ברוך ממציא הפיקסל

כתב: גלעד בנארי

 

לתוכן העניינים של גליון מספר 8

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 עד לא מזמן צילום היה תחביב לעשירים. אפשרות להדפסת תמונות באיכות מעבדה בבית נראתה דמיונית. הצגת גלריות צילומים לקהל הרחב היתה שמורה לצלמים מקצועיים בלבד ובשביל למצוא תמונה של מפל מים בנפאל הייתם צריכים לקפוץ לשגרירות נפאל. אז מה השתנה?  מה זה פיקסל? בשביל מה צריך צילום דיגיטלי? מה טוב בו בכלל? ואיך בכלל קשור האינטרנט לצילום?

 כמו מה שעשה הדיסק לתקליט, עושה המצלמה הדיגיטלית לפילם. הופכת אותו לנוסטלגיה.

 ברוכים הבאים לעולם הצילום הדיגיטלי

קשה להאמין כמה מסובך היה לצלם עד עכשיו. לקנות פילם, לשים במצלמה, לצלם 36 תמונות ולא פחות, למסור למעבדה, לשלם על פיתוח ועל כל תמונה ולקבל 36 תמונות בדיוק כמו שצילמנו אותן. עכשיו זה פתאום כל כך פשוט. על גבי המצלמה הדיגיטלית יש מסך LCD קטן שמציג את התמונה (כמו במצלמות וידאו). לחיצה על כפתור הצילום מנציחה תמונה שניתן מיידית לראות על גבי המסך. רוצים למחוק תמחקו, רוצים לשמור? כרטיס הזכרון במצלמה ישמור עליה עד הפעם הבאה שתחברו את המצלמה למחשב ותעבירו את התמונה לכונן הקשיח שלכם. מרגע זה אתם מעבדת צילום של איש אחד. תוכלו לערוך את התמונה, לשחק בצבעים שלה, לבצע חיתוכים ולהוסיף מסגרת ומובן שהמדפסת הביתית שלכם תספק לכם תמונה שתוכלו למסגר ולתלות בסלון. רוצים לשלוח לדודה בארה"ב? אין בעיה קליק ימני עם העכבר על התמונהשלח במייל והופה, עשיתם את הדודה מאושרת.

ואפרופו מייל, האינטרנט הוא חלק מוחשי במהפיכה. החל מהרכישה של המצלמות. מדריכים ללימוד צילום בצורה עצמית, פורומים שמוקדשים לנושא הצילום שניתן להציג בהן תמונות, לקבל חוות דעת ולשאול שאלות, גלריות שתוכלו להציג בהן את הצילומים שלכם, והקלות הבלתי נסבלת של העברת תמונות שצילמתם בשניות לכל מקום בעולם באמצעות המייל. כמות התמונות שצלמים דיגיטלים העלו לרשת גם הופכת את האינטרנט למגר עצום של מדיה דיגיטלית שבחיפוש פשוט תוכלו למצוא תמונה או אפילו סרטון בכל נושא שתחפשו. סדר צילומי חדש.

עד לפני זמן קצר מצלמות דיגיטליות היו מצרך יקר פי כמה ממצלמות הפילם וצרכנים מעטים ניסו את הגאד'טים המתקדמים, לא עוד. לפני שנתיים, עם כניסת הדור החדש של המצלמות הדיגיטליות, הוזלו בצורה מחירי המצלמות הקומפקטיות והשוק קיבל טעימה עסיסית במיוחד מהעתיד של תעשיית הצילום. הצילום הדיגיטלי מבטיח חיסכון כספי גדול בשימוש השוטף, נוחות גבוהה בשימוש ומגוון אפשרויות שהופכות כל צלם חובב למתקדם.

עוד מוקדם לקבור את עידן הפילם וצלמים מקצועיים עדיין נשארים נאמנים לריח ולתחושה של ה'נגטיב' הקלאסי

 בסדרת הכתבות בנושא צילום דיגיטלי ננסה להכניס סדר ולהדריך אתכם מהקנייה הראשונית ועד לפרסום גלרייה משלכם באינטרנט.

גם אם מעולם לא צילמתם פריים עם קומפוזיציה לפי חוקי השלישים זה בסדר, אתם תתפלאו לגלות כמה זה פשוט.

 בואו נתחיל. איך בוחרים מצלמה שתתאים לכם?

ניתן למצוא כיום מצלמות דיגטליות בכל חנות צילום, בחנויות של מוצרי חשמל, בחנויות מחשבים וכמעט בכל אתר קניות ברשת. זה נובע משוק זול יחסית שמתפתח בצורה מהירה. היצרנים והמפיצים זיהו את הפוטנציאל של הקהל החדש וצמא לטכנולוגיה.

אז איך בוחרים ומה בכלל אנחנו צריכים?

1. התאמת המלצמה למרכי הצלם

מה אנחנו רוצים לצלם? משפחה, נוף, תיירות, צילומי לילה? אולי אנחנו מתעדים את חיי האיזדרכת המצויה? שורה תחתונה הצרכים שלכם מחייבים התאמה מקסימלית למצלמה. רצוי לאפיין את מה שאתם רוצים לצלם ולפי האפיון לבחור בדגם המתאים. חוסר התאמה עשוי להתבטא בבחירת מצלמה יקרה עם אפשרויות מאקרו מטורפות (ראו מילון מושגים בבוקסה) ואתם בכלל רוצים לצלם ארכיטקטורה אורבנית. התוצאה עשויה להיות עוגמת נפש והוצאה גדולה ולא מוצדקת וגרוע מכך, עשרות תמונות שלא צולמו כהלכה.

יש אפשרויות רבות וצרכים משתנים למצלמות - בואו נעבור על העיקריות:

צילום תיעודי - משפחה, טיולים, מזכרות מאירועים, אי-מייל של תמונות וכו'. במקרה כזה הצרכים שלכם לא גבוהים. חשובה לכם נוחות ההפעלה (אוטומציה של המצלמה), קומפקטיות, זום דיגיטלי, כרטיס זיכרון גדול (לטיולים) וכיוצ"ב.

צילום חצי מקצועני - חובבי צילום, הדפסות גדולות, צילומי לילה, פורומים לצילום ועוד. במקרים אלו אתם כבר צריכים מצלמה יותר רצינית. אפשרויות מתקדמות כמו שליטה על החשיפה, חיישן איכותי, רזולוציות בינוניות-גבוהות, אפשרויות לזום אופטי גדול, יותר מכרטיס זיכרון אחד.

צילום מקצועני - צרכים מקצועיים, צילומי ספורט, צילומים בחשיפה ארוכה, זום גדול, הדפסות מקצועיות ועוד. במקרה כזה אתם דורשים מהמצלמה את המקסימום. שליטה מלאה על מהירות התריס, אורך החשיפה, עומק השדה, עדשות מתחלפות, מאקרו איכותי, עדשות איכותיות עם אחריות, כרטיסי זיכרון בשפע, הדפסות איכותיות וכל מה שאפשר להוסיף.

2. התאמת המצלמה לתקציב

אז כמה כסף אתם צריכים להקדיש לקניית מצלמה?

מצלמות דיגיטליות אפשר למצוא ב- 200 ש"ח (כן, כן ב- 200 ש"ח). מצלמות אלו משמשות בעיקר לשיחות ועידה ולא מומלצות למטרת הדפסה. בסכום של 1,700 ש"ח אפשר למצוא מצלמות סטילס דיגיטליות איכותיות וטובות וזה גם הסכום ההתחלתי המומלץ לרכישה, אבל זה לא נגמר בזה (כצפוי). בסכומים של 4,000 עד 7,000 ש"ח קופצים מדרגה לדגמים איכותיים מאד שנותנים שליטה יותר גבוהה בנתוני הצילום ואיכויות אופטיות יותר גבוהות. אם תוסיפו עוד קצת עד ל- 10,000 ש"ח ומעלה תוכלו לרכוש מצלמות DSLR שהן בעצם גירסאות דיגיטליות של מצלמות הריפלקס המוכרות. מצלמות אלה הן המקצועיות ביותר ומאפשרות להחליף עדשות על פי הצורך, בעלות חיישן גדול יותר המספק צילום איכותי יותר וזמן תגובה קצר מאד בין לחיצה ללחיצה.

3. השוואת מאפיינים במצלמות

לאחר שאפיינתם את הצרכים שלכם והגעתם למסקנה מה הדרישות שלכם מהמצלמה, הגיע הזמן לסדר את הדגמים שמתאימים לכם על פי התקציב העומד לרשותכם. במידה ואפיינתם בצורה מדוייקת את הדרישות שלכןם, אתם אמורים להישאר עם בחירה בין 2-5 מצלמות. עכשיו צריך לבצע סינון עוד יותר עדין ולהתבסס על השוואה בין הדגמים.

אתר כמו www.jugend.co.il הישראלי הוא שימושי להשוואה בין הדגמים השונים. אתר נוסף שמציע בדיקות מקיפות על כמעט כל דגם אפשרי הוא www.dpreview.com וניתן ללמוד ממנו על המצלמה כולל תמונות לדוגמה והשוואות חזיתיות בין הדגמים.

כלל אצבע ראשוני לסינון הוא בחירה במצלמות של חברות מוכרות. לא, אני לא מאמין שצריך לשלם על מותגים, אבל באופטיקה רק החברות הגדולות מספקות תוצאות איכותיות ושירות יעיל.

4. חברות מובילות

קשה לקבוע איזה חברה היא המומלצת ביותר וזה מאד תלוי במשתמש. החברות המובילות מעולם מצלמות הפילם לא תמיד מובילות גם בדיגיטל.

קנון, ניקון ומינולטה נחשבות טובות גם בדיגיטל, אבל לצרכים החובבניים נגלה שהם פשוט יקרות מאד.

סוני, HP, אולימפוס ופוג'י מייצרות מצלמות קומפקטיות, איכותיות ופופולריות מאד.

קסיו, יומאקס, אייפאק, אגפא ופנסוניק מייצרות מצלמות חובבניות, אך גם להם יש דגמים מוצלחים יותר.

טיפ: כשתחליטו על דגם ותעמדו לפני הרכישה רצוי לשאול ולהתייעץ בפורומים לצילום אם למישהו יש ניסיון עם החברה ועם הדגם. למשל: photo.fresh.co.il או בפורום צילום של תפוז (www.tapuz.co.il). על הפורומים נרחיב בכתבות הבאות.

5. מוקשים, או ממה להיזהר

א. אם אתם מחפשים משהו איכותי היזהרו ממצלמות שהכל בהן במתחת ל- 1000 ש"ח. זה לא שאין מצלמות טובות בפחות מ- 1000 ש"ח רק לא כאלה שמקיימות את הכל. העדשות שלהן לא איכותיות ועד מהרה תגלו שהייתם מעדיפים לצלם עם המכשיר הסלולרי ורק לא איתן.

ב. היזהרו מזום דיגיטלי. זה שם אחר להגדלה על חשבון איכות. ינסו למכור לכם הגדלה כפול 20 כשלמעשה תקבלו איכות נמוכה פי 20.

ג. אל תיקנו מצלמת וידיאו בשביל הסטילס. הסטילס לא מספק וברוב המקרים נע סביב המגה פיקסל ולא יותר.

ד. היזהרו ממצלמות שמשמיעות מוסיקה או מקליטות או מחליפות פאנלים או מכינות קפה. זה לא מזיק, אבל זה מעיד על הכוונות הלא רציניות של היצרן בהוספת אלמנטים "אופנתיים" למצלמה.

6. לקניה עצמה

האינטרנט הוא כלי מצוין ויעיל לרכישה מסחרית, בטח ובטח למוצרים דיגיטלים. בהנחה שכבר בחרתם את דגם המצלמה שאתם רוצים עכשיו נותר להשוות מחירים. המלצה ראשונה היא להיכנס לאתר הצרכנות זאפ (www.zap.co.il) לקטגוריית מצלמות דיגיטליות. פה תוכלו להשוות את מחיר הדגם שלכם בכל אתרי הקניות המקוונים. אתם תופתעו לגלות פערי מחירים גדולים בין המקום הזול ליקר, מה שהופך את האתר לכלי חשוב מאד לקניה.

7. אתרים וקישורים מומלצים נוספים בנושא

לקנות מצלמה באמצעות האינטרנט אפשר גם משומשת. רבים קונים מצלמה ומחליפים לדגם חדש כעבור חצי שנה. זאת הזדמנות בשבילכם לקנות מצלמה בחצי מחיר. לקטרוגריית מצלמות דיגיטליות בלוח יד שניה בוואלה: http://bay.walla.co.il/ts.cgi?path=83&fcat=79

אולי אתם מעדיפים לקנות מצלמה בחו"ל ולחסוך עשרות אחוזים מהמחיר? באתר הבא תוכלו להשוות מחירים בין אתרי קניות בחו"ל: reviews.cnet.com/digital_cameras/2001-6501_7-0.htm?tag=glnav

אם אתם מאמינים במזל, אולי תנסו לקנות מצלמה במכרזים כמו קטר\גוריית הצילום באתר נטאקשן (www.netaction.co.il) או ב- www.p1000.co.il.

מילון מושגים בסיסי בצילום דיגיטלי:

LCD - מסך תצוגה גבישי נוזלי.

אינטרפולציה - מניפולציית תוכנה לשיפור דיגיטלי של התמונה והגדלתה.

זום אופטי - זום איכותי שלא בא על חשבון איכות התמונה.

זום דיגיטלי - זום שמגדיל את התמונה על חשבון האיכות.

כרטיס זיכרון - התקן איכסון של תמונות ומידע. קיים במגוון סוגים ונפחים.

מאקרו - המרחק המינימלי מהאובייקט שממנו תוכל לצלם.

מגה פיקסל - מיליון פיקסלים. ככל שיש נתון גבוה יותר ניתן יהיה להדפיס את התמונה באיכות גבוהה יותר.

פיקסל - כל תמונה מורכבת מאלפי פיקסלים וגודל התמונה מושפע מכמות הפיקסלים בה.

רזולוציה - כושר הפרדה. כמות הפיקסלים באינץ' קווי בתמונה דיגיטלית.

 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________