גליון מס' 8 - ספטמבר 2003

הרשת לבריאות ילדינו – רפואה וירטואלית

כתבה: שולה שפרלינג

 

לתוכן העניינים של גליון מס' 8 - ספטמבר 2003

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 שיחה אישית עם טובי הרופאים, מאמרים רפואיים בעברית צחה, הקץ להרטבת לילה ו- eMaMa דואגת לקן המשפחתי.

 

עולם רפואת הילדים מעולם לא היה כה נגיש כפי שהוא כיום, אם זו הפניית שאלה למומחה בתחום או להורה אחר שעובר בדיוק מה שעובר עליך, או אם זה בדפדוף בכמות אינסופית של חומר רפואי נגיש ובשפה ברורה שכולנו מבינים. לפניכם מדריך להתמודדות ראשונית עם בריאות ילדים באינטרנט.

 

בואו לדבר על זה

אחד הדברים החשובים ביותר בנושא רפואת ילדים הוא הפורומים. באתר דוקטורס (www.doctors.co.il) אשר נבנה על ידי חברת קומרקס, ישנם 4 סוגי פורומים שונים המנוהלים על ידי רופאים מקצועיים, שהם מטובי המומחים בתחומם בארץ: פורום רפואה כללית, אורטופדיית ילדים, כירורגייה ילדים והפורום החדש בנושא הרטבת לילה.

חנן זיסו, עורך ומנהל האתר, מוסר כי בחודשים האחרונים חלה עליה גבוהה ברמת הכניסות לפורומים אלו וזאת הן בשל הזמינות המיידית של הרופאים המומחים והן בשל הנוחות של העלאת השאלה בכל זמן שהוא, קבלת עצות מגולשים אחרים הסובלים מאותה הבעיה וכמובן התייחסות המומחה בתחום וזאת לעומת האלטרנטיבה של קביעת תור לרופא בקופת חולים חודש קדימה. כמובן שהפורומים אינם תחליף לפניה לרופא במרפאה אך הם מהווים נדבך חשוב בשיפור זמינות המידע הרפואי. זיסו נהנה לנפץ מיתוס נפוץ לפיו האמהות הן שמטפלות בדרך כלל בבריאות המשפחה, "אנו רואים בפורומים פניות רבות של אבות, המכניסים שאלה במשך היום מהעבודה ובערב נכנסים לבדוק את התשובה שקיבלו. האבות מתעניינים ודואגים לרפואת המשפחה לא פחות מהאמהות". לקראת החגים, זיסו מספר כי באתר הכינו  צרור עיצות וטיפים איך לעבור את החגים בשלום.

 

ד"ר קושניר מספר: "האישה הכי מבוגרת שפנתה לטיפולי הייתה בת 54. כיום אפשר לרפא ילדים כבר בגיל 3.5-4 ולחסוך מהם את המחיר החברתי, הכרסום בביטחון ובדימוי העצמי, אז למה לחכות ולסבול כל כך הרבה שנים".

 

באתר החדש והמבטיח של האגודה האורתודנטית בישראל (www.orthoisrael.org.il) הוקמו 3 פורומים מיוחדים לילדים: פורום אורתודונטיה לילדים ומתבגרים עוסק בין היתר בטיפולים מוקדמים, בעיות גדילה והתפתחות וטיפולים מניעתיים. פורום אורתוכירוגיה ופגמים מולדים בלסתות ובפנים,  ופורום שינים כלואות וטיפול בילד החריג. ד"ר רפי רומנו, מנהל האתר ויו"ר לשעבר של האגודה, מדגיש את הייחודיות של האתר והפורומים הן מבחינת הרמה המקצועית הגבוהה בניהולם של מומחים בכל אחד מהתחומים והן באוסף שאלות ותשובות בנושאים שכיחים. ד"ר רומנו: "מעט מהציבור יודע שכבר בגיל 7 מומלץ להביא את הילד לבדיקה לוודא שהתפתחות השיניים שלו תקינה. בדיקה פשוטה יכולה למנוע צורך ביישור שיניים בעתיד". הגולשים יזכו לקבל תשובות מאורתודונטים המתמחים בתחומים ספציפיים בשונה מרופאי שיניים כללים.

 

המידע יקר מפז

לצד הפניית קושיות לרופאים, יש צורך לא פעם להרחיב את הידע לגבי מחלות או בעיות רפואיות שונות. בסטארמד – פורטל הבריאות הישראלי (www.starmed.co.il), מוקדשת מחלקה שלמה לרפואת ילדים ונוער, בה תמצאו תוכן עשיר בנושאים שונים, החל מהמדריך המלא לתזונת תינוקות, אסתמה, מחלות זיהומיות, ועד למחלות עור וחיסונים. בנוסף באתר מערכת סקרים עניפה בה ענו אלפי גולשים על סקרים בתחומים שונים. באחד הסקרים בשאלו הגולשים האם הפורומים באינטרנט תורמים לבריאות. התשובה הייתה חד משמעית – 81% מ- 300 המשתתפים בסקר ענו "כן".

 

הרטבת לילה ובריחת צואה

בעיה נפוצה מאד שילדים רבים סובלים ממנה היא הרטבה. ד"ר ברוך קושניר (www.kushnir.co.il) מומחה בתחום הרטבה ובריחת צואה, שובר מיתוסים ופותח צוהר למידע על הבעיות ודרך הטיפול בהן. ד"ר קושניר מספר: "האישה הכי מבוגרת שפנתה לטיפולי הייתה בת 54. כיום אפשר לרפא ילדים כבר בגיל 3.5-4 ולחסוך מהם את המחיר החברתי, הכרסום בביטחון ובדימוי העצמי, אז למה לחכות ולסבול כל כך הרבה שנים". באתר תמצאו את המחקרים העדכניים ביותר בתחום מהעולם לצד גישה אנושית וחמה של המרפאה. באמצעות האתר ניתן לעבור אבחון ללא תשלום תוך התייחסות ספציפית לכל ילד. לאחר מילוי שאלון אבחון, רופאי המרפאה יבדקו את התשובות ויחזרו להורים עם מידע ספציפי הנוגע לילדם.

שמו של ד"ר קושניר הולך לפניו וישראלים רבים, המיואשים מהבורות הקיימת בעולם הרפואה בקרב אנשי המקצוע זוכים לקבל מידע וטיפול דרך האתר מכל קצוות תבל. ד"ר קושניר: "ישראלים ששמעו עלינו בחו"ל, ממלאים את טופס האבחון באתר, לאחריו אנו שולחים את ערכת הטיפול בדואר ונותנים הנחיות טיפול באמצעות הטלפון. ההורים יכולים להמשיך את המעקב באמצעות טבלת ההתקדמות האישית באינטרנט ומקבלים מאיתנו פידבקים על קצב ההתקדמות דרך האתר". אכן זהו יופיו של האינטרנט, החוצה גבולות פיזיים ופותח את הידע והאפשרויות בפני כולם.

 

אמא אלקטרונית

למרות שמו של אתר eMaMa (www.emama.co.il) הוא מהווה פורטל משפחתי להורים משני המינים. באתר ישנה מחלקת ילדים מרשימה מאד עם זוית ההסתכלות של הורים הדואגים לשלום ילדיהם ולכן תמצאו באתר צרור מרשים של טיפים והמלצות וכן מאמרים מרתקים פסיכולוגיים מרתקים, כמו אלימות ילדים, הפרעות אכילה, גמגום, דימוי עצמי, דיסלקציה ועוד כתבות תוכן אשר אנו כהורים  מתחבטים בשאלות אלו לא פעם ועומדים אובדי עצות מול ילדינו.

 


הידעת? 81%  מהגולשים מאמינים כי האינטרנט תורם לבריאות.

 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________