גליון מס' 8 - ספטמבר 3002

הקולנוע, האינטרנט, ומה שבינהם

מאת: דניאל לוי

 

חזרה לתוכן הענינים של גליון מס' 8 - ספטמבר 2003

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 הקולנוע צועד בצעדי ענק אל עבר הקדמה: הזמנת כרטיסים און ליין, בחירת המושבים דרך האינטרנט, פורטל מקצועי ממוקד וצומח, פורומים כשרוצים לשוחח וזה עוד לא הכל.

כמו מים המתפשטים בכלי ומקבלים בהכנעה את צורתו כך גם תחום הקולנוע סופג לתוכו את הקידמה והאפשרויות הרבות אשר העולם האלקטרוני חופן בקירבו. לפניכם החידושים העדכניים בעולם זה בישראל. קראו וגלו כיצד תוכלו לשפר את איכות חייכם, וזו רק ההתחלה.

 לא עוד תורים ארוכים!

עד לפני מספר שנים בשביל לקנות כרטיס לקולנוע היינו צריכים לשרך את הרגלינו עד לקופת הקולנוע, לעמוד בתור הארוך ולקוות שיישארו מקומות טובים לסרטים הכי חמים, אם בכלל יישארו כרטיסים. לא עוד. כיום את הכרטיסים אפשר להזמין מהבית, בכל יום ובכל שעה עם האפשרות לבחור את המושבים לפי רצונכם. את המהפכה בתחום הובילה חברת בטא סופט כאשר הקימה את מערכי ה- IVR ואפשרה לנו להזמין כרטיסים מבתי הקולנוע באמצעות הטלפון והיא זו שגם הובילה את השלב הבא של ההתממשקות האוטומטית בין בתי הקולנוע לאתר האינטרנט של שלה – Ticketnet (www.ticketnet.co.il). כיום, תודות לממשק ישיר בין בתי הקולנוע לאתר Ticketnet אנחנו יכולים להזמין את הכרטיסים און ליין ויריב רוסו, מנכ"ל החברה, מבטיח שזו לא המילה האחרונה.

דרך אתר Ticketnet ניתן לקנות כרטיסים לבתי הקולנוע הבאים: סינמה סיטי, רשת בתי הקולנוע לב, רענן, לונדון, פארק, פנורמה ובית ציוני אמריקה. בעתיד הקרוב גם גלובוס גרופ יצטרפו לחגיגה. לדברי רוסו, צחירי הכרטיסים דרך האתר נעים בין 33 ש"ח עד ל- 45 ש"ח ולפעמים גם יותר באולמות המשוכללים יותר בסינמה סיטי כגון אולם ה- IMAX, כאשר את המחירים קובעים בתי הקולנוע. מעבר למכירת הכרטיסים און ליין מספק האתר תוכן רב בתחום ומציג את עשרת הסרטים הגדולים על פי דירוג הגולשים, בינהם נמנים שליחות קטלנית 3, השעות, דבר אליה ומוצאים את נמו. שתי אטרקציות פופולריות נוספות הן ה"בקרוב על המסך" כאשר לעיתים ניתן להזמין כרטיסים במכירה מוקדמת, וארכיון הסרטים הכולל 800 כרטיסים בו ניתן לחפש לפי שם הסרט, הז'אנר, ארץ, שנה, בימוי או לפי שחקנים. בנוסף באתר רשימת כל בתי הקולנוע בארץ ואינפורמציה לגבי כל הסרטים המשווקים בארץ, כאשר להזכירכם, לא בכולם ניתן לרכוש כרטיסים און ליין.

רוסו מוסר כי עשרות אלפי גולשים משתמשים כיום באתר ורוכשים כרטיסים דרכו. מספרים אלו עולים באופן קבוע ובייחוד לקראת החגים בשל הנטייה לצאת ולבלות יותר בתקופה זו. להערכתו של רוסו  5%-10% מסך מכירות הכרטיסים נעשות דרך האינטרנט. כולי תקווה כי מספרים אלו ימשיכו למצוח וישראל תהפוך למעצמת אינטרנט מובילה.

האתר השני דרכו ניתן לקנות כרטיסי קולנוע און ליין הוא וואלה שופס (לשעבר עכבר העיר) tickets.wallashops.co.il. כבר בכניסה לאתר, כמו בטיקטנט, מודגשים הסרטים הלוהטים וההמלצות החמות. בוואלה שופס ניתן לרכוש כרטיסים של רשת רב חן בלבד, כך שבעצם וואלה שופס וטיקטנט יחד משלימות את התמונה ומאפשרות רכישת כרטיסים בכמעט כל בתי הקולנוע בארץ (כאמור גלובוס גרופ יצטרפו לחגיגה בקרוב).

לאחר הזמנת הכרטיסים באתרים, תוכלו לאסוף אותם מקופות הקולנוע עם הצגת כרטיס האשראי איתו שילמתם באתר.

אבק כוכבים זורח למרחקים

פורטל סרט (www.seret.co.il) הנו האתר המוביל והותיק ביותר ברשת בתחום הקולנוע. האתר גדל ומתרחב ומתווספות בו אפשרויות חדשות כמט מידי יום. האתר מציע מידע עדכני על כל הסרטים בישראל בכל בתי הקולנוע, כולל תיאור מורחב, תמונה ולרוב עם ביקורת והמלצות של הגולשים. באתר תוכלו לקבל עדכונים על הסרטים החדשים, על הסרטים שעתידים להגיע ואף לקנות כרטיסים כאשר הקניה מתבצעת דרך אתר וואלה שופס ברשת בתי הקולנוע של רב חן בלבד (נכון ליום כתיבת הכתבה). ניב אבידן, בעל האתר, אומר :"בחודשים יולי ואוגסט נקנו דרך האתר 10,000 כרטיסים! בנוסף, יש בארכיון שלנו 1500 סרטים שנאספו במהלך ארבע השנים האחרונותץ אני צופה שלקראת יום כיפור יהיה שימוש מוגבר בארכיון כצעד ראשוני לבהלת השכרת הסרטים המסורתית בתקופה זו".

באתר סרט תמצאו תוכן חדשותי עשיר מתחום הקולנוע, הן סיפורי רכילות נוצצים, הן חדשות עדכניות וכן כתבות רוחב על שחקנים. הכתבות והידיעות מתחדשות בתדירות יומית באמצעות צוות הכתבים העצמאיים של האתר. בנוסף, כתבי האתר מכינים כתבות וביקורות על הסרטים. רוצים לדעת מה הם שוברי הקופות בארה"ב ובאנגליה? בקרו בסרט וכנסו לעניינים.

איך הסתדרנו פעם בלי פורום קולנוע?

ב- YNET קהילת הקולנוע (www.ynet.co.il) הנה הזירה לחובבי הקולנוע והסרטים. בפורום של הקהילה תוכלו לשאול כל שאלה העולה על רוחכם וגם לצאת לעזרת הגולשים האחרים. איזה סוגים של שאלות עולים בפורום? להלן קורטוב גודמאות לקבלת רושם כללי: גולשת אחת לא הבינה את הסוף של הסרט 'זהות' וקיבלה הסבר מפורט מכמה וכמה גולשים, אחרת שלחה את קושייתה על פני המים בזו הלשון: "מישהו כאן הבין ב-א-מ-ת את מלהולנד דרייב" ואילו גולש אחר התעניין מתי אחד הסינימטקים יערוך ספיישל מיוזיקלס. בנוסף לאפשרות לשאול כל דבר הנוגע לתחום הקולנוע, תוכלו לגלוש מתוך הפורום ישירות למוסף המקוון פנאי פלוס הנמצא ב- YNET ולהתעדכן בחיי האהבה של הכוכבים כמו גם בסיפורים עסיסיים ותמונות פאפרצ'י מתעשיית הקולנוע ההוליוודית ומהברנז'ה המקומית. מתוך הפורום תוכלול גלוש ישירות למדור קולנוע בערוץ התרבות והבידור של YNET ושם תוכלו לקרוא כתבות תוכן בנושאים שונים בתחום. שירות נוסף שהקהילה מספקת הוא הביקורת הנכתבת על סרטים שונים וכן לינקים מתוך הפורום לאתרים אחרים הנושקים לעולם הקולנוע כמו סרט, טיקטנט ועוד.

הדג עושה עיניים

באתר עין הדג (www.fisheye.co.il) מכריזים קבל עם ועדה כי הם אתר ביקורות על סרטים לאנשים שלא סובלים ביקורת קולנוע. על טעם וריח אי אפשר להתווכח אבל בהחלט אפשר ואפילו כדאי לקרוא כמה דיעות ולהחליט לבד. אם כך, שונאי הביקורות, עין הדג מציע מגוון ביקורות על מה שהולך בקולנוע, על מה שכבר הוקרן (ויצא כבר בוידיאו ו- DVD) ועל מה שיהיה בעתיד. דו"ח מעניין במיוחד הוא דו"ח קופות שבורות בו מובאים באופן שבועי נתונים בנוגע לסרטים חדשים שיצאו בארה"ב והרווחים הכספיים אליהם הם הגיעו.

גולשי עין הדג פיתחו לעצמם שפה פנימית אשר נראית בתחילה בלתי ברורה בעליל. בכדי שתוכלו להסתדר איתה ניתן לעיין במילון שחובר במיוחד בשבילכם. האתר מהנה במיוחד לחובבי הקולנוע, הן לאור שנינות כותביו והן לאור ההוויה החברתית אשר נבנתה סביבו.

עברית קשה שפה

אתר תרגומון (www.targumon.co.il) הוא בעצם מנוע חיפוש לשמות של סרטי קולנוע שהופצו בישראל. אמנון, יוזם האתר ומנהלו, כותב באתר כי המניע העיקרי להקמת האתר נובע מעיוות השמות המוענקים לסרטים בישראל. לטענתו ובצדק :"למפיצי הסרטים בארץ יש נטיה לתרגם שמות של סרטים זרים בלי שום קשר למקור. דוגמאות? בבקשה: הסרט Groundhog day תורגם בישראל ל- "לקום אתמול בבוקר" בעוד שהתרגום האמיתי היה צריך להיות "יום המרמיטה", הסרט ALIEN תורגם בישראל ל- "הנוסע השמיני" בעוד שהתרגום האמיתי הוא "חיזר". הסיבה לכך לחלוטין לא ברורה לנו". בעיית השם המעוות מתחילה להכאיב כאשר מנסים למצוא באינטרנט פרטים על הסרט ואין בנמצא את השם המקורי. אמנון, סטונד לתואר ראשון במדעי המחשב, מצא לכך פתרון יצירתי, בבניית מאגר נתונים אשר מכיל עד כה כ- 7600 סרטי קולנוע ו- 560 סדרות טלויזיה וניתן לחפש בו לפי השם המקורי והשם המתורגם של הסרט. מכל סרט יש לינק לאתר IMDB (The Internet Movie Database) שם ניתן לקבל פרטים מלאים יותר על הסרט.

לתשומת לבכם, באתר לא תמצאו סרטים למבוגרים, סרטים תיעודיים או סרטי סטודנטים קצרים. עיצוב האתר דיי פשוט ובזכות זאת האתר נטען מהר מאד: "אין כאל סרטוני פלאש או כל המצאה מגניבה אחרת שמבחינתנו רק גוזלת רוחב פס. השתדלנו אפילו למצמם את השימוש במסגרות ואמצעים גרפיים אחרים. באתם בשביל מידע וזה בדיוק מה שאנחנו מספקים כלם". מקובל עליי ב- 100% כי אין מסתכלים אנו על הקנקן אלא על מה שבתוכו.

תנו אותה בכתובית

את המשלים של תרגומון תמצאו בסאבסנטר (www.subcenter.co.il) בו קיים מאגר כתוביות מתורגמות לסרטים ללא תרגום בעברית, אנגלית ורוסית. בנוסף לכתוביות עומדים לרשותכם מדריך סרטים גדול. באתר תפריט מדריכים מלא בכדי להתמצא בתוכנות הדרושות להוספת הכתוביות והמרת הסרטים ממדיה אחת לאחרת. לאחר הרשמה קצרה למועדון (ללא תשלום) יפתחו לפניכם מספר אפשרויות מעניינות בינהן גישה למדורים הפתוחים לחברים באתרבלבד, כמו פורום החלפת סרטים. כמו כן באתר שירות חדש של התאמת סרטים לפי פרופיל ההעדפות האישי שלכם.

בסאבסנטר 15 פורומים פעילים, בין היתר פורום 'מדברים חופשי, הפופולרי בו אפשר לדבר על כל מה שעולה ברוחכם, פורום ,תמיכה כללית, בו תוכלו לשאול שאלות לגבי בעיות כלליות במחשב שלא נוגעות ישירות לסרטים וכתוביות, אבל הפורום הכי פופלרי הוא 'תמיכה בסרטים וכתוביות, בו תקבלו עזרה בבעיות שאתם נתקלים בהן בעת הורדת כתוביות.

מצויידים בכל האפשרויות הללו, חווית הקולנוע והסרטים כיום מהנה יותר ופותחת אפשרויות חדשות אור לכל יום.

 
  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________