חיי אישה (קטעים מספר שלא נכתב)

15: ADHD אצל נשים בוגרות - שאלות ותשובות

מאת: חנה בית הלחמי, נכתב ב- 4.8.04

 

חנה בית הלחמי

פרק 1

פרק 2

פרק 3

פרק 4

פרק 5

פרק 6

פרק 7

פרק 8

פרק 9

פרק 10

פרק 11

פרק 12

פרק 13

כל הפרקים הקודמים של

 "חיי אישה"


עוד ב"הדרך למעלה:

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 ADHD אצל נשים בוגרות – שאלות ותשובות לרשימה "נולדתי הרבה פעמים".

 

הרבה תגובות הגיעו אל תיבת האימייל שלי ואל קו הטלפון שלי בעקבות הרשימה, שפורסמה באתר "הדרך למעלה" ובאתר "דוקטורס" במקביל. להלן התגובות, אני אנסה לתת מענה כלשהו לכשעולות שאלות. תודה, מקרב לב, לכולכן על התגובות!

ראוי לסייג ולומר שהתייחסותי אינה מהווה הנחייה, המלצה או מידע רפואי בדוק, אלא בסה"כ ידע סובייקטיבי לחלוטין שצברתי (על עצמי ועל התסמונת) בתהליך לימוד הנושא. לימוד שממשיך גם דרך חשיפות מסוג הרשימה האמורה והדיאלוג הפורה שנוצר עם קוראות בעקבותיה.

 

מי שחושבת שאולי יש לה ADAH, ראוי שתיגש לבצע אבחון מסודר – נוירולוגי או פסיכולוגי – לפני כל פעולה אחרת בנושא.

 

תגובה מס' 1

חנה שלום. הכתבה שלך ערוכה וכתובה היטב אם כי ניכרים סימני חוסר שקט ותזזית מסויימת וקצת חוסר מיקוד וקפצנות. כנראה שבשעת הכתיבה לא היית תחת השפעת הריטלין.

אני כותבת לך כדי לשבח וגם כדי לשאול.מה בעצם עושה הרטילין במבוגרים.

אני מנסיוני בעבודה עם ילדים עם הפרעות קשב יודעת מה ההשפעה.אך במבוגרים לא ברור לי. לקחתי כמה פעמים ריטלין על דעת עצמי (היתה לי חברה רוקחת חסרת שקט ובו זמנית חסרת אנרגיה שאמרה  שלפני שהיא מסדרת ארונות היא לוקחת ריטלין..ולי אמרה שזה טוב לדיאטה.משום שמונע רעב . לא יודעת מה האמת.לי זה   גרם הרגשה רעה יובש בפה ותחושה של חוסר שקט.כך שהפסקתי. מענין מה זה עושה לך..

והאם הצליח להפחית את הפרעת הקשב.

נוסף לכך ניסיתי להגיע דרך הלינק לאתר שאת כותבת בו הדרך למעלה ולא עלה בידי.האם תוכלי להעביר לי.אודה לך... ושוב תודה אהבתי את דרך כתיבתך..כישרונית אין ספק..רק שהריטלין לא ידכא לך דברים טובים...תודה  זהבה.

תשובה

זהבה שלום, תודה על הפידבק. למיטב ידיעתי ריטלין אינו תרופה לדיאטה ואין לקחת אותו ללא מרשם רופא. אני חושבת שכדאי שתעלי את שאלותייך בפורום "הפרעות קשב מבוגרים" בתפוז:

 http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?id=694

ראיתי שם שאלות ותשובות בנושא ואני בטוחה שהנסיון שם רחב ועשיר משלי. תופעות הלוואי שאת מציינת אינן חריגות, למיטב ידיעתי. אני התגברתי על היובש בפה בעזרת טריק פשוט: שתיתי הרבה מים....

להלן שוב הלינק לאתר הדרך למעלה: www.haderech.co.il

 

תגובה מס' 2

שלום חנה

מאחר וקראתי את מאמרך - נולדתי הרבה פעמים- בעצם רציתי להודות לך על הדבר הנפלא הזה

אני בימים אלו נתתי לעצמי דרור והסכמתי לקבל עלי את הדין ויותר נכון את הידיעה שאני סובלת מחוסר קשב וריכוז.

לא אלאה אותך במילים, אני כבר בת 50 וביום ראשון אמעד לרופא כדי שירשום לי ריטלין.

תודה לך על המאמר ואמשיך לקרוא את מאמריך בשקיקה

תודה, ח.

 

תגובה מס' 3

אני בת 36 עם ADHD. לאחר איבחון בני בן ה- 11 בADHD, הבנתי לפתע ש"כנראה" גם אני לוקה בתסמונת מקסימה זו. לאחר בדיקות עצמיות, איבחונים אינספור, קריאת חומר רב ותובנה עמוקה, ניסיתי את הפלא שנקרא ריטלין.  אף אחד אחר לא יבין על מה את מדברת פרט ל"נוגעים" בדבר. אילו רציתי לכתוב את תחושותי בפעם הראשונה שנטלתי ריטלין לא הייתי מצליחה לתאר זאת יותר טוב ממך. דמעות זולגות בעיני.... אינך מבינה (ואולי כן) כמה אני מברכת את אלוהים בADHD   שנתן לי ולבני. כן, גם אני נולדתי מחדש. בזכותו הבנתי עד כמה חיי מרתקים, ומעניינים – גם את הסביבה.
אני כרגע בקריירה שלישית, כנראה אחרונה. ועושה טוב לי ולסובבי.
שוב תודה.

 

תגובה מס' 4

לחנה בית הלחמי שלום רב.

התרגשתי למקרא חויותיך כאשה ADHD. גם אני אשה ADHD, רק שאני ממעטת להשתמש בריטלין, כי הוא איננו מתאים לסוג הפרעת הקשב שלי, אולם כל ילדי נוטלים ריטלין לצרכי לימודים.

אני מנהלת את  פורום "הפרעות קשב ADHD" בתפוז, ושמחתי למצוא כאן קישורים לפורום שלנו.

לידיעתך, יש לנו ספרייה עשירה ביותר על ההפרעה.

אני מצרפת לך קישור על חוויותיהם של מבוגרים ADHD מהפורום שלנו ומפורום המבוגרים המקביל בתפוז. הכל "סיפורים מהחיים":

http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumArticles.asp

?id=201&t_name=t_201&catName=סיפורים%20מהחיים

נשמח מאוד לראותך בינינו כאשה וכאם.

 

תגובות טלפוניות

התגובות הטלפוניות היו ברובן דומות לאלו שהובאו כאן, למעט אחת, של מטפלת מוסמכת (כדי להצניע את זהותה, אינני מציינת מאיזה תחום), שהתקשתה לקבל את החשיפה האישית כמו גם את ההשלכות שעלולות להיות לה על לקיחה לא זהירה של ריטלין ללא התוויית רופא. היא גם ציינה שההתנסות שלי עם ריטלין אינה בדוקה לאורך זמן ואינה משקפת חקר עמוק של תגובתי לריטלין, ומתוך דברי לא ניתן להבין שהחוויה המתוארת תקפה רק לשעות שבהן משפיעה התרופה. האמת היא שאני מקבלת את כל הערותיה ויחד עם זאת הייתי רושמת כעת שוב את אותה רשימה ומפרסמת את החוויה באופן דומה. רגע ה"התגלות", החוויה שבמהלכה ניתן לראות לראשונה בחיים את העולם ממשקפיים של מי שאין לה הפרעת קשב וריכוז, הוא רגע שראוי לתיאור בפני עצמו. היות ואינני מטפלת, רופאה, אשת טיפול מסוג כלשהו – לא חלה עלי חבות המטפלת. אני כן חשה מחויבת אישית ואידיאולוגית לחשיפת החוויה, כדי שנשים נוספות תדענה – אולי מוקדם משלמדתי את זה אני בהעדר מי שתחשופנה בפני את חוויתן – שיש עולם שהן יכולות לשאוף אליו מעבר לגבולות עולמן. במקום הרגיש הזה בו מטפלות עוסקות בפוליטיקה ומוסר רפואיים, אני עוסקת בפוליטיקה ומוסר חברתיים, פמיניסטיים ואישיים. אני מאמינה ששתי הגישות מתחברות יחד לגישה אחת שלמה, הוליסטית, מנצחת.

 

מאמר יפה שמצאתי

שנים עשר טוק טוק:

http://www.maane.co.il/maamar_ADHD.html

מאת ד"ר שי לקס, פסיכולוג קליני

  

לפרקים קודמים של הסידרה

   

______________________________________________