הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

מה לנוחיות ולנוכחות פוליטית?

מאת: רות אילת

15.4.07

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

שני גברים עומדים להתחרות. הראשון סוחב על עצמו חולצת טי שרט ואילו השני ילד בן 3 – מי מבין שניהם יגיע ראשון לסוף המרוץ? ברור שאין צורך לענות, זו שאלה רטורית.

 

כאשר לשני בני-הזוג יש מכונית אחת ובדרך-כלל הגבר הוא זה שמשתמש במכונית המשפחתית כדי להגיע לעבודה – המשמעות היא שבת-זוגו צריכה להשתמש בתחבורה ציבורית או לבקש טובות מאנשים אחרים – אם אין תחבורה ציבורית ואף אחד משכניה לא נוסע בכיוון שלה – היא מנועה מלצאת לעבוד מחוץ לביתה.

כדי להמחיש טוב יותר את הצורך בניתוח מגדרי נפרד לנשים ולגברים – (להזכירכם שכל אחד מהמינים הוא מחצית האוכלוסייה ואחראי להקמת דור ההמשך שהוא המשאב הגדול ביותר של המדינה וזכאי למילוי צרכיו) נפנה לניתוח מעמיק של ההבדל הפיזיולוגי בין גברים לנשים דרך תאי הנוחיות. (בכוונה כתבתי נוחיות ולא שירותים – כי כוונתי הייתה שתתייחסו למשמעות של נוחיות מתוך תחושה של משהו שאמור להיות נוח ולא משהו שמספק שירות).

 

מי לא מכיר את התור (שהוא ממש לא נוח ואפילו משפיל) לפני חדר הנוחיות של הנשים כאשר הגברים חולפים על פניהן בין בדרך להטלת הצרכים ובין בדרך בחזרה לאחר ביצוע המשימה. נדיר שזכיתי לצפות בתור אצל הגברים.

נפנה לניתוח:

 

המבנה הפיזיולוגי של הזכר האנושי מאפשר לו להטיל את צרכיו הקלים בעמידה ולכך מיועדות המשתנות. ואילו הנקבה האנושית נדרשת לצרכיה לתא.

וראו איזה פלא – התקן הממשלתי אכן הכיר בהבדל אך לא עשה שיעורי בית. התקן בבניית מבנים ציבוריים ביחס של תאי נוחיות של הזכרים האנושיים והנקבות האנושיות הוא יתרון של שליש לתאי נוחיות לנקבות, ולזכרים יש משתנות שאין לנקבות (כי אין להן שימוש במתקן כזה).

 

האם זה היחס המתאים לצרכים השונים של אזרחי המדינה השווים בזכויותיהם? (להזכירכם שהנקבות והזכרים הם חצי מהאוכלוסייה שאחראים להעמדת דור ההמשך שהם המשאב הגדול ביותר של המדינה ויש לספק לכל חצי מהאוכלוסייה בדיוק את מה שהיא צריכה). אם הנקבות האנושיות אינן יכולות להתפנות אלא אך ורק בתאים ואילו והזכרים האנושיים יכולים להתפנות גם בעמידה כשהשימוש שלהם בתאים הוא מצומצם ביותר הרי היחס הנדרש הוא תא נוחיות אחד לזכרים אנושיים על 10 תאי נוחיות לנקבות אנושיות – כך התור לנוחיות של הנשים והגברים יהיה שווה – אף אחד ואחת לא יעמוד ותעמוד בתור.

 

בוחן מגדרי זה שנראה כביכול כמשהו שלא נעים לדון בו הוא בדיוק הבוחן שכל אספקט מחיינו צריך לעבור הבחנה מגדרית כך ששני חצאי האוכלוסייה יזכו לנוחיות שווה בחייהם. במצב הנוכחי הגברים מופלים לטובה, כך גם באספקטים אחרים של חיינו. למשל תקציב הבריאות אינו מכיר עדיין במלואו בהבדל הפיזיולוגי בין המינים ובנטל הרב יותר שיש לנקבה האנושית בהקמת דור ההמשך. כך גם בתחבורה ציבורית והרשימה ארוכה.

 

נראה שהבעיה היא שהמחוקק, הכנסת, מאוכלסת על-ידי רוב גברי שלאחר הסברים מפורטים והדגמות רבות, נדמה שיותר משאינו מבין, אינו מוכן להראות שהוא מבין שיש הבדל בצרכים של שני השותפים השווים במספרם באוכלוסייה. יש לשאול מה האינטרס של הגברים בשלטון לאמץ גישה של מבחן מגדרי? מה הרווח עבורם? מה יניע את הגברים (גם מבלי להגדיל את התקציב) לשנות את התקן ולהעביר תאי נוחיות מהנוחיות של הגברים לנוחיות של הנשים? הרווח הוא רק של הנשים אבל הן הרי לא שם כדי לשנות את התקן.

 

רות אילת

דוקטורנטית במדע המדינה

תלמידת משפטים

 

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

__________________________________________