עובדת עצות

(עצות לעובדת המתלבטת)

4. להתחיל את הדרך בסיפוק

מאת: ד"ר מירה חניק

 

עוד ב"עובדת עצות":

1. הטרדה והתנכלות

2. רומן בעבודה

3. לעבוד עם נשים

על הטרדה מינית

הטרדה מינית - מה לעשות

שאלה:

שלום, אני בת 20, משוחררת כבר 4 חודשים. ישר אחרי שהשתחררתי מצאתי עבודה כמזכירה בחברת היי טק קטנה. עבודתי מסתכמת בכמה טלפונים ליום , מדי פעם להכין קפה וזהו בערך. זו עבודה די משעממת ולא כל כך מתאימה לגילי הצעיר. הגעתי למצב שאני יושבת במשרד חמישה ימים כל שבוע ומרגישה בזבוז, כבר נראה לי שלעבוד במלצרות יהיה יותר מעניין. ההתלבטות היא קשה בגלל שהאנשים פה ממש טובים, מתייחסים אלי יפה ועבודה כזאת בקורות חיים היא נכס בגילי. ובמלצרות מצד שני לא בטוח שיהיו לי משמרות כל יום והשכר כמובן יהיה נמוך משמעותית.
 

בכלל מאז שהשתחררתי אני לא כל כך מוצאת את עצמי, אני לא עושה טיול אחרי צבא כי אין לי כסף וכבר התקבלתי לאוניברסיטה (אני מתחילה באוקטובר), נסענו עם החבר לאילת ל-4 ימים, היה נחמד אבל לא הרגשתי שום התעלות רוח לאחר מכן.
בגדול אני מתארת את המצב רוח שלי כ"עצוב" רוב הזמן.
איך לצאת מהקטע הזה ולהרגיש יותר סיפוק בחיי?
 

תשובה:
שלום לך,
את מתארת מצב של "בין העונות" - אחרי צבא, לפני לימודים, ועם תפקיד שלא ממצה את היכולות שלך, ושואלת "איך לצאת מהקטע". אשתדל לענות לך אחת אחת על הסוגיות שהעלית:
 

א. את בקושי סיימת את השירות הצבאי וכבר מצאת עבודה והתקבלת לאוניברסיטה. רק על כך מגיע לך צל"ש גדול, משום שרוב חברותיך האחרות לא יודעות מי הן, ואין להן מושג מה הן רוצות לעשות בחיים, שלא לדבר על כך שעדיין לא התחילו להירשם ללימודים. אז לדעתי, את כבר בדרך הנכונה.
 

ב. לגבי עבודתך, מישרה של מזכירה בחברה קטנה, בתפקיד שאינו דורש מאמץ מיוחד, יכולה להיות מתאימה ומועילה מאד בזמן לימודייך. אולם, את צריכה לחשוב מה מטרת העבודה: האם היא תשרת אותך כדי להרוויח שכר טוב שיממן את לימודיך ואת מיחייתך? אולי בתקופת הלימודים כבר תעבדי מישרה קטנה יותר, ואז לא תרגישי שאת מבזבזת יום שלם בכמה טלפונים וכוס קפה? האם את יכולה לבדוק עם המעסיק שלך אם הוא מעוניין "לנצל" טוב יותר את כישורייך? האם ניסית לדבר עם הממונה עליך לגבי הרגשתך? מה הוא אומר?
 

ג. לדעתי, יכול להיות ש"עצוב" לך משום שאת נמצאת בתקופת מעבר "בין לבין" - כבר לא במסגרת הצבאית אבל עדיין לא לומדת. את חדשה במקום העבודה, וזה לעיתים מצב לא כ"כ נעים. עד שתתאקלמי ותתחילי ללמוד, את צריכה לאפשר לעצמך תקופת מעבר: לנוח, לבלות, לצאת לעוד חופשות, להתאוורר. אם את מרגישה שה"עצבות" מתגברת עליך ומפריעה לחייך, אולי כדאי לך לשקול לפנות לרופא המשפחה שלך ולבקש עזרה תרופתית - רק עד שתרגישי טוב יותר או שתתחילי ללמוד.
 

ד. אם יש לך מישרה בטוחה בהייטק, אני לא הייתי מציעה לך לעבוד למלצרות - עבודה שוחקת ומעייפת בצורה לא רגילה, ומשופעת גם בהטרדות מיניות וניצול מחפיר. למרות שאולי חלק מחברותייך יחלקו עלי, אני אומרת זאת מתוך ניסיון של אם לילדים בגילך. בשלב של לפני תחילת לימודים, הביטחון התעסוקתי יכול להעניק לך יציבות ותחושה של עוגן לפחות בתחום חשוב אחד - הכספי. אבל מצד שני - אם לא טוב לך במשרד בו את עובדת, את יכולה להשתמש בעצם העובדה שעבדת בו כמנוף לחיפוש עבודה במקום דומה - אבל עם "תוכן" רב יותר.
 

מאחלת לך הצלחה וכל טוב,
ד"ר מירה חניק

יועצת ומאמנת אישית

  שילחי לנו תגובה                                           מעניין? שילחי לחברה

   
______________________________________________