות להשכרה, קרקעות, נדל"ן עסקי, נכסים בעולם, דיור מוגן ובתי אבות, מבצעים ומכרזים וצימרים ויחידות נופש.

היתרון של לוח נדל"ן אינטרנטי על פני לוחות נדל"ן באוף ליין הוא ברור. קרן מציג דוגמא השווה אלף מילים: "במודיעין, בגבעת הקרוואנים ישנם 40 פרוייקטים של חברות בניה שונות. בכדי לעבור על כולם יש צורך בכמה שבועות טובים של שיטוטים בין הדירות. באמצעות נדל"ן.קום, ניתן לסנן את הדירות ולהתמקד באלו שבאמת מעניינות ומתאימות לצרכים ולדרישות. בצורה כזו ביום שישי אחד ניתן לקבוע עם 4 חברות בניה בלבד ולסגור עיסקה בו ביום. ההחלטה על הסגירה קלה מאד אחרי קבלת המידע הראשוני, סינון מה שלא מתאים והתמקדות בעיקר". הצדק עם קרן, זמן הוא כסף וכסף בימינו לא צומח על העצים.

בין אם אתם רוצים לקנות דירה ובין אם לשכור, מנוע החיפוש זה החבר הכי טוב שלכם באתר. לרשותכם עומדים שמונה (!) מנועי חיפוש שונים, המאפשרים פילוח ממוקד של הנכסים, באמצעות חיפוש רגיל או מתקדם בהם אתם בוחרים ומגדירים את הפרמטרים הלרוונטיים לפי צרכיכם (תקציב, גודל הנכס, סוג הנכס ועוד).

בין חיפוש אחד למשנהו

לאחר קביעת הפרמטרים במנוע החיפוש תתקבל מיידית רשימת נכסים מתאימים ובאפשרותכם להיכנס לנכסים הרלוונטיים ולשוטט להנאתכם בינהם, בלי לזוז מהבית. ניתן ואף רצוי להתרשם מהנכסים על ידי צפיה בגלריית התמונות המרשימה שמעודכנת למרבית הנכסים. בנוסף, חשקה נפשכם בדירה מדהימה אך כיסכם איננו מספיק עמוק? איך בעיה. בידקו באמצעות מחשבון המשכנתא מה גודל המשכנתא שתצטרכו לקחת, לכמה שנים ובאיזה החזר חודשי. כמו כן, בעמוד פרטים מלאים של בעל הנכס ומספר טלפון ליצירת קשר ואף אתר אינטרנט שלו (במידה ומדובר בחברה בניה) וכן ניתן לפנות אליו/ה באמצעות שליחת הודעה ישירות מהאתר. אל תשכחו לקרא את ההערות והתוספות. לא בטוחים שאתם רוצים את הדירה? לא נורא, הוסיפו את הדירה לתיק האישי ותשאירו את ההחלטה לשלב מאוחר יותר.

בדירות של שותפים והשכרות אין בנמצא גלריה של תמונות. לדברי קרן, הדירות נחטפות כל כך מהר שאין צורך לשים תמונות. לעומת זאת בדירות למכירה, רף העיסקאות גדולות יותר והן אורכות זמן רב יותר ולכן נדרשות תמונות של הנכסים.

מחפשי ההזדמנויות מעודכנים באתר נכסים ש"חייבים להימכר" ונכסים הנמצאים תחת כינוס נכסים. אין צורך לפשפש בין דפי העיתון, תוכלו להגיע לרשימה המרוכזת בהקלקת עכבר אחת.

לאלו מכם המעוניינים בחיפוש אוטומטי של נכסים, תוכלן להעזר ב"סוכן אישי" אשר לאחר הגדרת הפרמטרים הרצויים לכם, תקבלו עדכונם אוטומטיים על נכסים חדשים שפורסמו באתר ומתאימים להגדרות החיפוש שלכם. בנוסף, למכורים לחדשות, האתר מציע חדשות נדל"ן שבועיות, מבזק נדל"ן יומי וכן ייעוץ בתחומים שונים - פיננסי, משפטי, ביטוחי ואדריכלי- בעצם האתר הוא יותר מלוח נדל"ן בלבד, בהציגו תוכן רלוונטי וערך מוסף לגולשיו.

גם בנדל"ן יש מספרים

קרן מעדכן כי באתר מבקרים בממוצע 6500 מבקרים שונים ביום ו- 120,000 מבקרים שונים בחודש. זמן הגלישה הממוצע נע בין 12 ל- 17 דקות וזאת בשל אופי המידע שמחפשים באתר. קרן "האתר מתאים גם לישראלים ויהודים בעולם המעוניינים לבדוק אפשרויות מגורים עם חזרתם ו/או מעברים לישראל לאתר תקופת שהות בחו"ל".

במאגרי המידע של האתר רשומים 400 פרוייקטים חדשים של חברות הבניה המובילות (רובן למטרות מגורים), 7000 נכסים למכירה ולהשכרה בישראל וכ- 40,000 פרוייקטי נדל"ן בחו"ל בכל רחבי העולם מחולקים ליבשות ומדינות.

עלות הכנסת דירה או נכס למערכת נדל"ן.קום לאדם פרטי היא 69 ש"ח לחודש או 149 ש"ח לשלושה חודשים. במידה ולא הצלחתם למכור את מרכולתכם, דמי החידוש יהיו נמוכים משמעותית.

תיווך אינטראקטיבי

מסתבר שגם משרדי התיווך הגיעו לאינטרנט. אחד מאתרי התיווך הגדולים יותר באינטרנט הוא האתר של אמיטל (www.amital-nechasim.com). לדברי יעקב בילו, מנכ"ל החברה והבעלים שלה, לאתר נכנסים בחודש כ- 2000 איש ומהם מתקשרים כ- 300". בקנה מידה אינטרנטיים מדובר באחוזים יפה למדיי.

איך זה עובד? התיווך באתר מבצוע בשיטת המכרז, לפיה המוכר מפרסם את הנכס שלו למכירה/השכרה באתר בשילוב צילומים של הנכס, הרוכש יכול לראות את פרטי הנכס וצילומיו, (במידה וקיימים כאלה). הרוכשים אשר מצאו נכסים מתאימים למבוקשם יכולים להגיש הצעות מחיר לנכסים הללו, כל מציע רואה את כל ההצעות שהגישו מתחריו לנכס שבחר ויכול לשנות את הצעתו בהתאם, המוכר מחליט מתי ועם מי להיכנס למשא ומתן, הרוכשים יכולים לשפר את הצעותיהם בהתאם להצעות שהאחרים מגישים והמוכרים יכולים להוריד ממחיר הנכס עד ששני הצדדים מגיעים לידי סגירה. התהליך הוא בחינם עד לסגירת העסקה, אז ישלמו שני הצדדים דמי תיווך, עם חתימת ההסכם/החוזה ביניהם בלבד, ולא רגע לפני. לדברי בילו, שיטה זו חוסכת מהרוכשים ומהמוכרים הרבה "כאב ראש", עצבים, זמן וכסף ומקצרת את תהליך המשא ומתן בין הצדדים. הרוכש והמוכר מגיעים לשלב ההידברות ביניהם כאשר הם כבר עברו כמה סבבים של הצעות מחיר. המוכר חוסך שיחות טלפון ופגישות עם רוכשים שאינם יכולים לרכוש את הנכס והרוכש מצד שני יודע לקראת מה הוא הולך מבחינה תקציבית ומבחינת נתוני הנכס ומראהו.
בנוסף לסרגל הניווט ניתן להגיע לנכסים באמצעות מנועי חיפוש והמיון המותקנים באתר. הנכסים מפורטים באתר מספר מחלקות שונות: מאגר נכסים, המכיל מאות נכסים למכירה והשכרה, .קטלוג נכסים מצולמים אשר מציג את הנכסים בעלי התמונות בלבד, פינת האטרקציות ובה מוצגים 20 נכסים אשר בעליהן החליטו, מסיבות שונות, לרדת במחיר. פינה זו מתעדכנת בתדירות גבוהה והיא עדכנית בכל עת, ופינה אחרונה היא הפרוייקטים רבי המכר - בלוח החדשות רצות בכל עת 6-7 הצעות שונות הכי פופלריות.

איך זה עובד?

לכל מוכר יש תיק אישי באתר והוא יכול לעקוב אחרי הצעות המחיר שנשלחות אליו. בילו: "היתרון הגדול לקונה באינטרנט הוא שיש באפשרותו לבחור מתוך מאגר גדול של דירות 2-3 הצעות שמתאימות לו, לשלוח מיידית הצעת מחיר וזאת במקום להתרוצץ בין עשרות של נכסים במשך מספר חודשים". כאשר יש החלטה על נכס מסויים, נשלח באופן אוטומטי טופס דמי התיווך באמצעות המייל. ישנה מחשבה בעתיד להקים פלטפורמה של מסחר אלקטרוני בה ניתן יהיה לשלם את דמי התיווך ישירות דרך האינטרנט ולחסוך מספר שלבים נוספים ללקוחות החברה.

בילו "האתר בנוי שצורה שהוא עובד מעצמו ללא צורך התפעול שותף של סוכנות התיווך. בעלי הנכסים מוסיפים וגורעים את נכסיהם לאתר וממנו, בשילוב תמונות של הנכסים בכדי להמחיש את הנכס ולהגדיל את הסיכוי לקבלת הצעת רכישה".

באתר תמיכה טלפונית מלאה לכל בעיה ושאלה שעולה. ניתן להתקשר למשרדים בשעות הפעילות וכן מצויינים באתר פרטי הבעלים ומספרי הטלפון הניידים שלהם.

הומלס בעיר הגדולה

אתר הומלס (www.homeless.co.il) יסדר אתכם בעיר הגדולה. לדברי פז דרור, הבעלים ומנהל האתר, מעבר להיותו אחד מלוחות הנדל"ן הפתוח ללא תיווך היותר גדולים, עם למעלה מ- 2000 דירות עדכניות וכ- 200,000 גולשים בחודש, לדבריו "הקונספט של האתר זה להיות האתר שיסדר אותך בהגיעך לעיר הגדולה: דירה, רכב, תכולת בית, עבודה ואפילו בן/ת זוג..." מסתבר שדרך הומלס נרקמו כבר כמה סיפורי אהבה בדרך מאד לא שגרתית. פז "לא אחת קיבלנו מכתבים נלהבים מגולשים שהגיעו לעיר הגדולה, פנו למדור מחפשים שותפים לחיפוש דירה, ולא רק שמצאו דירה אלא מצאו גם אהבה".  הייחודיות של האתר בעל אווירת האנדר גראונד הוא העובדה שכל הדירות המתפרסמות בו הן ללא תיווך, לוח השותפים של האתר גדול ופתוח לכל התושבים במדינה ומכיל דירות בכל הארץ, וכן מחלקה פורחת במיוחד היא מחלקת יד שניה בה תוכלו למצא הכל, החל מריהוט לבית, מוצרי חשמל ואפילו ספרי לימוד. העיצוב של האתר יוצא דופן אך יחד עם זאת פשוט וידידותי למשתמש. באתר ניתן למצא דירות לתקופות קצרות בנות חודש עד תשעה חודשים ואם אתם צריכים בעלי מקצוע כמו הובלה, הדברה, איסטרלטורים או סתם צריכים לפרוץ מנעול (שלכם כמובן) תוכלו להעזר בבעלי המקצוע הרשומים באתר. באתר מנוע חיפוש מתוחכם וגם סוכן SMS חכם – לאחר הגדרת פרופיל חיפוש אוטומטי תוכלו להתחיל לקבל הודעות לדואר האלקטרוני ו/או סלולרי שלכם לגבי מודעות חדשות המתאימות להגדרותיכם. השירות כרוך בעלות קבלת ההודעה בסך כ- 60 אג' להודעה, סכום אשר יגבה מחשבון הסלולרי שלכם. השימוש באתר אינו כרוך בתשלום וכך גם פרסום המודעות מלבד השכרה שעולה 28.5 ש"ח ל- 45 יום לבעל הדירה, והודעת מכירה תעלה לבעל הדירה 46 ש"ח ללא הגבלת זמן.

 סיור וירטואלי באפריקה

חברות הבניה משתמשות באינטרנט לצרכי בניית תדמית והצגת הפרוייקטים. הפיסיקה מתקיימת גם בעולם הבניה: על גבי פרוספט פרסומי קיימת מגבלת מקום ואפשרויות בעוד שבאינטרנט מגבלות אלו לא מתקיימות, השטח הפרסומי הוא אינסופי וקיימות טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לחברות הבניה להמחיש את מרכולתן בצורה ייחודית. זו הסיבה לכך שתמצאו אתרים מרהיבים למרבית חברות הבניה הגדולות בארץ. לאפריקה ישראל למשל אתר מרשים (www.africa-israel.com) המכיל מידע עשיר ומפורט על תחומי הפעילות השונים של הקבוצה בכלל ושל הנדל"ן בפרט.

בפרוייקטים למגורים ונכסים להשכרה, תוכלו לחפש דירה או נכס להשכרה אם דרך רשימת הפרוייקטים או באמצעות מנוע החיפוש. בכל פרוייקט מפורטים מידע על הפרוייקט עצמו, הסביבה שלו, הדירות והשטחים שבו, כולל מחיר ומפרטים טכניים, וגם תוכלו לצאת לסיור וירטואלי תלת מימדי בדירה לדוגמא, בבניין לדוגמא או באזור המיועד להשכרה. לרשותכם עומדת מפה ואפשרות ליצור קשר ישירות דרך האתר. בקניונים, בנוסף לכל מה שכבר הוזכר מוצג מידע אודות כל קניון, אופי המבקרים ותמהיל העסקים שלו.

 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________