גליון מס' 9 - דצמבר 2003

 

בנקאות מקוונת: כסף, סודות והרבה אפשרויות

מאת: מירי רפאלי

 

חזרה לתוכן העניינים של גיליון 9 - דצמבר 2003

גליונות קודמים:

לגליון מס' 8 - ספטמבר 2003

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

 

 

חיסכו 20 שנים של טעויות, בקרו בפורומי שוק ההון השוקקים, קיראו מה חוזים לנו הכלכלנים לשנת 2004, ודבר אחד בטוח, משעמם לא יהיה.

שנה אזרחית חדשה בפתח, הספירה לאחור עוד מעט מתחילה. מה צפוי לנו בשנה הבאה בשוקי ההון בישראל ובעולם? לאן כדאי ללכת ברשת בכדי להרחיב את הידע, לשאול שאלות, ללמוד מונחים בסיסים בהשקעות ועוד. מורה נבוכים לקראת העונה הבוערת.

פצחו את סודות השוק

צביקה ברגמן, מחברו של הספר 'בורסה – פיצוח סודות השוק', הוא משקיע פרטי, הפעיל בשוק ההון למעלה מ- 20 שנה וגם בעליו של אתר www.dbursa.co.il. לדבריו של ברגמן, הבורסה מהווה  ברומטר של המשק וקוראת את השוק קדימה. לדעתו הבורסה בארץ צפויה לעלות לפחות עד סוף הרבעון הראשון של שנת 2004. בסוף הרבעון הראשון המשקיעים צפויים לעשות בדיקה בהאם הציפיות שלהם מהמשק התממשו. אם הציפיות יתממשו אנו צפויים לראות המשך עליות, אך אם לא, הירידות שיגיעו ימחקו את כל העליה של שנת 2004 וחלק מהעליה של שנת 2003. בשוק האמריקאי, מציין ברגמן, שנת 2004 היא שנת בחירות ובשנת בחירות השוק תמיד עולה.  בנוסף,  המשק האמריקאי מראה נתונים כלכליים טובים המצביעים על צמיחה. יהיה מעניין לעקוב אחרי קניות הכריסטמס, שמהווים מדד חשוב לבחינת היציאה מהמיתון. ברגמן מוסיף ואומר כי גם פיגועים גדולים לא יפגעו בכיוון השורי של שוק ההון. אחד הפרקים בספרו מזהיר: "אל תיתנו לכותרות בעיתונים למכור לכם מניות", כלל המוכיח את עצמו כנכון לאורך השנים. חשוב לציין כי צביקה ברגמן איננו יועץ השקעות מוסמך. לכל פעולה בני"ע יש להתייעץ עם יועץ השקעות מוסמך.

דיונים אל תוך הלילה

באתר דיבורסה (www.dbursa.co.il) של ברגמן, תמצאו קהילה פעילה של שוק ההון, בה עוברות אלפי הודעות ביום. הפורומים  הדינמיים ביותר הם שוק ההון הישראלי, מעוף, שוק ההון האמריקאי וניתוח טכני חו"ל, בהם גולשים משקיעים מנוסים כמו גם קוראים פאסיביים אשר באים להתעניין ולרחרח. גיל הגולשים נע בין 18 ל- 80.

חוששים שינסו לעבוד עליכם? ברגמן מרגיע ואומר כי ברגע שמתעורר אצל מנהלי הפורומים חשש להרצת מניות, הם מורידים מייד את הודעות הנגועות. מעבר לכך, ממליץ ברגמן לבדוק את אמינותו של הכותב. אם מגיע מישהו חדש שממליץ על מניה מבלי שיש לאותו אדם היסטוריה של הודעות קודמות, לא כדאי להתייחס להודעותו. בנוסף, כדאי לבדוק כיצד מתייחסים אליו גולשים אחרים ורק אז לשקול אם להתייחס למידע. זה נכון לגבי כל הפורומים ברשת בתחומי ההשקעות ושוק ההון. תרומתם העיקרית של  הפורומים היא להציף מניות ואפשרויות השקעה.

ברגמן מסביר כי האינטרנט קידם את המשקיעים כמה צעדים קדימה. בעזרת הפורומים נוצר איזור מפגש והפריה הדדית וירטואלי, בו ניתן לקבל סקירות יומיות, להעזר בידע של חברי הקהילה, לעיין במילון מונחים, "ואם יש לכם שאלה תמיד תקבלו תשובה" מבטיח מרגמן.

התיק האופנתי לשנת 2004

באתר של בנק דיסקונט (www.discountbank.co.il) תמצאו סקירה מקיפה לפיה ממליצים לכם בבנק דיסקונט להשקיע 30% מסך תיק ההשקעות באפיקים השקליים. מומלץ להמשיך ולהשקיע ברכיב המט"חי 20% מסך תיק ההשקעות כביטוח של תיק ההשקעות. רצוי להשקיע ברכיב הדולרי 75% מהאפיק המט"חי. בבנק ממליצים להמשיך ולהשקיע באפיק המדדי 20% מסך תיק ההשקעות. להערכת כלכלני הבנק, רצוי להמשיך ולהשקיע 30% מסך תיק ההשקעות ברכיב המנייתי, וזאת מומלץ לבצע באמצעות השקעה של 20% בשוק המניות המקומי והשקעה של 10% בשוק המניות בארה"ב. לטענת הכלכלן הראשי של הבנק "אנו סבורים שרצוי כעת להגדיל את המשקל של ההשקעה בשוק המניות בארה"ב ולהקטין במקביל את המשקל של שוק המניות המקומי בתיק ההשקעות, וזאת מאחר והצמיחה הצפויה בארה"ב בשנת 2004 הינה בשיעור של כ-4% וברמת וודאות גבוהה והצמיחה הצפויה בישראל בשנת 2004 הינה להערכתנו, בשיעור של כ-1.5% וברמת וודאות סבירה". המלצות אלו של ועדת ההשקעות להרכב תיק ההשקעות, מתקבלות על בסיס הערכות כלכלני הבנק לאור הנתונים והאינדיקטורים המתייחסים לשוק ההון והן אינן מהוות תחליף לייעוץ הניתן ללקוחות על ידי יועצי ההשקעות בבנק.

בנוסף לסקירות כלכליות, תמצאו באתר של בנק דיסקונט סרגל כלים במדור עסקים, ובו 10 מחשבונים שונים, כלי מידע, מילון מונחים וטפסים שימושיים ותוכלו להרשם לשרות התראות מט"ח ומתכות ולקבל התראות בזמן אמת המתבססות על נתוני ציטוט עדכניים. 

בנק דיסקונט מציע שירותי רשת פיננסיים חדשים, המוצעים היישר מתוכנת Office XP  ו- Office 2003 וכוללים סט של שירותי מידע בנקאיים כגון: מילון מונחים פיננסיים, שערי מט"ח, מחשבונים פיננסיים ועוד. כך שאם למשל אתם משתמשים בוורד לכתיבת הצעת מחיר, תוכלו לתרגם את שערי החליפין של הסכומים והמטבעות המופיעים במסמך.

 משכנתא אלקטרונית

משכנתא הינו מוצר המחייב "מגע יד אדם", יחד עם זאת אין כמעט שרות שהלקוח לא יכול לקבלו דרך האינטרנט. למשל, באתר של בנק טפחות, www.mobile-tefahot.co.il, יכולים לקוחות פוטנציאלים לקבל שירותי מידע ותוכן על הגשת בקשה לקבלת הלוואה, מילון מונחים בנושא הלוואות ומשכנתאות, מדריך לקיחת משכנתא, הסבר על מצב חשבון ההלואה, וכן סידרה של כלים המקלים על תהליך עיבוד המידע בטרם לקיחת הלוואה, כגון: "מחירון  לוי יצחק" המאפשר הערכת מחיר דירה לקונה או למוכר ומחשבונים מקוונים לחישוב ההחזרים על פי סוג ההלוואה.

"השימוש בערוץ האינטרנט כחלק מהבנקאות הישירה, הוא מדיניות מכוונת של הבנק המשלב בין הבנקאות המסורתית לבנקאות ה'וירטואלית' במטרה לשפר את השירות ללקוחות, להגדיל את מספר הלקוחות ולהקטין את מספר הביקורים בסניפי הבנק." , אומר משה פלדמר, מנהל השיווק של בנק טפחות. "הפעילות דרך  הערוצים הישירים מהווה כיום כ- 20% אחוז מפעילות הבנק".

כחלק ממדיניות זו התקין בנק טפחות בסניפיו גם עמדות לשירות עצמי. באמצעות עמדות אלו המבוססות על אתר האינטרנט של הבנק יכולים הלקוחות לחסוך זמן רב ובמקום להמתין בתור, לקבל את המידע או לבצע את הפעולות באופן עצמאי דרך העמדה .

 *הערה - אין במידע המובא בכתבה כדי להוות תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם ואדם בידי יועץ השקעות מוסמך מטעם הרשות לניירות - ערך.

  

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________