הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

ברבי - קן הוא לא אמיתי!

מאת: שולה פרסלר

9.5.2007

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

בעידן בו הברבי הפכה מודל לחיקוי, כמעט כל ילדה חולמת להיות ברבי: בלונדינית, גבוהה, עיניים כחולות, עור חלק, שיער ארוך מסודר, חיוך של נסיכה וכן, איך תיתכן ברבי ללא קן, ברבי הבן, אותו נסיך החלומות שמאפשר את ה-BMW  בחניית הווילה עם הבריכה הפרטית וכל השאר?!

 

אז בנות באמת חושבות שאם הן תהיינה יפות, מחוייכות ובעיקר שקטות, יהיה להן הכל. ואיפה הכל מתחיל? מרגע הלידה, אפילו עוד קודם לכן, טרם הלידה, בקניות לנסיכה שבדרך. אז הכל ורוד וסגול, והכל שמלות מלמלה וסיכות שיער יפות. ובדמיון רואה אמא איך היא מלבישה את התינוקת (הדוגמנית העתידית) ואיך היא מסדרת את שיערה הארוך וכך מבלי לשים לב, או שכן, גודלת ילדה שעיסוקה העיקרי הוא במראה שלה. דווקא בשנים הראשונות, השנים בהן מתפתח הביטחון העצמי, הדימוי העצמי, דימוי הגוף, האופי וחשוב מכך – המוסר, דווקא בשנים האלה מכוונות ילדות אלה למראה החיצוני שלהן.

 

אמהות רבות מייחלות שביתן תוולדנה יפות, גבוהות ובאמת ובתמים חושבות שכך תצלחנה בחיים. כי "הנה הבת של השכנה יפה ולא למדה ואין להורים שלה כסף, אבל תראי מה היא "תפסה"?! איך את חושבת שהיא הצליחה? בזכות היופי שלה" תאמר חברה אחת לשניה. "אז למה להשקיע כל כך הרבה בלימודים כשאפשר לפתור הכל בשמלה יפה?!" תוסיף החברה את "פניני החכמה".

 

בואו לא נהייה תמימים, יופי עוזר. אני חוזרת ואומרת, עוזר, לא עושה, לא פותר, לא מסדר, אלא עוזר!!!  ומה אחר-כך?! מה תציג הילדה היפה של אמא, לאחר שהציגה את חיצוניותה? אוווו אז היא בבעיה, כי את זה אמא לא הסבירה לה. אולי משום שהיא בעצמה גדלה כך. אמא לא הסבירה לה שהחיים לא מתחילים ומסתיימים במראה חיצוני, אמא לא הסבירה לנסיכה הקטנה שהמראה חיצוני משתנה עם השנים. אמא לא הסבירה למקסימה היפה שלאחר שתציג את האני החיצוני, תצטרך  היפיפיה גם לדבר, כן כן, גם לדבר ורצוי שיהיה לה מה להגיד. כי עידן ה"תהיה יפה ותשתקי" הוא פאסה.

 

החמודה היפיפיה, באמת לא מבינה מה השתבש, איך סביב הילדה הכי יפה בגן, זו שכולם רצו את חברתה, יש פתאום סביבה כל כך הרבה נערות בוועדת בית ספר, עסוקות בפעילות חברתית, הולכות לצופים, נפגשות בקונסבטוריון, ממהרות לחוגים ואילו היא הולכת עם אמא לקניות ונפגשת עם החברות להראות את בגדי הנסיכה החדשים. הבנות מסתכלות עליה, על הנסיכה, זו שאמה לא השכילה להבין שאחנו דור חדש, דור של הצלחה, הישגיות, תחרותיות, דור של בנות עם בשורה חדשה, נלחמות על שוויון, על זכויות, על חיים מלאים, איכותיים.....  והרי בגדים לובשים כולם, יפים יותר, יפים פחות. זה עדיין רק כיסוי.

 

וכך, גדלה הנערה והופכת לאישה, עדיין יפה, עדיין ברבי של אמא, אך ללא קן. כי נסיך החלומות קן נמצא על מדפי חנויות הצעצועים ולא בחיים. אותה אישה יפה, פוגשת בחברותיה שבנו כבר קריירה וחיים מלאים, כל אחת בעיסוקיה ובמרתון להצלחה, מחוייכות ומסופקות ואילו היא, עדיין מחכה. לאותו קן שלא בא, אותו ברבי הבן שמתעכב לבוא ולהוביל אותה לחלום שלה, או יותר נכון, לחלום של אמה.

 

ובכן, אין בכוונתי להוציא את ברבי מהמדפים (גם אין לי את היכולת, כך שאין כאן בחירה). אני חושבת שמשום שהיא קיימת מימלא, ניתן דרכה ללמד הרבה דברים חשובים בחיים, למשל את ההבדל בין חלום למציאות, בין עיקר לטפל, בין מראה חיצוני למראה פנימי. הכל עניין של מידה. ברבי יכולה להיות בחדר משחקים לצד משחקים המקנים כלים להתפתחות רגשית, נפשית, מוסרית וכו'. אנו כהורים נותנים את המשקל הרצוי לכל דבר שלילד יש גישה אליו. יותר מכך, אנו אף בוחרים למה ילדינו יחשפו, אז בואו נעשה שיקולים נכונים המתאימים לזמן החדש. עד שילדינו יגדלו ויהיו מסוגלים לקחת החלטות עצמאיות, נקח בחירות נכונות עבורם.

 

אנו מתעברות, יולדות, בוראות אדם!!! אז למה להופכו לצעצוע. הוא בן-אדם. תפקידנו כהורים לתת לילדינו את הכלים להצלחה בחיים. אנחנו מגדלים את דור העתיד ולעיתים לא תופסים את גודל האחריות. את גודל היצירה.

 

הפניה היא לאמהות, בשל היותן נשים בחברה גברית. אולם הייתי רוצה להאמין שהיא מתאימה גם לאבות שרואים בבנותיהן כמי שיכולות להצליח לא פחות מבניהם ואפילו יותר! כי הן אכן יכולות, אם רק נוביל אותן להצלחה, אם רק נגדל אותן להאמין ביכולות שלהן.

 

 

 

 

 

 

 

 

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

__________________________________________