גליון מס' 9 - דצמבר 2003

 

מועדון הצילום הוירטואלי

מאת: גלעד בנארי

 

חזרה לתוכן העניינים של גיליון 9 - דצמבר 2003

גליונות קודמים:

לגליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 7 - יוני 2003

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

 

 

 

 

 

 בכתבה הראשונה בסדרה על צילום (גליון מס' 8 של ה"רשת") הצגתי מדריך מתומצת למי שמחפש לרכוש מצלמה דיגיטלית. בכתבה זו אנסה להציג את האפשרויות שהאינטרנט מעניק לצלם הדיגיטלי החובב, ואפילו המקצוען. מהצגת גלריה של התמוחנות שלכם, דרך פורומים ערים, מאמרים מקצועיים ותחרויות צילום.

 

רכשתם מצלמה דיגיטלית חדשה? תתחדשו. עכשיו מה עושים עם התמונות? עד היום הייתם מדפיסים הכל ושמים את הטובות באלבום. אחת לכמה זמן הדודה והדוד היו באים לביקור ואם הייתם זוכרים הייתם שולפים את האלבום וסוחטים מחמאות מגוייסות.

המצלמה הדיגיטלית פותחת אפשרויות חדשות. למדתם איך לפרוק את התמונות למחשב? טוב מאד. עכשיו תוכלו להפיץ כל תמונה באי-מייל לכל רשימת התפוצה שלכם, אבל תוכלו גם לפתוח גלריות משלכם שניתן יהיה להיכנס אליהן מכל מחשב ולבנות אלבום תמונות וירטואלי. למה לשלוח כל תמונה לחוד, כשאפשר לשלוח לינק לגלרייה האישית שלכם ולקבל תגובות על כל תמונה ותמונה? או מה דעתכם להציג את התמונה בפורום צילום, ולשמוע מה יש לצלמים כמוכם להגיד על זה?

מעבר לעובדה שתוכלו לשתף את התמונות שצילמתם, תוכלו לתת ולקבל חוות דעת, לקרוא מאמרים על צילום, להשתתף בתחרויות ואתגרי צילום, ואפילו להשתמש באתרי האינטרנט לגיבוי של התמונות. החוויה הקהילתית אנושית וחמה, וגם ההיבט הלימודי חשוב ועד מהירה תמצאו את עצמכם משתפרים ומחדדים את החושים שלכם לצילום. כך אלה אפשרויות מצוינות, ודבר מזה לא יעלה לכם כסף. אזהרה! צילום דיגיטלי זה תחביב ממכר. זאת עובדה.

 

אז בעצם בשביל מה צריך את האינטרנט?

כמו שציינתי יש לאינטנרט מספר שימושים חשובים לצלמים דיגיטלים. ראשית כדאי שתדעו למה אתם נכנסים. מה השימוש שמתאים לכם? בסופו של דבר, זה בעיקר שאלה של זמן. אם אתם רוצים ומתכוונים להקדיש זמן רב לאינטנרט כדי ללמוד ולהתפתח בצילום, מומלץ לנצל את האפשרויות שהאינטרנט נותן ככל האפשר. אם אתם מחפשים רק נפח איכסון וגיבוי לתמונות, כמובן שפורומים ומאמרים לא יהיו ברשימות המועדפים שלכם. בכתבה אתייחס בעיקר לאינטרנט הישראלי (אם יש דבר כזה), אבל יש אתרים רבים ונפלאים ברחבי האינטרנט, אותם תוכלו למצוא באמצעות מנועי החיפוש השונים.

 

גלריות

 

1.       גלריית יונגד www.jugend.co.il/gallery/index.php

אתר שמפעילה חנות הצילום המובילה בארץ: "האחים יונגד" מת"א. משה מנהל האתר מספר על 3,800 חברים. משה צופה שככל שיהיו יותר צלמים דיגיטליים כך תעלה כמות הרשומים באתר. לאחר הרשמה קצרה, תוכלו לפתוח גלריה משלכם. האתר מציע גלריה פתוחה לצלמים מכל הרמות. לפחות עד שלב זה הגלרייה מסתמנת כמאד איכותית ומושכת צלמים מצוינים.

באתר תוכלו לפתוח גלרייה שמכילה עד 250 מגה (!) לתמונות. הנפח המקסימלי לתמונה הוא 250k כך שחישוב פשוט מצביע על כך שניתן להעלות לפחות 1,000 תמונות לאלבום שלכם. זאת גלרית התמונות הגדולה ביותר באינטרנט הישראלי, שתוכלו לפתוח בחינם.

תוכלו לסווג את התמונות שלכם לתיקיות משנה וקטגוריות שונות ולקבל תגובות וציונים על התמונות שפרסמתם. כמובן שגם תוכלו להגיב ולנקד תמונות של אחרים.

יתרון נוסף בגלריה של יוגנד שהיא תומכת בהצגת נתוני ה-EXIF ׁ(ראו הסבר בבוקסה) בתמונות שבהן זה אפשרי. זה הופך את תהליך הלמידה לשקוף ומרתק.

משה עוקב אחרי הצלמים והצילומים בגלריה ומדווח על לימוד ושיפור מדהים בקרב צלמים חובבים. תוכלו להשתתף באתגרים מתחלפים מדי חודש, כשהזוכים יקבלו לכבוד מלכים, תמונתכ תוצג בעמוד הראשי של האתר למשך חודש ימים (והצגת התמונה באתר ייעודי לזוכי האתגרים). האתגרים מאד איכותיים וידידותיים.

משה מסכם ואומר: "הצילום הדיגיטלי הוא מהפיכה בעולם הצילום. יש יותר מצלמות דיגיטליות, האיכויות במגמת עליה והמחירים במגמת ירידה".

 

2.  אתר Pic -

אתר שמשמש לאלבומי תמונות וירטואלים, שמאוכסנים לפני הדפסה. לאחר הרשמה קצרה, תוכלו לפתוח אלבום שמכיל עד 100 מגה לתמונות. תוכלו לחלק את התמונות לתיקיות משנה וגם לשלוח מהגלרייה להדפסה במעבדה של pic בתהליך פשוט וידידותי. כל גלריה מקבלת כתובת אינטרנט מקוצרת ונוחה לגישה אל הגלריה.

שימו לב, את התמונות שיוצגו בגלריה תראו עם לוגו האתר עליהן ולכן גלריה זו פחות מומלצת למטרות גיבוי התמונות שלכם. יחד עם זאת, אם תרצו להדפיס את התמונות, או להציע לאחרים להדפיס לעצמם תמונות מהגלריה שלכם – זאת בהחלט הגלריה המומלצת.

  

3.  אתר Pbase -

אתר בינלאומי ואיכותי מאד.

לאחר הרשמה קצרה תקבלו לרשותכם נפח של עד 10 מגה לתמונות בחינם, שתוכלו להעלות במשך 30 יום מרגע ההרשמה. האתר מציע ממשק נוח וכתובת אינטנרט מקוצרת לעמוד הבית של הגלרייה שלכם. אין ספק שהיתרון הגדול של האתר הוא במימשק העיצוב שיאפשר לכם התאמה אישית לגלרייה שלכם. תוכלו לבחור צבע רקע, לחלק את הגלרייה לעמודים, אפקטים לתצוגה ועוד. אבל היתרון שאני הכי אהבתי במימשק של Pbase הוא האפשרות להעלות את כל התמונות בגלרייה בקובץ zip אחד, במקום כל תמונה לחוד, מה שיכול לקצר את זמן הקמת הגלרייה בצורה מאד משמעותית. כמו ביוגנד, גם פה יש תמיכה בהצגת נתוני ה- EXIF של התמונות. באתר חברים צלמים איכותיים מכל העולם וניתן לקבל בו תגובות לכל תמונה, ונומרטור שיציין את כמות הכניסות לכל עמוד בגלרייה שלכם. אם תרצו תוכלו לקבל עד 300 מגה לאיכסון תמונות, אם תסכימו להיפרד מ- 60$ בשנה.

 

4. גלריית הפלסטיקה של 'במה חדשה' -  

אתר שמוקדש ליצירה מקורית, ובתוכה גם צילום. האתר מוכר בעיקר בזכות הסופרים והמשוררים הצעירים שלו, ולאחרונה גם בזכות המוסיקאים (יוני בלוך המצוין), והנה גם תחום הויזואל. לאחר הרשמה לאתר תוכלו להתחיל ולהעלות תמונות לאתר ללא הגבלת נפח איכסון. אתם תקבלו כתובת מקוצרת לעמוד היוצר שלכם. קחו בחשבון שהתמונות שלכם לא יתפרסמו מיד (כפוף לאישור פרוצדורלי של אחד מהעורכים באתר). באתר יש מערכת ניקוד, וכל תמונה מקבלת עמוד תגובות משלה. כמובן שגם תוכלו להגיב ולנקד תמונות של אחרים. "במה חדשה" היא אפשרות מומלצת פחות למי שאוהב לצלם את המשפחה, ויותר מומלצת למי שאוהב לצלם כאמירה אומנותית.

 

פורומים 

פורום פרש

הפורום מאייש חברה חובבים, מתחילים וגם כמה מקצועיים יותר. אריאל, מנהל פורום הצילום בפרש, מדווח על יותר מ-400 חברים פעילים בפורום הצילום. לאחרונה עבר פורום הצילום שידרוג מערכות מרשים וניתן להעלות מספר תמונות לכל מודעה ולהוסיף את נתוני ה- EXIF לכל תמונה. יש באתר ארכיון מרשים ובו ניתן למצוא מדריכים מפורטים למושגי יסוד בצילום, טכניקות בסיסיות ומתקדמות ושיטות לעריכת התמונות. את המדריכים כתבו מנהלי הפורום וחלק מהמשתמשים היותר מתקדמים באתר. אריאל מספר שהסיבה העיקרית שלשמה משתמשים הגולשים בפורום היא קבלת עיצות לשיפור היכולות. ואכן הפורום מומלץ  מאד ללמידה והתמקצעות, וגם לקבלת חוות דעת ראשוניות על תמונה. האתר בוחר את "תמונת השבוע" ומקיים אתגר חודשי.

 

פורום צילום תפוז

איריס, מנהלת פורום הצילום, מספרת שפורום הצילום של תפוז קיים קרוב לשלוש שנים ויש למעלה מ-1,500 חברים (מניתוח נתונים שנעשה לאחרונה). לפני מספר חודשים פורום הצילום התפצל לשני פורומים מקצועיים בנושא. האחד להיבטים הטכניים של צילום כמו מצלמות, ציוד נלווה, טכניקות וכו' והשני מותאם למי שרוצה להציג תמונות ולהביע את דעתו על תמונות של אחרים.

איריס מספרת על צמיחה מתמדת בכמות המשתתפים, וניתן לצפות שהצמיחה תמשיך. הפורום איכותי מאד ורוב הצלמים הפעילים בו הם צלמים מגוונים כולל צלמים תת-מיימים, צלמי עתונות, צלמי אופנה, צלמי מועדונים ועוד. מדי פעם חברי הפורום מתארגנים למפגש הכולל הרצאות, סדנאות וצילומים בשטח.

 

פורום צילום Ynet

פורום חדש יחסית שנהנה מהרכב מגוון מאד של חברים. כל תמונה מקבלת פחות תגובות בפורום הצילום הזה, אך אלה שמתקבלות הן לרוב מקצועיות ומרתקות. הפורום מציע לינקים לכתבות בנושא (מאתר ynet) ולאתרים רלוונטיים נוספים. המפרסמים בפורום נהנים גם מהצגת התמונות הנבחרות בגלרייה המיוחדת לפורום. הגלריה מציגה ארסנל צילומים מרשים מאד. גם חברי פורום הצילום של Ynet נפגשים אחת לכמה זמן למפגשי צילום ומשתפים אחד את השני, מעל דפי הפורום, בתוצאות היום המשותף.

 

קבוצות צילום

שתי אפשרויות מומלצות במיוחד, לקבוצות שמתארגנות באמצעות האינטרנט, הן הקבוצה של שלומי ארדיטי במרכז הארץ photo.e-a.co.il (בחינם) ומועדוני הצילום האזוריים בכל הארץ www.guy-olami.com/Program/Prog.htm (בתשלום).

אם ברצונכם למצוא קבוצה באזור מגוריכם אתם מוזמנים לפנות לאחד הפורומים ולחקור לגבי מפגשים שהפורום מארגן.

 

מושגים:

EXIF – Exchange image file format

אלה הם בעצם נתוני הצילום המוטבעים בתןך הקובץ הדיגיטלי. נתונים כגון מהירות התריס, גודל הצמצם ועוד שמורים על גבי הקובץ הדיגיטלי של התמונה. יש אתרים שיודעים לפענח את הנתונים ולהציג אותם בצמוד לתמונה. שימו לב ששינוי בקובץ התמונה עשוי לגרום למחיקת הנתונים מהקובץ.

 

נפח מקסימלי לתמונה

אתרי האינטרנט מגבילים את משקל קובץ התמונה שתוכלו להעלות לאינטרנט. החל מ- 100K ולא יותר מ- 250K ולכן רצוי להקטין אותם מראש. ברוב המקרים לא תזדקקו בעל נפח גדול מזה להצגת התמונות על גבי מסך המחשב בכל מקרה.

 

גודל מקסימלי לתמונה

הכוונה היא לרזולוציית הקובץ בפיקסלים לרוחב, ובפיקסלים לגובה. היחס הרצוי ברוב אתרי האינטרנט הוא 600X800. קבצים גדולים מזה לא יתקבלו על ידי האתרים, או שלא יוצגו כראוי בדפדפנים של הגולשים.

 

JPG

סיומת של קובץ מסוג תמונה. תמונות jpgהן מהנפוצות באינטרנט. הייחוד שלהן הוא בנפח הנמוך שהן תופסות, הודות לטכנולוגיית הדחיסה שלהן. רצוי לוודא לפני שאתם מעלים תמונה, שהתמונה היא מסוג jpg או שאתרים רבים לא יוכלו להציג אותה כראוי.

 

אתגר

מעין תחרות צילום שרבים מהאתרים עושים בין המשתמשים. האתר מציג נושא או משימה לצילום וכל מי שרוצה מציע את האינטרפרינטציה הפוטוגפית שלו לאתגר. הזוכה מקבל בדרך כלל סוג של צל"ש בצורת אייקון שמלווה את ההודעות שלו ככתר מלוכה, לפחות עד שמוכרז זוכה באתגר הבא.

 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________