הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

הורים! התעוררו, למען ילדיכם!

מאת:  נגה מרון

24.6.2010

 

 

עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

יש המון אמהות כמוני שלא פעם התחשק להן לכתוב לשר החינוך מכתב מלא מרירות ורוגז על מה שקורה בבית הספר שבו לומדים הילדים שלהן, ויש כאלה שגם התיישבו ועשו זאת. אבל מכתבים אלה אינם מפתיעים את השר. הוא ואנשיו מכירים היטב את קוצר ידם של המחנכים והמנהלים להשליט סדר ומשמעת ולמנוע אלימות בבית הספר. נציגי המורים יושבים כבר שנים על המדוכה הזאת ביחד עם הנהגת משרד החינוך, מדברים ומדברים אך המצב רק הולך ומחריף.

אולם הבעייה הממררת את חיי המורים ופוגעת קשה בחינוך התלמידים לא תיפתר כל עוד לא יימצא הפתרון החינוכי המתאים לקומץ קטן של תלמידים מופרעים, שבהם יש לטפל טיפול מיוחד. הם אלה שמקימים את המהומה ומשמשים דוגמא לאחרים, ולמעשה כך הם מבטאים את היא זעקתם הנואשת לזכות בתשומת לב. לרוב מדובר בילד בעייתי אחד או שניים בכיתה, שניתן לטפל בבעיותיו בכיתה קטנה של 8-10 תלמידים, עם מורה וסייעת שהוכשרו לחינוך מיוחד. כיתות כאלה קיימות ברוב בתי הספר, והמדינה משקיעה בהן משאבים ניכרים. התלמידים שהועברו אליהן זוכים לטיפול צמוד ומסור המאפשר להם להתבטא ולהתפתח כל אחד על פי יכולתו ומגבלותיו. הצרה היא שהורים רבים מאלה שלאסונם ילדם אובחן כזקוק לכיתה כזאת, מונעים ממנו את הזכות הזאת. הם מעדיפים לטמון את ראשם בחול ולהשלות את עצמם שילדם יהפוך לילד רגיל כמו כולם, אם ילמד בכיתה רגילה, ואף שאובחן כזקוק לכיתה מיוחדת הם מתנגדים להעברתו.

 

אפשר להבין את מצוקתם של הורים שגורלם המר להם, אולם אי אפשר לקבל את כניעת משרד החינוך ללחצם הבלתי מוצדק בעליל. כל ילד מתפרע שאינו מסוגל לקבל את כללי המשמעת הנהוגים בכיתה נורמטיבית פוגע בזכותם הבסיסית של כל הילדים האחרים ללמוד באווירה תרבותית וללא בזבוז של חלק ניכר מהשיעור על השלטת סדר בצעקות ובאיומים.

כך קורה שמספר קטן של הורים לילדים בעייתיים אינם מאפשרים למורים להעניק לכיתה חינוך ראוי במסגרת המלאה של שעות הלימודים, ונגרם נזק בלתי הפיך לרוב הילדים בבית הספר. אני קוראת מכאן להוריהם של יתר התלמידים לצאת להגנת ילדיהם! כיום מוכנים הורים זועמים להפוך עולמות רק כאשר ילדם הפרטי נפגע פיזית מאלימות של ילד אחר. רק אז הם יבואו לתבוע שיסלקו ויענישו את מי שפגע בו. אולם הגיע הזמן שציבור פסיבי זה יבין שגם אם ילדם לא נפגע פגיעה פיזית, הוא אינו זוכה לקבל את המגיע לו על פי חוק חינוך חובה. הורים, צאו משאננותכם כי אתם הרוב! אתם זכאים לתבוע מן המוסד המחוקק שלנו לממש הלכה למעשה את זכותם של ילדיכם להתחנך כראוי במדינה נאורה ומתוקנת. אל תרימו ידיים בטענה ש"אין מה לעשות!" נבחרי הכנסת זקוקים לקולותיכם, ובידיהם הכוח לשנות את המצב בחקיקה. אל תוותרו על זכותכם להשפיע על הערך החשוב לכם יותר מכול: חינוכם של הילדים שלכם!

נגה מרון


מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

שלום!
אני מסכימה ואפילו בכיתה של בתי, בת ה-8, יש אלימות. דיברנו עם המנהלת..
מה עוד אפשר לעשות? למי לפנות?
תודה,
אור לוסקי

תשובתה של נגה:

שלום אור,
מה ענתה לך המנהלת? האם היא הבטיחה לטפל בזה או שאמרה שאין מה לעשות? אם היא אינה מסוגלת לעשות יש מפקח מעליה. ואתם ההורים בוודאי יודעים מי הילד המעורר את האלימות הזאת. אם מספר הורים יפנו יחד למנהלת וגם למפקח על בית הספר, בתביעה למצוא לילד זה מסגרת חינוכית מתאימה לבעיותיו, זה חייב לעזור. אם לא תראו שינוי צריך להציף גם את שר החינוך בתביעות כאלה. הצרה היא שכל הגורמים התרגלו למצב הבלתי נסבל הזה, והוא כמעט הפך לנורמיטיבי. כל מאבק מתחיל בצעד אחד קטן.
בהצלחה!
נגה מרון

________________________________________