הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

התחברות גברים לצד הנשי – מה זה אומר על הנשים?

מאת: רות אילת

18.12.06

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

 

יש גברים שמשבחים עצמם בכך שהתנהגותם השתפרה משום שהם התחברו לצד הנשי שלהם.

אותם גברים (שדברתי איתם) טוענים שלנשים תכונות טובות יותר מהגברים: כמו למשל, נינוחות, הקשבה, פיוס, אי לוחמנות וכו'.

לכאורה לפנינו, הנשים, התגשמות משאת נפשנו: גברים מבינים. אך שלא נטעה, עצם ההגדרה של מה זה הצד הנשי, יוצר סטיגמה של איך אישה צריכה להתנהג. סטיגמה זו דומה, מן הסתם, לסטיגמה שגורמת לנו הנשים למעמדנו הנמוך יותר בעיני הגברים. לכאורה, נפלא, הגברים מכירים ב"עליונותנו", אך אליה וקוץ בה, הנשים בעולם האמיתי אינן עומדות במבחן ההגדרות הטובות של הצד הנשי של הגברים.

 

יש כאן טעות אופטית.

תכונותיה הטובות של אישה שהיא ותרנית, רכה, מתחשבת, נובעות מכך שהיא מודרת ממוקדי העוצמה הפוליטית ולכן יכולתה להשפיע היא בדרכים שאינן גבריות ולפעמים מכונות ערמומיות, הונאה, נכלים, כלומר, שימוש בעוצמה של החלשות* וכד'. (*אין נשים חלשות אלא נשים מוחלשות בשל היעדר היכולת לקבוע את עתידן הפוליטי-חוקי שיש לו השלכות גם במקומות העבודה בכוחות עצמן כי הן מודרות ממוקד קבלת ההחלטות בכנסת ובממשלה – החוקים נקבעים בסופו של דבר בהצבעה של הגברים בשל הרוב שיש להם בעת הצבעה לגבי קבלת ההחלטות ואישור כל דבר שזז בכנסת או בממשלה).

 

אי לכך גבר "שמתחבר" לצד הנשי שבתוכו – עושה שימוש נבון ביותר באותן תכונות של המוחלשות כדי להעצים את כוחו – גבר משופר בעל יכולת גבוהה יותר מגבר רגיל. והוא כה משכנע שגם הנשים נמשכות בקסם העדין, הרגוע, הפייסני ומקבלות את דעתו של הגבר שמכתיב שוב בסופו של דבר את דעתו והחלטתו לנשים.

 

אין כאן שיתוף פעולה אמיתי, אין כאן הבנה לזווית הראייה של הנשים אלא שימוש בכלים נוספים להשגת עוצמה ויכולת הכרעה בדרך נעימה וקלה בהרבה. זו תגובת הנגד המתוחכמת של הגבר החדש, הונאה גברית בעידן הלוחצני של התחזקות התודעה של הנשים למעמדן, זכויותיהן ורצונותיהן.

 

צד נוסף למטבע הוא השאלה – והיכן זה משאיר את הנשים שנוהגות ביד החלטית? האם הן מתחברות לצד הגברי שלהן?

הבעיה שהתחברות הגבר לצד הנשי נתפס כדבר חיובי, ואילו התחברות האישה לצד הגברי נחשב לדבר שלילי.

כך שלגבי הגבר – זו פריבילגיה עם רווחים בצידה, ואילו לגבי אישה – זה הכרח להיות אישה על-פי מודל שאם היא אינה עומדת בתנאים שלו היא נחשבת לגברית, תוקפנית וכיו"ב עוד תכונות גבריות שנתפסות שליליות.

 

רות אילת

דוקטורנטית במדע המדינה אונ' ת"א

ומוציאה לאור

 

 

 מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

 

__________________________________________