הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

האשמת האברך בהטרדה מינית: זו בדיוק הייתה כוונת המחוקק!

מאת: קבוצת משפטנים ומומחים (31.12.2011)

 

 

 

עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

האשמת האברך בהטרדה מינית: זו בדיוק הייתה כוונת המחוקק!

אנחנו, משפטניות ומשפטנים העוסקים בסוגיות משפטיות שונות הקשורות לכבוד האדם של נשים ובכלל, מבקשים לחזק את ידי משטרת ישראל ותובעיה על החלטתם הנכונה והצודקת להגיש כתב אישום בגין הטרדה מינית, נגד מי שביזה והשפיל אישה בשל היותה אישה.

החוק למניעת הטרדה מינית קובע באופן ברור ומפורש ש"התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית" היא הטרדה מינית אסורה על פי חוק (סעיף 3א(5)).

מטרת הסעיף, מיום חקיקתו, היא, בין השאר, לאסור על ביזוי או השפלה של כל אדם בשל מינו/ה – היינו ביזוי או השפלה של אישה בשל היותה אישה. האיסור מתייחס הן למין ביולוגי והן למגדר חברתי; אסור להשפיל אישה או גבר בין משום שייכותם לקבוצה הביולוגית של נקבות או זכרים, ובין משום שייכותם לקבוצה החברתית של "בני המין החלש/היפה" או "בני המין החזק", או בהתייחס לנטייתם המינית.

אין ולא יכול להיות ספק שכינוי של אישה "פרוצה", או "זונה" או "מופקרת" מכיוון
שלא התנהגה באופן שלדעת התוקפן הוא "התנהגות נשית ראויה", הוא ביזוי והשפלה שלה בשל היותה אישה. לכן זוהי הטרדה מינית אסורה על פי החוק.

הטרדה מינית אסורה היא, כפי שקובע החוק בסעיפו הראשון, פגיעה בכבוד האדם, בחירותו, בפרטיותו, ובשוויון בין המינים. היא אינה בהכרח קשורה בדחפים מיניים כלשהם.

הדרת נשים ממקומות ציבוריים או אחרים באמצעות ביזוי והשפלה שלהן בשל היותן נשים הם סוג של הטרדה מינית שהחוק למניעת הטרדה מינית אסר במפורש ובכוונת מכוון.

עד כה מיעטה המשטרה מאוד להגיש כתבי אישום נגד מי שביזו או השפילו אנשים בהתייחס למינם, מיניותם או נטייתם המינית. יש לברך על כך שהמשטרה שינתה טעמה והחליטה להוציא את החוק למניעת הטרדה מינית מן הכוח אל הפועל, ולהשתמש בו כראוי במאבק נגד התופעה המקוממת של הדרת נשים.

ד"ר אורית קמיר
ממנסחות החוק למניעת הטרדה מינית, מרצה למשפטים במרכז האקדמי שמעון פרס.
מחברת הספר: "זה מטריד אותי – לחיות עם החוק למניעת הטרדה מינית"

ד"ר צבי טריגר
סגן הדקאן
המכללה למינהל - המסלול האקדמי, בית הספר למשפטים על-שם חיים שטריקס, מחבר המאמר "הפרדה בין גברים לנשים כהטרדה מינית" שיראה השנה אור בכתב העט "עיוני משפט".

פרופ' פרנסס רדאי
יו"ר מרכז קונקורד לחקר קליטת המשפט הבינלאומי בישראל בביה"ס למשפטים על-שם חיים שטריקס, מומחית מטעם המועצה לזכויות האדם של האו"ם בקבוצת עבודה לעניין אפליה נגד נשים במשפט ובחברה

עו"ד אפרת ברזילי
לשעבר מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה.
היום שותפה במשרד גרוס, קליינהנדלר,חודק, הלוי, גרינברג ושו"ת.

ד"ר נויה רימלט
מרצה וחוקרת משפט ופמיניזם בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ,
מחברת הספר הפמיניזם המשפטי מתאוריה למעשה: המאבק לשוויון בין המינים בישראל ובארה"ב.


מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

 

________________________________________