6 טיפים ביתיים לחיים אקולוגיים ולשמירה על איכות הסביבה

באדיבות ר.ק.

 

עוד:

התקפי זלילה

הרזיה ללא דיאטה

לרזות ללא מאמץ

אומגה 3

קריסטלים

הצבעים

טיפול על פי חמשת האלמנטים

כואב זה לא אומר שאת לא מאושרת

תרפיה רוחנית

אנרגיה ושיטות טיפול

שיטת פאולה

יוגה צחוק

בהיותי כלה

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

הימים ימי בצורת קשה. "ישראל מתייבשת", זוכרים? את הנחלים שלנו, מתברר, מזינים מים שנשאבו מהכנרת ולא ירחק היום שהמים שיזרמו בהם יהיו בכלל מי-ים מותפלים. ואולם, סוגיית התמעטות המים היא רק עוד סעיף (לא קטן אמנם) בבעיה הגדולה, הרחבה. הגלובאלית.

 

כדור הארץ, אותו כדור שלא כדאי לשחק איתו, מאבד בעשורים האחרונים את האיזונים העדינים שפעלו בו מיליוני שנים. יערות גשם עתיקים שסיפקו לו חמצן במשך דורי דורות נכרתים בידי האדם, כלומר: אנחנו ומכונת הכסף הבלתי נלאית שהמציא - המצאנו. ההתחממות הגלובאלית, אבדן עתודות הנפט, מינים רבים שהולכים ונכחדים או נמצאים בסכנת הכחדה, אסונות טבע כבירים – כל אלה הם סימנים ברורים ומאיימים, שלא ניתן עוד להתכחש להם: אנחנו נתונים בתקופה של שינויים דרמתיים. אולי בראשיתו של עידן חדש בפלנטה.

 

לקחת אחריות

ייתכן שבלי שנהיה מודעים לכך, אנו נמצאים כבר עתה בעין הסערה של השינוי האטמוספרי. האקלימי. אין לנו לאן לברוח. אנחנו חלק מזה. אחראים לזה, כל אחד בקטן במידה לא מבוטלת. וכן – אנחנו יכולים  לעשות משהו כדי לעצור את ההתדרדרות או לפחות להסית אותה לכיוונים נשלטים יותר.

 

יש לנו תפקיד במערך הגלובאלי הזה, אדיר המימדים. אנחנו לא רק עוד פרט קטן ונטול משמעות. להיפך. מהפכות, כדרכן של מהפכות, מאז ומעולם החלו מלמטה. מהאדם הקטן. הפשוט. מהשינוי בתפיסותיו והרגליו. הצעד הראשון בדרך לשינוי כרוך בהבנה שאנחנו חלק מהמפלצת האדירה, המדרדרת את הכדור אל עבר השינוי הדרמטי באקלים ובמשאבי הטבע. ואחרי שהבנו והחלטנו שמהיום ננהג אחרת – מה נעשה? לפניכם חמישה טיפים יומיומיים לשינוים שיתרמו את חלקם למאמץ:

 

1.   לחשוב באמת על כל טיפה – המים, זו כאמור הסוגיה הבוערת מכל. ולכן אנחנו באמת חייבים להבין שיש לנו אפשרות לשלוט בכמות הבזבוז. טוב יעשה מי שחי בבית פרטי ויצור לעצמו ניקוז למי המקלחת והכיור לכיוון החצר. זה עשוי להיות גם הפתרון לכל הדשאים המתייבשים והפרחים הקמלים. מקלחת בשיטת הדלי (באקט), הנהוגה במזרח הרחוק בכלל והודו בפרט, עשויים לחסוך רבות: מסתבר שכדי להיות נקיים וריחניים אנחנו לא צריכים יותר מדלי אחד של מים חמים! בעיקרון הרעיון הוא לחשבן למים כאילו היו חשבון העובר ושב שלנו. אנחנו כבר במינוס אדיר. ואין ברירה: צריך לקצץ.

2.  הפרדת אשפה – מה שנהוג באירופה וקנדה כבר שנים רבות הוא אצלנו כמו חלום רחוק: האפשרות להפריד בין האשפה היבשה (בעיקר מיכלי פלסטיק, בקבוקים, עטיפות מזון, ניירות וכו) לבין אשפה רטובה: קליפות פרי וירק בעיקר, גבינות שהחמיצו, תבשילים שהגיעו לסוף דרכם). החשיבה הפשוטה העומדת בבסיס ההפרדה: האשפה הרטובה מכילה אינספור יתרונות להזנת האדמה במינראלים ובמשאבים. במקום לבזבז את האנרגיה הזו ולשפוך אותה לפח – נחזיר אותה לאמא-אדמה ונעזור לה בכך. ניתן לעשות זאת גם בבתים משותפים את האשפה היבשה נוכל לזרוק בפחים השכונתיים (חוץ ממה שניתן למחזור כמו בקבוקי פלסטיק ודומיהם). עבור האשפה הרטובה נכין בור עמוק בחצר הניתן לכיסוי עם מכסה למניעת זבובים.

3.   מחשוב -  המחשב הביא עמו בשורות רבות, אבל על האקולוגית שמבניהן לא נתנו עדיין את הדעת ברמת הביתית, או לפחות: לא מספיק. כל הניירת שנאגרה עד כה בקלסרים וסתמה את הבית יכולה להיסרק ולעלות על המחשב: מסמכים, תעודות, תמונות ישנות שלנו של הורינו ושל אבות אבותינו - יכולים לעבור, בהתאם לחשיבה האקולוגית, אל המחשב. הם יהיו נגישים פי כמה ויעזרו לנו למזער את הזיהום ואת השימוש בחומרים שהכנתם עולה בחיי עצים רבים. שלא להזכיר את ההיבט העיצובי של המעבר למחשב: הבית עשוי לקבל מראה אוורירי ומעודכן כמעט כמו במגזיני בית ונוי הכי מודרניים.

4.    צריכה מחושבת -  בתור התחלה אפשר רק לשם לב מהיכן באים המוצרים שלכם. צרכן מודע ואקולוגי מעדיף לקנות מיצרן או שהוא מכיר ועדיף שכנו או קרובו. כנ"ל לגבי הזמנת בעלי מקצוע או נותני שירותים אחרים שאתם נדרשים להם. למשל, במקום להלעיט את מכונת הכסף של חברות הקוסמטיקה הגדולות, רכשו מיצרני קוסמטיקה ביתיים מוצרים בריאים, בטוחים וטריים פי כמה. גם את תכולת המזווה שלכם תוכלו להפוך לאקולוגית ולאורגאנית כמעט מבלי להוסיף להוצאות: אפשר להצטרף לאחד מהקו-אופים האורגאניים הקיימים ברחבי הארץ (תנועה ההולכת ומתרחבת בהתמדה) ולהתחיל לקנות תוצרת אורגאנית ישר מהיצרן. כך תמנעו את פערי התיווך שבין היצרן לצרכן ותתרמו גם למניעת הזיהום הכרוך בהובלה, אחזקה וכו'.

5.   שקיות בד במקום ניילון – שינוי קטן אך משמעותי לזיהום הסביבה יהיה המעבר לשימוש בשקיות בד. כמות שקיות הניילון שאנו מביאים איתנו הביתה מהסופר או מהירקן מצטברות להררי פלסטיק בלתי מתכלה. במקומם – שפע שקיות בד (בהשקעה חד פעמית וקטנה) עשויים להקל משמעותית על העומס.

6.  העדפת הרבה פעמי – כל מה שקשור להיגיינה: תחבושות, טיטולים, מסירי איפור ועוד הם מוצרים לשימוש קצר מועד שלטבע לוקח אלפי שנים לעכל ולהעלים. לא חבל? את כל אלה ניתן להמיר למוצר רב פעמי, מתכבס העשוי מכותנה נושמת ואורגאנית. זה טוב לעור הגוף. זה טוב לאדמה.

 

לסיכום –

מצבו העגום של כדור הארץ שלנו נותן את אותותיו בכל פינה. ניצנים ראשונים של תנועות נגד המכונה הקפיטליסטית הדורסנית השודדת את משאביו, כבר נראים מכל עבר. הבחירה שלנו – אם להצטרף למאבק ולהיעשות מודעים לכל מהלך צרכני שלנו, ולשאול את עצמנו האם הוא הכרחי הוא צו השעה. אנחנו לא יכולים להגיד: אחרינו המבול. הוא כבר כאן.

 

מה דעתך?תגובות: הגיבי על הכתבה             מעניין? שילחי לחברה

 

 

_______________________________________