הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

"נשיא אנס" - ומה יהיה מחר?

מאת:  ד"ר מירה חניק

30.12.2010

 

 

עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

כותרות כל מהדורות החדשות שפרצו אל השידור הבוקר (30.12.) היו כמעט זהות עם פירסום פסק  הדין. רובן ככולן עשו שימוש בדברי השופטים בהכרעת הדין במשפטו המתוקשר של הנשיא לשעבר קצב, בכנותן אותו "אנס ושקרן".

 

כמה מתלוננות – לא אחת ולא שתיים - העלו נגדו טענות לאורך השנים האחרונות על מיקרי אונס שביצע בהן, ועל מעשים מגונים, הטרדות מיניות והתנכלויות שונות. עדויותיהן חשפו שיטה מתוכננת ומתוזמרת היטב לפיה הוא רומם  והמליך אותן תוך ציפיה לתגמול מיני. משלא נענה – מיד השפיל אותן, פגע בסמכותן והתנכל להן בצורות שונות תוך הפעלת מנגנון של השתקה והפחדה (הארץ -   10/9/2009). בית המשפט קיבל את עדויותיהן כאמינות יותר מדברי הנאשם, בעוד השופטים מכנים - בהכרעת דין חמורה ביותר -  את טענות הנשיא לשעבר כ"שיקריות ומניפולטיביות".

 

אבל אין מקום לשמחה לאיד. יום שבו מואשם נשיא מדינת ישראל בעבירות כה חמורות הוא יום עצוב למדינה כולה. יחד עם זה, יש בו כמה היבטים היכולים אולי לשפוך אור חיובי על מצבנו היום  – בחברה שבה ניתן מזור למתלוננות ובית המשפט מכיר במצוקתם ובפגיעתן. נצחונו של שלטון החוק מעלה מחשבות חדשות לגבי מקומינו בעולם זה יום לאחר הכרעת הדין, ולגבי השינוי בהלך הרוח הציבורי שהוא מאפשר.

 

דרך ארוכה עשינו מן הימים בהם כל בעל תפקיד בכיר במימשל, בצבא או במשטרה מרשה לעצמו לעשות ככל העולה על רוחו באישה הנמצאת תחת מרותו ולצאת "גבר". עברו הימים בהם שרנו "כשאת אומרת לא – למה את מתכוונת". ממחר כבר ברור יותר שכאשר אישה – בכל מישרה, תפקיד ומצב  – אומרת "לא, אינני רוצה" – היא מתכוונת "לא", והדין עומד לצידה.  

 

מניסיוננו, אישה המהינה ומגישה תלונה מסוג זה נגד נושא תפקיד או בעל שררה, מסתכנת מיד בחשיפת ההסטוריה המינית שלה (אם בתקשורת ואם בבית המשפט), בעינוי דין ממושך תוך העלאת המקרה לערכאות, ובחשדנות הקהל, השואל את עצמו "מדוע היא רוצה להתנקם בו"?. לא עוד. כאן נמסר מסר ברור וצלול מבית המשפט שהרשיע את הנשיא לשעבר – אין לשפוט את המתלוננת. אישיותה וניסיונה המיני אינם עומדים לדין והם אינם רלוונטיים למעמד.        

 

ההיגיון המשפטי הפטריארכאלי ששרר בישראל איפשר לנושאי תפקידים בכירים לפעול באופן שיטתי – ולנצל את מעמדם כדי להשיג טובות הנאה מיניות משום שהסביבה משתפת פעולה; כפי שנמסר בפסק הדין כי הנשיא לשעבר פעל כעבריין מין סידרתי, וכל הפועלים בסביבתו ידעו ושתקו, איפשרו לו להוציא לפועל את זממו. אני מאמינה כי הכרעת הדין שהתפרסמה היום שברה את הדפוס הזה. אין יותר מקום למשת"פיות זאת.

 

בכותבי שורות אלו עולה בי פתאום איזה זיכרון מודחק מלפני שנים רבות, מגיל 15 או 16. במשפחתי היה "דוד" מבוגר (שכבר מזמן אינו בין החיים) שנהג, תוך כדי חיבוק ידידותי, למשש את שדי, לעקוב באצבעותיו אחר פס החזיה שלי, או לקבור את אפו בצאוורי כדי להריח אותי. למותר לציין כי עשיתי את כל התרגילים וההתחמקויות כדי להימנע מקבלת חיבוק מן הלז, אבל מעולם לא העזתי להעלות מילה על דל שפתי ביחס לנושא, ובוודאי לא עלה על דעתי לפנות אל הורי ולהתלונן עליו. גם לא הייתי יכולה להישבע כי חיבוקי הזימה שלו היו שונים מכל חיבוק אחר שקיבלתי מבני או בנות משפחתי הרחבה. כי אף אחד מעולם לא הסביר לי או הגדיר בפני בדיוק מה ההבדל בין חיבוק לחיבוק... אולם, יום אחד, תוך שיחה אינטימית עם בנות דודי האחרות, עלה שמו של המטריד שכל אחת ואחת התוודתה על "מיפגש" מוזר שהיה לה איתו ובו ניסה להטריד אותה מינית בצורות שונות. אני נדהמת היום, לאחר עשרות שנים, איך לא עלה על דעתנו לחשוף את ערוותו ולהוקיע אותו על מעשיו, לפחות בתוך המשפחה. כל אחת מאיתנו נשארה עם סודה המעיק. אני מנסה לדמיין מה היה קורה אילו סיפרתי להורי על מעלליו של הדוד האהוב עליהם – האם היו משתיקים אותי? מנסים לשכנע אותי כי דימיינתי? מענישים אותי על עזות המצח שלי? כנראה אחת מאלה היא אפשרות סבירה.   

 

כנשים, גדלנו אל תוך חברה פטריארכאלית שמתייחסת לתלונות על מעשים דומים באופן חשדני במיוחד, מחלישה את המתלוננת, משתיקה אותה, מפחיתה מערכה ומהלגיטימיות של תלונתה, חושדת בתום ליבה, ובעיקרון – מדכאת אותה. אני מעזה לנחש כי מצבים כאלה יפחתו בעולמנו ממחר – יום לאחר הכרעת הדין. כל אלה כבר לא אפשריים בעולם בו מורשע נשיא לשעבר במעשים כה חמורים.

 

האם אני אופטימית מדי בציפיות לשינוי במקומינו כנשים בחברה הישראלית? ימים יגידו.

 

הכתבה פורסמה ב"און לייף"


מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

 

________________________________________