הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

אישור עסקת הטיעון- התעלמות מופגנת מהנפגעות

מאת: שדולת הנשים בישראל

26.2.2008

 

 

עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

שדולת הנשים בישראל:

אישור עסקת הטיעון- התעלמות מופגנת מהנפגעות

 

 שדולת הנשים בישראל מצרה על החלטת בג"ץ לאשר את עסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר, משה קצב.

הבוקר אישר בג"ץ את עסקת הטיעון שנחתמה עם קצב, ובכך דחה את העתירות שהגישו בחודש יולי האחרון שדולת הנשים בישראל וארגוני נשים נוספים כנגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה, לחתום על עסקת טיעון עם הנשיא לשעבר בגין עבירות המין שיוחסו לו.

 

בארגון שדולת הנשים בישראל הביעו הבוקר אכזבה מהחלטת בג"ץ. עו"ד יפעת מצנר משדולת הנשים, אשר הייתה בין העותרים כנגד העסקה, אומרת כי עסקת הטיעון מהווה פגיעה חמורה באינטרס הציבורי בכלל,  ובזכות הטיעון של הנפגעות בפרט. לדבריה, אישור עסקת הטיעון מהווה גושפנקא של בית המשפט העליון להחלטתו התמוהה של היועץ המשפטי לממשלה להגיע לעסקת טיעון שאינה משקפת את חומרת העבירות ואת טיוטות כתב האישום שגובשו כנגד הנשיא לשעבר.

מצערת העובדה  כי בית המשפט העליון לא מצא לנכון לקבל את הטענות הרבות שהעלו ארגוני הנשים, וביניהן: פער בלתי מוסבר בין טיוטות כתבי האישום לבין עסקת הטיעון, חוסר סבירות קיצוני ופגיעה בעקרון השוויון, הצגת העובדות באופן מגמתי, התעלמות מהתקיימות יסודות עבירת האונס כלפי א2, אי מתן ביטוי לניצול יחסי המרות, פגיעה יסודית בזכות הטיעון של המתלוננות וכן שיקולים זרים והפרת הסדר הטיעון מצידו של קצב.

 

לדברי עו"ד יפעת מצנר: "אישור העסקה רומס בגסות את "חוק זכויות נפגעי עבירה" -חוק הנותן מעמד מיוחד לנפגעות עבירות מין ומחייב להשאיר אותן בתמונה, לערב אותן ולקחת את סבלן בחשבון לכל אורך הדרך. למעשה, אישור העסקה פגע אנושות בחובה החוקית לתת זכות טיעון למתלוננות לפני הגעה לעסקת טיעון בעניינן". 

 

עוד מוסיפה עו"ד מצנר, כי היא מקווה שההחלטה לאשר את עסקת הטיעון לא תשפיע לרעה על נכונות נפגעות תקיפה מינית להתלונן כנגד תוקפיהן, בין אם במקום העבודה או בכל מקום אחר.

 

 

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

 

________________________________________