גליון מס' 7 - יוני 2003

 

בלוז לחופש הגדול – ילדים ונוער ברשת

מאת: ענת ינאי

 

חזרה לתוכן העניינים של גיליון 7 - יוני 2003

גיליונות קודמים:

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 9 - דצמבר 2003

 

 

 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

 

החופש הגדול בפתח והילדים רק מחכים לצילצול הגואל האחרון. בין קייטנה אחת לשניה, בין סאמר סקול באנגלית לחוג בלט, ילדיכם ימצאו את עצמם מרותקים למסך המחשב. גלו מה קורה השנה בעולם האינטראקטיבי המתפתח, לאן כדאי לגלוש ואיפה הכי סבבה להעביר את הזמן בלי להוסיף שערות לבנות להורים המודאגים.

כמנהגנו בקודש, נתחיל עם אזהרה ובמצגת שכדאי להעביר לילדיכם לפני שאתם נותנים להם לשוטט ברשת. ילדכם אמנם חכמים מאד ומפותחים לגילם אך אל תשכחו שהם עדיין ילדים ולכאלה לעיתים יש צורך לחזור על דברים חשובים כמה וכמה פעמים עד שהדברים מחלחלים. לכן, קחו לכם כמה דקות ועברו על המצגת יחד איתם. המצגת מופיעה בכתובת: http://www.itpolicy.gov.il/topics/mazeget.htm

 עכשיו, אחרי שהילדים עברו תדרוך והם מוכנים אפשר להתחיל לכייף ברשת האינסופית של האפשרויות.

החברה' מהשכונה

הופ!, (www.hop.co.il), אתר האינטרנט של ערוץ הופ! המיועד לילדים בגילאים 1-7, מציע סביבת אינטרנט מוגנת ובטוחה לילדיכם,  בה הם יוכלו להרחיב את אופקיהם תוך כדי משחק אינטראקטיבי עם החברים המוכרים להם מערוץ הטלויזיה הופ!. דף הבית של האתר מעוצב כ"שכונה של הופ!", בה מתגוררים כל החברים מהטלויזיה. תוכלו לבקר יחד עם ילדיכם בכל בית ולהנות מההפעלות והמשחקים החמודים שבו, למשל ניתן לבקר בחדר הילדים ולעזור ל"ציקי" ול"צפי" לסדר את החדר. בטנדר של "אליק ובליק" ניתן לנסוע ולגלות את עולם הידע, כלומר לקבל תשובות לכל מיני שאלות. בביתם של "באלי דליק ושלוק" יכולים ילדכם לשחק בארגז התחפושות ובאמצעותו להתחבר אל עולם הדמיון, אשר בגילאים אלו פעיל בצורה מוגברת במיוחד. בביתו של "דודידו" ילדכם ילמדו להתמודד עם רגשות ותקשורת בין אישית, תוך כדי משחק בתמונות ובמוזיקה. ל"דודידו" יש גם אוסף ציורי שילדיכם מוזמנים שלוח ציור משלהם. תוכלו להדפיס דפי יצירה והפעלה אשר יעסיקו את ילדכם אחרי ההתנתקות מהמחשב. בתיבת הדואר יכולים הילדים לשלוח מכתב לדמות האהובה עליהם בערוץ ולקבל ממנה מכתב תשובה. יחד עם זאת, ולמרות כל הכיף שבדבר, מומלץ להגביל את כמות השעות השבועיות שילדיכם הרכים יבלו מול המחשב. בשביל זה יש להם את שארית החיים שלהם לפניהם.

יצירת מודלים חיוביים להזדהות (תוך הימנעות מסקסיזם, חומרנות,עיסוק מוגזם במראה החיצוני ומיצירת מודלים של "כוכבים" לחיקוי)

נתוני צפייה בהופ!

הופ! הוא הערוץ החמישי הנצפה מבין כל ערוצי הכבלים והוא ממוקם בין ערוץ הספורט (5) לערוץ הסרטים (4).

למשלוח מכתבים:
ערוץ הופ! בע"מ
ת.ד. 13344
רמת החיל
תל אביב 69714

עושים גלים ברשת

לעשות גלים אפשר גם באינטרנט וזה בדיוק מה שעושה עמותת סנונית בפרוייקט מיוחד זה. בעשור האחרון הפכה ישראל למעצמה טכנולוגית ופתחה את פניה לשאר העולם. לאור זאת עלינו להכשיר את ילדינו, מעבר לאספקטים המקצועיים, ולהקנות להם כלים להתמודד, לחיות ולתקשר בסביבה בינלאומית החוצה את גבולות המדינה והשפה. פרוייקט Making Waves (http://waves.galim.org.il/) הוא פרויקט ראשון מסוגו לשיפור הרמת האנגלית דרך האינטרנט המתאים לילדים בכיתות ד', ה', ו'. באתר ילדים יוכלו לכתוב יומן, לתכנן טיול מהנה או לצאת לשופינג (חינוך לשופינג הוא מעל לכל שפה, ורצוי להתחיל כמה שיותר מוקדם), לצאת למסע קולינרי מסביב לעולם, לצאת לסיור וירטואלי בגנים הבאהיים והכל לפי רמת הקושי המתאימה.

האתר מתאים לדוברי עברית וערבית, כולל תמיכה מלאה בשתי השפות ואינו כרוך בתשלום עבור השימוש באתר. בקיץ הזה ילדיכם יוכלו לשפר את האנגלית ולחזור בשנת הלימודים הבאה עם חוויות ואנגלית מדהימה.

אני ובונו ומואיז הקטן

"בונו" (www.bono.co.il) הוא אתר אינטרנט מקורי הפונה לבני נוער בגילאים 8-18.  לדברי בעלי האתר, בונו משלב לימוד עם הנאה, בידור ויחס אישי ומושתת על עקרונות של חברות ועזרה הדדית.  הגולשים באתר עוזרים אחד לשני בשיעורי הבית, התכנים באתר מופנים לגולשים בשמם ובהתאם למינם עם מלל ותוכן בהתאם לגילם, וגם הילדים צוברים "בונואים" המתורגמים לפרסים בתמורה למתן תשובות על שאלות החברים באתר. הגלישה בבונו מוגנת ומאפשרת לילדים צעירים לגלוש מבלי להיפגע מתכנים בעיתיים הפזורים ברשת.

באתר מושקעים מאמצים רבים בשמירה על תרבות דיבור נאותה וטוהר המידות של החברים באתר, כדי שלא ייעשה שימוש בביטויים גסים או ניבולי פה על פני דפי האתר. מי שחורג מכללים אלו מורחק מהאתר לצמיתות.

בנוסף, באתר ילדיכם יוכלו לבנות אתר פרטי משלהם, אפשר להקים תחנת רדיו פרטית, אפשר לשחק במשחקים אינטראקטיביים, אפשר לשיר בקריוקי, לענות על חידות, להיות עיתונאי רשת אמיתי ולפרסם כתבות בנושאים שונים וכמובן להכיר חברים חדשים מכל הארץ.

מה משותף לבנאי, פוליקר וריטה

במומה (www.mooma.com), אתר המוסיקה הישראלי של קשת אינטראקטיב, תמצאו את כל התוכן שחלמתם עליו בנושא מוסיקה, כולל העדכונים האחרונים של מה שקורה, הדיסקים החדשים שיצאו זה מכבר, וגם מידע עדכני על הנעשה בתחום המוסיקה בישראל כמו סידרת ארועי כפר המוסיקה בחוף ניצנים אשר עתידה להתרחש באמצע החופש הגדול, בחודש אוגוסט הלח והחם. באתר תוכלו להתעדכן בכל האלבומים החדשים שיצאו הישר מן האולפנים, לקרא עליהם המלצות ולהוסיף את תגובתכם. בספיישלים תוכלו להתרשם מהסקירות האחרונות של יואב קוטנר, ניב הדס, אייל יגיל וכתבים נוספים בנושאי תרבות המוסיקה, ולהצטרף לחגיגת יום ההולדת שמומה עורכת לבוב דילן לכבוד יום הולדתו ה- 60 עם קריאת הביוגרפיה שלו, סקירת אלבומים ודיסקוגרפיה, כתבות תוכן על בוב, וגם אמנים קשורים, משפיעים ואמנים שהושפעו ממנו.

באתר עומד לרשותכם פורום מוסיקה בניהולה של איילת יגיל אשר תשמח לעזור לכם בכל שאלה הקשורה למוסיקה. בפינת האומנים הנבחרים תוכלו להתעדכן במיטב האומנים כמו ערן צור, דוראן דוראן, בילי ג'ואל ויוסי פיין. בנוסף, באתר רשימת המצעדים המעודכנת ביותר של הזמרים, הזמרות והלהקות הכי פופולריים וגם חידון טריוויה קטן.

האתרים הומלצו על ידי פורטל בז: www.bazz.co.il

 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________