הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

"תחשוב מנהל - תחשוב גבר"?

מאת: ליבנת מזרחי (9.8.2012)

 

 

 

עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

לאחרונה התבשרנו כי חוקרים מצאו שרמת המשכל (IQ) של נשים עולה על זו של גברים בפעם הראשונה מזה 100 שנים. כאשר אנו מתייחסים לנתון זה  יחד עם השינוי המשמעותי שחל במעמדן של נשים בעולם המערבי בעשורים האחרונים, אנו מצפים למצוא יותר ויותר נשים מצליחות  בתפקידי ניהול בכירים אשר עומדות בראש חברות גדולות. בפועל, הסטטיסטיקה מלמדת אחרת, ולמרות הגידול המשמעותי שחל בעשורים האחרונים בכניסתן של נשים לכוח העבודה ולמשרות ניהוליות, עדיין ייצוגן ופעילותן בדרגים הגבוהים של ההיררכיה הארגונית לא עלה בהתאמה. גם בתחומים בהם יש רוב נשי בולט, כגון מקצוע ההוראה, ניתן לראות כי במקרים רבים העומד בראש המערכת הינו גבר. נתונים אלו מצביעים על כך שעדיין קיימים מנגנונים שונים החוסמים את דרכן של נשים במעלה ההיררכיה. מנגנונים אלו קשורים לתפיסות חברתיות בהקשר לתפקידי מין, אמונות לגבי מיהו מנהל המצליח ולתרבות ארגונית.

 

מלכתחילה, הרוב המכריע של המנהלים היו גברים, וניתן היה לראות חלוקה ברורה של גברים מנהלים ונשים מזכירות ועובדות זוטרות. במשך השנים חל שינוי במעמדן של נשים בשוק העבודה ובכלל, אשר כלל גם כניסה של נשים לתפקידי ניהול, אך נראה כי עדיין קיימת נטייה קדומה לשייך את תפקידי הניהול לגברים ולהגדיר תכונות של מנהל מצליח במונחים של תכונות הנחשבות גבריות.

 

לא ניתן להתעלם מכך שהחברה  מחזיקה  ואף משמרת מערך של  סטריאוטיפים המתייחסים להבדלים בין המינים וקובעים כיצד נשים וגברים אמורים להתנהג. גם עפ"י הספרות המקצועית גברים לרוב מקושרים עם מושגים כגון חוזק, תוקפנות, אסרטיביות, שאפתנות, אקטיביות, תחרותיות ואובייקטיביות. נשים לרוב מקושרות עם עדינות, רגשנות, חום, פסיביות, רגישות לזולת, חוסר בשאפתנות וחוסר בביטחון עצמי. נראה כי דימויים סטריאוטיפיים אלו  הושלכו גם על עולם העבודה ושימשו לחיזוק הסברה כי לניהול טוב ויעיל נדרשות תכונות אישיות וכישורים המיוחסים לגברים.  בנוסף, ניהול ומנהיגות מקושרים עם המושג כוח, השימוש של נשים בכוח נתפס כפחות לגיטימי מזה של גברים.

 

הסטריאוטיפים המגדריים עומדים בדרכה של האישה כמחסום, משפיעים על שאיפותיה, על תפיסתה את עצמה כמנהלת ואת תפיסת החברה אותה. יתרה מכך, אישה המנסה לפלס את דרכה במעלה הפירמידה נתקלת בקונפליקט מצד אחד, שימוש בתכונות הנחשבות גבריות, לרבות השימוש בכוח, יכול לגרום לכך  שתיתפס כלא נשית, תבוקר על כך ואף תיענש על כך ע"י גברים או נשים. מצד שני, אם היא מתנהגת באופן נשי סטריאוטיפי  היא יכולה שלא להיתפס כמנהיגה חזקה. כמו כן, הסטריאוטיפים לגבי תכונות נשיות ותכונות המגדירות מנהל מצליח יכולים ומשמשים, גם אם באופן לא מודע,  עילה לפסול נשים מהתאמה לתפקידי ניהול בכירים.

 

מחקרים שונים מתייחסים לסגנון ניהול נשי, אשר יש בו איכויות רבות, כגון שיתוף כפיפים במידע, קבלת החלטות דמוקרטיות, עידוד הרגשת הערך של העובדים, קריאת מצבים בצורה מדויקת , שאיבת מידע מגורמים שונים, אכפתיות, הקשבה, וגמישות. אז מדוע אנו עדיין דבקים עדיין במשוואה "תחשוב מנהל תחשוב גבר"?

 

אנו כחברה משלמים מחיר על הפחתת חשיבות הערך של  תכונות נשיות בתחום התעסוקה ועל כך שלמרות השינויים במעמד האישה והשינויים בשוק העבודה, נשים עדיין מהוות מיעוט בתפקידים ניהוליים בכירים. כך, בשם הסדר החברתי המגדרי, נשללים מחברות, ארגונים ומאיתנו כעובדים, הכישרונות והתרומה הייחודיים שנשים יכולות להעניק לאיכות הניהול.

 

מה יכול לגרום לשינוי? אין ספק כי הדבר מחייב שינוי חברתי ושינוי אישי, מצד גברים ונשים כאחד ובראשם הכרה ואמונה של נשים בערכן של האיכויות הנשיות. מגמת השינוי הקיימת כבר היום ומתבטאת במגמה שיווניות יותר בעולם העבודה, יכולה לשמש קרקע עבור נשים לביצוע ניסיונות לפריצת מחסום הסטריאוטיפ, במטרה לטפס לתפקידים בכירים. מטרה נוספת היא לגרום לכך שמנהלים, כפיפים ועמיתים יבינו ויעריכו את התועלת והאיכויות שאישה מביאה איתה לניהול. שינוי זה יכול להפוך את התפקיד "אישה-מנהלת" בעלת תכונות המיוחסות לה עצמה ולאו דווקא למין אליו היא משתייכת, למקובל יותר. השינוי חייב להיתמך ולהישמע בעזרת רשתות חברתיות נשיות שבראשן נשים חזקות ומוכרות בשדה העסקי והניהולי בישראל, במטרה שימשיך ויחלחל לחברה כולה.

 


מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

 

________________________________________